exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Крапивница: причины и лечение
887. Консультація алерголога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Кропив'янка: причини та лікування

Уртикарія або кропив'янка – це захворювання (синдром), що характеризується появою висипу (пухирів), набряком шкіри, який часто супроводжується сильним свербінням. Майже у половини хворих кропив'янка може поєднуватися з набряком Квінке (набряк глибоких шарів шкіри, підшкірної клітковини й слизових верхніх дихальних шляхів, травного тракту, сечостатевих органів).

Відзначено, що гостра кропив'янка виникає хоч раз в житті у 25% всіх жителів Землі. Найчастіше, кропив'янка спостерігається у жінок. Проблема зустрічається в будь-якому віці, але переважно – від 23 до 40 років.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Єдиної загальновизнаної класифікації кропив'янки не існує.

Кропив'янку можна поділити на окремі види за різними критеріями:

  • за тривалістю перебігу – гостра (висипання спостерігаються менш ніж 1,5 місяці) і хронічна (висип тримається більш ніж 1,5 місяці);
  • за механізмами розвитку – імунна та неімунна;
  • з причин виникнення – фізична, інфекційна, ендокринна, ідіопатична, психогенна і т.п.

Імунологічна кропив'янка підрозділяється на: алергічну, аутоімунну, уртикарний васкуліт, комплементзалежну.

Пігментна кропив'янка або мастоцитоз зазвичай вражає дітей. Захворювання проявляється у вигляді множинних коричнево-червоних плям на шкірі, які перетворюються в пухирі. Першопричина – мастоцитома. Висип може зникати спонтанно.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Кропив'янка – це поліетіологічне захворювання, яке може бути викликане багатьма чинниками фізичної, імунологічної або псевдоалергічної природи.

Причини кропив'янки:

  • дія високої температури (перегрівання);
  • надмірне фізичне напруження;
  • ультрафіолетове опромінення;
  • лікувальні препарати;
  • механічний вплив (вібраційний, тривалий місцевий тиск);
  • контакт з водою, іррітантами (речовинами подразнюючої або сльозоточивої дії);
  • харчові продукти;
  • отрута комах;
  • вірус Епштейн-Барра;
  • емоційне перенапруження і стрес;
  • інфекційні агенти (віруси гепатитів, стафілококи, стрептококи, кишкова паличка, мікоплазми, нейсерії, лямблії, гельмінти та ін.);
  • генетичний фактор (синдром Макла-Уеллса) тощо.
Відкрити Згорнути down

Потенційними причинами, здатними викликати гостру імунологічну кропив'янку, є окремі лікарські препарати (антибіотики, снодійне) і продукти харчування (морепродукти, арахісове масло та ін.).

Часто кропив'янка розвивається при імунних захворюваннях, ревматоїдному артриті, уртикарному васкуліті, системному червоному вовчаку, сироватковій хворобі, синдромі Шегрена тощо.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Основну роль в патогенезі кропив'янки грають тучні клітини шкіри, які після впливу несприятливого фактора починають виділяти гістамін, гепарин, ферменти, медіатори запалення (простагландини та лейкотрієни), що викликають утворення набряку.

Зазвичай, набряклість спостерігається протягом 24 годин, супроводжується свербінням і почервонінням. Якщо висип не проходить протягом доби, то можна припустити наявність аутоімунного захворювання – уртикарного васкуліту.

Гладкі клітини після появи висипу протягом декількох годин або днів залишаються стійкими до дії несприятливих агентів, тому уртикарія не може виникнути на тому ж місці до закінчення певного латентного періоду.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Незважаючи на все різноманіття форм кропив'янки, більшість з них мають подібні клінічні прояви (виняток становлять лише деякі види фізичної кропив'янки, особливі види кропив'янки, уртикарний васкуліт).

Симптоми кропив'янки:

  • уртикарний висип - пухирі характерного вигляду, що нагадують сліди від кропиви або комариних укусів;
  • висип блідо-рожевого кольору, овальної, дугоподібної, кільцевої або будь-якої химерної форми;
  • обмежений набряк шкіри, що варіює за формою і розміром;
  • свербіж шкіри, що часто супроводжується печінням;
  • гіперемія.
Відкрити Згорнути down

Пухирі можуть залишатися невеликими (до 1-5 мм) або збільшуватись в розмірах. Вони схильні утворювати кільцеподібні елементи з проясненням всередині. Діаметр таких кілець може досягати до 20 см. Висипання можуть з'являтися і зникати, переміщатися.

Висип проходить в проміжку часу до 24 годин, може триматися від декількох хвилин до декількох годин.

Характерним симптомом кропив'янки є набряк Квінке, який проявляється в набуханні підшкірної клітковини в області тильної поверхні кистей і стоп, вік, губ, статевих органів, слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, травного та сечовидільного тракту. Набряк верхніх дихальних шляхів може викликати порушення дихання, схоже за проявами з приступом бронхіальної астми.

При фізичній (контактній) кропив'янці утворюється набряк обмежений ділянкою контакту з подразником (отруйна рослина, опік медузи, укус комахи та ін.).

Для хронічної кропив'янки характерний тривалий перебіг, висипання більш рясні у вечірній і нічний час. Набряк Квінке розвивається, найчастіше, в області гортані, що значно підвищує ризик задихнутися.

Відкрити Згорнути down

Кропив'янка при вагітності

Досить часто з проявами кропив'янки стикаються вагітні жінки. Це зумовлено, перш за все, підвищеною чутливістю до білків плаценти, зміною гормонального фону й виникненням супутніх вагітності захворювань (гестаційний діабет).

Іноді, навпаки, якщо до вагітності жінка страждала на уртикарні висипання, то при виношуванні дитини прояви кропив'янки можуть повністю зникнути.

Наскільки б неприємною та важкою не була кропив'янка у жінки під час вагітності або в період грудного вигодовування, на стан плода вона ніяк не впливає.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

Кропив'янка у дітей може виникнути в будь-якому віці (від грудного до підліткового). При цьому висипання вражають будь-яку частину тіла і можуть бути виражені з різною інтенсивністю.

Причиною кропив'янки у дітей, переважно, є вірусна інфекція, продукти (дитячі молочні суміші, молоко, яйця, риба та ін.), лікарські препарати, шерсть тварин, засоби побутової хімії, спека.

Зазвичай, після усунення несприятливого чинника, всі ознаки кропив'янки проходять. У більш серйозних випадках лікування кропив'янки у дітей ґрунтується на тих же принципах, що й у дорослих.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення кропив'янки

До несприятливих наслідків кропив'янки можна віднести важкі форми кропив'янки й ангіоневротичного набряку, які стійкі до лікування в домашніх умовах. Також, серйозну небезпеку при уртикарії представляють анафілактичні реакції, що супроводжуються кропив'янкою, розвиток набряку Квінке в області дихальних шляхів. При цьому стрімко розвиваються симптоми дихальної недостатності, які проявляються в ускладненому диханні, кашлі, ціанозі носогубного трикутника. Без надання кваліфікованої медичної допомоги може наступити смерть.

Відкрити Згорнути down

Діагностика кропив'янки

Досвідчений лікар вже при огляді шкіри може встановити діагноз "кропив'янка". При цьому, важливо звернути увагу на те, що кропив'янка може бути тільки одним з проявів, синдромом будь-якого іншого, більш тяжкого, захворювання. В такому випадку пацієнту додатково призначають консультації в алерголога, дерматолога, проходження діагностичних досліджень.

При постановці діагнозу необхідно з'ясувати причини появи кропив'янки (механічний вплив, температурний фактор, прийом лікарських препаратів і т.п.), провести фізикальне обстеження.

Пацієнту може бути призначено шкірне тестування, загальноклінічне обстеження. У хворих з хронічною кропив'янкою враховується можливість первинної хвороби аутоімунної або інфекційної природи.

Провокаційні тести використовують при розбіжності даних аллергоанамнеза та результатів шкірного тестування. Вибір провокаційного тесту залежить від алергенів і способу їх введення в організм.

Методи лабораторної діагностики розглядаються в якості додаткових заходів, що дозволяють уточнити результати тестування.

Відкрити Згорнути down

Лабораторна діагностика:

  • клінічний аналіз крові;
  • біохімічний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі;
  • біопсія шкіри;
  • гормональне дослідження крові;
  • паразитологічні обстеження;
  • бактеріологічні посіви з ротоглотки (інших можливих вогнищ інфекції);
  • ревматологічні проби;
  • визначення маркерів вірусних гепатитів.
Відкрити Згорнути down

Інструментальні методи діагностики призначають за показаннями: УЗД органів черевної порожнини, гастроскопія, дуоденальне зондування з посівом жовчі, рентгенографія придаткових пазух носа та органів грудної клітини.

 

Лікування 

При лікуванні кропив'янки, в першу чергу, необхідно уникати впливу фактора, що викликав медичну проблему.

Лікування кропив'янки включає:

  • дотримання гіпоалергенної дієти;
  • лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, викликаних Хелікобактер пілорі;
  • купірування загострень;
  • медикаментозне лікування (патогенетичні препарати, антигістамінні засоби, імунодепресанти та ін.);
  • дезінтоксикаційну терапію;
  • симптоматичне лікування.
Відкрити Згорнути down

Профілактика

Для попередження розвитку кропив'янки необхідно повністю виключити контакт з фактором, що провокує розвиток захворювання. Якщо кропив'янка носить ідіопатичний характер і з'ясувати причини її появи немає можливості, важливо дотримуватися деяких загальних рекомендацій.

Профілактика кропив'янки:

  • здорове та раціональне харчування, що виключає вживання продуктів, які містять консерванти, барвники, ароматизатори, а також обмеження (бажано, повне виключення) додавання до раціону копченостей, оселедця, тунця, томатів, баклажанів, кетчупу і деяких інших продуктів;
  • уникати перегрівання та переохолодження;
  • своєчасно лікувати захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • уникати стресових ситуацій та емоційних потрясінь, які сприяють викиду гістаміну;
  • регулярно відвідувати лікаря й здавати контрольні аналізи при наявності аутоімунних захворювань тощо.
Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-алерголог вищої категорії

Який лікар лікує кропив'янку?

При появі симптомів кропив'янки, дерматиту або інших шкірних уражень необхідно звернутися на консультацію до алерголога або дерматолога. Клініка МЕДІКОМ пропонує ефективне лікування кропив'янки в м. Київ (підрозділи на Оболоні й Печерську). Всю цікаву для вас інформацію можна отримати, зателефонувавши за одним з телефонних номерів, зазначених на сайті.

comment 54
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 26
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 14
Делятин Оксана Вячеславівна
Лікар дерматовенеролог, дерматоонколог першої категорії, к.м.н.
comment 0
Костанопуло Олена Юліанівна
Лікар-гастроентеролог, терапевт
comment 9
Резник Сюзанна Натанівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматолог
comment 22
Старунова Тетяна Григорівна
Лікар-алерголог вищої категорії
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії
comment 13
Юркіна Алла Валеріївна
Лікар-алерголог, пульмонолог першої категорії

Вiдгуки

26.09.2021 11:38
Наталья

У меня начинается крапивница от орехов, в частности, от арахиса. Да, это обо мне фильмы, когда людей разносит от арахисового масла, а все вокруг удивляются и смеются. На самом деле это совсем не смешно, наоборот - страшно, когда начинаешь задыхаться. С таким приступом меня однажды спасли врачи скорой помощи клиники МЕДИКОМ, всегда буду им благодарна! Они смогли быстро снять отек дыхательных путей.

03.08.2021 21:11
Тетяна Осипова

Мою дитину обсипало дрібними червоними пузирчиками. Ніколи ще такого не бачила, тому зразу кинулися до дитячого лікаря-дерматолога у клініку МЕДІКОМ. Лікар оглянув доню та поспілкувався з нею. Виявилось, що вона з'їла у бабусі цілу коробку жувальних цукерок. Діагностували алергічну кропив'янку та призначили дієту. Обійшлися без медикаментів. Через деякий час висипання зникли, а мала тепер дивитися не може на ті цукерки)))

14.07.2021 16:23
Олеся Підгірна

Після загоряння на сонці на шкірі з'явився свербіж і пекло шкіру. Звернулася до дерматолога. Лікар практично одразу впізнав кропив'янку як реакцію на агресивний ультрафіолет. Мені виписали антигістамінний засіб. Це було справжнє щастя, коли свербіж минув. Дякую лікарям з клініки МЕДІКОМ!

19.05.2021 20:56
Алексей

Когда на коже появилась непонятной формы и фактуры бледная сыпь, я сильно напрягся! Подумал уже, что неудачно погулял где-то. Записался к дерматовенерологу, чтобы наверняка с диагнозом не ошибиться. Сдал кровь и приготовился к страшному диагнозу. Но Артем Валентинович Приймак меня успокоил, это была всего лишь аллергическая реакция - крапивница. Получил таблетку, и через день все прошло без следа. Большое спасибо, рад!

01.05.2021 17:03
Софія Петрівна

Доця (6 місяців) зреагувала на дитячу молочну суміш - з'явився висип бульбашками, який його дуже чухався і взагалі турбував. Дитячий лікар-дерматолог Гедеон Інна Володимирівна зібрала анамнез і прописала спеціальні ліки для маленьких. Кропив'янка незабаром минула. Дякую.

12.04.2021 19:44
Антонина

О проблемах с желудком знала давно, но недавно стали периодически появляться высыпания на теле. В клинике МЕДИКОМ мне посоветовали проконсультироваться у аллерголога. После обследований и анализов оказалась, что это реакция на некоторые пищевые продукты - самая банальная крапивница. Я исключила все лишнее из рациона, сыпь прошла.

26.02.2021 12:47
Оксана

Последнее время стала часто случаться крапивница. Чтобы понять ее причину, обратилась к аллергологу в клинику МЕДИКОМ. Врач посоветовал пройти аллергопробы, аппликационные методики. Оказалась аллергия на шерсть, а я месяца 3 назад завела кота. Придется пушистому жить у мамы(((

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down