Крепатура (синдром відстроченого м'язового болю)
Якщо вас турбує синдром відстроченого м'язового болю, ви можете звернутися по допомогу до фахівців клініки МЕДІКОМ. Вони проведуть діагностику і призначать ефективне лікування, яке допоможе зняти больові відчуття. Наше сучасне обладнання дає змогу провести всі необхідні дослідження в одному приміщенні.
Крепатура — це синдром, що включає різні, у тому числі больові відчуття в м'язовій системі, які виникають через кілька годин або днів після підвищеного фізичного навантаження. Синдром відстроченого м'язового болю (англ. Delayed onset muscle soreness, DOMS) є результатом мікротравм м'язових волокон. Найчастіше патологія формується на тлі занадто високої інтенсивності занять, нестандартних вправ, а також скорочень м'яза при розтягненні з великою силою.
Чому з'являється крепатура?
Є кілька причин, які стосуються появи синдрому відстроченого м'язового болю:
- Молочна кислота.
При фізіологічних процесах, що відбуваються під час фізичного навантаження, виробляється молочна кислота. Накопичення її в організмі пов'язане з виникненням болю й дискомфорту. - Міалгія на тлі мікротравм.
Порушення цілісності волокон пов'язане з високою інтенсивністю занять або підвищеними навантаженнями. Виникає приблизно на третій день. - Підвищена реактивність м'язових волокон.
Великі навантаження значно змінюють співвідношення солі та рідини, у результаті чого виникає загострення чутливості нервових закінчень. За такої крепатури до болю в литкових м'язах додаються й судоми. - Виснаження фізичними навантаженнями.
Больовий синдром супроводжується постійною слабкістю. В основі лежить порушення азотного балансу. - Травма.
DOMS може виникнути раптово після отримання травми під час тренування. На певній ділянці тіла виникає припухлість, а біль має ниючий характер.
Причинами крепатури можуть бути також ревматична поліміалгія, фіброміалгія та міозит.
Клінічні прояви, симптоми, ознаки
Типові симптоми крепатури характеризуються місцевим м'язовим болем.
Паралельно можна спостерігати:
- обмеження обсягу рухів, скутість суглобів;
- ослаблення максимальної сили будь-якого скорочення (навіть до 50–60 %);
- набряк кінцівок;
- нервово-м'язові розлади.
Ознаки крепатури можуть мати зниження точності, координації та швидкості рухів. Людина часто відчуває загальну слабкість, серцебиття і втрату апетиту.
Крепатура під час вагітності
У період виношування дитини м'язова система, як і інші органи, можуть змінюватися з фізіологічних причин. Що таке крепатура під час вагітності? Це больові відчуття, пов'язані з розтягненням м'язів. В основі лежить вплив прогестерону на скелетну мускулатуру. М'язи живота й таза змінюють своє завдання, забезпечуючи нормальні пологи. Така трансформація може призвести до синдрому відстроченого м'язового болю.
Особливу увагу в цій ситуації треба приділяти профілактиці. Щоби не відчувати болю в нижніх кінцівках, необхідно пропити курс вітамінних комплексів. Підживлення магнієм, кальцієм і калієм забезпечує відсутність судом. У комплекс потрібно додати вітаміни групи E, D, А, К. Щоб уникнути появи крепатури спини, потрібно робити гімнастичні вправи для зміцнення м'язів спини. Тренування м'язів тазу й піхви забезпечить відсутність ускладнень післяпологової діяльності.
Крепатура в дітей
Причина синдрому відстроченого м'язового болю в дитячому віці — проблема зросту. Звичайний процес дорослішання іноді обертається дискомфортом і болем певної групи м'язів. За загальноприйнятою теорією кістки ростуть швидше, ніж м'язові волокна та зв'язки. У результаті й виникає хворобливість. До вікової групи, яка страждає подібною патологією, належать діти від 4 до 12 років.
На формування синдрому відстроченого м'язового болю можуть впливати й такі чинники:
- наявність запального процесу в м'язах на тлі вірусного захворювання;
- зневоднення, характерне для надмірних навантажень у літню спеку, рідина втрачається при потовиділенні, а разом із нею виходять магній і калій, недолік провокує біль і судоми в ногах;
- патологічні зміни в кістковій системі, такі як сколіоз;
- різні патології дитячого віку.
На 90 % виникнення крепатури пов'язане з фізіологічними чинниками та не потребує спеціального лікування. Якщо біль заважає жити та триває довго, треба звернутися за консультацією лікаря-педіатра.
Як позбутися крепатури?
Лікування крепатури вимагає застосування знеболюючих, але це не найкраще рішення. Нестероїдні протизапальні препарати (НВП) ефективно зменшують біль при синдромі відстроченого м'язового болю. Однак найкращим рішенням стає нормалізація процесу фізичних навантажень.
Фізіотерапія пропонує ряд процедур, що допомагають полегшити біль:
- холодова терапія — місцеве охолодження хворого місця зменшує запалення й біль;
- магнітотерапія — надає знеболювальну, протизапальну, регенеруючу і відновлювальну дію;
- лазерна терапія — прискорює процес загоєння м'яких тканин;
- масаж — стимулює тканини шляхом механічної роботи рук.
У результаті розслабляються напружені структури, поліпшується кровопостачання, живлення та насичення тканин киснем. Стимуляція кровообігу також пов'язана з поліпшенням обміну речовин, що проявляється в більш ефективному видаленні молочної кислоти. Масаж також прискорює відтік венозної крові та лімфи.
Крепатура зазвичай виникає приблизно через 24–48 годин після закінчення фізичної активності, а її симптоми можуть зберігатися до 7 днів.
Під час лікування крепатури можна використовувати різні методи:
- Точковий масаж болісних точок.
Полягає в надавлюванні на точки, які знімають больовий синдром. - Вправи з використанням роликів або м'ячів.
Різновид самомасажу, який зменшує порушення рухливості в м'язах і фасціях, а також надмірну напругу. - Контрастний душ.
Чергування гарячої та холодної води добре тренує серцево-судинну систему. Відбувається часте скорочення та розширення просвіту судин, що проявляється гіперемічним ефектом на оброблюваній зоні. - Сауна.
Процедура, у якій використовується лікувальний ефект тепла. Унаслідок підвищення температури стимулюється кровообіг, обмін речовин, а також відбувається розслаблююча дія на тканини з підвищеною напругою. - Соляні ванни.
Відрізняються багатогранною дією. Через шкірні рецептори та вегетативну систему поліпшується кровопостачання шкіри, знижується збудливість сенсорних і рухових нервів, стимулюється обмін речовин.
Профілактика крепатури
Що робити, щоби не було крепатури? Важливо дотримуватися правильного режиму харчування. Щоби не було повторюваних м'язових болів, варто ввести в раціон багато овочів і обмежити вживання жирної їжі, подбати про належний рівень магнію, кальцію, натрію, селену й калію в організмі. Необхідно вживати вітамін D3, який відповідає за абсорбцію кальцію зі шлунково-кишкового тракту і його доставку в кісткову тканину, а також прискорення процесу регенерації та підтримує кровопостачання тканин.
Рекомендується не зловживати кавою та алкоголем. Процес тренування не має проходити в сирих і холодних умовах. Якщо виникла крепатура, рекомендується використовувати нестероїдні протизапальні препарати (НВП), які легко доступні, продаються без рецепта, ефективні і швидко діють.
Поради та рекомендації
Щоби синдром відстроченого м'язового болю не дав рецидиву, необхідно звернути увагу на кілька речей:
- поступово збільшувати зусилля, щоби м'язи звикли до великих навантажень, і не забувати давати їм час для відпочинку;
- розігрівати м'язи перед вправами, робити розтяжку після тренування, коли м'язи вже розігріті;
- при складанні нового плану тренувань потрібно перевірити попередньо реакцію організму (якщо біль відчувається постійно, потрібно зменшити інтенсивність тренування);
- біль проходить через 3-8 днів, тому не варто інтенсивно тренуватися в цей час, щоби не погіршити ситуацію.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує синдром відстроченого м'язового болю?
М'язові болі потребують відповідного лікування. У разі патології, що має генералізований характер, знадобиться допомога лікарів: реабілітолога, травматолога або невролога. Професійне ефективне лікування в Києві забезпечує клініка МЕДІКОМ. Наші підрозділи на Оболоні та в Печерську мають всю необхідну діагностичну апаратуру, кваліфікований персонал і методики лікування. Звертайтеся, щоби без болю продовжувати звичний спосіб життя.
Сертифікати
Вiдгуки
Спасибо за совет, отличная статья.
Спасибо, многое стало понятно, записалась к травмотологу.
Очень полезная, актуальная статья.
Хорошая статья, но непонятно, как предупредить возникновение, этого синдрома.
Спасибо, все актуально.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків