Як лікувати паротит (свинку)?
Епідемічний паротит – це гостра вірусна інфекція, що супроводжується запаленням залозистих органів (головним чином, слинних залоз), нервової системи та інтоксикацією всього організму. У народі епідпаротит найчастіше називають "свинкою", тому що при розвитку захворювання особа набуває характерних рис. Сприйнятливість до захворювання дуже висока.
Класифікація паротиту
Широко поширена клінічна класифікація епідемічного паротиту, що включає такі критерії як: вираженість клінічних проявів, протікання, тяжкість захворювання, наявність ускладнень і т.д.
Паротитна інфекція може бути:
- типовою (ускладнена, неускладнена, ізольована, комбінована);
- атиповою (стерта, безсимптомна).
При неускладненій формі патогенному впливу піддаються тільки слинні залози, при ускладненій свинці вплив вірусу поширюється на інші органи й системи. При атиповій формі симптоми можуть бути стертими та слабо вираженими, або захворювання протікає взагалі без будь-яких клінічних проявів.
По тяжкості виділяють паротит легкого, середнього або важкого ступеня. Критеріями тяжкості служать вираженість інтоксикації організму, температура, наявність місцевих проявів та ускладнень. У легкій та средньоважкій формах протікає, як правило, ізольоване ураження привушних слинних залоз. При важких формах захворювання в патологічний процес залучаються інші органи (підшлункова залоза, статеві залози) й системи (нервова, сечостатева).
Протікання епідемічного паротиту може бути гладким або негладким, тобто, з ускладненнями, приєднанням вторинної інфекції, загостренням хронічних захворювань.
Етіологія захворювання
Свинка або паротит, причиною захворювання якого є РНК-геномний вірус Paramyxovirus, викликає інфікування тільки у людини.
Виділяється збудник паротиту зі слиною, сечею. Лабораторними методами його можна виявити в крові, цереброспінальній рідині, в грудному молоці та інших біологічних рідинах.
У зовнішньому середовищі вірус нестійкий. Він легко гине під дією прямих сонячних променів (ультрафіолетових ламп), при високих температурах, в антисептичних розчинах, при висушуванні. При низьких температурах вірус зберігає свою життєздатність до одного року.
Шляхи зараження та механізм передачі
Джерелом епідемічного паротиту є хворий з вираженими та прихованими формами захворювання. Людина стає заразною за 1-2 дні до виникнення перших ознак захворювання. Вона виділяє вірус в навколишнє середовище перші 5-7 днів інфікування.
Свинка передається повітряно-крапельним шляхом. Однак, медики не виключають можливість передачі збудника через предмети (посуд, іграшки та ін.), забруднені слиною хворої людини безпосередньо перед контактом з іншою людиною. Іноді спостерігається трансплацентарна передача паротиту.
Найчастіше, хворіють діти від 1,5 до 15 років. Хлопчики й підлітки хворіють частіше, ніж дівчата. Не захищене від паротиту й доросле населення.
Збудник проникає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, ротової порожнини та кон'юнктиви. Після розмноження вірусу, в клітинах зараженого розвивається вірусемія – поширення збудника з током крові по організму. Найбільше вірус паротиту осідає в слинних залозах, яєчках, підшлунковій залозі та клітинах нервової системи, де посилено розмножується, викликаючи місцеві запальні реакції.
Оскільки слинні залози знаходяться до вхідних воріт ближче за все, вони в першу чергу піддаються впливу збудника. При цьому, спостерігаються набряк, інфільтрація сполучної тканини, закорковування канальців, рідко – крововиливи та некроз залозистої тканини.
У механізмах нейтралізації вірусу значна роль належить віруліцидним антитілам, які зменшують активність збудника та його проникнення в клітини.
Клінічні прояви
Інкубаційний період при паротиті варіюється та становить від декількох днів до місяця (частіше 18-20 днів).
У дітей часто за інкубаційним періодом протягом 1-3 днів спостерігається проміжний (продромальний період).
Ознаки паротиту в продромальний період:
- озноб;
- головний біль;
- м'язові й суглобові болі;
- сухість в роті;
- неприємні відчуття в області привушних слинних залоз;
- втрата апетиту.
Епідемічний паротит часто починається гостро, з підвищення температури. Висока температура тримається не більше тижня. Іноді свинка протікає з нормальною температурою тіла. Найзначніший та ранній симптом паротиту – виражена болючість позаду вуха при натисканні. У деяких хворих спостерігаються безсимптомні форми захворювання.
Основні симптоми свинки:
- запалення привушних, підщелепних, під'язикових слинних залоз;
- припухлість та болючість в області слинних залоз;
- висока температура;
- загальна слабкість і нездужання;
- головний біль;
- безсоння.
При вираженому збільшенні привушної слинної залози, обличчя хворого паротитом набуває грушоподібної форми, мочка вуха з боку ураженої залози трохи підіймається. Шкіра в місці припухлості натягнута, насилу збирається в складки, лисніє. У привушній області турбують почуття напруги й болю, особливо в нічний час.
Якщо набряк залози тисне на євстахієву трубу, у вухах може з'явитися біль та шум. Часто, через болючі відчуття позаду вух хворий не може пережовувати їжу, іноді відбувається тонічний спазм жувальної мускулатури.
Найчастіше, слинні залози уражаються з двох сторін, але буває й односторонній епідемічний паротит.
Біль тримається 3-4 дні, до кінця 7 дня захворювання зникають набряки та поступово зникають всі симптоми свинки.
На відміну від дітей, паротит у дорослих протікає з більш тривалим продромальним періодом, вираженими клінічними проявами. Часто спостерігаються ураження підщелепних та під'язикові слинних залоз, диспепсичні розлади. Одужання у дорослих займає в середньому до двох тижнів.
Ускладнення
Несприятливі наслідки паротиту проявляються, як правило, вже після гострої фази захворювання.
Ускладнення свинки:
- Панкреатит
- Набряк глотки, гортані, язика
- Бартолініт
- Мастит
- Гломерулонефрит
- Міокардит
- Артрит
- Неврит (пошкодження лицьового нерва)
- Ураження зорового нерва
- Діабет
- Глухота
- Артралгії
- Запальні захворювання сечостатевої системи (орхіт, уретрит, геморагічний цистит)
- Запалення щитоподібної й вилочкової залоз
- Дакріоцистит
Важким ускладненням епідемічного паротиту є атрофія підшлункової залози та яєчок, у хлопчиків – безпліддя в майбутньому. З боку нервової системи можуть розвинутися: парези, серозний менінгіт, менінгоенцефаліт, гідроцефалія. У найскладніших випадках захворювання може призвести до інвалідизації.
Діагностика
У постановці діагнозу значну роль відіграє огляд пацієнта та лабораторні методи діагностики.
Лабораторна діагностика паротиту:
- загальний аналіз крові;
- аналіз ліквору;
- змив з глотки;
- серологічна діагностика;
- ПЛР-діагностика;
- імуноферментний аналіз (ІФА);
- реакція зв'язування комплементу (РСК);
- реакція гальмування гемаглютинації (РГГА);
- роздільне визначення антитіл до V-Ar і S-Ar збудника;
- визначення активності амілази та діастаза в крові й сечі.
Лікар-інфекціоніст проводить диференціальну діагностику паротиту з гнійними запальними захворюваннями привушних залоз, паратонзилярним абсцесом, інфекційним мононуклеозом, токсичною формою дифтерії.
Як лікувати паротит
Лікування паротиту при неускладнених формах проводиться амбулаторно. Госпіталізація проводиться при важких формах захворювання та розвитку ускладнень. При високій температурі показаний суворий постільний режим.
На сьогодні засоби етіотропного лікування відсутні.
Особливого догляду потребує порожнина роту: часте пиття, ретельна чистка зубів, регулярне полоскання содовим розчином або чистою водою.
Методи лікування паротиту:
- сухе тепло на область привушних залоз (УФО-лампа, сухі зігріваючі компреси);
- місцеві фізіотерапевтичні процедури (УВЧ-терапія, діатермія);
- дезінтоксикаційна терапія;
- жарознижувальні препарати (при температурі вище 38 градусів).
Якщо розвивається запальний процес в яєчках (орхіт), то рекомендується використовувати суспензорії, місцево в перші 3-4 дні – холод, а потім – тепло.
Хворих необхідно ізолювати на 9-10 днів. Приміщення, де знаходиться хворий, потрібно часто провітрювати, регулярно проводити вологе прибирання, для особистого користування виділяється окремий посуд, засоби особистої гігієни, дітям – іграшки.
Якщо дитині ще не виповнилося 10 років та вона раніше не хворіла на свинку, то вона підлягає карантину на 3 тижні з моменту останнього контакту з хворим.
Контроль вилікування
Диспансерне спостереження за особами, які перехворіли на епідемічний паротит, не передбачене. Якщо у хворого спостерігалися ускладнення у вигляді менінгіту або менінгоенцефаліту, необхідно регулярне спостереження протягом 2 років у невролога.
Профілактика
Головна профілактика паротиту – вакцинація дітей. Профілактичне щеплення від паротиту проводиться відповідно до календаря щеплень у віці 12 місяців з подальшою ревакцинацією в 6 років одним щепленням, яке включає вакцину від паротиту, кору та краснухи.
Вакцинація від паротиту показала свою високу ефективність, вона сприяє зменшенню захворюваності на паротит, зниженню кількості й тяжкості ускладнень.
За результатами серологічного скринінгу можливе проведення екстреної вакцинації підлітків та дорослих.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує?
Багатьох цікавить питання, який лікар лікує паротит. Якщо ви помітили ознаки захворювання у дитини, в першу чергу необхідно звернутися до педіатра. У дорослих лікуванням свинки займається інфекціоніст.
Пройти ефективне лікування паротиту в Києві на Оболоні та Печерську ви можете в клініці МЕДІКОМ. Дзвоніть за телефонами, вказаними на сайті клініки, – і ви отримаєте відповіді на всі ваші запитання, можете записатися на консультацію та вакцинацію.
Сертифікати
Вiдгуки
Дякую за інформацію, цікаво і пізнавально. Мені здається, за будь-якої хвороби важливо вміти розпізнати і не пропустити симптоми, а ще відразу ж звернутися до фахівця. А реально дієвий спосіб убезпечити себе та своїх дітей від свинки - пройти вакцинацію.
Дякуємо за корисну статтю! Як я рада, що мене свого часу прищепили і зробили сертифікат щеплення. Будучи вагітною, стояла у черзі з людьми, у яких онук хворів. Так злякалася! Але виявилося, що маю антитіла. Зі старшою дитиною всі вакцини зробили, а ось молодшому поки не можна, захворіли. Але скоро і він буде щеплений.
Делали сыну в Медиком прививку недавно, так как среди знакомых есть и с диабетом, и с бесплодием после свинки. А статью надо разослать в родительские чаты, а то у нас в саду прямо большая часть противники вакцинации... Пусть бы изучили на досуге.
Цікава та пізнавальна стаття. Свинка - страшна хвороба, а точніше її ускладнення. Навіть не здогадувався, що можуть бути такі наслідки, обов'язково зробимо сину щеплення.
Была свинка, но не помню толком, как перенесла. Вот интересно, общее здоровье у меня вроде нормальное, но с детства были проблемы с яичниками. Только сейчас статью прочла и впервые подумала, что это может быть связано с когда-то перенесенным "детским" заболеванием.
Благодарю за то, что вы рассказываете об этой болезни понятно и развернуто. Я болел в раннем детстве (примерно в 4 года) и до сих пор помню эти адские боли(( За 2 недели болезни даже похудел, не мог есть, потому что при глотании болело жестко. Тупо лежал, почти не разговаривал.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків