exit
search serach
Диагноз: «Люмбаго» (прострел в пояснице)
90. Консультація невролога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Діагноз: «Люмбаго» (простріл в попереку)

Люмбаго — це напад гострого колючого болю в області попереку. Біль може тривати кілька днів і супроводжується болісним напруженням спинних м'язів. У побуті подібний стан часто називають поперековим прострілом, що добре передає характер болю. 

Відкрити Згорнути down

Класифікація люмбаго

Медична статистика стверджує, що 80-85 % всіх людей відчували болю в спині. А за деякими даними з цією проблемою знайомі абсолютно всі дорослі люди. Найчастіше з люмбаго стикаються пацієнти 30-50 років.

Сучасне життя з невеликими та недостатніми фізичними навантаженнями призводить до того, що діагноз «люмбаго» ставиться все частіше, охоплюючи найрізноманітніші верстви населення.

Але називати люмбаго хворобою неправильно. Простріл у попереку — це один із симптомів остеохондрозу поперекового відділу. Саме під впливом змін в хребті, типових для остеохондрозу, відзначається синдром люмбаго. Дуже часто при постановці діагнозу лікарі використовують термін «гостра люмбалгія».

Сильний біль при люмбаго може тривати від декількох хвилин до декількох тижнів. Болі, які довго тривають і погано піддаються лікуванню, називають підгострими. Підгострі болі при люмбаго мають тенденцію переходу в хронічну форму.

Лікарі-вертебрологи, травматологи та ортопеди наполягають на тому, що кожен пацієнт, навіть одного разу зіткнувшись з синдромом люмбаго, повинен розуміти, що напади можуть повторюватися. Слід задуматися про повну зміну способу життя.

Відкрити Згорнути down

Етіологія

Простріл у попереку, що виражається в нападі гострого пронизливого болю, — це наслідок пошкодження або дратівної дії на один або кілька корінців спинномозкового нерва. Цей стан може бути також викликаний пошкодженням або патологією міжхребцевих дисків, зв'язок, м'язів.

Приступ люмбаго може бути спровокований такими причинами:

  • вродженими патологіями хребта;
  • м'язовими спазмами;
  • травмами в області поперекового відділу хребта;
  • течіями, що прогресують поперековому остеохондрозу;
  • запальними процесами в хребті;
  • грижами хребта в поперековій області;
  • різкими або не акуратними рухами, які призводять до зміщення хребців, а також появою блоків в хребетно-рухових сегментах;
  • як злоякісними, так і доброякісними новоутвореннями в органах, розташованих поруч з хребтом;
  • протрузіями міжхребцевого диска;
  • переохолодженням;
  • перенесеними інфекційними хворобами;
  • ревматизмом.
Відкрити Згорнути down

Розвиток прострілу в попереку проходить завжди однаково. Якщо є зміщення або деформація корінців і дисків, то при виникненні надмірних навантажень відбувається посилене збудження нервових закінчень, яке і викликає різкий біль і спазм м'язів спини. Таким чином, причиною люмбаго може стати один незручний рух при нахилах і випрямленню або неправильному підйомі важких предметів. Також різкий поворот верхньої частини тулуба може викликати поперековий простріл.

Основні причини люмбаго полягають у хворобах хребта, які викликані малорухливим способом життя, недостатнім фізичним навантаженням, що призводить до ослаблення мускулатури спини та сідниць.

З причин виникнення люмбаго можна виділити дві форми цього синдрому:

  • первинна, викликана поступово поширеними патологічними змінами в хребті;
  • вторинна, що є результатом травм або появою новоутворень в хребті або органах, розташованих поруч.
Відкрити Згорнути down

Патогенез

Люмбаго поперекового відділу завжди проявляється різко та раптово. Напад починається в момент підняття важких предметів або при незручності під час руху. Також виникнення болю може бути спровоковано стресом, переохолодженням. У рідкісних випадках люмбаго проявляється без впливу будь-яких зовнішніх причин.

Хворі описують біль при люмбаго, як різкий поштовх або удар електричним струмом. Біль поширюється на одну або обидві ноги. А іноді відчувається хворобливість і вздовж усього хребта. Хворий буквально застигає на місці та не може рухатися.

А також люмбаго супроводжується явно вираженими м'язовими спазмами. М'язи добре проглядаються з обох сторін хребта у вигляді напружених валиків. Під впливом м'язового спазму може розвинутися лордоз (згладжування поперекового вигину) або протилежний стан гіперлордоз.

Може спостерігатися хворобливе викривлення хребетного стовпа, спрямоване в одну сторону. Такий стан називається анталгічний сколіоз. При цьому хворий прагне зайняти особливу вимушену позу, в якій інтенсивність болю знижується. При люмбаго людина нахиляється вперед, одна рука лежить на попереку, друга — на нозі або сідниці в залежності від того, на яку область поширилася хворобливість. Будь-яке, навіть легкий рух призводить до різкого збільшення інтенсивності болю. Хворий інстинктивно прагне зайняти положення лежачи. У цьому положенні він займає вимушену позу. Зазвичай це поза на спині із зігнутими ногами або на животі.

Хворі рухаються дуже обережно. Якщо потрібно встати з ліжка, вони виконують різні рухи, які допомагають перейти у вертикальне положення в кілька етапів і зменшити біль.

Інтенсивні больові відчуття в середньому тривають близько півгодини. Але можуть тривати й кілька годин. Однак у деяких хворих відзначається поступове нарощування інтенсивності болю з досягненням максимуму тільки під кінець першої-другої доби.

Багато хворих при люмбаго поперекового відділу відзначають і появу щемлячого болю в ногах, званих ішіасом — запаленням сідничного нерва.

Приступ люмбаго може тривати лише кілька секунд, а може розтягнутися і до 6 тижнів.

Люмбаго
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви, симптоми, ознаки люмбаго

Основним симптомом люмбаго є біль в попереку. Але не всякий біль — ознака люмбаго. Больові відчуття в хребті можуть проявлятися по-різному. Якщо біль раптова, пекуча, пронизлива, то можна говорити про простріл в попереку.

Основні ознаки люмбаго:

  • зменшення болю в положенні лежачи;
  • появи відчуття "кілка в хребті";
  • поєднання болю в попереку з ішіасом;
  • виражений спазм спинних м'язів;
  • виникнення больових відчуттів в сідницях, грудної клітки, нижньої частини живота;
  • болі при будь-якому, навіть незначному русі, кашлі, чханні, сміху.
Відкрити Згорнути down

Симптоми люмбаго завжди свідчать про серйозні проблеми з хребтом. Тому консультація невролога обов'язкова уже після першого нападу.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу люмбаго при вагітності

Вагітність — це додаткове навантаження на весь організм жінки. Часто вже на ранніх стадіях з'являються больові відчуття в спині. А якщо до вагітності у жінки були діагностовані радикуліт або остеохондроз, то може статися і напад люмбаго.

При появі симптомів люмбаго вагітна повинна звернутися до профільного фахівця та обов'язково повідомити про свою проблему свого лікаря-гінеколога, який буде контролювати лікування. Багато препаратів для знеболення не можна використовувати в період гестації, тому при лікуванні люмбаго у вагітних в основному використовують мазі або гелі, а також знеболювальні пластирі. Також вагітній може бути призначено використання лікувальних корсетів і спеціальних бандажів. Під контролем лікаря проводиться лікувальний масаж і фізкультура.

Більшість жінок, у яких відзначалися простріли в попереку під час вагітності, при правильному лікуванні щасливо народжують здорових дітей.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення люмбаго

Попри те, що напад люмбаго часто проходить без видимих наслідків, слід навіть при одиничному простріл звернутися до лікаря. Відсутність лікування призводить до того, що в майбутньому частота нападів і їх інтенсивність будуть тільки збільшуватися. Також розвивається корінцевий симптом, а це знижує якість життя.

Без лікування процес переходить в хронічну форму з постійними нападами болю. Крім фізичного дискомфорту це призводить до розвитку неврозів, а в деяких випадках і до депресії.

Наслідки люмбаго виражаються в порушенні функцій різних органів, зниженні еластичності зв'язок і оболонок, вкороченні фасцій, а також розвиваються інші патологічні зміни в тканинах, які призводять до зменшення обсягу руху. Такі зміни можуть призвести навіть до інвалідності.

Але при правильному і своєчасному лікуванні прогноз для пацієнтів з люмбаго сприятливий.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога при люмбаго

Приступ люмбаго завжди виникає раптово. Сильний біль буквально паралізує людину. Тому корисно знати кілька методів першої допомоги, які допоможуть полегшити стан хворого.

Спочатку необхідно прийняти знеболювальний препарат — анальгетик або нестероїдні протизапальні засоби. При цьому необхідно враховувати індивідуальні протипоказання.

Наступним кроком стане застосування місцевого знеболювання за допомогою відповідних мазей, гелів або пластирів. Не використовуйте розігрівальні мазі. Це тільки підсилить біль. Обираючи препарат, потрібно враховувати можливі реакції організму. На цьому етапі для зменшення відтоку тканин можна рекомендувати й вживання сечогінного засобу.

Під час нападу люмбаго хворий прагне зайняти положення, в якому біль докучає найменше. Тому можна порекомендувати 2 положення для зниження хворобливості:

  • Перше положення — хворого укладають на спину. Бажано, щоб хворий лежав на рівній твердій поверхні. Ноги підіймають під кутом 90 ⁰ до тіла і згинають в колінах так, щоб гомілки були паралельні тілу. Під ноги кладуть валик з ковдр, подушок та ін. Голені розташовуються на валику. Для посилення ефекту невеликий валик можна покласти під поперек.
  • Друге положення — хворого укладають на бік. Нижня нога випрямлена, а верхня — зігнута в коліні під кутом 90 ⁰.

Прекрасний ефект для полегшення болю дає застосування ортопедичного корсета або, в крайньому разі, широкого стягувального пояса. Це знижує навантаження на хребет і призводить до зменшення обмеження корінця.

Перша допомога при люмбаго може дати відмінний ефект і дозволить зняти біль в короткий час. Однак слід пам'ятати, що напад може повторитися, тому візит до лікаря обов'язковий.

Прострел в пояснице
Відкрити Згорнути down

Діагностика та лікування люмбаго

Діагностику люмбаго лікар починає з загального огляду пацієнта, тестування рефлексів і пальпації поперекової області. Для з'ясування причин захворювання та виключення небажаних наслідків люмбаго лікар призначає такі обстеження:

  • аналізи крові та сечі;
  • рентгенографію;
  • МРТ.

Мета лікування люмбаго — зняття болю та відновлення в повному обсязі рухових функцій.

Для зняття болю при лікуванні люмбаго призначають лікувальні блокади зі знеболювальних препаратів. Виконуються вони тільки лікарем. Також використовуються фізіотерапевтичні методи. Застосовується фіксація та підтримка хребта за допомогою спеціального корсета.

Для виявлення порушень у функціях хребта проводитися мануальна діагностика. Після встановлення причин лікар може запропонувати пройти лікування люмбаго за допомогою мануальної терапії.

Для відновлення рухових функцій застосовується рефлексотерапія, лікувальний масаж і фізкультура.

Методи лікування вибирає лікар з урахуванням особливостей захворювання у конкретного пацієнта. При наявності міжхребцевої грижі може рекомендувати оперативне втручання.

Після лікування і зняття болю призначають відновлювальні процедури, що гарантують тривалу ремісію, наприклад: грязелікування, санаторно-курортне лікування, використання лікувального корсета.

Відкрити Згорнути down

Профілактика люмбаго: поради та рекомендації

Якщо ви ведете малорухливий спосіб життя, у вас сидяча робота, то рано чи пізно у вас з'являться проблеми з хребтом. Тому профілактика люмбаго та інших хвороб хребта полягає в помірних та регулярних фізичних навантаженнях з урахуванням вашого віку. Танці або тренажери, біг або подорожі на велосипеді, звичайні піші прогулянки всього протягом півгодини на день допоможуть вам зберегти здоров'я. Якщо у вас вже діагностована гостра люмбалгія або інші хвороби хребта, віддавайте перевагу таким видам активності, як плавання або скандинавська ходьба, які мінімізують навантаження на хребет.

Раціональне харчування, що включають всі необхідні поживні речовини, вітаміни, мінеральні елементи, стануть запорукою вашого здоров'я. Необхідно ретельно стежити за вагою, оскільки зайві кілограми створюють додаткове навантаження на весь опорно-руховий апарат.

Уникайте переохолодження, тримайте поперек в теплі. Використовуйте ортопедичний матрац і подушку для нічного відпочинку. Спати рекомендується на боці.

Робочий стіл і стілець повинні відповідати вашому зростанню. Стілець повинен бути зі спинкою та підлокітниками. Налаштуйте крісло автомобіля, якщо ви багато часу проводите за кермом, при тривалих поїздках треба використовувати масажну накладку на крісло.

Будьте обережні при підйомі важких предметів, не носіть вантаж перед собою, треба розподіляти вагу на руки рівномірно.

Ці нескладні поради допоможуть вам зберегти здоров'я хребта.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Скільки триває напад люмбаго?

Тривалість нападу не більше 7 днів. Люмбаго характеризуються гострим стріляючим болем у нижньому відділі хребта. Основні ознаки люмбаго: біль поступово наростає, посилюється при чханні або кашлі, спостерігається невелике спазмування м'язів. Для усунення больових симптомів хворому необхідно забезпечити спокій у найбільш зручній для нього позі, щоб розвантажити хребет.

Як допомогти собі при люмбаго?

Насамперед для зняття спазму необхідно забезпечити спокій, можна виконати легкий масаж квадратного поперекового м'яза. Протягом декількох хвилин повільно робити неглибокі нахили в різні боки, не допускати різких рухів. Важливо уникати сидячого становища, носити бандаж, який підтримує спину. Перед тим, як почати приймати нестероїдні протизапальні, необхідна консультація реабілітолога.

Чи можна паритися в лазні під час люмбаго?

При люмбаго і будь-якому іншому м'язовому запаленні категорично не можна гріти місце болю. Однак зігрівання суглобів гарячим пором благодійно впливає при відновленні. Тому якщо люмбаго в стані ремісії, то лазню відвідувати можна і потрібно.

Як спати при люмбаго?

Спати потрібно на боці, це оптимальна поза для розвантаження хребта. Висота подушки повинна відповідати висоті плеча. Зменшити біль при люмбаго добре допомагають болезаспокійливі засоби народної медицини.

Чим відрізняється люмбаго від радикуліту?

Радикуліт — запалення нервових закінчень спинного мозку. Його характерні симптоми: біль і порушення чутливості як в області попереку, так і в праву, і ліву ногу. При люмбаго, на відміну від радикуліту, біль локалізується у квадратному м'язі попереково-хрещеного відділу.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт

Експерт у напрямку:

Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог

Який лікар лікує люмбаго?

У разі виникнення проблем з хребтом слід звернутися до лікаря-невролога. Після обстеження і встановлення діагнозу лікар може вас направити до травматолога, ортопеда або вертебролога. Після настання ремісії швидко відновити фізичну форму допоможе лікар-реабілітолог.

 

Ефективне лікування люмбаго в Києві проводять фахівці клініки МЕДІКОМ в підрозділи на Оболоні та Печерську. У нас кваліфіковані лікарі та сучасне обладнання. Звертайтеся в нашу клініку, а ми допоможемо в найскладніших випадках.

comment 26
Устьянцева Софія Борисівна
Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог
comment 27
Харлап Ігор Васильович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт вищої категорії, рефлексотерапевт вищої категорії
comment 22
Адаменко Катерина Борисівна
Дитячий лікар-невролог вищої категорії
comment 22
Висоцька Тетяна Євгенівна
Лікар-невролог вищої категорії, к.м.н.
comment 24
Галузинська Алла Вікторівна
Лікар-невропатолог вищої категорії
comment 34
Житар Олена Миколаївна
Дитячий лікар-невролог вищої категорії
comment 16
Кірсанова Неллі Іванівна
Лікар-невролог вищої категорії
comment 11
Костовецький Олексій Вікторович
Лікар-невролог вищої категорії, к.м.н.
comment 9
Максімов Григорій Олександрович
Лікар-невролог, к.м.н.
comment 16
Мельніков Олександр Владиславович
Лікар-невропатолог вищої категорії, вертебролог
comment 21
Муравська Олександра Миколаївна
Лікар-невропатолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 6
Надоненко Олександр Миколайович
Лікар функціональної діагностики вищої категорії
comment 30
Несмєянова Лариса Михайлівна
Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт
comment 51
Сагай Володимир Олександрович
Лікар-невролог, вертебролог вищої категорії
comment 0
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 34
Смірнов Юрій Анатолійович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт
comment 18
Стасюк Віктор Вікторович
Лікар-невролог, вертебролог

Виїзд по Києву та районамОбслуговуємо всі райони Києва та передмістя: Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський.

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

02.08.2021 21:31
Т. И. Федорова

Спасибо, нужные советы, завтра пойду к врачу.

14.05.2021 10:15
Романова

У меня третий день адские боли, записалась на прием, боюсь, что диагноз страшный будет.

30.04.2021 17:04
Любовь Сергеевна

У меня был диагноз Люмбаго, лечили диклофенаком и еще непомню чем, но строго настрого был постельный режим на твердой поверхности.

22.03.2021 08:45
Татьяна П

Полезная информация, при нашем сидячем образе жизни.

13.01.2021 19:28
Галина

Спасибо, хорошая статья, завтра иду на рентген.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down