exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
укус

Що робити при укусах тварин і комах?

Укус – це занурення зубів, здавлювання зубами або щелепами. Вжалення або укуси комах здійснюються жалом. Тварина може вкусити захищаючись або здобуваючи прожиток. У разі деяких патологій людина може кусати сам себе.

Існує окрема класифікація укусу в залежності від того, ким він був нанесений.

Відкрити Згорнути down

Види укусів

  • укуси комах (укус оси, бджоли, комара, мошок та ін.);
  • укуси тварин (укус собаки, кішки, летючої миші, білки та ін.);
  • укуси членистоногих (укус кліща, багатоніжки, павука та ін.);
  • укуси плазунів (укус змії, хижих черепах, екзотичних плазунів).

Окремим видом є людський укус, який, за статистикою, займає третє місце за частотою випадків після укусів собак і кішок.

Відкрити Згорнути down

Чим небезпечні укуси?

Укус небезпечний сам по собі, але небезпечніше за все укуси тварин, заражених сказом, оскільки цей вірус вражає центральну нервову систему. Вірус сказу потрапляє в організм людини із слиною тварини. Інкубаційний період триває від 2 тижнів до 2 місяців, після цього розвивається саме захворювання, яке триває всього 3-5 днів і найчастіше закінчується смертю пацієнта.

Укуси комах можуть призвести до серйозних алергічних реакцій.

При укусах змій, отрута, проникаючи в кров, вражає центральну і периферичну нервову систему, серце, викликає сильну алергію.

Укуси кліщів викликають кліщовий енцефаліт і хворобу Лайма, які вимагають серйозного лікування і завдають відчутної шкоди здоров'ю людини (можливі інвалідизація та летальний результат).

Відкрити Згорнути down

Хто піддається ризику укусів?

Укус тварин охоплює всі вікові групи населення. Укуси собак, переважно, зустрічаються у дітей, кішок – у дорослих жінок. Серед осіб, що здійснюють поїздки, часто зустрічаються укуси мавп.

До укусів комах схильні, більшою мірою, жителі сільської місцевості, а також особи, які працюють в садах, полях, на пасіках.

Укуси змій поширені найбільше в країнах Азії і Африки серед людей, що живуть в сільській місцевості, що займаються вирощуванням сільгоспкультур з мінімальною механізацією процесу.

До укусів кліщів більш схильні особи, які часто виїжджають за місто на природу або гуляють з собаками по траві. Також, в групі ризику знаходяться працівники сільського господарства.

Відкрити Згорнути down

Симптоми та реакції після укусу

Для кожного виду укусів характерні свої симптоми.

Укуси собак і кішок можна побачити відразу – від незначного почервоніння до сильної травматизації, кровотечі й утворення рваної рани в місці укусу. Такий укус супроводжується інтенсивним болем.

Симптоми при укусі бджіл, ос, джмелів, шершнів проявляються сильним печінням в місці укусу, почервонінням, набряком і утворенням білястої папули. При наявності алергії може розвиватися задуха. При множинних укусах можливий розвиток шоку і, навіть, летального результату.

Ознаки укусу тарантула: різкий біль, характерний набряк, почервоніння. Пізніше – з'являється сонливість. Спочатку підвищується, а після знижується артеріальний тиск, відбувається колапс. Смерть трапляється рідко.

Укуси змій проявляються симптомами загальної інтоксикації (диспепсичними розладами, судомами, тахікардією, порушенням мовлення і ковтання тощо), можливий параліч дихальних м'язів. У місці укусу відчуваються печіння, біль, набряк, з'являється почервоніння і припухлість по ходу лімфатичних судин і вузлів, по кровоносних судинах з'являються червоні смуги.

Укус кліща легко не помітити, оскільки він не викликає болю в перший час після проникнення кліща під шкіру. Згодом слина кліща викликає почервоніння діаметром 1-2 см. Якщо кліщ заражений бореліозом, в місці укусу з'являється чітко окреслений червоний контур, який з часом може придбати синьо-білий відтінок. Через кілька тижнів в місці укусу формується кірка з рубцевими змінами.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога при укусах

Перша допомога при укусах залежить від того, ким укус завданий.

Укус собаки при сильній кровотечі вимагає негайної зупинки крові. При незначній кровотечі, її не слід зупиняти негайно, оскільки кров, що виділяється, є специфічним способом промити рану від слини тварини. Після потрібно обробити рану будь-яким антисептиком, обробити епідерміс навколо рани розчином йоду і накласти асептичну пов'язку. Після надання першої допомоги, потерпілого слід відправити в поліклініку для проведення курсу специфічної сироватки для попередження сказу.

Укус змії вимагає швидкої та злагодженої допомоги. Треба:

  • вище укусу накласти кровоспинний джгут на 30-40 хвилин;
  • розсікти шкіру в місці укусу на 10-15 мм продезинфікованим, прожареним ножем до появи крові та відсмоктати її ротом (не ковтати, рот прополоскати водою) або приладом відсмоктування (банкою, чаркою, молоковідсмоктувачем);
  • після відсмоктування крові джгут слід послабити;
  • обробити шкіру навколо рани антисептиком і накласти стерильну пов'язку.

Після пацієнта слід доставити в поліклініку для введення сироватки.

При укусі комахи потрібно постаратися витягти жало з ранки (якщо воно залишилося), обробити її антисептиком. При сильних болях допустимо дати знеболюючий засіб. При набряку гортані потрібно прикласти холод на шию потерпілого, відкрити рот і висунути язик. Після, потрібно доставити в поліклініку для консультації у алерголога і введення специфічної сироватки.

При укусах павука потерпілому потрібно забезпечити рясне пиття, спокій, іммобілізувати вкушену кінцівку, відсмоктати отруту з місця укусу та якомога швидше доставити потерпілого в поліклініку для введення сироватки.

При виявленні кліща, потрібно постаратися його акуратно витягнути, при цьому треба не відірвати голівку. При вдалому витяганні членистоногого, його потрібно помістити в банку і показати інфекціоністу при візиті в поліклініку.

Відкрити Згорнути down

Що не можна робити при укусах?

Наслідки укусів, при відсутності своєчасного звернення до поліклініки та неправильних заходах в ході надання першої допомоги, можуть призвести до інвалідизації і, навіть, смерті потерпілого.

Укуси собак (особливо, незнайомих) вимагають якнайшвидшого початку курсу введення сироватки проти сказу. Ігнорування необхідності даного заходу і неправильна обробка рани можуть призвести до зараження стафілококом, стрептококом, сказом. Далі, як наслідок, можуть розвиватися нагноєння в місці укусу, патології центральної і вегетативної нервової системи і, навіть, наступити летальний результат.

При укусах змій і павуків заборонено накладати джгут більше ніж на 30-40 хвилин, інакше це може призвести до некрозу тканин. Також, заборонено розтирати місце укусу і давати потерпілому алкоголь, оскільки він підсилює всмоктування речовин з крові.

При укусах комах заборонено розчісувати місце укусу, припікати його. Оскільки укуси комах часто викликають алергічні реакції, потерпілому потрібно надання невідкладної допомоги.

При укусі кліща заборонено різко виривати членистоноге з місця укусу, заливати його олією, оцтом тощо. Для належного усунення кліща потрібно хірургічне лікування, оскільки тільки фахівець може гарантувати повне його видалення і правильну обробку місця укусу.

Відкрити Згорнути down

Діагностика укусів

Діагностика укусу вимагає визначення, ким був заподіяний укус. Укуси павуків різних видів в перші години після укусу візуально схожі, як і укуси змій. Диференціювати їх можна за складністю симптомів. Потерпілий або супроводжуюча його особа може допомогти лікарю в діагностиці, описавши "винуватця" укусу.

При укусах кліщів призначаються аналізи для діагностики кліщового енцефаліту.

Відкрити Згорнути down

Лікування при укусах

Лікування укусів у багатьох випадках передбачає комплексну терапію, спрямовану не лише на зняття наявних симптомів, але і на попередження розвитку захворювання, як наслідку укусу:

  • при укусі собаки вводиться від 7 до 25 підшкірних ін'єкцій в живіт спеціальної антирабічної сироватки;
  • укуси змій, павуків і комах вимагають введення спеціальних сироваток (якщо не вдається визначити вид змії або павука, вводиться протикаракуртова сироватка);
  • укус кліща вимагає проходження курсу терапії від кліщового енцефаліту або хвороби Лайма (в залежності від типу кліща).

Важливо пам'ятати, що правильне лікування укусів можливо тільки при негайному зверненні в поліклініку, точному описі ситуації, що склалася і т.п.

Відкрити Згорнути down

Запобігання укусів

Попередження укусів передбачає інформування населення про регіони, де існує підвищена ймовірність постраждати від нападу тварини або комахи. Крім того, існують окремі правила поведінки в повсякденному житті:

  • уникати бродячих собак і не залишати дітей поруч з будь-якими собаками;
  • не ходити місцевостями з високою травою, а за такої необхідності – надягати чоботи або високі черевики;
  • не допускати гризунів в місця зберігання харчових продуктів;
  • очищати від сміття та бур'янів прилеглу до житла територію;
  • при виїзді на природу обробляти траву в місці відпочинку спеціальним розчином;
  • при роботі в полях і садах, на пасіках використовувати спеціальний захисний одяг і маски;
  • не наближатися до гнізд ос і шершнів при їх виявленні;
  • не турбувати павуків (павук нападає тільки захищаючись);
  • їздити на відпочинок в знайомі місця;
  • ознайомитися з переліком небезпечних комах, членистоногих і плазунів в регіоні проживання.
Відкрити Згорнути down

Профілактична терапія

Спеціальної профілактики, яка допоможе уникнути укусу, не існує. Однак, щеплення від кліщового енцефаліту допоможе попередити серйозне захворювання, викликане укусом кліща.

Специфічної профілактики сказу у людей не існує. Єдиним способом уникнути розповсюдження даної патології є вакцинація кішок і собак.

Що робити в домашніх умовах?

Багато хто задається питанням: "Що робити при укусах, перебуваючи вдома?". Наприклад, укус оси або бджоли не потребують лікарського втручання при відсутності вираженої алергічної реакції на укуси. Справитися з такою проблемою можна, поклавши прохолодний компрес на місце укусу.

Відкрити Згорнути down

Коли необхідно звернутися до лікаря?

Якщо ви постраждали від укусу незнайомої собаки, змії або павука, відбулося ужалення джмеля, гедзя або шершня, необхідно відмовитися від самолікування на користь кваліфікованої медичної допомоги.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії

Який лікар лікує укуси?

Ви або ваші близькі постраждали від укусів тварин або комах? Схильні до алергії і потребуєте належної медичної допомоги? Лікування укусів в Києві в підрозділах клінік МЕДІКОМ проводиться досвідченими фахівцями, які практикують комплексний індивідуальний підхід в кожному випадку з залученням вузьких фахівців. Всім нашим пацієнтам в клініках на Оболоні й Печерську надаються повна діагностика і ефективне лікування укусів. Телефонуйте і записуйтеся на первинний прийом!

comment 57
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 23
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 22
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 14
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії

Вiдгуки

30.04.2024 21:21
Власта

Комарі мене й раніше кусали. Але якось були на грибах і попали на ції комарині рої. Після цього руки чесались нестерпно, все почервоніло. Довелось звертатись до лікарів. В клініці всю належну допомогу отримала. Зараз уже стала обережнішою, щільніше вдягаюся і використовую спреї проти комарів.

03.10.2023 19:02
Панченко Олена

Уявіть, на мої очах мою сусідку укусив шершень. Вона почала задихатися, вся почервоніла. Добре, що ми живемо в приватному секторі на Оболоні, і біля нас недалеко клініка Медіком. Тому я відразу викликала їхню швидку. Лікарі прибули за пару хвилин і надали сусідці всю необхідну допомогу. І для неї, і для мене це був неймовірний стрес. Але добре, що все закінчилось нормально.

07.07.2020 16:56
Света

Спасибо, как всегда, доступно и понятно. Полезная информация в сезон отдыха. Благодарю.

25.06.2020 17:10
Ирина

С Медикомом знакома не по наслышке, лечимся тут уже несколько лет. В том году обращались с клещом после отдыха в парке. Достали аккуратно, оказался гад иксодовый. Пришлось экстренно пить антибиотики, но все тьфу-тьфу, обошлось без дополнительных “приключений”.

12.06.2020 10:52
Міла

Ви великі молодці, що робите такі детальні розгляди проблем, з якими стикаються пересічні люди, багато з яких навіть не знають що можно зробити в таких ситуаціях!

08.05.2020 20:25
Вадим

Очень вовремя инфа. У нас на пасеке в подлеске шершни завелись, нужно думать как с ними бороться, а черт его знает как организм на укус такой твари отреагирует. Хорошо, с этим медпомощь оказывают, жить будем.

16.04.2020 08:55
Родина Величко

ми дуже вдячні за те, що ви стараєтеся інформувати людей щодо можливих небезпек та дій у екстрених ситуаціях.

31.01.2020 22:07
Ольга

Написали про укусы пауков, теперь думаю, есть ли такие опасные сволочи в наших краях. Вон говорят, каракурты уже на юго-востоке Украины есть. Так со сменой климата и до Киевской обл. доползут. Я знаю, что против них есть сыворотка, но все равно испытывать на себе и своих близких такой экстрим не хочется. Раньше мы любили на природу выезжать, а с размножением всяких гадов по-ходу придется отказаться от такого развлечения.

03.12.2019 10:15
Арина

подробно и доступно. нет претензий никаких. благодарю. буду иметь в виду.

30.10.2019 21:41
Макс

жаль во времена моего детства не было инета и такой подробной медицинской инфы. нынешнему поколению проще узнавать что нужно делать в определенной ситуации. спасибо клинике за старания в просвещении людей.

Показати ще 3

arrow

Всього 10 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down