Себорейний дерматит: причини та лікування
Турбує проблема з підвищеною жирністю шкіри голови та появою лупи? Це безпосередньо залежить від посиленої секреції сальних залоз та десквамації клітин епідермісу покритої волоссям частини голови. Лупа — це вже легка форма себорейного дерматиту. Себорейний дерматит — це хронічне дерматологічне грибкове захворювання неінфекційної етіології, при якому на тілі з'являються лускаті почервоніння. Якщо ви хочете, щоби ваш лікар був максимально компетентним і відповідальним, зверніться до нашої клініки МЕДІКОМ. Тут працюють лише висококваліфіковані спеціалісти, які призначають лікування після ретельного обстеження із застосуванням перевірених протоколів діагностики шкірних захворювань.
Класифікація
Себорейний дерматит має різновиди, які переважно залежать від статі та віку пацієнта.
Види себореї:
- Жирна.
З'являється у підлітків у пубертатний період внаслідок порушення балансу статевих гормонів. Патологія проявляється в густій та рідкій формі. - Густа.
Зустрічається переважно у чоловіків. З віком підліткова шкіра стає щільною, втрачає еластичність, а волосся стає жорстким. До 28 років себорея зникає. - Рідка.
Турбує дівчат у процесі статевого дозрівання. Незадовго після миття волосся стає вологим і жирним, шкіра свербить, волосся починає рідшати. - Суха.
Часто зустрічається у дітей та підлітків. У дитячому та підлітковому віці порушується функціонування сальних залоз, внаслідок в'язкості секрету, що виділяється, уповільнюється його виведення з проток. Волосся стає слабким і ламким, втрачає блиск і еластичність. - Змішана.
Частіше з'являється у дорослих чоловіків. Патологія поєднує ознаки жирної та сухої форм. Відзначаються жирні шкірні покриви на голові, суха шкіра на обличчі.
Крім цього, виділяють 2 форми себореї:
- Вроджена.
З'являється в ранньому дитинстві внаслідок спадкової здатності сальних залоз до посиленого вироблення сала. - Набута.
Провокується порушеною роботою імунітету, дисфункцією ШКТ та судин у головному мозку.
Етіологія та патогенез
Наразі причини себорейного дерматиту до кінця не з'ясовані. Важливу роль у виникненні патології грають дріжджі Malassezia, які вражають насичені сальними залозами ділянки тіла та шкіри голови.
Причини себорейного дерматиту:
- цукровий діабет;
- ендокринні хвороби;
- збої в обміні речовин;
- захворювання ШКТ;
- неправильне харчування;
- вживання алкоголю;
- зменшення захисних сил імунітету;
- надмірна пітливість;
- порушення функції статевих залоз;
- перегрівання;
- використання лужних миючих засобів;
- часті стреси;
- зміна фону гормонів у пубертатному періоді, під час вагітності та клімаксу;
- спадковість.
Дріжджоподібні грибки живуть на шкірі та є частиною мікрофлори організму. Однак під впливом певних факторів вони інтенсивно розмножуються, продукуючи спеціальні ліполітичні ферменти для розщеплення жирових кислот у підшкірному салі. Коли грибків стає надмірна кількість, хімічні речовини руйнують шкірні клітини, спричиняючи свербіння та лущення.
У багатьох пацієнтів розвиток себореї виникає на волосистій частині голови. У верхній ділянці епідермісу накопичується секрет шкірного сала зі змішаними частинками шкіри. Під час прогресування захворювання з'являються жовті щільні кірки та сверблячі плями.
При тяжкому перебігу себореї на голові спостерігається лущення надлобної та потиличної зони, що переходить за вушну область. Висипання вражають зовнішню частину вуха, оголюючи запалену шкіру з червоними плямами. На пошкоджених ділянках можлива поява помітних залисиць.
Клінічні прояви, симптоми, ознаки себорейного дерматиту
Клінічні прояви захворювання залежать від різновиду патології та місця запалення.
У разі локалізації на волосистій частині голови висип та почервоніння супроводжуються лупою, блиском шкіри, випадінням волосся. У верхній області грудей і спини, на Т-зоні (лобі, носі, підборідді) себорея характеризується жовтуватими та рожевими папулами, покритими шкірними лусочками із сальним секретом.
Вогнища ураження можуть зливатись і утворювати великі запалені зони, що спричиняють симптоми себорейного дерматиту у вигляді сильної хворобливості та сверблячки. Додатково захворювання проявляється плямами, що лущаться, ураженням повік (блефаритом), шкірним запаленням волосяних фолікулів у верхній частині тіла.
Особливості перебігу себорейного дерматиту під час вагітності
У вагітних захворювання може виникнути вперше або можливе загострення хронічної форми патології внаслідок зміни гормонального фону. Під впливом гормонів змінюється робота сальних залоз і якість виділеного підшкірного жиру. Хвороба проявляється характерним висипом із червоними плямами, що сверблять і лущаться.
Себорея у вагітної жінки не загрожує життю та внутрішньоутробному розвитку плода. У разі відсутності лікування висипи можуть збільшуватися, запалюватися та поширюватися по всьому тілу. У багатьох випадках себорея виникає на початку вагітності та мимоволі зникає після пологів.
Особливості себорейного дерматиту у дітей
Головною зоною себорейних висипань серед дітей є шкіра голови. Висип з'являється в зовнішньому слуховому проході, за вухом, на бровах і крилах носа, задній поверхні шиї, у пахових складках і проявляється висипом у вигляді великих плям із жирною скоринкою. Якщо себорея протікає у дітей без ускладнень, приймати спеціальні препарати не потрібно. При появі під кіркою ранок чи гнійників варто звернутися до дитячого дерматолога.
Ускладнення себорейного дерматиту
Неправильне та невчасне лікування себореї може серйозно вплинути на стан шкіри в майбутньому. Характер симптоматики залежить віку хворого. У період зрілості можуть з'являтися вугрі, велика ймовірність розвитку себорейної екземи, стрептодермії та облисіння. Додатково до дерматиту приєднуються вторинні бактеріальні інфекції шкіри: фолікуліти, піодермії, фурункули.
У похилому віці наслідки себорейного дерматиту виявляються у формі папілом. За відсутності комплексного лікування себорейний дерматит може поширюватись на здорову шкіру.
Діагностика себорейного дерматиту
Діагностувати та лікувати хворобу самостійно неможливо.
Для точної діагностики захворювання потрібно здати аналізи при себорейному дерматиті, такі як:
- УЗД щитовидної залози;
- УЗД органів черевної порожнини;
- трихоскопія;
- дерматоскопія;
- загальний та біохімічний аналіз крові, на цукор;
- аналіз калу.
Як лікувати себорейний дерматит?
Для лікування використовуються медикаментозні та немедикаментозні методи.
До медикаментозних методів лікування при себорейному дерматиті належать:
- застосування місцевих та комплексних антисептичних, антимікотичних, протизапальних, протигістамінних лікарських засобів (кетоназол, пірітіонат цинку, саліцилова кислота, сульфід селену);
- прийом вітамінних комплексів;
- використання лікувальних мазей, шампунів та кремів;
- фізіотерапевтичні процедури (сірчані ванни, кріомасаж);
- дієта.
Для лікування дітей застосовують препарати зі зниженим вмістом активних компонентів.
Серед немедикаментозних методів лікування себорейного дерматиту в Клініці МЕДІКОМ ефективно використовується фототерапія. Це — сучасний метод, який ґрунтується на впливі ультрафіолетового випромінювання на шкірний покрив. При цьому сприятливий результат досягається за рахунок дії спрямованого променевого потоку, який значно підвищує швидкість загоєння уражених ділянок шкіри. Для проведення фототерапії в нашій клініці укомплектована база з якісним обладнанням — лампами Philips TL-01 з довжиною хвиль 311 нм. Усі лікувальні маніпуляції виконуються досвідченими фахівцями, які мають найвищу лікарську категорію. Також терапія ультрафіолетовими променями показана різним категоріям пацієнтів, серед яких діти, вагітні та жінки, що годують груддю.
Контроль вилікуваності
З вродженим себорейним дерматитом боротися практично неможливо. Захворювання поєднується з гострими періодами та ремісією. Загострення себорейного дерматиту виникає сезонно навесні та восени. Набута себорея виліковується шляхом усунення причини шкірних висипань.
Профілактика себорейного дерматиту
Для запобігання себореї рекомендується:
- дотримуватись особистої гігієни;
- відмовитись від шкідливих звичок;
- використовувати якісні засоби для обличчя та тіла;
- проводити профілактику захворювань ШКТ.
У разі виникнення стресів необхідно приймати седативні препарати та трав'яні чаї.
Поради та рекомендації
Для профілактики патології використовується дієтичне харчування. Дієта при себорейному дерматиті охоплює вживання їжі з мінімальною кількістю жирів, відмови від фаст-фуду, приправ та соусів.
Дієта при себорейному дерматиті добирається індивідуально, з огляду на характер перебігу шкірної патології. Для уточнення діагнозу лікар може призначити додаткові дослідження.
Також для підтримки імунітету рекомендується приймати вітаміни, вести здоровий та активний спосіб життя, дотримуватися режиму сну та відпочинку.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
Який лікар лікує себорейний дерматит?
При себореї важливо правильно поставити діагноз, не сплутавши із супутніми захворюваннями. Тому при появі шкірної патології варто записатися до лікаря-дерматолога та трихолога. Також може знадобитися консультація ендокринолога, невропатолога, гастроентеролога.
Повне обстеження можна пройти у клініці МЕДІКОМ. Наш кваліфікований персонал забезпечить ефективне комплексне лікування себорейного дерматиту у Києві. Звернутися за допомогою можна також у підрозділи нашої клініки, розташовані на Оболоні та Печерську. Головна перевага клініки — це лікарі, які знають та люблять свою роботу. Зателефонуйте за номером нашої гарячої лінії або замовте зворотній дзвінок. Наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом і з радістю нададуть відповідь на всі ваші запитання.
Сертифікати
Вiдгуки
Спасибі. Запропоноване лікування подіяло досить швидко. Зараз все чисто. Респект.
Спочатку перепробувала купу народних методів перед тим, як звернутися за справжньою медичною допомогою. І в Медікомі я її отримала. Все вирішилося за пару тижнів. А до цього мучилася кілька місяців.
Моя донька в перехідному віці. Приблизно рік тому в неї з'явилися великі проблеми з себореєю. Вона дуже комплексувала. Ми змінили кілька лікарів, поки не потрапили в Медіком до Закордонець В.П.. Зараз проблеми майже немає, і ми цьому дуже раді!
Спасибо за сервис, записался на консультацию.
Отличный, сервис, всегда все доступно, понятно,по делу.
Актуальная статья, спасибо.
Спасибо, полезная информация, иду к врачу.
У меня похожие синдромы, записалась на прием.
Мучаюсь много лет, буду пробовать ваши методы.
Не раз обращался, сервис супер.
Спасибо за сервис и информацию, все актуально.
Спасибо, за информацию, то что надо.
Спасибо за информацию, но лучше пусть лечит врач.
Показати ще 3
Всього 13 відгуків