exit
search serach
Що таке кіста яєчника

Що таке кіста яєчника і чим вона небезпечна?

Кіста яєчника (ретенційна кіста яєчника) – це доброякісне пухлиноподібне утворення в яєчнику, заповнене рідиною. Кісти яєчників займають друге місце серед новоутворень жіночих статевих органів. Найбільш часто розвиваються у жінок репродуктивного віку.

Відкрити Згорнути down

Етіологія і патогенез

Кісти яєчників – це заповнені рідиною або напіврідким вмістом порожнини, що утворюються всередині яєчника або на його поверхні.

Процес переродження нормальної тканини яєчника в онкоутворення може відбуватися з будь-якого клітинного елемента, що міститься в статевих клітинах, що обумовлює різноманітність форм і будови кіст.

Кіста норма
Відкрити Згорнути down

Причини утворення кіст яєчників:

 • наявність рудиментарних залишків і дистопії ембріональних елементів;
 • запальні процеси в яєчниках і маткових трубах, які провокують імплантацію на поверхні яєчника ділянок епітеліальної тканини матки та фаллопієвих труб;
 • порушення гормональної рівноваги в бік гонадотропних гормонів;
 • ендокринно-обмінні порушення;
 • прийом деяких лікарських препаратів;
 • стимуляція овуляції;
 • трофобластична хвороба та інші фактори.

Розвитку кіст яєчників сприяє відсутність оргазму при вираженому статевому збудженні, перервані статеві зносини, пухлини матки.

Кісти яєчників не володіють здатністю до проліферації, формуються в результаті затримки надлишку рідини в преформованих порожнинах. У розвитку кіст яєчників велику роль відіграють застійна гіперемія органів малого таза, розвиток спайкового процесу, запалення очеревини, що покриває яєчник.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Будь-яка медична проблема має величезну кількість проявів. Однак, є такі симптоми, зіткнувшись з якими, потрібно обов'язково звернутися до лікаря.

Основні симптоми кісти яєчників:

 • гострий біль (виникає при розриві кісти, розвороті навколо зв'язки, що її утримує, при зміні розмірів);
 • ниючий біль різної інтенсивності, відчуття тиску в гіпогастральній області;
 • порушення менструального циклу;
 • кров'янисті виділення;
 • ознаки вагітності (нагрубання молочних залоз, нудота);
 • хворобливі відчуття під час статевого акту;
 • дизуричні явища.
Відкрити Згорнути down

Види кіст яєчників

Ретенційні кісти яєчників поділяють на:

 • Фолікулярні кісти.
  Формуються зі зрілих фолікулів, які з якоїсь причини не лопнули. Найчастіше множинні. Зустрічаються практично в кожному яєчнику.
 • Кісти жовтого тіла.
  Утворюються в місці фолікула, що лопнув. Найчастіше зустрічаються у віці від 16 до 45 років.
 • Ендометріоїдні або «шоколадні» кісти.
  Є різновидом ендометріозу. Часто утворюють спайки з навколишніми тканинами. Геморагічний вміст кіст має колір шоколаду або дьогтю.
 • Параоваріальні кісти.
  Розвиваються з над'яєчникового придатка у віці від 20 до 30 років.
 • Дермоїдні кісти або зрілі тератоми.
  Утворюються в молодому віці з клітин покривного епітелію, які потрапили в період розвитку плоду. Клітини ростуть, розмножуються і формують диференційовані тканини (хрящі, волосся тощо), оточені щільною капсулою.
 • Текалютеїнові кісти.
  Виникають на ранній стадії вагітності в результаті порушення роботи жовтого тіла, яке не виробляє необхідної кількості гормонів для нормального перебігу вагітності. Зустрічаються рідко і частіше характерні для багатоплідної вагітності.

Фолікулярні кісти та кісти жовтого тіла утворюють групу функціональних кіст яєчників – найбільш часто зустрічаються пухлинні утворення яєчників. Функціональна кіста яєчника – це утворення, яке формується в процесі нормального менструального циклу і часто ніяк не проявляє себе клінічно. Розсмоктуються самостійно за 1-2 місяці.

Кіста ускладнення
Відкрити Згорнути down

Ускладнення і наслідки

Незважаючи на те, що багато кіст яєчників розсмоктуються самостійно, деякі з них можуть призвести до розвитку неприємних ускладнень.

Ускладнення кісти яєчника:

 • Перекрут ніжки кісти
 • Розрив капсули
 • Нагноєння кісти
 • Крововиливи в порожнину утворення кісти
 • Порушення функціонування суміжних органів
 • Малігнізація (переродження клітин в злоякісні утворення)
Відкрити Згорнути down

Перекрут ніжки кісти – серйозний наслідок кісти яєчника. Патологія може призвести до збільшення онкоутворення в результаті порушення венозного кровообігу, набряку тканини і крововиливів. Клінічно це проявляється ознаками гострого живота.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Для встановлення діагнозу лікар-гінеколог проводить гінекологічний огляд, збирає анамнез, аналізує симптоми кісти яєчника, призначає лабораторне та інструментальне обстеження.

Важливим критерієм лабораторної діагностики є аналіз крові. Дозволяє виявити наявність онкомаркерів. Гістологічне дослідження тканин допомагає визначити тип кісти, її структуру та особливості.

Відкрити Згорнути down

Методи інструментальної діагностики кісти яєчника:

Відкрити Згорнути down

Лікування

Вибір тактики лікування залежить від виду кісти, тривалості захворювання, ознак кісти яєчників, клінічних проявів, віку й особливостей стану здоров'я пацієнтки.

Медикаментозне лікування кісти яєчника направлено на відновлення гормонального фону, терапію запальних процесів органів малого таза. При підозрі наявності функціональних кіст в пубертатному періоді призначають гормональну терапію.

При відсутності ефективності медикаментозного лікування, появі клінічних симптомів, збільшенні розмірів кісти призначається видалення кісти яєчника.

Відкрити Згорнути down

Методи хірургічного лікування кісти яєчника:

Відкрити Згорнути down

При виборі методу хірургічного лікування перевага віддається лапароскопічному втручанню в обсязі вилущування кісти в межах здорових тканин.

Після хірургічного лікування проводиться терапія, спрямована на нормалізацію менструального циклу: циклічна вітамінотерапія, препарати групи ноотропів, комбіновані оральні контрацептиви – протягом не менше трьох місяців.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Основний метод попередження розвитку кісти яєчника – регулярне профілактичне відвідування гінеколога. Фахівці рекомендують як мінімум раз на рік проходити УЗД органів малого таза, мамографію, здавати аналізи на онкомаркери, мазки на мікрофлору тощо.

Лікарі-гінекологи відзначають позитивну роль тривалого застосування комплексних оральних контрацептивів в профілактиці кіст яєчника.

При будь-яких порушеннях менструального циклу, хворобливих відчуттях і інших симптомах ураження статевої системи необхідно відразу записатися на прийом до фахівця. Також, тим жінкам, які вже стикалися з такою медичною проблемою як кіста яєчника, потрібно пам'ятати: ризик повторного виникнення патологічного процесу досить високий.

Пам'ятайте, тільки своєчасне обстеження, уважне і чуйне ставлення до свого здоров'я здатні допомогти вчасно діагностувати та провести адекватне лікування кісти яєчника. В м. Київ в клініці МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську ви можете пройти повну діагностику сечостатевої системи, пройти індивідуальний курс лікування, відновити здоров'я і повернути радість життя.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

 • Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
 • Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
 • Клінічні протоколи на засадах доказової медицини
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.
Записатися на консультацію до лікаря ви можете, зателефонувавши по одному з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.

comment 21
Кондратенко Ірина Дамірівна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, к.м.н.
comment 33
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 11
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча гінекологічним відділенням на Оболоні, лікар-гінеколог, акушер-гінеколог вищої категорії
comment 19
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії

Вiдгуки

03.12.2022 09:05
Олена

Подруга попросила у мене інформацію по даному питанню, бо знає, що я хворіла кістою яєчника. А я скинула вашу статтю, яка мені у свій час непогано так допомогла, тому що максимально зрозумілою була. Всі аспекти, які не стосуються особистих моментів, розкриті.

26.10.2022 15:58
Алина Викторовна

Очень неприятная болячка, постоянно наблюдаться приходится у гинеколога. Вот так вроде не представляет опасности, а по итогу может стать причиной серьезных проблем со здоровьем.

14.09.2022 11:37
Мирослава Ковальова

Підступна штука, оскільки тривалий час немає явних клінічних проявів. Вкотре переконуюсь, що планові огляди жінкам, а особливо гінеколога просто необхідні.

19.07.2022 20:03
Ірина П.

Дякую за повну інформацію, що допомагає розібратися у ситуації. У більшості таких постів лише вода та реклама. Ви чудова клініка, адже допомагаєте як за кошти, так і просто безкоштовною інформацією!

10.07.2022 13:15
Карина

У меня недавно выявили кисту, сразу же назначили гормональные препараты и вот теперь лапароскопию. Страшно капец, вот почитала осложнения и просто рада, что выявили вовремя.

08.06.2022 16:32
Інна Столярчук

Все зрозуміло та грамотно написано. У моєму випадку все розсмокталося саме, але ускладнення звичайно серйозні бувають. Слідкуйте за здоров'ям!

12.05.2022 23:39
Мельник Анна

Спасибо, что разложили все по полочкам. Я уже сто лет не проходила осмотры, как-то не беспокоило ничего. Но видимо пришло время посетить гинеколога, а то с женским здоровьем не шутки это.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down