exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Що таке кіста яєчника
4934. * МРТ органів малого тазу
5550 грн.
Більше Згорнути down

Що таке кіста яєчника і чим вона небезпечна?

Кіста яєчника (ретенційна кіста яєчника) – це доброякісне пухлиноподібне утворення в яєчнику, заповнене рідиною. Кісти яєчників займають друге місце серед новоутворень жіночих статевих органів. Найбільш часто розвиваються у жінок репродуктивного віку.

Відкрити Згорнути down

Етіологія і патогенез

Кісти яєчників – це заповнені рідиною або напіврідким вмістом порожнини, що утворюються всередині яєчника або на його поверхні.

Процес переродження нормальної тканини яєчника в онкоутворення може відбуватися з будь-якого клітинного елемента, що міститься в статевих клітинах, що обумовлює різноманітність форм і будови кіст.

Кіста норма
Відкрити Згорнути down

Причини утворення кіст яєчників:

  • наявність рудиментарних залишків і дистопії ембріональних елементів;
  • запальні процеси в яєчниках і маткових трубах, які провокують імплантацію на поверхні яєчника ділянок епітеліальної тканини матки та фаллопієвих труб;
  • порушення гормональної рівноваги в бік гонадотропних гормонів;
  • ендокринно-обмінні порушення;
  • прийом деяких лікарських препаратів;
  • стимуляція овуляції;
  • трофобластична хвороба та інші фактори.

Розвитку кіст яєчників сприяє відсутність оргазму при вираженому статевому збудженні, перервані статеві зносини, пухлини матки.

Кісти яєчників не володіють здатністю до проліферації, формуються в результаті затримки надлишку рідини в преформованих порожнинах. У розвитку кіст яєчників велику роль відіграють застійна гіперемія органів малого таза, розвиток спайкового процесу, запалення очеревини, що покриває яєчник.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Будь-яка медична проблема має величезну кількість проявів. Однак, є такі симптоми, зіткнувшись з якими, потрібно обов'язково звернутися до лікаря.

Основні симптоми кісти яєчників:

  • гострий біль (виникає при розриві кісти, розвороті навколо зв'язки, що її утримує, при зміні розмірів);
  • ниючий біль різної інтенсивності, відчуття тиску в гіпогастральній області;
  • порушення менструального циклу;
  • кров'янисті виділення;
  • ознаки вагітності (нагрубання молочних залоз, нудота);
  • хворобливі відчуття під час статевого акту;
  • дизуричні явища.
Відкрити Згорнути down

Види кіст яєчників

Ретенційні кісти яєчників поділяють на:

  • Фолікулярні кісти.
    Формуються зі зрілих фолікулів, які з якоїсь причини не лопнули. Найчастіше множинні. Зустрічаються практично в кожному яєчнику.
  • Кісти жовтого тіла.
    Утворюються в місці фолікула, що лопнув. Найчастіше зустрічаються у віці від 16 до 45 років.
  • Ендометріоїдні або «шоколадні» кісти.
    Є різновидом ендометріозу. Часто утворюють спайки з навколишніми тканинами. Геморагічний вміст кіст має колір шоколаду або дьогтю.
  • Параоваріальні кісти.
    Розвиваються з над'яєчникового придатка у віці від 20 до 30 років.
  • Дермоїдні кісти або зрілі тератоми.
    Утворюються в молодому віці з клітин покривного епітелію, які потрапили в період розвитку плоду. Клітини ростуть, розмножуються і формують диференційовані тканини (хрящі, волосся тощо), оточені щільною капсулою.
  • Текалютеїнові кісти.
    Виникають на ранній стадії вагітності в результаті порушення роботи жовтого тіла, яке не виробляє необхідної кількості гормонів для нормального перебігу вагітності. Зустрічаються рідко і частіше характерні для багатоплідної вагітності.

Фолікулярні кісти та кісти жовтого тіла утворюють групу функціональних кіст яєчників – найбільш часто зустрічаються пухлинні утворення яєчників. Функціональна кіста яєчника – це утворення, яке формується в процесі нормального менструального циклу і часто ніяк не проявляє себе клінічно. Розсмоктуються самостійно за 1-2 місяці.

видалення кісти лапароскопія
видалення кісти лапаротомія
Відкрити Згорнути down

Ускладнення і наслідки

Незважаючи на те, що багато кіст яєчників розсмоктуються самостійно, деякі з них можуть призвести до розвитку неприємних ускладнень.

Ускладнення кісти яєчника:

  • Перекрут ніжки кісти
  • Розрив капсули
  • Нагноєння кісти
  • Крововиливи в порожнину утворення кісти
  • Порушення функціонування суміжних органів
  • Малігнізація (переродження клітин в злоякісні утворення)
Відкрити Згорнути down

Перекрут ніжки кісти – серйозний наслідок кісти яєчника. Патологія може призвести до збільшення онкоутворення в результаті порушення венозного кровообігу, набряку тканини і крововиливів. Клінічно це проявляється ознаками гострого живота.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Для встановлення діагнозу лікар-гінеколог проводить гінекологічний огляд, збирає анамнез, аналізує симптоми кісти яєчника, призначає лабораторне та інструментальне обстеження.

Важливим критерієм лабораторної діагностики є аналіз крові. Дозволяє виявити наявність онкомаркерів. Гістологічне дослідження тканин допомагає визначити тип кісти, її структуру та особливості.

Відкрити Згорнути down

Методи інструментальної діагностики кісти яєчника:

Відкрити Згорнути down
Консультация гинеколога
Консультація гінеколога
Оперативная гинекология
Оперативна гінекологія
УЗИ органов малого таза
УЗД органів малого тазу
Лапароскопия в гинекологии
Лапароскопія в гінекології
МРТ малого тазу
МРТ органів малого тазу
КТ малого таза
КТ органів малого таза

Лікування

Вибір тактики лікування залежить від виду кісти, тривалості захворювання, ознак кісти яєчників, клінічних проявів, віку й особливостей стану здоров'я пацієнтки.

Медикаментозне лікування кісти яєчника направлено на відновлення гормонального фону, терапію запальних процесів органів малого таза. При підозрі наявності функціональних кіст в пубертатному періоді призначають гормональну терапію.

При відсутності ефективності медикаментозного лікування, появі клінічних симптомів, збільшенні розмірів кісти призначається видалення кісти яєчника.

Відкрити Згорнути down

Методи хірургічного лікування кісти яєчника:

Відкрити Згорнути down

При виборі методу хірургічного лікування перевага віддається лапароскопічному втручанню в обсязі вилущування кісти в межах здорових тканин.

Після хірургічного лікування проводиться терапія, спрямована на нормалізацію менструального циклу: циклічна вітамінотерапія, препарати групи ноотропів, комбіновані оральні контрацептиви – протягом не менше трьох місяців.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Основний метод попередження розвитку кісти яєчника – регулярне профілактичне відвідування гінеколога. Фахівці рекомендують як мінімум раз на рік проходити УЗД органів малого таза, мамографію, здавати аналізи на онкомаркери, мазки на мікрофлору тощо.

Лікарі-гінекологи відзначають позитивну роль тривалого застосування комплексних оральних контрацептивів в профілактиці кіст яєчника.

При будь-яких порушеннях менструального циклу, хворобливих відчуттях і інших симптомах ураження статевої системи необхідно відразу записатися на прийом до фахівця. Також, тим жінкам, які вже стикалися з такою медичною проблемою як кіста яєчника, потрібно пам'ятати: ризик повторного виникнення патологічного процесу досить високий.

Пам'ятайте, тільки своєчасне обстеження, уважне і чуйне ставлення до свого здоров'я здатні допомогти вчасно діагностувати та провести адекватне лікування кісти яєчника. В м. Київ в клініці МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську ви можете пройти повну діагностику сечостатевої системи, пройти індивідуальний курс лікування, відновити здоров'я і повернути радість життя.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Який розмір кісти яєчника вважається небезпечним?

Коли діаметр кісти 2 см і більше, гінеколог визначає її як небезпечне утворення. За такого розміру можливі ускладнення — розрив кісти, крововилив, перекручування ніжки, нагноєння. Для запобігання небезпечних наслідків треба провести оперативне втручання.

Що не можна робити за кісти яєчника?

Фактично першою рекомендацією гінеколога за кістозних утворень яєчників є відмова від теплових процедур. Тобто пацієнтці вкрай небажано приймати гарячі ванни, відвідувати сауну та лазню, засмагати на пляжі або просто перебувати на відкритому сонці. Також треба обмежити фізичні навантаження та утриматися від статевого життя (за індивідуальними показаннями).

Чи може кіста яєчника переродитися в рак?

Переродження кісти яєчника на рак можливе. Зазвичай малігнізація відбувається, коли немає правильного лікування та кісту виявили запізно. Визначити злоякісність кісти можна тільки за допомогою гістологічного дослідження після її видалення. Інші методи діагностики (УЗДонкомаркери, аналіз симптомів) визначають лише ризик злоякісності. Навіть результати КТ не є визначальними для встановлення онкологічного діагнозу, якщо немає метастазів.

Чи можна займатися спортом за наявності кісти яєчника?

За кістозних патологій органів жіночої статевої системи дозволено помірну фізичну активність. Водночас пацієнткам абсолютно протипоказані заняття активними видами спорту, вправи на прес (зокрема скручування), підйом великої ваги й будь-яке інше надмірне фізичне навантаження.

Як дізнатися доброякісна кіста чи ні?

Доброякісна кіста або злоякісна можна визначити лише після її видалення. Після завершення хірургічного втручання гінеколог візьме частину тканин для гістології, за результатами якої буде поставлено точний діагноз. Аналізи на онкомаркери чи УЗД органів малого таза не дають 100 % вірогідної інформації.

Чи можлива затримка місячних за кісти яєчника?

Подібне трапляється за фолікулярних кіст. Але також не виключено й за інших видів доброякісних утворень яєчників. Якщо за кісти яєчника немає місячних, це — тривожний симптом. Можливо, що він свідчить про прогрес патології. У будь-якому разі не варто панікувати. Як і за інших порушень циклу, треба записатися на консультацію до гінеколога. Тільки лікар зможе визначити точну причину, рекомендувати лікування та дати прогноз.

Джерела

  • Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
  • Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
  • Клінічні протоколи на засадах доказової медицини
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.
Записатися на консультацію до лікаря ви можете, зателефонувавши по одному з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.

comment 21
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 52
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 10
Долматова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики
comment 21
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 8
Матіїшена Вікторія Дмитрівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ діагностики
comment 10
Яшина Олена Григорівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, гінеколог-ендокринолог, к.м.н.

Вiдгуки

03.12.2022 09:05
Олена

Подруга попросила у мене інформацію по даному питанню, бо знає, що я хворіла кістою яєчника. А я скинула вашу статтю, яка мені у свій час непогано так допомогла, тому що максимально зрозумілою була. Всі аспекти, які не стосуються особистих моментів, розкриті.

26.10.2022 15:58
Алина Викторовна

Очень неприятная болячка, постоянно наблюдаться приходится у гинеколога. Вот так вроде не представляет опасности, а по итогу может стать причиной серьезных проблем со здоровьем.

14.09.2022 11:37
Мирослава Ковальова

Підступна штука, оскільки тривалий час немає явних клінічних проявів. Вкотре переконуюсь, що планові огляди жінкам, а особливо гінеколога просто необхідні.

19.07.2022 20:03
Ірина П.

Дякую за повну інформацію, що допомагає розібратися у ситуації. У більшості таких постів лише вода та реклама. Ви чудова клініка, адже допомагаєте як за кошти, так і просто безкоштовною інформацією!

10.07.2022 13:15
Карина

У меня недавно выявили кисту, сразу же назначили гормональные препараты и вот теперь лапароскопию. Страшно капец, вот почитала осложнения и просто рада, что выявили вовремя.

08.06.2022 16:32
Інна Столярчук

Все зрозуміло та грамотно написано. У моєму випадку все розсмокталося саме, але ускладнення звичайно серйозні бувають. Слідкуйте за здоров'ям!

12.05.2022 23:39
Мельник Анна

Спасибо, что разложили все по полочкам. Я уже сто лет не проходила осмотры, как-то не беспокоило ничего. Но видимо пришло время посетить гинеколога, а то с женским здоровьем не шутки это.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down