Гестаційний діабет: діагностика та лікування в Києві
Раннє виявлення гестаційного діабету та ведення вагітності в клініці МЕДІКОМ дозволить максимально уникнути проблем зі здоров'ям матері та дитини. Наші висококваліфіковані фахівці мають великий досвід успішного лікування вагітних із діабетом, тому ви можете їм повністю довірити своє здоров'я та здоров'я свого малюка. Ми робимо все, щоби наші пацієнти почували себе комфортно в цілковитій безпеці.
Діабет вагітних або гестаційний діабет — це захворювання, що виникає внаслідок розладу метаболічних процесів на тлі резистентності клітин до інсуліну та підвищення рівня глюкози крові в період виношування дитини. Ознаки гестаційного діабету супроводжують 2–3 триместр. Захворювання самостійно зникає після пологів. Але під час вагітності стан може мати негативний результат для здоров'я та життя майбутньої дитини.
Типи цукрового діабету у вагітних
Гіперглікемія, яку виявили вперше під час вагітності, може бути наслідком різного ступеня толерантності організму до вуглеводів. Залежно від вираженості виділяють:
- цукровий діабет під час вагітності — відповідає критеріям діагностики ЦД (маніфестний цукровий діабет);
- гестаційний — не відповідає критеріям маніфестного ЦД.
Відмінність між цими станами в тому, що ГЦД виникає не через дефіцит ендогенного інсуліну й обмежений термінами вагітності. Гестаційний діабет — серйозна проблема сучасності, водночас її поширеність зростає. За різними джерелами, підвищений цукор під час вагітності діагностується у 4–12 % жінок. У деяких країнах показник досяг позначки у 20 %. До 2030 року очікується зростання захворюваності різного ступеня тяжкості до 49 %. До цієї цифри можна додати хворих на цукровий діабет ще до вагітності та тих, хто не звертався до жіночої консультації за лікуванням гестаційного цукрового діабету.
Причини виникнення та фактори ризику гестаційного цукрового діабету
Причини гестаційного діабету в зменшенні чутливості тканин до інсуліну в організмі матері, у зв'язку з гормонами: прогестероном, плацентарним лактогеном, естрогенами, які відповідають за ріст і розвиток плода. Це фізіологічне явище. Під час вагітності жінка потребує значно більше глюкози, яка необхідна й малюкові. Тому розвивається збільшення (компенсація) продукції інсуліну. Але на тлі збою роботи клітин підшлункової залози процес обміну цукру порушується. Гестаційний цукровий діабет під час вагітності виникає, коли організм не може виробити та використовувати потрібний обсяг інсуліну. У результаті в крові міститься більше глюкози, і плід отримує її в надлишку. Коли інсулінорезистентність посилюється, кількість глюкози стає критичною, що провокує гестаційний цукровий діабет вагітних.
Крім того, причини гестаційного діабету можуть бути наслідком аутоімунних захворювань, які створюють руйнівний вплив на підшлункову залозу. Серед факторів ризику називають також:
- ожиріння;
- шкідливі звички;
- багатоплідну вагітність;
- незбалансоване харчування;
- полікістоз яєчників;
- прийом глюкокортикоїдів;
- вірусні інфекції на ранніх термінах;
- підвищений кров'яний тиск;
- кардіоваскулярні захворювання в анамнезі.
Вдвічі частіше гестаційний діабет діагностується у жінок, що мають близьких родичів зі звичайним діабетом. Нерідко ГЦД діагностується у вагітних, які раніше перенесли цей вид патології, а також у яких є багатоводдя, мертвонародження та поява на світ великого немовляти. Вища ймовірність виникнення гестаційного діабету у пацієнток до 18 та старше 30 років.
Клінічні прояви та симптоми гестаційного діабету
Підступність патології полягає й у тому, що симптоми гестаційного діабету неспецифічні. Зазвичай захворювання проходить безсимптомно. Ознаки гестаційного діабету жінка списує на вагітність. Тому вагітна обов'язково повинна проходити спеціальне тестування. Особливо, якщо стан супроводжується:
- надмірною втомою;
- частими позивами в туалет;
- рясним сечовипусканням (поліурією);
- нечіткістю зору;
- спрагою (полідипсією).
До симптомів гестаційного діабету відносяться свербіж і дуже швидке збільшення маси тіла жінки. Клінічна картина розмита. УЗД плоду може показати швидкий приріст ваги, порушення пропорцій тіла, наявність надлишку жирової клітковини.
Для уточнення потрібне визначення рівня глікемії. Вчасний скринінг сприяє ранньому виявленню порушень норми цукру в крові під час вагітності та дозволяє вчасно почати корекцію вуглеводного обміну, нормалізувати перебіг патології та призвести до успішного розродження.
Ускладнення гестаційного діабету, наслідки, прогноз
Навіть легкий гестаційний цукровий діабет загрожує здоров'ю матері та впливає на плід. Новонароджені схильні до ризику таких захворювань:
- гіпоглікемії;
- асфіксії;
- гіпербілірубінемії;
- гіпокальціємії;
- поліцитемії;
- макросомії;
- появи аномалій розвитку (діабетичної фетопатії);
- підвищеної в'язкості крові.
Спричиняє гестаційний діабет наслідки й у формі вад серця, патологій печінки та селезінки, незрілості легенів і головного мозку, судомних станів.
Некомпенсований ГЦД на пізніх термінах вагітності може спричиняти такі ускладнення гестаційного цукрового діабету:
- прееклампсію;
- багатоводдя;
- загрозу невиношування;
- передчасні пологи;
- необхідність кесаревого розтину;
- мертвонародження;
- дистоцію плечиків при потиличному передлежанні.
Народжений малюк має більше шансів захворіти в майбутньому гіпертонією, цукровим діабетом, ожирінням, ішемічною хворобою. Нерідко фіксуються родові травми під час народження великих дітей, зокрема параліч Ерба. У багатьох жінок із ГЦД у наступні 10–15 років діагностується діабет 2-го типу.
У разі отримання грамотної лікарської допомоги прогноз є позитивним і для матері, і для дитини.
Діагностика гестаційного діабету
Головним способом виявлення гестаційного діабету залишається дослідження крові на вміст глюкози. Оскільки патологія практично ніяк не проявляється, то на це дослідження направляють усіх вагітних. На терміні від 24 до 28 тижнів жінок тестують на толерантність до глюкози. Цей пероральний тест (ПТТГ) дозволяє оцінити ризик появи гестаційного діабету та визначити функціональність підшлункової залози. Так діагностика гестаційного діабету проводиться на терміні до 24 тижнів і між 24 та 28 тижнями, а у виняткових випадках — до 32 тижнів.
За наявності високого ризику розвитку ГЦД обстеження може бути проведено більш як один раз.
Як проводиться аналіз на гестаційний діабет під час вагітності (ПТТГ)
Рекомендований скринінг при гестаційному цукровому діабеті складається з двох частин — з навантаженням у 50 грам глюкози та перевіркою через 60 хвилин, плюс підтверджуючий ПТТГ зі 100 грамами глюкози протягом трьох годин. Однак здебільшого застосовується одноетапний двогодинний тест на гестаційний діабет. До нього потрібно підготуватися:
- утриматися від вживання їжі впродовж мінімум 8 годин;
- не курити протягом підготовки;
- не вживати препарати, що впливають на рівень глюкози.
Пити воду дозволяється. Кров із вени здається натщесерце. Показник у 5,1 ммоль/л і менше — норма цукру в крові у вагітних. Далі жінці пропонують випити розведену глюкозу. Повторна здача крові проводиться через одну годину та ще раз — через дві години після випитої глюкози. Перший вимір (через 1 годину) не повинен бути вищим 10 ммоль/л, а другий — не більше 8,5 ммоль/л. Такі критерії гестаційного цукрового діабету вказані ВООЗ.
Тест на толерантність не проводять при:
- загостренні панкреатиту;
- вираженому токсикозі;
- інфекціях і запаленнях;
- демпінг-синдромі.
А також при рекомендованому лікарем постільному режимі суворого типу.
Лікування гестаційного цукрового діабету
Гестаційний цукровий діабет, рекомендації якого орієнтовані на зниження ризиків для матері та дитини, лікується амбулаторно. Пероральні ліки для зниження цукру в цей період вагітності не рекомендуються, тому терапевтичний ефект досягається іншими методами. Клінічним протоколом передбачаються:
- дієта при гестаційному діабеті;
- самостійний моніторинг глюкози глюкометром;
- помірні фізичні навантаження;
- лікування інсуліном (при показаннях до інсулінотерапії).
Насамперед коригується раціон вагітної. Виключаються фастфуд, здоба, будь-які швидкі вуглеводи, газовані напої, крохмалисті продукти. Бажано вживати овочі, зелень, злакові каші. Дієта при гестаційному діабеті повинна включати м'ясо та рибу нежирних сортів. На консультації дієтолога можна розробити індивідуальне меню. Фахівці радять вести щоденник харчування при гестаційному діабеті.
Рекомендується регулярно оцінювати рівень кетонових тіл у сечі, проводити додатковий скринінг (УЗД) і доплерометрію плода. А також обов'язковим є спостереження у ендокринолога, що спеціалізується на гестаційному цукровому діабеті. За показаннями призначаються ін'єкції інсуліну. Дозування визначає лікар.
Клінічні рекомендації регламентують ведення вагітності, розродження та спостереження в післяпологовий період. Зазвичай пологи з діагнозом ГЦД відбуваються за допомогою кесаревого розтину, щоб уникнути родового травматизму при великому плоді.
Зазвичай захворювання проходить безслідно після народження дитини. Але через 3 місяці все ж варто прийти на консультацію до лікаря та здати «кров на цукор» з вени.
Профілактика гестаційного цукрового діабету
Для профілактики захворювання потрібно планувати вагітність, маючи нормальну вагу. Необхідні раціональне харчування та відмова від шкідливих звичок. Активний спосіб життя також сприяє зменшенню ризиків виникнення гестаційного діабету — помірні навантаження підвищують чутливість до інсуліну. Під час планування вагітності бажано уникати стресових ситуацій і розвивати стресостійкість. Також необхідно здати аналіз на глікемічний індекс, аби вчасно вжити заходів у разі несприятливих результатів.
Питання-Відповідь
Чим небезпечний гестаційний цукровий діабет для дитини?
Якщо діабет не був виявлений вчасно, то зростає ризик затримки розвитку плода. Вагітність може перерватися, спричинити надмірну вагу малюка, а також гіперінсулінемію, гіперглікемію та гіпоксію. Без лікування немовля народжується з підвищеною секрецією інсуліну. Вагітні з гестаційним цукровим діабетом повинні бути під особливим наглядом акушера-гінеколога та ендокринолога.
Який повинен бути глікований гемоглобін у вагітних?
Один раз на триместр вагітним призначають лабораторну діагностику «на цукор» — аналіз крові на глікозильований гемоглобін. Референсні значення рівня глікемії — 3,5-6,1 ммоль/л (натщесерце).
Як запобігти гестаційному діабету?
Рекомендації ендокринолога та дієтолога щодо профілактики гестаційного діабету полягають в тому, щоб їсти здорову різноманітну їжу, багато гуляти, виділяти на спорт щодня мінімум півгодини, планувати вагітність у нормальній вазі. Ці правила допоможуть знизити ризик появи гестаційного цукрового діабету.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує гестаційний цукровий діабет?
Терапія гестаційного діабету допоможе уникнути ускладнень і запобігти важкій хронічній патології. Вагітність із ГЦД ведуть акушер-гінеколог і лікар-ендокринолог. Якісне лікування гестаційного цукрового діабету в Києві за доступною ціною можна пройти в клініці МЕДІКОМ, у відділеннях на Оболоні та Печерську. Зателефонуйте за номером, вказаним на сайті, та запишіться на консультацію до наших фахівців, які допоможуть виносити здорову дитину.
Сертифікати
Вiдгуки
У мене всі симптоми збігаються. В принципі, я давно підозрювала, що, можливо, це діабет. Але гнала від себе цю думку. Тепер точно піду до лікарні. Із цим треба щось робити.
Проходжу у цій клініці лікування. Чудові лікарі та й весь персонал загалом. Дякую авторові за статтю, може когось теж спонукає звернутися до лікаря, а не чекати "з моря погоди".
Багатьох подробиць про цю хворобу не знала, хоча мені такий діагноз ставили при вагітності. Як то кажуть, вік живи - вік учись.
Стаття хороша, вже не вперше звертаюся до вас за інформацією про різні хвороби. Але дуже хотілося б більше подробиць про лікування, може можна було б обійтися і без лікарні.
Спасибо за подробную и доступную информацию!
Отличная статья. Все по делу, никакой воды. С женой планируем беременность, ищем информацию о всех возможных рисках. Наверное придем еще в клинику лично для консультации.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків