Ротавірус: симптоми, лікування
Ротавірусний гастроентерит, ротавірусна інфекція або ротавірус – це інфекційне захворювання, що вражає слизові оболонки ротоглотки й тонкого кишківника. Хворобу часто називають шлунковим або кишковим грипом (при цьому, варто пам'ятати, що з грипом ротавірус нічого спільного не має). Захворювання широко поширене й займає 2 місце після ГРВІ.
Класифікація ротавірусу
Ротавірусну інфекцію можна класифікувати за рядом ознак:
- за типом – типові (гастроентеритична, ентеритична, гастритична) та атипові (стерта, субклінічна) форми;
- по тяжкості – легка, середньотяжка, тяжка;
- за течією – гостра, ускладнена та неускладнена.
Причини виникнення ротавірусу
Збудником ротавірусної інфекції є РНК-геномний вірус сімейства Reoviridae. Всього виділяють 9 серотипів ротавірусів, серед них захворювання у людини викликають серотипи 1-4 та 8,9.
Збудник стійкий у зовнішньому середовищі, на різних предметах та поверхнях він може зберігати свою життєздатність від 2 тижнів до 1 місяця, у фекаліях – до 7 місяців. Тривалий час віруси зберігаються в воді та на продуктах (від 1 до 2 місяців).
Причини ротавірусу:
- купання в водоймах, забруднених скиданням не знешкоджених стічних вод;
- потрапляння збудника в систему центрального водопроводу, використання такої води для приготування їжі, миття посуду і т.д.;
- вживання інфікованих продуктів (зокрема, молока й молочних продуктів);
- безпосередній контакт з хворою людиною;
- внутрішньолікарняне зараження (в перинатальних центрах, дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, з ослабленим імунітетом, супутніми захворюваннями; дітей старшого віку й дорослих – в умовах стаціонару).
Шляхи зараження ротавірусною інфекцією
Заразитися ротавірусом можна від хворого або носія ротавірусу (людини, в організмі якого збудник присутній, але симптомів захворювання немає). Кишковий грип – переважно дитяче захворювання, тому, джерелом інфекції, найчастіше, є інфікована дитина, яка відвідує дитячі колективи. Для оточуючих інфікований представляє небезпеку в перший тиждень після зараження, після чого здатність вірусу передаватися оточуючим людям поступово знижується. У рідкісних випадках ротавірус продовжує виділятися до 1 місяця. Безсимптомні носії вірусу можуть виділяти збудника протягом декількох місяців.
Для ротавірусу характерний фекально-оральний механізм передачі.
Часто зараження ротавірусною інфекцією відбувається від хворих дітей, які відвідують дитячі садки, школи, дитячі колективи тощо.
Природна сприйнятливість у людини до інфекції дуже висока. Найбільше схильні до зараження ротавірусом діти до 3 років. Групу ризику, також, складають літні люди та особи з хронічними супутніми захворюваннями.
Імунітет до ротавірусу нетривалий.
Патогенез ротавірусу
Потрапляючи в тонкий кишківник, ротавірус проникає в клітини кишкових ворсинок, де посилено ділиться. В результаті розмноження вірусів, клітини втрачають свої функціональні властивості, знижується синтез травних ферментів (особливо ферментів, які беруть участь у розщепленні вуглеводів), змінюється структура епітеліальної тканини, що вистилає кишку зсередини.
Внаслідок накопичення в нерозщеплених вуглеводах порушується всмоктування води та електролітів, утворюється велика кількість органічних кислот, вуглекислого газу, водню. Це сприяє посиленому газоутворенню та зниженню кислотності кишкового вмісту. Порушуються травні й всмоктувальні функції тонкої кишки, розвивається діарея.
Розвитку ротавірусної інфекції сприяють:
- порушення кислотності шлункового соку (розвитку збудника сприяє лужне середовище);
- наявність ферменту трипсину, який активує розмноження вірусу;
- кількість незрілих клітин епітеліальної тканини, що піддаються впливу ротавірусу.
Клінічні прояви ротавірусу
Інкубаційний період при ротавірусній інфекції становить від 1 до 5 діб (частіше 2-3 дні). Хвороба починається раптово з характерних проявів.
Характерні симптоми ротавірусу:
- одночасна поява нудоти, блювання, діареї;
- раптові, часті позиви до дефекації;
- помірні переймоподібні або постійні болі в животі;
- язик покритий нальотом, з відбитками зубів по його краях;
- тяжкість в епігастральній ділянці;
- ротоглотка гіперемована, набрякла;
- загальна слабкість;
- "бурчання" в животі;
- головний біль;
- підвищення температури;
- дефекація часта (у важких випадках до 10-15 разів на добу), кал рясний, водянистий, пінистий, смердючий, жовто-зеленого або мутного білого кольору;
- поганий апетит.
Тривалість й частота блювоти безпосередньо залежить від тяжкості захворювання. При легкому перебігу блювота може бути відсутня. Діарея триває до 5-7 днів.
Одночасний розвиток уражень шлунково-кишкового тракту та верхніх дихальних шляхів є відмінною рисою ротавірусної інфекції, симптоми якої можуть включати: риніт, запалення носоглотки й гортані, мигдалин.
Температура, як правило, відсутня. Може значно підвищуватися при тяжкому перебігу хвороби.
Особливості перебігу ротавірусу у дітей
У маленьких дітей швидко настає зневоднення організму внаслідок значних втрат рідини, про що говорять такі ознаки ротавірусу як: млявість, апатія, блідість шкірних покривів, сухість у роті, синюшність навколо рота, тахікардія, відсутність сечовипускання більше 3 годин, при спробі дитини випити рідину швидко з'являються позиви до блювоти. У зовсім маленьких дітей під час плачу відсутні сльози. Дитина не потіє.
При появі симптомів зневоднення, необхідно терміново викликати швидку допомогу, тому що значні втрати рідини є смертельно небезпечними, особливо для новонароджених та грудних дітей.
Ротавірусна інфекція при вагітності
У дорослих (і вагітні жінки тут не виняток) ротавірусна інфекція протікає набагато легше, ніж у дітей. Ротавірус не завдає шкоди плоду та не впливає на перебіг вагітності.
У вагітної жінки можуть спостерігатися слабкість, диспепсичні розлади (нудота, блювота, часті водянисті випорожнення), незначне підвищення температури тіла. У складніших випадках спостерігається тахікардія, зниження артеріального тиску, загальна слабкість, зневоднення.
Основне лікування ротавірусу направлено на усунення інтоксикації, відновлення кількості рідини й електролітів в організмі, відновлення функцій травного тракту, дотримання дієти, що щадить.
Ускладнення ротавірусу
У випадках значного зниження імунітету, несвоєчасного надання медичної допомоги та лікування кишкового грипу, можуть розвинутися несприятливі наслідки ротавірусу: зневоднення організму, розвиток бактеріальної кишкової інфекції. При тривалій високій температурі (40 градусів і вище) може спостерігатися ураження головного мозку та нервової системи. Вкрай рідко та в особливо важких випадках можливий летальний результат захворювання.
Діагностика ротавірусної інфекції
Основу діагностики ротавірусу становлять лабораторні дослідження. Ротавірус виділяють з фекалій. На специфічні антитіла досліджують кров хворого.
Лабораторні методи визначення антигену ротавірусу:
- полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР);
- реакція коаглютинації (РКА);
- реакція латекс-аглютинації (РЛА);
- реакція зв'язування комплементу (РСК);
- імуноферментний аналіз (ІФА).
Диференціальна діагностика ротавірусу проводиться з гострими кишковими інфекціями різної етіології, викликаними коронавірусами, астровірусами, каліцівірусами, кишковими аденовірусами та ін.
Лікування при ротавірусі
На сьогодні засоби етіотропного лікування ротавірусу не розроблені.
Основні принципи лікування ротавірусу:
- дієтотерапія (обмеження вуглеводів – фруктів, овочів, цукру, виключення продуктів, що сприяють газоутворенню й процесам бродіння);
- фармакотерапія (поліферментні препарати, адсорбуючі та в'яжучі засоби, жарознижувальні препарати);
- підтримання водно-сольового балансу організму;
- рясне пиття та внутрішньовенне введення рідини (при важкому перебігу захворювання);
- дезінтоксикаційна терапія.
Лікар-інфекціоніст, спираючись на клінічні та епідеміологічні дані, може наполягати на госпіталізації хворого.
Контроль вилікування
Діти, які перенесли захворювання ротавірусом, підлягають спостереженню у педіатра та дитячого інфекціоніста, дорослі – в інфекціоніста протягом 1 місяця після одужання з щоденним контролем характеру випорожнень.
Якщо після закінчення місяця після захворювання симптоми ротавірусу відсутні, пацієнтам призначають дослідження на наявність антигену вірусу.
Профілактика ротавірусної інфекції
В основі запобігання розвитку ротавірусу лежать гігієнічні заходи, спрямовані на виключення попадання в організм вірусу водним, харчовим та побутовим шляхом.
Профілактика ротавірусу включає:
- дотримання правил гігієни;
- вживання й використання для побутових потреб тільки чистої води;
- вакцинацію проти ротавірусу;
- ретельне миття й обробку продуктів;
- у новонароджених – грудне вигодовування.
При виникненні в дитячих установах групових захворювань ротавірусом, проводять карантинні заходи протягом 5 днів з моменту ізоляції останнього хворого. Нагляд за контактними особами проводять протягом 7 днів.
Вакцинація від ротавірусної інфекції
Щеплення від ротавірусу надійно захистить дитину від ротавірусної інфекції. Антиротавірусна вакцина містить живий ослаблений ротавірус, який не може викликати захворювання у дитини, але викликає в організмі вироблення антитіл проти ротавірусної інфекції та забезпечує надійний захист.
Вакцина складається з двох доз. Перша доза вводиться у віці від 1,5 до 3 місяців, друга – від 3 місяців до 4 місяців.
Вироблений в результаті вакцинації імунітет до ротавірусу зберігається протягом 3-4 років.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Питання-Відповідь
Чим небезпечний ротавірус?
Зневоднення — це головна небезпека ротавіруса. Для малюків велика втрата рідини, яка відбувається через часті блювання та діареї, набагато небезпечніша, ніж для дітей старшого віку.
Коли госпіталізують при ротавірусі?
Обов'язково потрібно звертатися за медичною допомогою за перших симптомів ротавіруса. Тяжке зневоднення та інтоксикація поступово призводять до судом, шоку і навіть летального результату. Якщо з'явилися симптоми того, що вміст рідини в організмі опускається нижче за фізіологічну норму, неприборкане блювання, діарея більше 8 разів, не роздумуючи потрібно викликати невідкладну допомогу. Швидше за все, знадобиться госпіталізація до стаціонару. Але таке рішення ухвалюється лише лікарем.
Чи можна лікувати ротавірусну інфекцію самостійно?
На цей час специфічної схеми лікування ротавіруса не існує. Але, незважаючи на це, за перших симптомів обов'язково потрібно звернутися до лікаря, можна оформити виклик лікаря додому; тільки лікар може поставити точний діагноз і вирішити: чи потрібна госпіталізація або можна обійтися домашнім лікуванням. Для самостійного лікування в домашніх умовах (за легкого перебігу ротавірусної інфекції) лікар, зазвичай, рекомендує прийом ентеросорбентів, випоювання розчином електролітів, дотримання дієти. Також для того, щоб не допустити зневоднення, хворому потрібно пити багато води дрібними порціями.
Який лікар лікує ротавірус?
Помітили у дитини або у себе ознаки ротавірусної інфекції? Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Поставити правильний діагноз та провести відповідне лікування ротавірусу в Києві вам допоможуть кращі педіатри та інфекціоністи клінік МЕДІКОМ на Оболоні й Печерську. Дзвоніть за телефонами, вказаними на сайті клініки, і ви отримаєте відповіді на всі ваші запитання!
Сертифікати
Виїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).
Вiдгуки
Думала, що з дитячим ротавірусом зможу розібратись сама. Але довелось все ж звернутись в клініку. Наданими тут послугами особисто я задоволена. Хворобу швидко взяли під контроль і вилікували.
Мала високу температуру - вище 40, пронос, біль у животі. Думала, що отруєння. А здавши аналізи в Медікомі, дізналася, що маю ротавірусну інфекцію. Лікар прописав мені якісне лікування. І зараз, як кажуть, я вже повернулась у стрій.
Як віддали доньку в садок, то мали регулярні проблеми з ротавірусом. На прийомі Катерина Федорівна розклала нам по поличках, як позбутися цієї зарази. В результаті все Ок. Більше з цією хворобою не стикаємось.
Могут ли болеть данным заболеванием взрослые люди?
В'ячеславе, так можуть. Захворювання у дорослих має легший і швидший перебіг.
Дякую за корисну інформацію! Лежали в стаціонарі з грипом, від сусідів по палаті підхопили ротавірус.. це жах. Будемо лікувати ще й це...
Дякую. Доступно подана інформація. Нажаль вже захворіли. Будем дотримуватись ваших порад.
Інформація дуже знадобилася, дякую.
Ротавірусна інфекція - дуже неприємне захворювання. Головне - не пропустити тривожні симптоми та вчасно звернутися до лікаря.
Цікава стаття, дякую!
С ходу не могла понять - что с дочкой - отравление или расстройство... Из статьи хоть понятно стало, чо и ротавирус проявляется теми же симптомами. В итоге таки он (( ещё и деток в группе успели заразить. Будьте внимательны и лучше обратиться к врачу с первыми симптомами
Зачем прививать? В тот момент когда ребёнок болеет и не имеет вообще иммунитета
Щеплюють здорових дітей після огляду педіатра. Основна мета щеплення - профілактика хвороби та ії ускладнень.
Что, печатаете только восторженные отзывы? Своих ботов? Где мой отзыв, отправленный вам час назад?
Роман, все ваши отзывы опубликованы. Благодарим за внимание к материалу!
Стандартная информация, как студенческий реферат. Про высокую температуру в симптомах не сказали, но потом пишете: "При длительной высокой температуре (40 градусов и выше)". Пишете: "Иммунитет к ротавирусу непродолжителен". Но, рекламируя прививку, пишете: "Выработанный в результате вакцинации иммунитет к ротавирусу сохраняется на протяжении 3-4 лет". Продолжая вашу логику - заплати рекламируемому врачу и будет вообще здорово.
раствор солей, да , обязателен. Иначе от обезвоживания пострадает дите больше чем от самого вируса. Нам педиатр регидрон био назначала каждые 5-15 минут хоть по капельке, но вливать, в принципе несложно, зато эффект очень заметный, даже оживилась доча на следующий день
привить то можно и нужно, однако, к сожалению, прививка не входит в гос.календарь, и не всем под силу ее уколоть самостоятельно, во вторых, это не панацея, а скорее попытка сделать болезнь менее опасной и тяжелой.. Вообще ключевое то -это грамотное и своевременное лечние, которое поддержит организм и не даст развиваться обезвоживанию, а с ним и осложнениям. Мы племяшку выпаивали почти сутки, покуда не полегчало. Главное - хоть по чуть чуть, но вливать раствор.
я регидрроном био сына выпаивала, очень эффективное средство оказалось
Огромное спасибо за информацию: не знала, что можно ребенка от ротавируса привить!!
Показати ще 3
Всього 18 відгуків