
Чи заразний туберкульоз хребта?
Почувши про небезпечне захворювання на туберкульоз, у більшості людей відразу виникають асоціації з легенями та дихальною системою. Але паличка Коха, що провокує розвиток патології, насправді може розвиватися й у кістковій тканині. При цьому особливо небезпечним проявом інфікування організму є туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт). Часто млявий розвиток хвороби призводить до великих ускладнень і завдає непоправної шкоди здоров'ю. Тому наявність тупого болю в області хребта з появою запаморочення, нудоти, онімінням кінцівок має спонукати до негайного звернення до лікаря. У клініці МЕДІКОМ зібрано досвідчений колектив фахівців, здатний провести весь цикл лікування туберкульозу хребта та повний курс подальшої реабілітації.
Туберкульоз хребта, або туберкульозний спондиліт — це небезпечна інфекційна патологія, яка вражає різні відділи хребетного стовпа та переходить у хронічну форму. Збудником захворювання є паличка Коха. Туберкульоз хребта руйнує хрящові прошарки та хребці, спричиняє серйозні ускладнення аж до смерті. Підступність патології в тому, що після інфікування до моменту виникнення перших симптомів може пройти не один місяць або рік. Хвороба розвивається в будь-якій частині хребта, але нерідко вражає відразу кілька ділянок.
Класифікація
Форми захворювання виділяють залежно від ступеня розвитку, числа уражених вогнищ та локалізації.
Відповідно до поширеності, спондиліт буває:
- Локальний.
Туберкульозний остит. Інфекція охоплює одиничний осередок і не виходить за його межі. - Множинний.
Запальний процес зачіпає кілька хребетних сегментів, нерідко діагностується в несуміжних хребцях. Форма швидко прогресує, що призводить до небезпечних ускладнень. - Сполучений.
Інфекція вражає хребет і внутрішні органи, зазвичай легені. Форма потребує тривалого лікування.
Патологія розвивається в 5 стадіях:
- I — виникає первинний остит;
- II — спостерігаються прояви прогресуючого спондилоартриту, функцію хребта збережено;
- III — функція хребта порушена, хвороба розвивається;
- IV — виникає деструктивна форма хронічного перебігу із втратою функцій ураженого хребця;
- V — посттуберкульозний спондилоартроз.
Розрізняють також кістковий тип туберкульозного спондиліту, при якому зачіпаються глибокі шари тканин, і синовіальний — коли запалюється хрящова тканина міжхребцевого диска.
Туберкульоз хребта: етіологія
Хребетний туберкульоз виникає внаслідок проникнення в організм мікобактерій — палички Коха. Збудник тривалий час зберігається в зовнішньому середовищі, щоби при нагоді потрапити у сприятливі для свого розвитку умови та активізуватися.
Туберкульоз хребта — причини:
- контакт із людиною, яка має туберкульоз;
- негативні життєві умови (антисанітарія);
- емоційне чи фізичне навантаження;
- шкідливі звички;
- ушкодження хребта;
- переохолодження;
- хронічне недоїдання, незбалансований раціон.
Розвитку туберкульозу хребта сприяє ослаблений імунітет, особливо в дітей та людей похилого віку. У групі ризику люди з хронічними патологіями внутрішніх органів та цукровим діабетом.
Шляхи зараження
Оскільки захворювання є інфекційним, людей часто цікавить, чи заразний туберкульоз хребта. Так, на жаль, заразний. Збудник проникає в організм людини кількома способами:
- Контактним.
Через пошкоджену шкіру або кон'юнктиву очей. - Повітряно-краплинним.
Бактерії потрапляють через дихальні шляхи в організм здорової людини під час кашлю, розмови, чхання. - Внутрішньоутробним.
Бактерії заражають плід через плаценту, але такий шлях інфікування зустрічається рідко. - Аліментарним.
Патоген проникає разом із їжею через шкт; мікобактерії зазвичай не переживають впливу агресивного середовища травного тракту, але у разі величезної кількості патогенів (масованому зараженні) вони можуть вижити.
Найчастіше інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом.
Патогенез
З урахуванням різновиду захворювання протікатиме по-різному. При кістковому туберкульозі хребта інфекція вражає кісткову тканину (губчасту), у результаті її внутрішній шар деформується, у хребці виникає порожнина. Поступово вона наповнюється сполучною тканиною, що призводить до аномальних змін суглобової, кісткової тканини. Без своєчасного лікування рухливість хребта обмежується.
При синовіальній формі запалення розвивається в суглобових тканинах. На початковій стадії симптоматика слабко виражена, а уражені вогнища ізольовані. Згодом патологія прогресує, інфекція поширюється далі на міжхребцеві диски, руйнуючи їх. Згодом хребет стовп повністю деформується.
Найчастіше захворювання виникає в чоловіків до 40 років, а в 10 % випадків розвивається на фоні уже наявного туберкульозу інших органів. Запальний процес може торкатися будь-якої ділянки. Найчастіше діагностуються ураження в грудному та поперековому відділі, рідше — у крижовому, шийному.
Туберкульоз хребта: ознаки та симптоми
На ранніх стадіях патологія проявляється слабо. Залежно від локалізації запалення симптоми туберкульозу хребта будуть відрізнятися, але біль є найпоширенішим і стабільним симптомом, також на шкірі над ділянкою інфікування можлива підвищена чутливість. Біль можна переплутати із симптомами хвороб внутрішніх органів. Часто можуть виникати парези та паралічі і, звичайно ж, зміни в поставі через обмеженість у рухах спини.
Основні симптоми туберкульозу хребта залежно від локалізації:
- Шийний відділ.
У хворого знижується концентрація, спостерігається нудота, запаморочення, біль голови, знижується зір і слух. - Поперековий відділ.
Виникає тупий біль у ділянці попереку, слабкість у ногах, оніміння, поколювання, спазми м'язів у кінцівках. - Грудний відділ.
Виражений больовий синдром сконцентрований між лопатками та посилюється під час глибокого вдиху, хвороба спричиняє поколювання в серці, оніміння та слабкість у руках.
Нелікована патологія провокує деформацію хребта, на місці ураження виникає викривлення. На пізніх стадіях утворюються паравертебральні натічні абсцеси з утворенням свищів із виділенням гною.
Особливості перебігу туберкульозу хребта під час вагітності
На 2–5 місяці вагітності перед пологами і протягом пів року після народження малюка наявний високий ризик виникнення захворювання або загострення. У цей час організм матері змінюється, для побудови кісткової системи дитини витрачається кальцій, що призводить до демінералізації.
Загострення нерідкі в перші 3 місяці вагітності та при грудному вигодовуванні. Діагностика непроста, оскільки захворювання маскується під ранній гестоз. Іноді виношування малюка запускає зворотний розвиток патології. У 80 % випадків у мами з туберкульозом народжується здорова дитина. Переривання вагітності показано за активної форми захворювання.
Особливості туберкульозу хребта у дітей
Найчастіше у дитини уражається відразу кілька хребців у грудному відділі. На початковій стадії діти скаржаться на поганий апетит та самопочуття. Пізніше виникають такі симптоми:
- біль під час нахилу та повороті тулуба;
- обмеження рухливості;
- свищі в ураженій області;
- напруженість м'язів;
- викривлення хребта; іноді можна спостерігати горб на спині.
Якщо інфекція вражає тазостегновий суглоб, виникає слабкість, біль, симптоми інтоксикації, висока температура. Без лікування м'язи атрофуються, формуються абсцеси із гнійно-некротичними виділеннями.
У разі виникнення перших симптомів хвороби Потта покажіть дитину фтизіатру, дитячому ортопеду-травматологу, щоб уникнути серйозних ускладнень. Патологія може стати причиною інвалідності та летального результату.
Наслідки туберкульозу хребта
Відсутність лікування призводить до таких ускладнень:
- нестабільність хребців;
- абсцес, свищі;
- викривлення хребта;
- деформація суглобів;
- виникнення горба;
- інвалідність;
- летальний кінець.
Захворювання призводить до сумних наслідків, тому терапія має бути своєчасною.
Туберкульозний спондиліт: діагностика
Встановлення діагнозу здійснюється за допомогою низки лабораторних та інструментальних досліджень. Аналізи потрібні для підтвердження змін у структурі кісток, звуження каналу тощо.
При туберкульозі хребта діагностика охоплює:
- флюорографію;
- рентген хребта;
- КТ, МРТ;
- УЗД;
- біопсію.
Крім цього, призначається диференціальна діагностика та низка тестів для визначення сприйнятливості до медикаментів, щоби можна було підібрати правильну терапію.
Лікування туберкульозу хребта
Основна мета терапії полягає у пригніченні збудника, усуненні симптоматики, відновленні функцій опорно-рухового апарату та запобіганні ускладнень.
Медикаментозне лікування охоплює прийом таких засобів:
- вітамінний комплекс;
- засоби від дисбактеріозу;
- хондропротектори;
- антибіотики;
- знеболювальні та жарознижувальні препарати.
Лікування туберкульозу хребта проводиться в стаціонарі та триває кілька тижнів. Додатково призначається курс фізіотерапії із такими методами:
- електрофорез;
- магнітотерапія;
- фонофорез;
- лазеротерапія.
Хірургічне втручання показане в занедбаних випадках захворювання.
Операції при хребетному туберкульозі
Хірургічне втручання використовується рідко через серйозні ризики та проводиться у разі сильної деформації, яку неможливо усунути комплексним лікуванням. Операція при туберкульозі хребта здійснюється для видалення пошкоджених ділянок та встановлення імплантів. Застосовується метод Вреден-Гальстеда, Олбе або Шинле-Уїтмена.
Профілактика туберкульозу хребта
Щоб убезпечити себе від зараження паличкою Коха, дотримуйтесь таких профілактичних заходів:
- регулярно відвідувайте лікаря для планового обстеження;
- користуйтесь своїми речами для особистої гігієни;
- створюйте нормальні умови проживання;
- уникайте контакту з носієм;
- вчасно проходьте вакцинацію від туберкульозу;
- зміцнюйте імунітет.
Новонародженим необхідно в перший місяць життя проводити первинну профілактику (щеплення БЦЖ).
Вакцинація
Знизити ймовірність зараження мікобактеріями допоможе вакцинація. Щеплення роблять у дитячому віці, потім регулярно відстежують формування захисту організму до палички Коха за допомогою проби Манту.
Поради та рекомендації
Щоби полегшити симптоми захворювання, можна скористатися деякими рецептами нетрадиційної терапії:
- настоянка прополісу на спирту: пити по 10 крапель на добу;
- відвар шипшини та вівсянки: змішати відвари в рівних пропорціях і приймати щодня по 1 ст. л.;
- додати до раціону мед та маточне молочко.
Не займайтеся самолікуванням! Наведені вище поради можна використовувати в комплексі з основною терапією.
Питання-Відповідь
Чи становить загрозу людина, хвора на туберкульоз хребта?
Який вигляд має туберкульоз хребта?
- осередки руйнування кісткової тканини по периферії (у дорослих) і в центрі хребців (у дітей);
- порушення структури, форми, розмірів хребців, зміни в міжхребцевої тканини.
Найчастіше уражається грудний відділ хребетного стовпа, рідше — шийний, поперековий або крижовий.
Скільки живуть з туберкульозом хребта?
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує туберкульоз хребта?
Діагностикою та лікуванням захворювання займаються лікар-фтизіатр, інфекціоніст, ортопед-травматолог, вертебролог. У разі виникнення перших симптомів звертайтеся до клініки МЕДІКОМ, яка проводить ефективне лікування туберкульозу хребта у Києві. Наші фахівці забезпечать інноваційні методи терапії в комфортних умовах у підрозділах клініки на Оболоні та в Печерську.
Сертифікати
Вiдгуки
Когда вокруг столько инфекций, а у людей отсутствует социальная ответственность, надо знать все симптомы, чтоб самой беречь себя и избежать контакта с больными.
В детстве переболел туберкулезом костей, был в изоляции, любой туберкулез заразен. Соблюдайте гигиену, и ешьте витамины.
Туберкулез - это палочка коха, делайте прививки и ничего не бойтесь.
Действительно очень полезная информация, не нашла перечень профилактических мер.
Показати ще 1
Всього 4 відгуків