exit
search serach
Фолікулярна кіста

Фолікулярна кіста: симптоми, причини, лікування

Фолікулярна кіста — це новоутворення, що з'являється на яєчнику. Вона виникає у випадку розриву домінуючого фолікула в одному циклі. Ризики розвитку цієї патології є у будь-якої жінки, тому рекомендовано регулярно проходити огляд у гінеколога (1 раз на півроку). Якщо ви помітили симптоми кісти або інші збої у роботі яєчників, зверніться до лікарів клініки МЕДІКОМ. Вони швидко знайдуть причину захворювання шляхом комплексного обстеження і призначать індивідуальний курс лікування.

Загальна інформація про захворювання

Якщо вас цікавить, що таке фолікулярна кіста, і чи є ймовірність її появи конкретно у вашому випадку, краще відразу звернутися до гінеколога. Хоча це новоутворення доброякісного характеру, його стрімкий ріст і великий розмір можуть становити небезпеку для здоров'я.

Фолікулярна кіста виникає внаслідок відсутності менструації. Фолікул, який домінує, перетворюється на міхур, заповнений рідиною, і з часом трансформується у кісту. Вона досягає близько 10 мм у діаметрі. Слід зазначити, що фолікул не може з'явитися у двох яєчниках, тому кіста лише одностороння (хоча трапляються винятки). Ріст кісти відбувається через збільшення кількості рідкої речовини.

Фолікулярна кіста найчастіше діагностується у пацієнток репродуктивного віку, але інколи виникає і після настання клімаксу. Зазвичай утворення зникає без стороннього втручання. Це відбувається протягом 1-3 менструальних циклів. У 95 % випадків захворювання себе не проявляє.

Види фолікулярної кісти

За місцем локалізації розрізняють односторонню і двосторонню фолікулярну кісту яєчника. Односторонні поділяються на право- або лівосторонні. Двостороннє захворювання зустрічається досить рідко. Залежно від характеру перебігу патології гінекологи виділяють ускладнений і неускладнений тип.

малі гінекологічні операції
діагностика кісти
Відкрити Згорнути down

Чому з'являється фолікулярна кіста?

Найчастіше причиною фолікулярної кісти є збій роботи яєчника або ендокринної системи. Відповідно, захворювання належить до гормональних. Якщо овуляція відсутня, виробляється збільшена кількість естрогену. Тканина фолікула стає у кілька разів щільнішою, що перешкоджає виходу яйцеклітини. Дозрілий фолікул, що не лопнув, і стає кістозним утворенням. Зазвичай воно розсмоктується через кілька місяців, але іноді спостерігається накопичення кількості рідкого вмісту всередині й збільшення розмірів фолікулярної кісти.

Розрізняють ановуляторні цикли такої природи:

 • фізичної;
 • емоційної;
 • розумової.

Найпоширеніші причини фолікулярної кісти:

Відкрити Згорнути down

У рідкісних випадках фолікулярна кіста яєчника діагностується у новонароджених дівчаток. Це може бути пов'язано з особливостями гормонального фону матері протягом періоду виношування плоду. Саме високий показник естрогенів вважається остаточним фактором, який визначає появу кістозного утворення у дитини.

Симптоми фолікулярної кісти

Досить часто фолікулярна кіста яєчника протікає без будь-яких симптомів. Як правило, жінка дізнається про її існування тільки після профілактичного відвідування гінеколога. У випадку, коли розміри фолікулярної кісти досягають 4-5 см, виникає низка проявів.

Головні ознаки фолікулярної кісти

 • Збій менструального циклу. Мається на увазі збільшення обсягу кровотечі та тривалості менструації. В окремих випадках відзначаються ациклічні виділення мажучого характеру.
 • Затримка менструації. Якщо місячні не настають близько 1,5-2 місяців, це непрямий симптом фолікулярної кісти.
 • Больові та дискомфортні відчуття. Ниючий і тягнучий біль виникає у нижній частині або збоку живота. Іноді спостерігається так зване "розпирання" черевної порожнини, коли утворення тисне на нерви, що негативно позначається на кровопостачанні тканин.

Крім того, ознаками фолікулярної кісти можуть бути:

 • нудота, блювота;
 • переднепритомний стан;
 • зниження АТ (артеріального тиску);
 • о тиску);
Відкрити Згорнути down

При відсутності симптомів фолікулярної кісти, що знижують якість життя, у терапевтичних заходах немає потреби. Новоутворення мають тенденцію до самостійного розсмоктування, тому гінеколог тільки періодично спостерігає за процесом для контролю стану.

Особливості перебігу захворювання під час вагітності

Як правило, на етапі планування вагітності жінка відвідує лікаря-гінеколога. Якщо під час обстеження виявлено фолікулярну кісту, спеціалісти рекомендують провести операцію. Це дозволить виключити ризик ускладнення і збільшить шанси благополучного результату пологів. Однак перед зачаттям потрібно буде дочекатися повного відновлення. Тривалість реабілітації після хірургічного втручання залежить від складності проблеми. Зазвичай на це йде близько року.

Тактика ведення вагітності при виявленні фолікулярної кісти визначається на основі типу утворення і його розмірів. Потенційно небезпечними визнані ускладнення у вигляді перекручування ніжки кісти та її розриву. Фолікулярну кісту на першому триместрі вагітності не оперують. Якщо виникає така необхідність, хірургічне втручання відкладають на більш пізній термін — 14-16 тиждень.

Операція проводиться за лапароскопічною методикою. Це пов'язано з меншим рівнем травматичності. Видалення кісти показане при:

 • великих розмірах новоутворення;
 • злоякісному характері;
 • розриві капсули.

Якщо фолікулярну кісту виявлено у третьому триместрі, допускається проведення кесаревого розтину з одномоментним видаленням новоутворення. 

У деяких випадках розрив кісти дає хибнопозитивний тест на вагітність разом з ознаками токсикозу і помітним почастішанням сечовипускання. Щоб перевірити, чи справді відбулося зачаття, необхідно здати кров на β-ХГЛ і зробити УЗД органів малого таза. Тільки за їх результатами можна адекватно оцінити клінічну ситуацію.

Відкрити Згорнути down

Можливі ускладнення

Якщо ви не знаєте, як лікувати фолікулярну кісту яєчника, слід терміново звернутися до гінеколога. Дійсно, у більшості випадків утворення не є небезпечним, але іноді може призводити до серйозних ускладнень. Зокрема, наслідком фолікулярної кісти може стати безпліддя.

Інші небезпечні ускладнення:

Якщо у вашому випадку показано видалення фолікулярної кісти, звертайтеся до кваліфікованих гінекологів клініки МЕДІКОМ. Наші лікарі мають бездоганну репутацію, оперативно проводять обстеження і застосовують у роботі тільки найсучасніші методики та обладнання.

Відкрити Згорнути down

Методи діагностики фолікулярної кісти

Гінеколог може запідозрити у пацієнтки фолікулярну кісту під час проведення профілактичного огляду у жіночій консультації. Як правило, лікаря насторожує збільшення яєчника в об'ємах. Щоб уточнити діагноз, він може призначити низку обстежень:

 • УЗД органів малого таза;
 • клінічний аналіз крові;
 • діагностичну лапароскопію;
 • пункцію новоутворення.

Перераховані вище методи діагностики фолікулярної кісти довели свою ефективність на практиці. Вони допомагають поставити точний діагноз.

Відкрити Згорнути down
Консультация гинеколога
Консультація гінеколога
Анализ крови (ОАК)
Аналіз крові (ЗАК)
Check-up для женщин
Check-up для жінок
УЗИ органов малого таза
УЗД органів малого тазу
Лапароскопия в гинекологии
Лапароскопія в гінекології

Лікування фолікулярної кісти

Терапію не проводять у випадку малих розмірів утворення, адже здебільшого воно розсмоктується саме по собі. Якщо патологія не зникає і починає збільшуватися, варто вжити заходів, щоб запобігти наслідкам фолікулярної кісти у вигляді безпліддя та інших проблем.

Виключити необхідність у хірургічному втручанні можливо тільки за умови ранньої діагностики цього новоутворення. Тоді лікування фолікулярної кісти здійснюється консервативними методами. Тому рекомендовано періодично проходити огляди у лікаря-гінеколога.

Відкрити Згорнути down

Профілактичні заходи

Профілактика утворення фолікулярної кісти передбачає своєчасну діагностику та терапію хвороб щитоподібної залози. Крім того, важливо контролювати вагу, щоб виключити ризик гормонального збою. Також запобігти появі фолікулярної кісти допомагає дотримання правил особистої гігієни, профілактика запальних процесів матки і яєчників, а також захворювань, що передаються під час статевого контакту (ЗПСШ).

Оскільки часто новоутворення розвивається внаслідок аборту, необхідно уважно підходити до планування вагітності та застосування контрацептивів. Для підбору оптимального методу контрацепції варто найближчим часом звернутися до гінеколога.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Який розмір фолікулярної кісти яєчника вважається небезпечним?

У процесі менструального циклу у нормі утворюються функціональні кісти. Як правило, фолікулярна кіста (3-8 см) не вимагає радикальних методів лікування, але потребує регулярного спостереження у лікаря-гінеколога. Це дасть змогу уникнути наслідків, оскільки перевищення 2-3 см у діаметрі робить будь-яке подібне утворення потенційно небезпечним у плані ускладнень (перекручування, розрив, нагноєння).

Чи треба видаляти фолікулярну кісту?

Коли фаза дозрівання домінантного фолікула не закінчується овуляцією, виникає фолікулярна кіста. Невеликі утворення (до 10 см) не вимагають операції, і часто регресують самостійно протягом 1-3 циклів. Показанням до оперативної гінекології слугують ускладнення, кіста, що не розсмокталася за період понад 3 місяці або росте.

Чим відрізняється фолікулярна кіста від ендометріоїдної?

На відміну від фолікулярної, ендометріоїдна кіста не є функціональною. Вона утворюється при ендометріозі яєчника і має виражені клінічні прояви. УЗД органів малого таза дозволяє виявити характерний неоднорідний вміст кісти, визначити її розміри та форму, полегшуючи постановку діагнозу.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Який лікар лікує фолікулярну кісту?

За появи неспецифічних симптомів варто спочатку звернутися до сімейного лікаря, який проведе первинну діагностику і направить до профільного спеціаліста за показаннями. Якщо вас турбує тягнучий або ниючий біль внизу живота, ациклічні кровотечі та інші типові симптоми гінекологічних порушень, відразу звертайтеся до гінеколога.

Для проходження комплексного обстеження і якісного лікування фолікулярної кісти у Києві запишіться до лікаря клініки МЕДІКОМ на Оболоні або Печерську. Зробити це можна за телефоном, на сайті або за допомогою форми зворотного дзвінка.

comment 17
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 47
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 14
Суханова Ауріка Альбертівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, д.м.н., професор, науковий куратор напрямку гінекології
comment 15
Бурбель Олена Сергіївна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ-діагностики
comment 19
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 13
Мала Яніна Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, сексопатолог
comment 4
Матіїшена Вікторія Дмитрівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ діагностики
comment 9
Яшина Олена Григорівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, гінеколог-ендокринолог, к.м.н.

Ціни

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Консультації
Діагностика

600 грн

Більше Згорнути down

Вiдгуки

22.07.2023 21:20
Луцик Христина

Лікувала кісту яєчника консервативно у клініці Медіком. Тут кваліфіковані гінекологи, які допомогли з цією проблемою.

17.04.2023 15:20
Ангеліна

Вилікувала фолікулярну кісту під наглядом гінеколога. Лікування препаратами виявилося успішним. За кілька місяців кіста пройшла. Дуже рада, що не потрібно її видаляти хірургічно!

14.12.2022 20:35
Анна К.

Записалась в клинику Медиком для лечения фолликулярной кисты яичника. Очень боялась, что эта болячка может как-то навредить в будущем, когда захочу забеременеть, поэтому решила идти к частному гинекологу. И не пожалела! Лечение и диагностика тут качественные. Сервис и условия тоже очень хорошие. Так что девушки, не бойтесь и обращайтесь!

02.09.2022 10:16
Наталя

Злякалася, коли почула діагноз "Фолікулярна кіста". Звучить так собі... Але у клініці заспокоїли та підібрали ефективне лікування. Тепер через 3 місяці від цієї болячки не залишилося й сліду!

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down