Аномальні маткові кровотечі
Аномальні маткові кровотечі (АМК) (більш застаріла назва — дисфункціональні маткові кровотечі (ДМК)) — протиприродні кровотечі, які з'являються у жінки при зміні гормонального контролю менструального циклу. Але, крім гормональних порушень, вони бувають проявом інших за своєю природою розладів. Згідно зі статистикою, ця медична проблема найбільш поширена на початку та в кінці репродуктивного віку: 20% звернень з діагнозом "аномальна маткова кровотеча" — це пацієнтки-підлітки, а 50% — жінки після 45 років, у яких клімакс вже настав або вони знаходяться в передклімактеричному стані, коли організм починає перелаштовуватися.
Типи АМК
Аномальні маткові кровотечі до певного часу не мали загальноприйнятої термінології, стандартизованих методів діагностики та типології факторів етіології, що поєднуються в організмі однієї і тієї ж жінки. Найбільш відома типологія включає 3 позиції:
- хронічна АМК — неприродна по інтенсивності та періодичності маткова кровотеча, яка час від часу виникає у жінки протягом тривалого періоду — не менше, ніж півроку (як правило, така маткова кровотеча не відноситься до ургентних станів);
- гостра АМК — настільки сильна кровотеча, що у лікаря є всі підстави для екстреного втручання з метою припинення крововтрати та відновлення обсягів крові (може початися і на тлі хронічного АМК, що не лікувалася, та без будь-яких передумов);
- міжменструальна маткова кровотеча (ММК) — починається між менструаціями (ще її називають терміном "метрорагія").
Якщо раніше АМК виносили в окремий діагноз-виключення, відділяючи їх від маткових кровотеч, спровокованих травмами, пухлинами та запаленнями, то класифікація затверджена в 2011 році Міжнародною асоціацією акушерів і гінекологів (FIGO) характеризує патологію чіткіше та спрощує формування протоколів її діагностики.
Базова класифікація аномальних маткових кровотеч Міжнародної асоціації акушерів і гінекологів
PALM
4 категорії, пов'язані зі структурними змінами, які визначаються візуально: поліп (polyp), аденоміоз (adenomyosis), лейоміома (leiomyoma), злоякісний розвиток і гіперплазія (malignancy & hyperplasia).
COEIN
5 категорій, які не мають відношення до структурних аномалій: коагулопатія (coagulopathy), овуляторна дисфункція (ovulatory dysfunction), ендометріальна категорія (endometrial), ятрогенна категорія (iatrogenic), а також категорія, до якої входять проблеми, які на цей час не піддаються типології (not yet classified).
Причини виникнення проблеми
Незважаючи на всі складності класифікації, можна узагальнити деякі причини маткової кровотечі. Умовно їх можна поділити на органічні та функціональні. Отже, аномальна маткова кровотеча може початися:
- як прояв перших ознак менопаузи;
- з причини того, що високий рівень естрогену не врівноважується відповідним рівнем прогестерону при овуляції;
- при наявності будь-яких гормональних збоїв, пов'язаних з низькими показниками прогестерону;
- при ановуляціі;
- перед менархе — травма через потрапляння стороннього тіла, насильства тощо, подразнення зони статевих органів, проблеми з сечовивідними шляхами;
- у підлітків — у багатьох дівчаток зустрічаються епізоди нерегулярної кровотечі протягом перших кількох місяців після менархе, зазвичай ця проблема вирішується без лікування, організм самостійно нормалізує гормональний цикл і овуляцію, але іноді нерегулярні, рясні кровотечі не проходять — в таких випадках не обійтися без повного обстеження організму;
- при інфекційних та деяких інших захворюваннях (в т.ч. міомі, аденоміозі, поліпах тощо);
- при наявності проблем зі згортанням крові;
- при захворюваннях ендокринної системи, печінки або нирок;
- при неправильно підібраних гормонах;
- при клімаксі — атрофія або сильне витончення тканини в піхві та матці, які викликані низькими показниками гормонів, рак або передрак ендометрію, використання препаратів для розрідження крові тощо.
Також, до непрямих причин аномальної маткової кровотечі відносять: стреси, перевтому, фізичне та психоемоційне перенапруження, різку зміну клімату, жорсткі дієти, прийом деяких ліків.
Клінічні прояви
Ознаки маткової кровотечі можуть різнитися залежно від причини, але можна виділити й загальні симптоми маткової кровотечі, які повинні стати сигналом для термінового звернення до лікаря.
Симптоми маткової кровотечі:
- часті менструації (цикл триває менше 24 днів);
- несистематичні, але тривалі МК;
- інтенсивні чи тривалі менструації (більше 1 тижня) з усталеним циклом в 24-38 днів;
- несистематичні кров'янисті виділення з матки між місячними;
- виділення з кров'ю у дівчаток до перших місячних;
- рясні/ мажучі виділення з кров'ю поза менструаціями;
- слабкість;
- запаморочення;
- кров з піхви після сексуального акту;
- крововтрати при клімаксі;
- бліда шкіра.
Цей перелік клінічних проявів далеко не вичерпаний. Симптоматика аномальної маткової кровотечі залежить від причини її виникнення, загального стану організму жінки, його індивідуальних особливостей, віку пацієнтки та багатьох інших факторів.
Ускладнення
Аномальні маткові кровотечі, якщо на них не звертати уваги та не лікувати, при сильній крововтраті можуть привести до смерті жінки. Також, варто врахувати, що за кожною кровотечею криється певна причина, яка без правильно призначеного лікування буде прогресувати та погіршувати стан.
Діагностика
При будь-якій матковій кровотечі першорядну роль для подальшого лікування грає грамотна діагностика причини. Усунення симптомів маткової кровотечі, яка не має відношення до фізіологічних явищ (менструація, пологи, післяпологове відновлення матки) та процедур за профілем гінекології (аборт, лікування ерозії шийки матки, видалення ВМС, гістероскопія), без діагностики вирішує тільки одномоментне завдання — стабілізувати стан жінки. Повноцінне лікування можливо лише за умови точної діагностики протиприродних процесів. Труднощі виявлення причин кров'яних виділень криються в тому, що вони можуть мати не тільки гінекологічну природу.
Діагностика маткової кровотечі включає в себе:
- вивчення анамнезу та проведення огляду пацієнтки;
- гістероскопію з гістологією порожнини матки (за показаннями);
- УЗД органів малого тазу;
- аналіз зішкріба ендометрію (за показаннями);
- лабораторні дослідження: ЗАК, гемостазіограма, аналіз показників гормонів (лютеотропін, фоллітропін, пролактин, тиреотропін), а також гормони-андрогени, біохімія крові, цитоморфологія епітелію з цервікального каналу тощо (на розсуд лікаря);
- перевірку рівня ХГЛ.
Також, при аномальній матковій кровотечі може знадобиться: ЕЕГ з ортостатичними пробами, РЕГ, МРТ, вагіноскопія, вульвоскопія, кульдоцентез тощо.
Подальші дії залежать від результатів досліджень по гінекології. Якщо з'ясовується, що причина не має відношення до гінекологічного профілю або з якоїсь іншої причини знадобиться консультація вузького спеціаліста іншого профілю лікар-гінеколог визначає подальший план дій, направляє на прийом до суміжного фахівця.
Лікувальні заходи
Лікування маткової кровотечі повністю залежить від інтенсивності кров'яних виділень і загального стану пацієнтки. При значній крововтраті лікар не має права чекати результатів досліджень, його першочергове завдання — зупинити маткову кровотечу, стабілізувати стан жінки, усунувши втрати крові, тобто зберегти пацієнту життя. А вже після стабілізації стану, лікар починає шукати причину проблеми.
При незначних крововтратах, навпаки, спочатку проводиться діагностика, встановлюється причина, призначається консервативна або хірургічна (у випадку загрози летального результату та наявності органічних порушень) терапія першопричини кровотечі. Як правило, коли лікуються аномальні маткові кровотечі, жінці доводиться пройти терапію КОК і судиннозміцнювальними.
При усуненні аномальних маткових кровотеч фахівці медичної мережі МЕДІКОМ діють тільки за загальновизнаними протоколами та використовують тільки найбільш дієві препарати та методики, підбираючи їх індивідуально до кожного конкретного випадку.
Головні принципи терапії АМК в нашій клініці:
- локалізація кровотечі;
- профілактика можливих загострень.
У кожному окремому медичному випадку при формуванні листа призначення консервативного лікування (медикаментозна терапія та фізіотерапія) враховуються:
- ступінь позитивного впливу ліків і процедур;
- побічні ефекти й ускладнення, які можуть виникнути на тлі призначеної терапії;
- індивідуальні особливості — вік, загальний стан здоров'я, зацікавленість в подальшому зачатті дитини, наявність супутніх захворювань;
- безпосередньо сам діагноз.
При аномальних маткових кровотечах, які не пов'язані з органічними патологічними процесами, використовуються тільки нехірургічні способи терапії.
Дуже важливо, для успішного результату вчасно скористатися лікарською допомогою. Не варто забувати: МК — це серйозний симптом, який вказує на існування проблеми в вашому організмі, яка може загрожувати не тільки здоров'ю, але й життю!
Як уникнути появи проблеми та її рецидивів?
В першу чергу, профілактика маткових кровотеч складається з попередження та вчасної діагностики захворювань, які можуть їх викликати. Тому, якщо ви хочете уникнути цієї проблеми зі здоров'ям, потрібно:
- систематично приходити на прийом до гінеколога (мінімум 1 раз на рік у віці 20-40 років і 2 рази на рік після 40 років і якщо в анамнезі присутні гінекологічні проблеми) та інших вузьких спеціалістів;
- проходити щорічні обстеження за check-up програмами;
- стежити за своїм здоров'ям і харчуванням;
- вести рухливий спосіб життя без надмірних фізичних і психоемоційних навантажень;
- дотримуватися норм гігієни;
- вибрати захищений секс, щоб уникнути зараження ЗПСШ;
- стежити за своїм фізичним станом, вагою;
- вчасно усувати проблеми, пов'язані з рівнем гормонів.
Грамотне лікування маткових кровотеч (Київ — Оболонь, Печерськ) вам запропонують в нашій клініці. Поліклініки медичної мережі МЕДІКОМ — це:
- Повне обстеження у гінеколога та інших вузьких фахівців для виключення проблем суміжних профілів.
- Грамотне трактування результатів досліджень.
- Встановлення точного діагнозу.
- Лікування, головною метою якого є усунення першопричини, а не блокування симптомів.
- Відповідальний контроль лікування та можливих загострень.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Лікарі
Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія. Записатися на консультацію до лікаря ви можете, зателефонувавши по одному з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.
Сертифікати
Ліцензії та сертифікати
Виїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).
Вiдгуки
Приводила свою дочь к Мажуге Светлане Борисовне с подозрением на аномальные маточные кровотечения. Врач очень внимательная, не напугала ребенка. Обычно первый визит к гинекологу очень важен, а здесь я была спокойна. Нам объяснили, что нет причин волноваться, ведь до установления регулярного цикла возможны разные сбои. Мы ушли домой совершенно спокойными. Я благодарю Светлану Борисовну за тактичность и деликатность!
Прийшла на прийом до гінеколога Олени Анатоліївни Арендар. Порушився менструальний цикл, став повторюватися майже кожні 2 тижні. Лікар оглянула, зробила УЗД та ще деякі аналізи. Діагностували АМК. Лікування, яке мені призначили, допомогло. Практично відразу почався збільшуватися інтервал між місячними. Дякую!
По рекомендации моего гинеколога сдавала анализы на гормоны, чтобы выяснить причину гормонального сбоя. Из-за него начались аномальные маточные кровотечения, без угрозы для жизни. Когда разобрались с гормонами, нормализовался и менструальный цикл. Надеюсь в скором времени стать уже на учет по беременности к моему гинекологу Кочет Юлии Сергеевне.
Змогла знайти свого гінеколога лише у клініці МЕДІКОМ - Піскун Ольгу Валеріївну. У черговий раз допомогла з усіма моїми проблемами та питаннями. Коли несподівано почалася невелика кровотеча у середині циклу, Ольга Валеріївна зробила все для встановлення причини. Це був варіант міжменструальної кровотечі. Здала аналізи, УЗД виключило пухлини та кісти. Почали лікування гормонального збою. Все ще приймаю ліки, але спокійна, оскільки проблема не критична, загрози для життя немає.
Когда начались непредсказуемые кровяные выделения, я очень испугалась и побежала в клинику МЕДИКОМ к Ольге Валерьевне Пискун. Был проведен осмотр, УЗИ, гистология, анализ крови. Врач назначила прием КОК, а через пару месяцев все пришло в норму. Огромная признательность Ольге Валерьевне!
Показати ще 2
Всього 5 відгуків