
Баланопостит і баланіт
Баланопостит – це патологія запального характеру, яка уражає крайню плоть та голівку статевого члена, на яку припадає близько половини всіх патологій в структурі захворювань шкіри пеніса. Найчастіше, баланіт та постит є наслідком інфікування сечостатевих органів, іноді – проявом системних шкірних захворювань.
Класифікація
Баланопостит можна класифікувати за етіологічними факторами, течією, в залежності від збудника та за іншими ознаками.
Форми баланопостита:
- простий;
- катаральний;
- фолікулярний;
- цірцінарний;
- кандидозний;
- хламідійний;
- ерозивний колоподібний;
- гнійничково-виразковий;
- гангренозний;
- анаеробний;
- алергічний та ін.
Найчастіше баланіт виникає на тлі хронічних дерматозів.
Етіологія захворювання
У розвитку баланопостита велику роль відіграють анатомо-фізіологічні особливості будови порожнини крайньої плоті, в якій в результаті ряду причин створюються умови для скупчення смегми та інфікування аеробними, анаеробними мікроорганізмами та вірусами.
Причини баланопостита:
- інфікування умовно-патогенними збудниками (кандидозний баланіт, бактеріальний ерозивний баланопостит, аеробний баланіт);
- ІПСШ (сифіліс, трихомоніаз, гонорея, аногенітальний герпес, м'який шанкр та ін.);
- шкірні захворювання (себорейний дерматит, псоріаз, пухирчатка, червоний плоский лишай, токсикодермія та ін.);
- протозойні, грибкові, паразитарні захворювання (дизентерія, короста, висівковий лишай, хвороба Бехчета та ін.);
- недостатня гігієна;
- надмірна гігієнічна обробка з використанням великої кількості антисептичних засобів;
- травми статевих органів, отримані в результаті роздратування, хімічного або механічного впливу;
- алергія;
- фімоз.
Спровокувати розвиток баланопостита у чоловіків можуть цукровий діабет, переохолодження, тривале нервове потрясіння, похилий вік.
Баланопостит може бути ускладненням деяких захворювань, зокрема, уретриту, при якому виділяється гній потрапляє в препуціальний мішок та викликає інфікування, а також розпадаючихся пухлин статевого члена. Баланіт може розвинутися після статевого акту, якщо жінка використовувала вагінальні хімічні контрацептиви.
Клінічні прояви та прогноз
У дітей ознаки баланопостита проявляються почервонінням та набряком, збільшенням пеніса в об’ємі. Клінічна картина супроводжується різзю, болем та печією при сечовипусканні, свербінням, виділеннями з головки статевого члена. При наявності одного або декількох симптомів, дитину необхідно записати на консультацію до дитячого уролога.
Симптоми баланопостита у дорослих залежать від причин виникнення захворювання. Але, при будь-якому баланіті відзначається погіршення загального стану, слабкість, роздратування, незначно підвищується температура, збільшуються пахові лімфатичні вузли.
Загальні симптоми баланопостита:
- свербіж в області головки пеніса (особливо сильний при грибкових ураженнях);
- інтенсивне запалення та мацерація на внутрішній поверхні крайньої плоті й в вінцевій борозенці;
- головка статевого члена набрякла та розпушена, сильно гіперемована, часто вогненно-червоного кольору;
- виділення гнійної рідини з неприємним запахом;
- утворення на голівці пеніса ерозій та виразок.
Прогноз баланопостита залежить від клінічної форми. Найбільш сприятливий прогноз при простому та ерозивному баланіті, при своєчасно проведеному лікуванні одужання настає через 4-5 днів. Прогноз менш сприятливий при гангренозному баланіті.
Ускладнення
Баланіт – це захворювання, яке розвивається в комунікативно-значущій зоні життєдіяльності будь-якого чоловіка. Тривалий запальний процес веде до атрофії нервових закінчень та до зниження чутливості головки статевого члена. У чоловіка спостерігаються розлади в сексуальній сфері, значно знижується якість життя та можливий психоемоційний зрив.
Найбільш частим несприятливим наслідком баланопостита є фімоз – рубцеве звуження крайньої плоті та перехід інфекції вгору на сечовивідні шляхи. Іноді, в особливо запущених випадках, розвивається гангрена крайньої плоті, зрідка процес поширюється на статевий член.
Діагностика
Велике значення в діагностиці баланопостита грають первинний огляд пацієнта в уролога та збір анамнезу.
Лабораторні методи дослідження баланопостита:
- мазок з уретри;
- ПЛР-діагностика;
- мікроскопічне дослідження;
- культуральне дослідження;
- аналізи на наявність венерологічних захворювань та ВІЛ;
- серологічні тести.
Диференціальна діагностика баланіту проводиться з такими захворюваннями, як: сифіліс, аногенітальний герпес, шанкроїд, піодермія, хламідійна або пахова лімфогранульома, рак шкіри, токсикодермія, пухирчатка, хвороба Бехчета та ін.
Лікування
У лікуванні баланопостита використовують консервативні та оперативні методи терапії. Вибір методу лікування обумовлений даними лабораторних аналізів, віком пацієнта, тяжкістю патологічного процесу.
Лікування баланопостита включає:
- регулярну особисту гігієну, яка включає обмивання крайньої плоті та голівки статевого члена кілька разів на день для видалення запальних виділень та смегми;
- щоденну зміну спідньої білизни;
- ванночки з розчинами трав, що мають протизапальні властивості, з розчином фурациліну, антисептиків та ін.
Як правило, баланопостит лікується амбулаторно. Стаціонарне лікування потрібне при важких формах баланіту, при захворюваннях, ускладнених супутніми патологіями, в ситуаціях, коли потрібне оперативне втручання.
До антибактеріальної терапії при лікуванні баланіту вдаються в запущених випадках, що супроводжуються ускладненнями.
Хірургічне лікування потрібно, якщо баланопостит був викликаний фімозом. Оперативна терапія проводиться після стихання гострої фази запального процесу та полягає в круговому висічення крайньої плоті (операція обрізання).
Профілактика
Уникнути розвитку патології допоможе проста профілактика баланопостита, яка полягає в дотриманні інтимної гігієни, своєчасному лікуванні інфекцій нижніх сечовивідних шляхів, ЗПСШ, відмови від безладного статевого життя. Дуже важливо вчасно проходити медичні профілактичні огляди.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Лікарі
Пройти ефективне лікування баланопостита і баланіту в Києві можна вже зараз у філіях клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Дзвоніть за телефонами, вказаними на сайті, і ви дізнаєтеся як проводиться терапія баланопостита, як пройти діагностику, скільки коштує консультація уролога та інші, які вас цікавлять. Довірте своє здоров'я кращим фахівцям!
Сертифікати
Вiдгуки
Дякую Білінському О. Л. за ефективне лікування! Професіонал в усіх питаннях: огляд, збір анамнезу, аналізи, сама схема лікування. Дуже сподобався уважний підхід. Я задоволений! Клініка МЕДІКОМ на висоті!
Мені дуже допомогли при гострому баланопоститі у клініці МЕДІКОМ. Зняли біль, діагностували хворобу та вилікували. Щасливий, що позбувся такої неприємності.
Обращался к Билинскому О. Л. по ул. Василия Тютюнника 37/1. Врач очень опытный, диагноз практически на глаз определил. Но, конечно, все только после анализов подтвердил. По выявленному возбудителю баланопостита прописал таблетки. Очень уважаю таких врачей.
Лікувався у клініці МЕДІКОМ від баланіту. Ця хвороба почалася після ІППП. Здав купу аналізів, пройшов огляд. Лікар-уролог прописав препарати, що швидко допомогли. Отримав урок на майбутнє, тепер буду обачнішим.
Вначале был интернет, где я бродил со своей деликатной проблемой. Так нашел статью про баланопостит на сайте клиники МЕДИКОМ, где грамотно все было рассказано. Решил записаться к врачу-урологу Билинскому Олегу Львовичу. На осмотре я рассказал, что произошло, сдал соответствующие анализы. Начал лечение, которое прописал Олег Львович. Через несколько дней было значительно лучше. Рад, что прочитал статью и пошел на прием.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків