exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Тахікардія причини - на які хвороби вказує тахікардія
138. Моніторинг ЕКГ - холтерівське моніторування (1 доба)
2300 грн.
Більше Згорнути down

Чим небезпечна тахікардія? (Захворювання або симптом)

Тахікардія – це один з видів аритмій серця. На практиці означає прискорений пульс, який визначається як послідовність серцевих скорочень зі швидкістю, що перевищує 90 ударів у хвилину у дорослих. Норма частоти пульсу у дітей різна, залежно від віку. Що стосується дітей у віці до 1 року, то більше 130 (у новонароджених – понад 140) ударів серця у хвилинний відрізок часу вважається порушенням серцевого ритму або прискореним серцебиттям. Тахікардією не слід вважати процес прискорених серцевих скорочень у здорової людини, що виникає при фізичному навантаженні, збудженні, стресі, тепловому впливі або при зниженні об'єму крові. Часте серцебиття, не пов'язане з цими станами, зазвичай з'являється на тлі серцевих або інших захворювань.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Ознаки тахікардії – це скоріше симптоми іншої патології, ніж самостійного захворювання.

Патологічний стан може мати варіанти:

  • Синусова тахікардія
  • Екстрасистолії
  • Пароксизмальна передсердна тахікардія
  • Пароксизмальна вузлова тахікардія
  • Пароксизмальна шлуночкова тахікардія
  • Фібриляція і тріпотіння передсердь
  • Синдром постуральної ортостатичної тахікардії
  • Фібриляція і тріпотіння шлуночків
Відкрити Згорнути down

Кожен з видів характеризується певними симптомами тахікардії, причинами виникнення та способами лікування. При цьому, синусова тахікардія є найбільш поширеною, тобто, природною, що виникає в результаті емоційної напруги або фізичного навантаження.

 

Етіологія захворювання

Виникнення прискореного серцебиття часто обумовлено пошкодженням серцевої тканини або різними патологіями серця.

Серцево-судинні проблеми в цілому, і тахікардії зокрема, виникають, коли присутні наступні фактори:

  • паління;
  • підвищене споживання кофеїну;
  • надмірне споживання алкоголю;
  • прийом стимулюючих препаратів;
  • стрес і занепокоєння;
  • прояви діабету;
  • гіпертонія, гіпотонія;
  • порушення роботи щитоподібної залози (гіпертиреоз);
  • анемія.

Важливо знати, що під час вагітності частота серцевих скорочень може зрости на 25% від звичайної частоти. Хоча це нормальне явище, бажано проконсультуватися з лікарем, щоб переконатися, що це не небезпечний стан, що вимагає втручання. Причини тахікардії, що залишаються без усунення, сприяють її постійному прояву, що вимагає медичного обстеження і лікування.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Електрична активність серця, яка визначає частоту серцевих скорочень, регулюється вегетативною нервовою системою і внутрішніми секреторними залозами. При різних фізіологічних станах або патологіях, організму потрібно збільшити обсяг крові, що доставляється артеріями до тканин організму, з кожним ударом. При цьому, організм виконує поставлену мету, прискорюючи частоту пульсу.

Тахікардія є результатом електричних імпульсів. Деякі стани можуть збільшити частоту пульсу до 300 у хвилину.

Причини тахікардії бувають вроджені чи набуті.

Коли в шлуночках досягається частота серцевих скорочень до 600 ударів і такий стан триває кілька хвилин, може відбутися збій системи, втрата свідомості та смерть.

ЕКГ
дыагностика сердця
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Симптоми тахікардії проявляються у вигляді прискореного серцебиття. Патологічні ознаки проявляються епізодами прискореного пульсу між тривалими періодами нормальної частоти, або є практично завжди прискорений пульс.

У разі пароксизмальної тахікардії кожен епізод починається і закінчується раптово, що визначається її джерелом:

  • в стані стресу;
  • при отруєнні сильними хімічними речовинами;
  • через зниження рівня насичення крові киснем;
  • при зменшенні показників тиску;
  • при ураженні міокарда.

Іноді тахікардія супроводжується задишкою, проблемами з диханням, болем у грудях, нападами кашлю, запамороченням, слабкістю, темними плямами перед очима.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Тахікардія є серйозним симптомом. Ускладненнями прогресування цього стану можуть бути формування тромбів, серцева недостатність, порушення свідомості, непритомність, що може призвести до тяжких наслідків.

Тяжкість наслідків залежить від захворювання, що стало причиною тахікардії, а також від частоти нападів, своєчасності адекватного медикаментозного лікування і виконання пацієнтом терапії.

Загальні ускладнення:

  • емболія згустків, яка з часом може викликати інсульт або інфаркт;
  • порушення мозкового кровообігу і непритомний стан;
  • серцева недостатність, яка може призвести до смерті.
Відкрити Згорнути down

Діагностика тахікардії

Щоб визначити точний тип тахікардії, слід провести загальний фізичний огляд. У більшості випадків пацієнт буде направлений на розширене медичне обстеження.

Є багато видів інструментальної діагностики, але найбільш поширені це:

  1. Електрокардіограма – найбільш доступне і фундаментальне дослідження на тахікардію. Під час діагностики тахікардії вимірюються електричні сигнали серця, пов'язані один з одним. Дослідження буде особливо ефективним, якщо проводиться в момент, коли виникає тахікардія.
  2. Якщо тахікардія не є постійною, може знадобитися холтерівське моніторування. Це портативне дослідження ЕКГ, яке триває 24-48 годин поспіль (за призначенням лікаря).
  3. Діагностика з фізичним навантаженням – тест, що виконується під час тренувань, таких як біг. Тест дозволяє зрозуміти природу тахікардії та надає інформацію про рівень фізичного навантаження, яку здатний виконати пацієнт.
  4. Аналізи крові – дослідження проводяться, щоб дізнатися більше про джерело прискореного серцебиття. Зазвичай проводиться загальний аналіз крові, перевіряється функція щитоподібної залози та багато іншого.
Відкрити Згорнути down
Холтер ЭКГ
Холтер ЕКГ
Кардиограмма
Електрокардіограма (ЕКГ)
Тредмил-тест
Тредміл-тест
Анализ на свертываемость крови
Аналіз на згортання крові
УЗИ сердца
УЗД серця

Лікування

Лікування тахікардії засноване на медикаментозній терапії з використанням бета-блокаторів, блокаторів кальцієвих каналів, дігоксину або антиаритмічних препаратів, що знижують частоту і тяжкість серцебиття. Якщо фармакологічне лікування не приносить очікуваних результатів і прискорене серцебиття все ще зберігається, може знадобитися застосування електричної кардіоверсії, тобто відновлення регулярного ритму серця за допомогою короткочасних електричних розрядів.

При лікуванні тахікардії пацієнтам, які страждають шлуночковою формою захворювання або мали фібриляцію шлуночків в анамнезі, імплантують кардіовертер-дефібрилятор. Коли виникає загроза життю через порушення серцевого ритму, апарат відстежує це і посилає електричний розряд для відновлення його частотності.

Одним з найсучасніших методів лікування деяких типів аритмій, тахікардії є радіочастотна катетерна абляція, а також кріоабляція (деструкція джерел патологічного ритму серця).

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Ліквідацію наслідків тахікардії через диспансерне спостереження проводить терапевт. При необхідності, він дає направлення до лікаря-кардіолога. Головне завдання спостереження полягає в стабілізації клінічної картини захворювання, нівелюванні можливих ускладнень і повернення пацієнта до нормального способу життя. Частота відвідувань лікаря залежить від тяжкості захворювання і загострення перебігу, але не може відбуватися рідше ніж 2 рази на рік.

Відкрити Згорнути down

Профілактика тахікардії

Найбільш ефективним способом зниження ризику тахікардії є підтримка здорового способу життя та здорової ваги, зниження ризику серцевих захворювань.

Профілактика тахікардії включає:

  1. Дотримання дієти з низьким вмістом жиру, заснованої на фруктах, овочах і цільнозернових продуктах. Бажано проконсультуватися з дієтологом.
  2. Забезпечення активного способу життя та заняття спортом кілька разів на тиждень.
  3. Контроль рівня холестерину, артеріального тиску і проведення періодичних аналізів крові.
  4. Припинення або мінімізація куріння будь-якого роду і повна відмова від стимуляторів.
  5. Помірне або повне виключення вживання алкоголю.
  6. Рекомендована консультація сімейного лікаря при прийомі будь-яких ліків, побічним ефектом яких є прискорений пульс, наприклад, препаратів, які використовуються для лікування застуди та кашлю.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як довго може тривати напад тахікардії?

Тривалість пришвидшення ритму серця залежить від різновиду тахікардії та її першопричин. Етіологію хвороби визначає кардіолог за результатами ЕКГ або бездротового холтер-моніторингу. Загалом напад тахікардії може тривати від кількох хвилин до кількох годин або доби.

Як заспокоїти напад тахікардії вдома?

Для усунення нападу тахікардії необхідно:

  • лягти, підклавши під голову подушку;
  • послабити тиск одягу на грудну клітку (зняти краватку, розстебнути гудзики, жінкам - розстебнути бюстгальтер);
  • провести глибокі вдихи та видихи із затримкою повітря на кілька секунд;
  • провітрити приміщення;
  • випити прохолодної води невеликими ковтками;
  • охолодити обличчя (накласти на лобову частину та скроні рушник, змочений прохолодною водою).

Приймати препарати для усунення тахікардії можна лише, якщо вони призначені лікарем!

Чи можна повністю вилікуватися від тахікардії?

Ймовірність повного лікування тахікардії залежить від можливості усунення її першопричини (тобто лікування основного захворювання). Спостереження у терапевта чи кардіолога підкаже, як знизити пульс, допоможе виявити причину порушення ритму серця та підібрати тактику ефективної терапії. Якщо патологія, що викликала прискорене серцебиття, піддається лікуванню на 100 %, тахікардії вдасться позбутися. В інших випадках прийом призначених лікарем препаратів допоможе досягти стабілізації стану та скорочення епізодів загострення.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-кардіолог, к.м.н.

Який лікар лікує тахікардію?

Самостійно вилікувати тахікардію виходить вкрай рідко. Спочатку потрібно усунути причину захворювання. Виявивши проблему у пацієнта, сімейний лікар відправляє хворого на консультацію до кардіолога. Серед вузьких фахівців, консультація яких може виявитися необхідною, будуть невролог, ендокринолог та кардіохірург.

 

Щоб провести якісне лікування тахікардії в м. Київ та гарантовано одужати, необхідно звернутися до досвідчених фахівців клінік МЕДІКОМ на Оболоні й Печерську. Популярний медичний заклад забезпечить пацієнта точною діагностикою на основі інноваційного обладнання, науково обгрунтованими методами лікування та сучасними ресурсами для повернення до звичайного життя. Довірте своє здоров'я кращим фахівцям!

comment 30
Єрьоменко Світлана Миколаївна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 15
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 25
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 13
Тишко Лариса Антонівна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 20
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 13
Залізна Юлія Іванівна
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики, к.м.н.
comment 10
Мусіяка Юрій Вікторович
Лікар-кардіолог другої категорії, лікар-терапевт

Вiдгуки

26.12.2022 12:58
Людмила Петрівна Коломієць

Я вже рік спостерігаюсь у Медіком на вул. Василя Тютюнника у кардіолога Олени Іванівни Алексєєнко. Це мій улюблений лікар. Дуже добра, чуйна та грамотна жінка. Потрапила до неї вперше з тахікардією, яка виникла після перенесеного коронавірусу. Я дуже хвилювалася, чим тільки робила собі ще гірше. Лікарка провела зі мною розмову, розпитала про симптоми. Потім зробила мені ЕКГ, дала направлення на аналізи. І тільки після цього, переглянувши всі результати, призначила мені лікування. Окрім іншого, Олена Іванівна ще розповіла мені про особливості харчування при тахікардії, виявляється це теж важливо. Тепер я почала вести здоровіший спосіб життя. А у поєднанні з ліками це дало відмінний результат. Дякуємо лікарю за допомогу!

08.11.2022 09:37
Віктор

У мене проблеми із серцем, аритмія, тиск. Загалом цілий букет проблем. У Медіком знайшов хорошого кардіолога, який як слід мене обстежив і справді зміг допомогти. Я залишився задоволеним і підходом до хвороби, і призначеним лікуванням.

22.09.2022 14:17
Надія К.

Через тривалий стрес зіткнулася з аритмією. Я вже мала позитивний досвід обслуговування у Медіком, тому знову зателефонувала сюди щодо запису до кардіолога. Мені швидко знайшли віконце у лікаря, записали на найближчий час. Спеціаліст мені сподобався, дякую! Ставлення до пацієнтів у клініці загалом мені дуже імпонує. Всюди чистота, усі навколо ввічливі, персонал у масках. Є навіть автомат з сухим перекусом, хоча мені ще жодного разу не довелося чекати в коридорі. Прийом завжди рівно у призначений час.

19.08.2022 20:44
Леонид Еременко

Мне в клинике Медиком нашли причину тахикардии. Оказывается, это не болезнь, а лишь симптом. Врач сделала мне экг, холтеровское мониторирование, выписывала направление на анализы крови. После полного обследования сердца она нашла причину (диабет). Теперь лечусь у кардиолога и эндокринолога.

05.08.2022 16:16
Валерій

Звертався із прискореним серцебиттям. Виявилося, я надто багато курю та п'ю кави. Навіть не думав, що у моєму віці це так впливає. Здав аналізи, поспілкувався з лікарем, виніс для себе багато нового та корисного. Спасибі!

16.06.2021 22:24
Аля

Статья хорошая, у меня появилась тахикардия в 12 лет, то есть пару месяцев назад.

29.03.2021 11:32
Екатерина Павловна

Класний сервіс, я часто до нього звертаються, почитаю, потім вирішую: йти до лікаря чи ні.

03.03.2021 14:03
Татьяна

Я при приступах тахикардии пью корвалол, мне помогает.

10.02.2021 18:11
Коровина Анна

Замечательная статья, все подробно расписали, объяснили, у меня тахикардия появилась после 60 лет.

28.12.2020 22:27
Вероніка

Хороша стаття.

Показати ще 3

arrow

Всього 10 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down