exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
запис на прийом
Туберкульоз хребта

Чи заразний туберкульоз хребта?

Почувши про небезпечне захворювання на туберкульоз, у більшості людей відразу виникають асоціації з легенями та дихальною системою. Але паличка Коха, що провокує розвиток патології, насправді може розвиватися й у кістковій тканині. При цьому особливо небезпечним проявом інфікування організму є туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт). Часто млявий розвиток хвороби призводить до великих ускладнень і завдає непоправної шкоди здоров'ю. Тому наявність тупого болю в області хребта з появою запаморочення, нудоти, онімінням кінцівок має спонукати до негайного звернення до лікаря. У клініці МЕДІКОМ зібрано досвідчений колектив фахівців, здатний провести весь цикл лікування туберкульозу хребта та повний курс подальшої реабілітації.

Туберкульоз хребта, або туберкульозний спондиліт — це небезпечна інфекційна патологія, яка вражає різні відділи хребетного стовпа та переходить у хронічну форму. Збудником захворювання є паличка Коха. Туберкульоз хребта руйнує хрящові прошарки та хребці, спричиняє серйозні ускладнення аж до смерті. Підступність патології в тому, що після інфікування до моменту виникнення перших симптомів може пройти не один місяць або рік. Хвороба розвивається в будь-якій частині хребта, але нерідко вражає відразу кілька ділянок.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Класифікація

Форми захворювання виділяють залежно від ступеня розвитку, числа уражених вогнищ та локалізації.

Відповідно до поширеності, спондиліт буває:

  • Локальний.
    Туберкульозний остит. Інфекція охоплює одиничний осередок і не виходить за його межі.
  • Множинний.
    Запальний процес зачіпає кілька хребетних сегментів, нерідко діагностується в несуміжних хребцях. Форма швидко прогресує, що призводить до небезпечних ускладнень.
  • Сполучений.
    Інфекція вражає хребет і внутрішні органи, зазвичай легені. Форма потребує тривалого лікування.

Патологія розвивається в 5 стадіях:

  • I — виникає первинний остит;
  • II — спостерігаються прояви прогресуючого спондилоартриту, функцію хребта збережено;
  • III — функція хребта порушена, хвороба розвивається;
  • IV — виникає деструктивна форма хронічного перебігу із втратою функцій ураженого хребця;
  • V — посттуберкульозний спондилоартроз.

Розрізняють також кістковий тип туберкульозного спондиліту, при якому зачіпаються глибокі шари тканин, і синовіальний — коли запалюється хрящова тканина міжхребцевого диска.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down

Розвитку туберкульозу хребта сприяє ослаблений імунітет, особливо в дітей та людей похилого віку. У групі ризику люди з хронічними патологіями внутрішніх органів та цукровим діабетом.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Шляхи зараження

Оскільки захворювання є інфекційним, людей часто цікавить, чи заразний туберкульоз хребта. Так, на жаль, заразний. Збудник проникає в організм людини кількома способами:

  • Контактним.
    Через пошкоджену шкіру або кон'юнктиву очей.
  • Повітряно-краплинним.
    Бактерії потрапляють через дихальні шляхи в організм здорової людини під час кашлю, розмови, чхання.
  • Внутрішньоутробним.
    Бактерії заражають плід через плаценту, але такий шлях інфікування зустрічається рідко.
  • Аліментарним.
    Патоген проникає разом із їжею через шкт; мікобактерії зазвичай не переживають впливу агресивного середовища травного тракту, але у разі величезної кількості патогенів (масованому зараженні) вони можуть вижити.

Найчастіше інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Патогенез

З урахуванням різновиду захворювання протікатиме по-різному. При кістковому туберкульозі хребта інфекція вражає кісткову тканину (губчасту), у результаті її внутрішній шар деформується, у хребці виникає порожнина. Поступово вона наповнюється сполучною тканиною, що призводить до аномальних змін суглобової, кісткової тканини. Без своєчасного лікування рухливість хребта обмежується.

При синовіальній формі запалення розвивається в суглобових тканинах. На початковій стадії симптоматика слабко виражена, а уражені вогнища ізольовані. Згодом патологія прогресує, інфекція поширюється далі на міжхребцеві диски, руйнуючи їх. Згодом хребет стовп повністю деформується.

Найчастіше захворювання виникає в чоловіків до 40 років, а в 10 % випадків розвивається на фоні уже наявного туберкульозу інших органів. Запальний процес може торкатися будь-якої ділянки. Найчастіше діагностуються ураження в грудному та поперековому відділі, рідше — у крижовому, шийному.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Туберкульоз хребта: ознаки та симптоми

На ранніх стадіях патологія проявляється слабо. Залежно від локалізації запалення симптоми туберкульозу хребта будуть відрізнятися, але біль є найпоширенішим і стабільним симптомом, також на шкірі над ділянкою інфікування можлива підвищена чутливість. Біль можна переплутати із симптомами хвороб внутрішніх органів. Часто можуть виникати парези та паралічі і, звичайно ж, зміни в поставі через обмеженість у рухах спини.

Основні симптоми туберкульозу хребта залежно від локалізації:

  • Шийний відділ.
    У хворого знижується концентрація, спостерігається нудота, запаморочення, біль голови, знижується зір і слух.
  • Поперековий відділ.
    Виникає тупий біль у ділянці попереку, слабкість у ногах, оніміння, поколювання, спазми м'язів у кінцівках.
  • Грудний відділ.
    Виражений больовий синдром сконцентрований між лопатками та посилюється під час глибокого вдиху, хвороба спричиняє поколювання в серці, оніміння та слабкість у руках.

Нелікована патологія провокує деформацію хребта, на місці ураження виникає викривлення. На пізніх стадіях утворюються паравертебральні натічні абсцеси з утворенням свищів із виділенням гною.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Особливості перебігу туберкульозу хребта під час вагітності

На 2–5 місяці вагітності перед пологами і протягом пів року після народження малюка наявний високий ризик виникнення захворювання або загострення. У цей час організм матері змінюється, для побудови кісткової системи дитини витрачається кальцій, що призводить до демінералізації.

Загострення нерідкі в перші 3 місяці вагітності та при грудному вигодовуванні. Діагностика непроста, оскільки захворювання маскується під ранній гестоз. Іноді виношування малюка запускає зворотний розвиток патології. У 80 % випадків у мами з туберкульозом народжується здорова дитина. Переривання вагітності показано за активної форми захворювання.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down

Якщо інфекція вражає тазостегновий суглоб, виникає слабкість, біль, симптоми інтоксикації, висока температура. Без лікування м'язи атрофуються, формуються абсцеси із гнійно-некротичними виділеннями.

У разі виникнення перших симптомів хвороби Потта покажіть дитину фтизіатру, дитячому ортопеду-травматологу, щоб уникнути серйозних ускладнень. Патологія може стати причиною інвалідності та летального результату.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down

Захворювання призводить до сумних наслідків, тому терапія має бути своєчасною.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down

Крім цього, призначається диференціальна діагностика та низка тестів для визначення сприйнятливості до медикаментів, щоби можна було підібрати правильну терапію.

Діагностика туберкулезу хребта

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down

Хірургічне втручання показане в занедбаних випадках захворювання.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Операції при хребетному туберкульозі

Хірургічне втручання використовується рідко через серйозні ризики та проводиться у разі сильної деформації, яку неможливо усунути комплексним лікуванням. Операція при туберкульозі хребта здійснюється для видалення пошкоджених ділянок та встановлення імплантів. Застосовується метод Вреден-Гальстеда, Олбе або Шинле-Уїтмена.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down

Новонародженим необхідно в перший місяць життя проводити первинну профілактику (щеплення БЦЖ).

 

Вакцинація

Знизити ймовірність зараження мікобактеріями допоможе вакцинація. Щеплення роблять у дитячому віці, потім регулярно відстежують формування захисту організму до палички Коха за допомогою проби Манту.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Поради та рекомендації

Щоби полегшити симптоми захворювання, можна скористатися наступними рецептами:

  • настоянка прополісу на спирту: пити по 10 крапель на добу;
  • відвар шипшини та вівсянки: змішати відвари в рівних пропорціях і приймати щодня по 1 ст. л.;
  • додати до раціону мед та маточне молочко.

Не займайтеся самолікуванням! Наведені вище поради можна використовувати в комплексі з основною терапією.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи становить загрозу людина, хвора на туберкульоз хребта?

Туберкульоз хребта така ж небезпечна медична проблема, як і туберкульоз легенів. Туберкульоз хребта заразний і небезпечний у своїй активній фазі, а також у поєднанні з ураженнями інших органів, коли є велика ймовірність виділення збудника в зовнішнє середовище. У закритій формі, при ізольованому перебігу захворювання туберкульоз хребта не заразний.

Який вигляд має туберкульоз хребта?

Точне зображення туберкульозу хребта можна побачити завдяки рентгенографії. На знімку добре видно рентгенологічні ознаки туберкульозного спондиліту:

  • осередки руйнування кісткової тканини по периферії (у дорослих) і в центрі хребців (у дітей);
  • порушення структури, форми, розмірів хребців, зміни в міжхребцевої тканини.

Найчастіше уражається грудний відділ хребетного стовпа, рідше — шийний, поперековий або крижовий.

Скільки живуть з туберкульозом хребта?

Тривалість життя з діагнозом «туберкульоз хребта» безпосередньо залежить від вчасно розпочатого лікування. Рання діагностика на початкових стадіях розвитку захворювання чи при закритій формі перебігу має сприятливий прогноз. Статистика показала, що при повному ігноруванні захворювання смерть настає від пів року до 6 років. Тривалість життя з туберкульозом хребта залежить від адекватності лікування, способу життя, стану імунної системи, супутніх захворювань і ускладнень. При підозрі на розвиток захворювання потрібна консультація вертебролога, ортопеда та інфекціоніста.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Автор статті:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар ортопед-травматолог

Який лікар лікує туберкульоз хребта?

Діагностикою та лікуванням захворювання займаються лікар-фтизіатр, інфекціоніст, ортопед-травматолог, вертебролог. У разі виникнення перших симптомів звертайтеся до клініки МЕДІКОМ, яка проводить ефективне лікування туберкульозу хребта у Києві. Наші фахівці забезпечать інноваційні методи терапії в комфортних умовах у підрозділах клініки на Оболоні та в Печерську.

comment 50
Копейкін Ігор Іванович
Дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 28
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
comment 24
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 13
Цокало Василь Миколайович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, к.м.н.

Вiдгуки

25.11.2021
Мирослава
5.0

Когда вокруг столько инфекций, а у людей отсутствует социальная ответственность, надо знать все симптомы, чтоб самой беречь себя и избежать контакта с больными.

11.08.2021
Павел Арсеньевич
5.0

В детстве переболел туберкулезом костей, был в изоляции, любой туберкулез заразен. Соблюдайте гигиену, и ешьте витамины.

22.07.2021
Тамара Константиновна
5.0

Туберкулез - это палочка коха, делайте прививки и ничего не бойтесь.

18.04.2021
Стефания
4.0

Действительно очень полезная информация, не нашла перечень профилактических мер.

залишити відгук arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down