exit
search serach
Чем опасна бронхиальная астма?

Чим небезпечна бронхіальна астма?

Бронхіальна астма – це патологічний стан дихальних шляхів запального характеру, що супроводжується обструктивним синдромом. Сама назва в повній мірі відображає властиву йому симптоматику. У перекладі з давньогрецької "астма" означає "задишка" або "ускладнене дихання".

Зовні бронхіальна астма проявляється епізодичними ознаками задухи різної часової тривалості, що загострюються під впливом зовнішніх подразників. За даними ВООЗ, число людей у світі, які страждають цим захворюванням, перевищує 235 000 000 осіб. Залежно від ступеня тяжкості перебігу захворювання підбирається тривале комплексне лікування, здатне лікувати хронічні напади частково або повністю.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

За походженням бронхіальну астму підрозділяють на:

  • екзогенну (напади спровоковані потраплянням в дихальні шляхи алергену);
  • ендогенну (напади провокують інфекції, фізичне навантаження, стреси та інші психоемоційні навантаження, холодне повітря);
  • змішану (напади провокуються усіма перерахованими вище факторами).

За тяжкістю перебігу виділяють:

  • інтермітуючу астму (напади рідше ніж 1 раз на тиждень, загострення короткочасні, нічні напади відбуваються не більше ніж 2 рази на місяць);
  • легку персистуючу астму (симптоми виникають частіше 1 разу на тиждень, але не щодня, загострення порушують звичний спосіб життя, нічні напади трапляються від 2 разів в місяць);
  • персистуючу астму середньої тяжкості (напади виникають практично щодня, загострення порушують звичний спосіб життя, нічні напади трапляються мінімум 1 раз в тиждень);
  • важку персистуючу астму (напади виникають щодня, нічні напади виникають часто, фізична активність обмежена).
Відкрити Згорнути down

Етіологія

Це багатофакторне захворювання може бути спровоковано як зовнішніми, так і внутрішніми обставинами. Вона частіше буває придбаною, ніж спадковою. Причини бронхіальної астми індивідуальні для кожного випадку.

Несприятлива екологія.
Науково доведено, що забруднене повітря згубно впливає на організм, в кілька разів перевищує за шкідливістю куріння. Люди, які проживають в безпосередній близькості від промзон, автомагістралей, а також в країнах з вологим кліматом, більш схильні до ризику розвитку астми.

Робота на шкідливих виробництвах.
Працівники хімічної промисловості, будівельники (особливо, малярі-штукатури) і перукарі більшу частину робочого дня знаходяться у безпосередньому контакті з отруйними летючими або сипучими речовинами. Систематичне вдихання яких призводить до розвитку бронхіальної астми. Не є винятком співробітники малогабаритних й погано вентильованих приміщень.

Пил.
Звичайний пил може виступати в якості сильного алергену, що провокує астму. В її скупченнях містяться відмерлі частинки шкіри, шерсть, пилові кліщі та пилок, які при вдиханні подразнюють бронхи, викликаючи астматичний кашель.

Куріння.
Нікотинозалежні люди більшою мірою схильні до ризику розвитку бронхіальної астми, оскільки нікотинові смоли отруйно впливають не тільки на органи дихання, але й на весь організм в цілому. Згубна звичка може також стати причиною розвитку хронічного кашлю курця або смертельно небезпечних захворювань (наприклад, раку).

Тривалий перебіг захворювань дихальних шляхів.
Хвороби органів дихання (в т.ч. інфекційної природи) порушують роботу організму. Ураження запального характеру руйнують слизові оболонки трахеї й бронхів, провокуючи ускладнення та хронічний перебіг таких хвороб як трахеїт, бронхіт або пневмонія, які загострюються на тлі бронхіальної астми.

Спадковий фактор.
Якщо один з батьків страждає на бронхіальну астму, ризик передачі захворювання дитині становить близько 30%. Імовірність зростає до 70%, якщо хвороба виявлена в обох батьків. Патологія не обов'язково проявиться відразу після народження, вона може перебувати в сплячому стані тривалий час.

Поганий імунітет і нестача вітамінів B1 та D.
Знижений поріг опірності вірусам різної природи також може стати причиною захворювання на бронхіальну астму. Ослаблений імунітет більш чутливий до інфекцій та алергенів, які потрапляють в організм ззовні.

Протизапальні медикаменти.
Нестероїдні лікарські препарати, що мають протизапальну дію, також можуть викликати це захворювання. Зокрема до них відноситься "Аспірин" та інші медикаменти, які застосовуються для знеболювання ("Ібупрофен", "Кетанов" і ін.).

Крім перерахованих факторів, астматичні прояви можуть бути викликані шкідливим незбалансованим харчуванням і регулярними стресами. Своєчасна діагностика бронхіальної астми допоможе запобігти розвитку незворотних патологій внутрішніх органів.

Відкрити Згорнути down

Виникнення, перебіг і результат захворювання

Ключовим фактором розвитку бронхіальної астми є підвищена активність бронхіального дерева, яка викликана порушенням вегетативної регуляції тонусу м'язів стінок бронхіального дерева в сукупності з впливом запальних чинників. Все це призводить до періодичної зворотної обструкції бронхів, яка проявляється підвищенням опору дихальних шляхів, перерозтягненням легень, гіпоксемією, викликаною осередковою недостатньою вентиляцією і невідповідністю між вентиляцією і перфузією легень, надмірною вентиляцією.

Обструкція посилюється на видиху, тому що при цьому відбувається динамічне звуження дихальних шляхів. Через обструкцію частина повітря при видиху залишається в альвеолах, що призводить до перерозтягнення легень і до подовженого видиху. Надмірний опір дихальних шляхів призводить до задіяння допоміжних м'язів і до появи задишки. У патологічний процес можуть бути залучені великі й дрібні бронхи.

Внаслідок обструкції знижується вентиляція дихальних шляхів. У нормі знижується перфузія ділянок зі зниженою вентиляцією, але при астмі це відбувається не завжди, порушується баланс вентиляції та перфузії. При легких і середньо тяжких формах розвивається гіпервентиляція, а при тяжких формах захворювання – гіповентиляція.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Перші ознаки астми багато в чому ідентичні клінічній картині бронхіту, сезонної алергії, вегето-судинної дистонії та інших захворювань дихальних шляхів.

Захворювання характеризується:

  • утрудненим диханням з ускладненим видихом;
  • відчуттям важкості в області грудної клітини;
  • задишкою, наростаючою при фізичному навантаженні;
  • нападоподібним кашлем з прозорими виділеннями мокротиння;
  • нападами чхання;
  • хрипами з присвистом на вдиху;
  • висипаннями кропив'янки.

Навіть якщо симптоматика хвороби носить епізодичний характер і присутня лише частково, варто пройти медичне обстеження. Це необхідно, щоб уникнути переходу захворювання в хронічну форму з розвитком незворотних наслідків бронхіальної астми.

Основними симптомами бронхіальної астми виступають:

  • загальна слабкість;
  • прискорений пульс (під час спазму від 90 до 130 ударів/ хв);
  • хворобливість нижньої частини грудини (під час затяжного нападу);
  • виражена обструкція (неможливість зробити вдих).

Симптоми бронхіальної астми мають властивість посилюватися в ранковий і вечірній час, а також можуть посилюватися при тяжкому перебігу захворювання.

Відкрити Згорнути down

Хронічну форму астми можуть доповнювати:

  • синюшність шкірних покривів;
  • слабкість дихання;
  • сонливість протягом дня;
  • крихкість нігтьових пластин;
  • розростання грудної клітини (як при емфіземі легенів);
  • поява або загострення шкірних захворювань.
Відкрити Згорнути down

Ступінь вираженості залежить від етіологічних чинників, що провокують розвиток патології.

 

Особливості перебігу хвороби при вагітності

У жінок з бронхіальною астмою при вагітності відбуваються зміни в імунній системі, які впливають не тільки на перебіг хвороби, але й на перебіг самої вагітності. Патологія зазвичай спостерігається до вагітності, але може заявити про себе і під час вагітності. У деяких жінок напади астми з'являються на початкових термінах вагітності, а в інших – в другій половині. Астма, яка розвинулася на початку вагітності, як і ранній токсикоз, може пройти до середини 2-го триместру. У таких випадках прогноз для матері та дитини позитивний.

Після пологів перебіг бронхіальної астми поліпшується у 25% випадків, у 50% жінок стан залишається колишнім і у 25% – спостерігається погіршення. У хворих на бронхіальну астму частіше розвивається ранній токсикоз, вище рівень ризику переривання вагітності, порушення родової діяльності, швидких і стрімких пологів. Хвороба матері може відбитися і на стані дитини. У 5% дітей астма розвивається в перший рік життя, у 58% дітей – в наступні роки.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу у дітей

Бронхіальна астма – це актуальна проблема в педіатрії. Захворювання, що почалося в дитячому віці, часто триває в дорослому житті, погіршуючи якість життя, а також може стати причиною інвалідності та інших ускладнень.

Симптоматика бронхіальної астми у дітей залежить від віку (особливо у дітей до 5 років). Часто ці діти стоять на обліку з діагнозом обструктивний бронхіт або обструктивний синдром при ГРВІ. Складність діагностики у дітей до 5 років зумовлена неможливістю проведення деяких діагностичних заходів (діагностичних проб, пікфлоуметрії, оцінки функції зовнішнього дихання). Доведена роль частих вірусних уражень в розвитку астми в дитячому віці.

Відкрити Згорнути down

Які можуть бути ускладнення при бронхіальній астмі?

При неправильному діагностуванні та лікуванні, захворювання загрожує серйозними ускладненнями бронхіальної астми з гострою симптоматикою. До них відносяться:

  • Розвиток пневмонії
  • Хронічний бронхіт
  • Гіперінфляція легень (неможливість видихнути все повітря)
  • Патологічні зміни в ендокринній та серцево-судинній системі
  • Астматичний статус (наростаючі симптоми задухи при нападі, що триває більш ніж півгодини, при відсутності екстреної допомоги можуть закінчитися летальним результатом)
  • Емфізема легенів
Відкрити Згорнути down

Діагностика

Щоб диференціювати бронхіальну астму від інших захворювань зі схожою симптоматикою (хронічна обструктивна хвороба легень або ХОЗЛ) і визначити форму її перебігу, необхідний комплексний аналіз клінічної картини. До заходів з діагностики бронхіальної астми належать:

  • оцінка анамнезу з урахуванням віку і характеру нападів кашлю (купуються чи ні спазми після прийому бронхолітиків);
  • вислуховування і вистукування хрипів в легенях (аускультація і перкусія, ефективні тільки при хронічному перебігу бронхіальної астми);
  • спірометрія (вимір обсягів і швидкості повітря, що вдихається та видихається, за допомогою спеціального приладу);
  • пікфлоуметрія (вимір максимальної швидкості видиху пікфлоуметром);
  • лабораторні дослідження крові (загальний і біохімічний аналіз на виявлення алергенспецифічних IgE);
  • аналіз мокротиння (на виявлення концентрації еозинофілів (EOS));
  • рентгенографія грудної клітки (призначають при наявності інших захворювань дихальних шляхів);
  • консультація алерголога й алергообстеження з проведенням ін'єкційних і скарифікаційних проб.

Тільки після виконання всіх діагностичних процедур лікар призначає адекватне лікування бронхіальної астми. Жахливі напади задухи викликають страх смерті, тому деяким пацієнтам може знадобитися допомога психотерапевта.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Під лікуванням бронхіальної астми слід розуміти курсову терапію, що включає:

  • прийом бронхолітичних та інгаляційних препаратів (підбираються індивідуально);
  • інгаляції з медикаментами за допомогою небулайзера;
  • інфузії та ін'єкції протизапальних препаратів;
  • масаж грудної клітки;
  • спелеотерапія;
  • ЛФК.

Комплекс заходів допоможе купірувати напади й значно підвищити рівень життя пацієнта.

Під час і після лікування рекомендується:

  • виконувати призначення лікаря;
  • продовжувати прийом ліків;
  • підтримувати здоровий спосіб життя (помірні фізичні навантаження та дієта);
  • придбати кімнатний очищувач повітря;
  • відмовитись від шкідливих звичок;
  • контролювати хронічні захворювання (при їх наявності).

Виконання цих нескладних заходів допоможе попередити можливі ускладнення.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Профілактика бронхіальної астми передбачає:

  • щоденні прогулянки на свіжому повітрі (не менше ніж 2 години на день);
  • виключення контактів з алергенами;
  • попередження хронічних інфекційних патологій дихальної системи;
  • вживання гіпоалергенних продуктів;
  • при неможливості виключити дію алергену, прийом антигістамінних препаратів за призначенням лікаря;
  • відмову від куріння;
  • заняття ЛФК (за показаннями) і спортом;
  • зміну місця роботи або місця проживання (при необхідності).

Для попередження загострень бронхіальної астми треба:

  • проводити регулярне вологе прибирання;
  • прибрати м'які меблі, килими, кімнатні рослини (бажано);
  • регулярно змінювати й прати постільну білизну хворого в гарячій воді (60 градусів і вище);
  • використовувати спеціальні пилонепроникні чохли для постільних речей;
  • не заводити домашніх тварин;
  • періодично проводити боротьбу з домашніми комахами та гризунами (якщо хворий проживає в приватному секторі).
Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Пульмонолог, терапевт вищої категорії, к.м.н.

Який лікар лікує бронхіальну астму?

Навіть при появі неоднозначних симптомів бронхіальної астми необхідна консультація пульмонолога.

 

Професійним лікуванням бронхіальної астми в Києві у дітей та дорослих займається медичний центр МЕДІКОМ. У наших клініках, розташованих на Оболоні й Печерську, пацієнти можуть пройти повне вузькопрофільне обстеження і отримати всі необхідні призначення. Довірте своє здоров'я фахівцям!

comment 0
Заєць Наталія В'ячеславівна
Лікар-пульмонолог
comment 9
Піонова Олена Миколаївна
Пульмонолог, терапевт вищої категорії, к.м.н.
comment 1
Прунцева Христина Олександрівна
Лікар-алерголог, педіатр вищої категорії
comment 18
Старунова Тетяна Григорівна
Лікар-алерголог вищої категорії
comment 12
Юркіна Алла Валеріївна
Лікар-алерголог, пульмонолог першої категорії

Виїзд по Києву та районамОбслуговуємо всі райони Києва та передмістя: Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський.

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

27.01.2022 11:22
Марина Якименко

На жаль, якраз моя тема(( У батька у дитинстві була бронхіальна астма, а зараз іноді є ускладнення з диханням. І я такі ж проблеми успадкувала. Якщо хворію, одразу бронхіт((

06.01.2022 18:11
Алина

Спасибо за полезную информацию. Иногда даже элементарная информация может помочь схватить болячку еще в самом ее начале и спасти от серьезных последствий заболевания.

08.11.2021 18:44
Женя

Спасибо большое за информацию! У мамы развилась астма, хотя предпосылок вроде не было. Теперь хоть знаем, что делать и к какому врачу обращаться. Будем лечить и соблюдать все назначения!

19.09.2021 06:23
Семен

Обратил внимание, что погода влажная, дождливая очень влияет на здоровье. Жил в Питере полгода, тяжковато было там с моей астмой. Статья полная и грамотно написанная. Даже я знакомый с этой проблемой не первый год, узнал для себя некоторые новые моменты.

23.04.2021 15:34
Сергей В

Спасибо большое!!!! Нашел среди перечисленного свои симптомы. Теперь буду к себе внимательней и обязательно обращусь к врачу!

01.01.2021 22:05
Анна Шевчук

Прекрасная и полезная информация! У меня была астма в детстве, но благодаря грамотному лечению, спорту и смене климата она ушла. Но вот смотрю на ребенка и похоже, что ждет его такое же детство. Спасибо вам за советы, очень актуально для нас.

20.12.2020 11:15
Ирина

У дочери астма, и жить с ней ребенку бывает непросто. Но грамотно подобранная терапия позволяет контролировать течение болезни и минимизировать возможность осложнений. Отдельное спасибо, что расписали профилактические меры, так как у младшего пока не проявляется, но страшновато, что вылезет наследственное.

24.05.2020 10:06
Олег Юрьев

Как всегда получил полезную информацию по медицинским вопросам, спасибо. Думал, что у меня астма, по симптомам похоже было. Но обследовался и пронесло, слава богу. Сейчас еще лечусь в Медикоме.

11.02.2020 14:57
Елена

Прочла от и до, так как у мужа эта проблема и тут хочешь не хочешь, а надо быть в курсе. И хотя сейчас у него все более-менее стабильно и без обострений, но все равно дежурный ингалятор у нас дома всегда есть.

Показати ще 3

arrow

Всього 9 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down