exit
search serach
Лечение лордоза в Киеве

Лікування лордозу в Києві

Лордоз – це вигин хребта опуклістю вперед. Він може бути фізіологічним або патологічним. Зазвичай він присутній в шийному чи поперековому відділі, а в грудному виявляється вкрай рідко. Патологічний лордоз вимагає своєчасного, правильно призначеного лікування під контролем лікаря.

Найчастіше патологічний лордоз розвивається у жінок.

Класифікація

Виділяють наступні види лордозів:

 • Фізіологічний.
  Є у всіх здорових людей на рівні шиї і попереку. Він формується за перші 12 місяців життя новонародженого. Цей лордоз необхідний для правильного положення хребта, оскільки він компенсує інші його вигини (фізіологічний кіфоз).
 • Патологічний.
  Не є нормою і зазвичай виникає на рівні шийного або поперекового відділу (рідко – в області грудного відділу хребта). Це порушення проявляється більш або менш сильним вигином. На відміну від фізіологічного лордозу патологічний буває первинним або вторинним:
   • первинний лордоз провокується патологіями хребта (запальними процесами, пороками розвитку, зіскакування хребця щодо нижчого, новоутвореннями), торсійним спазмом м'язів спини або контрактурою клубово-поперекового м'яза;
   • вторинний (або компенсаторний) лордоз стає наслідком вродженого або придбаного вивиху тазостегнового суглоба, анкілозу або контрактури тазостегнового суглоба.

За ступенем вираженості лордоз можна класифікувати наступним чином:

 • гіперлордоз - проявляється посиленням фізіологічного лордозу (аж до форми дуги);
 • гіполордоз - виражається в згладжуванні природного вигину в області шиї або попереку.

За можливістю повного відновлення лордоз буває:

 • нефіксований – може виправитися свідомим зусиллям;
 • фіксований частково – в зміні кута вигину хребта є обмеження;
 • фіксований – нормальне положення хребта неможливе.

В окрему форму патології виділяють згладжений лордоз. Цей різновид викривлення супроводжується масою неприємних симптомів. При згладженому лордозі відсутні природні вигини спини, тобто вона повністю випрямлена.

Етіологія захворювання

Причини лордозу можуть бути різними. Найчастіше це патологічне викривлення, викликане наступними порушеннями:

 • пороками розвитку хребта;
 • зміщенням одного з хребців;
 • нелікованим остеохондрозом;
 • пухлинами;
 • ожирінням (особливо за абдомінальним типом);
 • контрактурою м'язів клубово-поперекової області;
 • катаральними або гнійними запаленнями тканин хребта або оточуючих його структур;
 • спазмуванням м'язів різних рівнів хребетного стовпа;
 • компенсаторними реакціями: після вродженого або придбаного вивиху стегна, через згинальні контрактури або інші патології ніг;
 • дистрофією та дегенерацією суглобів;
 • артрозом тазостегнового суглоба.

До групи ризику за розвитком цієї патології хребта включають людей:

 • з вродженими аномаліями хребта;
 • зі слабким м'язовим корсетом;
 • тих, що піддають себе надмірним фізичним навантаженням;
 • з патологіями хребта запального, травматичного або хірургічного характеру;
 • з порушеннями обміну речовин;
 • зі спадковою схильністю.

Наслідки патологічного викривлення залежать від ступеня вираженості симптомів лордозу. Ця патологія позначається не тільки на загальному самопочутті, а й порушує роботу внутрішніх органів.

Симптоми лордозу

Фізіологічний лордоз є варіантом норми. Він проявляється безсимптомно. А ось ознаки лордозу патологічного визначаються зоною неприродного порушення вигину та ступенем його вираженості. До загальних симптомів відносять зміни зовнішнього вигляду постави: голова та плечі висуваються злегка вперед, грудна клітка стає плоскою, живіт – опуклим, ноги в колінах розсуваються. Ці прояви призводять до виникнення в спині болю різної інтенсивності (аж до так званих «прострілів»), обмежень рухливості хребта в шийному та поперековому відділах, відчуттів м'язової слабкості, оніміння та поколювань, змін у ході.

Через порушення в положенні хребта страждають і внутрішні органи. В результаті у хворого виникають такі симптоми лордозу, що проявляються порушеннями в роботі серця, органів шлунково-кишкового тракту, легенів, нирок, сечового міхура. Також у людини з лордозом порушується обмін речовин, він відчуває слабкість, головний біль і швидко втомлюється.

Особливості перебігу хвороби при вагітності

При гестації навантаження на хребетний стовп зростає з кожним місяцем через зростання плоду та збільшення розмірів і маси матки. При лордозі жінці буде ще складніше справлятися зі зростаючим навантаженням і біль у спині стане частішим і сильнішим. Крім цього при вираженому викривленні вагітна буде страждати і від порушень роботи внутрішніх органів. При появі таких симптомів жінці слід звернутися до лікаря.

Для поліпшення самопочуття вагітній рекомендується знизити навантаження на спину, повноцінно відпочивати, вчасно відвідувати лікаря, приймати вітамінно-мінеральні комплекси і займатися лікувальною фізкультурою. При необхідності лікар призначає фізіотерапевтичні процедури, носіння бандажа і масаж спини.

Особливості захворювання у дітей

Фізіологічний шийний лордоз у дитини формується до другого місяця. Вона до цього віку вже починає тримати голову, а до 6 місяців впевнено сидить. Поперековий лордоз формується з моменту стояння в ліжечку, а до 11-12 місяців вже повністю створюється вигин, і малюк може ходити.

У дітей патологічний лордоз може провокуватися не тільки типовими причинами, а й такими характерними для дітей захворюваннями, як: рахіт, паротит, дифтерія, дитячий церебральний параліч та вроджені патології кісткових тканин. У школярів викликати викривлення може перенесення важких предметів в одній руці, неправильне положення спини за партою, травми, часті важкі навантаження.

Прояви і ускладнення патологічного лордозу у дітей і дорослих однакові. У таких пацієнтів через патологічні вигини частіше виникають респіраторні захворювання, запори, порушення сечовипускання, здавлення спинного мозку і парез ніг, сильний біль.

У дітей такий стан хребта потребує обов'язкового лікування. Саме в цьому віці викривлення краще піддається корекції.

Ускладнення

При ускладненому лордозі у хворого можуть спостерігатися:

Також ускладненнями лордозу можуть бути такі патології:

 • Дисфункція нирок
 • Хронічні запори
 • Порушення контролю за сечовим міхуром
 • Парез нижніх або верхніх кінцівок
 • Безпліддя
 • Порушення зору і слуху
 • Порушення в роботі органів дихання і серця
 • Підвищення внутрішньочерепного тиску

Імовірність появи цих наслідків залежить від своєчасності лікування та ступеня вираженості викривлення.

 

Діагностика

Для діагностики лордозу слід звернутися до лікаря-вертебролога. Також пацієнтові буде необхідна консультація ортопеда-травматолога і невролога. Фахівці проведуть опитування і огляд, визначать рухливість хребетного стовпа.

Для уточнення всіх особливостей патологічного викривлення пацієнтові призначають:

У деяких випадках пацієнту з пухлинами і/або інфекціями призначають сцинтиграфію або проводять диференціальну діагностику.

Лікування

Після аналізу отриманих під час обстеження даних лікар приймає рішення про необхідність лікування виявленої патології. Якщо патологічний лордоз не доставляє дискомфорту, то він не вимагає терапії і потребує тільки спостереження. У випадках вираженого гіперлордозу викривлення призводить до появи сильного болю в шиї та попереку. Тому таке порушення як гіперлордоз завжди вимагає лікування. Також втручання фахівців необхідно і при інших видах цієї патології, що викликають погіршення самопочуття.

Тактика лікування лордозу визначається першопричиною, локалізацією і ступенем викривлення хребта.

Медикаментозна терапія

Для полегшення болю в спині пацієнтам можуть призначатися нестероїдні протизапальні та знеболюючі засоби, міорелаксанти центральної дії. Для підтримки стану кісткових тканин рекомендується прийом полівітамінних препаратів. У запущених випадках можуть призначатися глюкокортикоїди. Якщо у пацієнта причиною лордозу стала інфекція або пухлина, то терапія спрямовується на усунення першопричини.

Немедикаментозна терапія

Всім пацієнтам зазвичай призначають лікувальний масаж, збалансоване харчування, мануальну терапію, лікувальну фізкультуру. Комплекс вправ при лордозі складається індивідуально в залежності від характеру і ступеня викривлення. Іноді потрібно носіння спеціальних коректорів постави або корсетів. Хворим з лордозом слід виключити важкі фізичні навантаження, незграбні (різкі) повороти тіла і всі фактори, які провокують травми.

Для поліпшення результатів лікування призначають різні види фізіотерапії:

 • ампліпульс;
 • УВЧ;
 • електрофорез;
 • аплікатори Ляпко;
 • магнітотерапію;
 • голковколювання та ін.

У стані ремісії хворому рекомендується санаторно-курортне лікування. Відмінні результати дають бальнеотерапія, підводне витягування, плавання, душ-масаж, комплекси лікувальної гімнастики і йога.

Хірургічна корекція

При важких гіпо- або гіперлордозі, які супроводжуються вираженою неврологічною симптоматикою, лікування лордозу має бути хірургічним. Найчастіше для хірургічного виправлення викривлення застосовують конструкції для посилення хребетного стовпа. Зазвичай для корекції застосовуються металеві пластини і штирі. Також можуть використовуватися і більш сучасні методи по заміщенню пошкоджених хребців рухливими імплантатами. Цей спосіб більш дорогий, але він дозволяє не тільки усувати викривлення, але й зберігає рухливість хребців.

Народні засоби

Збори трав і інші народні методи не здатні усувати викривлення хребта. Настоянки, настої і мазі з лікарських трав рекомендуються для зменшення болю, нормалізації кровообігу та передачі нервових імпульсів. Але такий вид терапії припустимий тільки за погодженням з лікарем, як доповнення до основного лікування.

Контроль вилікуваності

Прогноз лордозу повністю визначається виразністю патології. Тільки після аналізу всіх отриманих в ході діагностики даних лікар може висловити припущення про можливість усунення або зменшення викривлення. Контроль виліковування патології визначається за результатами рентгенографії.

Профілактика лордозу

Для попередження розвитку лордозу необхідно:

 • боротися з зайвою вагою;
 • попереджувати травми хребта;
 • збалансувати харчування;
 • спостерігати за поставою;
 • вести активний образ життя;
 • укріплювати каркас м'язів спини;
 • спати на ортопедичних подушках і матрацах;
 • своєчасно звертатися до лікаря.

Ці прості заходи можуть запобігти викривленню хребта у багатьох випадках.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог вищої категорії

Експерт у напрямку:

Завідувач відділення травматології та ортопедії в стаціонарі, лікар ортопед-травматолог другої категорії, кандидат медичних наук

Який лікар лікує лордоз?

Дізнатися який лікар лікує лордоз в підрозділах клініки МЕДІКОМ на Оболоні й Печерську вам допоможуть оператори нашого кол-центру. Лікуванням лордозу в Києві та реабілітацією пацієнтів займаються досвідчені вертебрологи, неврологи, ортопеди-травматологи, фахівці з лікувальної фізкультури та масажу. Звертайтеся до нас і починайте жити здорово!

Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії
comment 37
Марищак Олександр Сергійович
Лікар ортопед-травматолог
comment 1
Мельніков Олександр Владиславович
Лікар-невропатолог вищої категорії, вертебролог
comment 5
Несмєянова Лариса Михайлівна
Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт
comment 20
Рибак Вадим Ігорович
Лікар ортопед-травматолог другої категорії
comment 2
Рудик Ольга Іванівна
Лікар ортопед-травматолог першої категорії
comment 3
Сагай Володимир Олександрович
Лікар-невролог, вертебролог вищої категорії
comment 42
Смірнов Юрій Анатолійович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт
comment 23
Усаковський Микола Георгійович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії
comment 13
Харлап Ігор Васильович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт вищої категорії, рефлексотерапевт вищої категорії
comment 15
Христенко Юрій Олексійович
Дитячий ортопед-травматолог, дитячий хірург
comment 12

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down