exit
search serach
Себорейний дерматит

Себорейний дерматит: причини та лікування

Турбує проблема з підвищеною жирністю шкіри голови та появою лупи? Це безпосередньо залежить від посиленої секреції сальних залоз та десквамації клітин епідермісу покритої волоссям частини голови. Лупа — це вже легка форма себорейного дерматиту. Себорейний дерматит — це хронічне дерматологічне грибкове захворювання неінфекційної етіології, при якому на тілі з'являються лускаті почервоніння. Якщо ви хочете, щоби ваш лікар був максимально компетентним і відповідальним, зверніться до нашої клініки МЕДІКОМ. Тут працюють лише висококваліфіковані спеціалісти, які призначають лікування після ретельного обстеження із застосуванням перевірених протоколів діагностики шкірних захворювань.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Себорейний дерматит має різновиди, які переважно залежать від статі та віку пацієнта.

Види себореї:

 • Жирна.
  З'являється у підлітків у пубертатний період внаслідок порушення балансу статевих гормонів. Патологія проявляється в густій та рідкій формі.
 • Густа.
  Зустрічається переважно у чоловіків. З віком підліткова шкіра стає щільною, втрачає еластичність, а волосся стає жорстким. До 28 років себорея зникає.
 • Рідка.
  Турбує дівчат у процесі статевого дозрівання. Незадовго після миття волосся стає вологим і жирним, шкіра свербить, волосся починає рідшати.
 • Суха.
  Часто зустрічається у дітей та підлітків. У дитячому та підлітковому віці порушується функціонування сальних залоз, внаслідок в'язкості секрету, що виділяється, уповільнюється його виведення з проток. Волосся стає слабким і ламким, втрачає блиск і еластичність.
 • Змішана.
  Частіше з'являється у дорослих чоловіків. Патологія поєднує ознаки жирної та сухої форм. Відзначаються жирні шкірні покриви на голові, суха шкіра на обличчі.

Крім цього, виділяють 2 форми себореї:

 • Вроджена.
  З'являється в ранньому дитинстві внаслідок спадкової здатності сальних залоз до посиленого вироблення сала.
 • Набута.
  Провокується порушеною роботою імунітету, дисфункцією ШКТ та судин у головному мозку.
Відкрити Згорнути down

Етіологія та патогенез

Наразі причини себорейного дерматиту до кінця не з'ясовані. Важливу роль у виникненні патології грають дріжджі Malassezia, які вражають насичені сальними залозами ділянки тіла та шкіри голови.

Причини себорейного дерматиту:

 • цукровий діабет;
 • ендокринні хвороби;
 • збої в обміні речовин;
 • захворювання ШКТ;
 • неправильне харчування;
 • вживання алкоголю;
 • зменшення захисних сил імунітету;
 • надмірна пітливість;
 • порушення функції статевих залоз;
 • перегрівання;
 • використання лужних миючих засобів;
 • часті стреси;
 • зміна фону гормонів у пубертатному періоді, під час вагітності та клімаксу;
 • спадковість.
Відкрити Згорнути down

Дріжджоподібні грибки живуть на шкірі та є частиною мікрофлори організму. Однак під впливом певних факторів вони інтенсивно розмножуються, продукуючи спеціальні ліполітичні ферменти для розщеплення жирових кислот у підшкірному салі. Коли грибків стає надмірна кількість, хімічні речовини руйнують шкірні клітини, спричиняючи свербіння та лущення.

У багатьох пацієнтів розвиток себореї виникає на волосистій частині голови. У верхній ділянці епідермісу накопичується секрет шкірного сала зі змішаними частинками шкіри. Під час прогресування захворювання з'являються жовті щільні кірки та сверблячі плями.

При тяжкому перебігу себореї на голові спостерігається лущення надлобної та потиличної зони, що переходить за вушну область. Висипання вражають зовнішню частину вуха, оголюючи запалену шкіру з червоними плямами. На пошкоджених ділянках можлива поява помітних залисиць.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви, симптоми, ознаки себорейного дерматиту

Клінічні прояви захворювання залежать від різновиду патології та місця запалення.

У разі локалізації на волосистій частині голови висип та почервоніння супроводжуються лупою, блиском шкіри, випадінням волосся. У верхній області грудей і спини, на Т-зоні (лобі, носі, підборідді) себорея характеризується жовтуватими та рожевими папулами, покритими шкірними лусочками із сальним секретом.

Вогнища ураження можуть зливатись і утворювати великі запалені зони, що спричиняють симптоми себорейного дерматиту у вигляді сильної хворобливості та сверблячки. Додатково захворювання проявляється плямами, що лущаться, ураженням повік (блефаритом), шкірним запаленням волосяних фолікулів у верхній частині тіла.

Клінічні прояви, симптоми, ознаки себорейного дерматиту
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу себорейного дерматиту під час вагітності

У вагітних захворювання може виникнути вперше або можливе загострення хронічної форми патології внаслідок зміни гормонального фону. Під впливом гормонів змінюється робота сальних залоз і якість виділеного підшкірного жиру. Хвороба проявляється характерним висипом із червоними плямами, що сверблять і лущаться.

Себорея у вагітної жінки не загрожує життю та внутрішньоутробному розвитку плода. У разі відсутності лікування висипи можуть збільшуватися, запалюватися та поширюватися по всьому тілу. У багатьох випадках себорея виникає на початку вагітності та мимоволі зникає після пологів.

 

Особливості себорейного дерматиту у дітей

Головною зоною себорейних висипань серед дітей є шкіра голови. Висип з'являється в зовнішньому слуховому проході, за вухом, на бровах і крилах носа, задній поверхні шиї, у пахових складках і проявляється висипом у вигляді великих плям із жирною скоринкою. Якщо себорея протікає у дітей без ускладнень, приймати спеціальні препарати не потрібно. При появі під кіркою ранок чи гнійників варто звернутися до дитячого дерматолога.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення себорейного дерматиту

Неправильне та невчасне лікування себореї може серйозно вплинути на стан шкіри в майбутньому. Характер симптоматики залежить віку хворого. У період зрілості можуть з'являтися вугрі, велика ймовірність розвитку себорейної екземи, стрептодермії та облисіння. Додатково до дерматиту приєднуються вторинні бактеріальні інфекції шкіри: фолікуліти, піодермії, фурункули.

У похилому віці наслідки себорейного дерматиту виявляються у формі папілом. За відсутності комплексного лікування себорейний дерматит може поширюватись на здорову шкіру.

Відкрити Згорнути down

Діагностика себорейного дерматиту

Діагностувати та лікувати хворобу самостійно неможливо.

Для точної діагностики захворювання потрібно здати аналізи при себорейному дерматиті, такі як:

Відкрити Згорнути down

Як лікувати себорейний дерматит?

Для лікування використовуються медикаментозні та немедикаментозні методи.

До медикаментозних методів лікування при себорейному дерматиті належать:

 • застосування місцевих та комплексних антисептичних, антимікотичних, протизапальних, протигістамінних лікарських засобів (кетоназол, пірітіонат цинку, саліцилова кислота, сульфід селену);
 • прийом вітамінних комплексів;
 • використання лікувальних мазей, шампунів та кремів;
 • фізіотерапевтичні процедури (сірчані ванни, кріомасаж);
 • дієта.

Для лікування дітей застосовують препарати зі зниженим вмістом активних компонентів.

Серед немедикаментозних методів лікування себорейного дерматиту в Клініці МЕДІКОМ ефективно використовується фототерапія. Це — сучасний метод, який ґрунтується на впливі ультрафіолетового випромінювання на шкірний покрив. При цьому сприятливий результат досягається за рахунок дії спрямованого променевого потоку, який значно підвищує швидкість загоєння уражених ділянок шкіри. Для проведення фототерапії в нашій клініці укомплектована база з якісним обладнанням — лампами Philips TL-01 з довжиною хвиль 311 нм. Усі лікувальні маніпуляції виконуються досвідченими фахівцями, які мають найвищу лікарську категорію. Також терапія ультрафіолетовими променями показана різним категоріям пацієнтів, серед яких діти, вагітні та жінки, що годують груддю.

Як лікувати себорейний дерматит?

Контроль вилікуваності

З вродженим себорейним дерматитом боротися практично неможливо. Захворювання поєднується з гострими періодами та ремісією. Загострення себорейного дерматиту виникає сезонно навесні та восени. Набута себорея виліковується шляхом усунення причини шкірних висипань.

Відкрити Згорнути down

Профілактика себорейного дерматиту

Для запобігання себореї рекомендується:

 • дотримуватись особистої гігієни;
 • відмовитись від шкідливих звичок;
 • використовувати якісні засоби для обличчя та тіла;
 • проводити профілактику захворювань ШКТ.
Відкрити Згорнути down

У разі виникнення стресів необхідно приймати седативні препарати та трав'яні чаї.

 

Поради та рекомендації

Для профілактики патології використовується дієтичне харчування. Дієта при себорейному дерматиті охоплює вживання їжі з мінімальною кількістю жирів, відмови від фаст-фуду, приправ та соусів.

Дієта при себорейному дерматиті добирається індивідуально, з огляду на характер перебігу шкірної патології. Для уточнення діагнозу лікар може призначити додаткові дослідження.

Також для підтримки імунітету рекомендується приймати вітаміни, вести здоровий та активний спосіб життя, дотримуватися режиму сну та відпочинку.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог

Який лікар лікує себорейний дерматит?

При себореї важливо правильно поставити діагноз, не сплутавши із супутніми захворюваннями. Тому при появі шкірної патології варто записатися до лікаря-дерматолога та трихолога. Також може знадобитися консультація ендокринолога, невропатолога, гастроентеролога.

 

Повне обстеження можна пройти у клініці МЕДІКОМ. Наш кваліфікований персонал забезпечить ефективне комплексне лікування себорейного дерматиту у Києві. Звернутися за допомогою можна також у підрозділи нашої клініки, розташовані на Оболоні та Печерську. Головна перевага клініки — це лікарі, які знають та люблять свою роботу. Зателефонуйте за номером нашої гарячої лінії або замовте зворотній дзвінок. Наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом і з радістю нададуть відповідь на всі ваші запитання.

comment 50
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 24
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 2
Акопян Наіра Серобівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, дитячий дерматолог
comment 12
Делятин Оксана Вячеславівна
Лікар дерматовенеролог, дерматоонколог першої категорії, к.м.н.
comment 6
Єфімова Вікторія Олегівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії
Пов'язані послуги
Детский дерматолог
Дитячий дерматолог
Трихоскопия
Трихоскопія
Консультация дерматолога
Консультація дерматолога
Дерматоскопія
Дерматоскопія

Вiдгуки

07.12.2021 11:57
Никита

Спасибо за сервис, записался на консультацию.

18.11.2021 18:37
Антонина

Отличный, сервис, всегда все доступно, понятно,по делу.

30.09.2021 14:11
Илья

Актуальная статья, спасибо.

13.08.2021 20:03
Алла Романова

Спасибо, полезная информация, иду к врачу.

23.06.2021 10:47
Дмитрий Андреевич

У меня похожие синдромы, записалась на прием.

01.06.2021 15:56
Сергей

Мучаюсь много лет, буду пробовать ваши методы.

19.04.2021 18:11
Александр

Не раз обращался, сервис супер.

06.03.2021 09:36
Макс

Спасибо за сервис и информацию, все актуально.

25.02.2021 16:56
Роман Сергеевич

Спасибо, за информацию, то что надо.

27.01.2021 13:29
Арина

Спасибо за информацию, но лучше пусть лечит врач.

Показати ще 3

arrow

Всього 10 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down