Загин матки: причини, симптоми, лікування
Загин матки, або ретроверсія матки — це патологія, при якій спостерігається нестандартне положення матки щодо сусідніх органів. За зовнішнім виглядом матка дійсно загинається до хребта. Багато представниць жіночої статі можуть спокійно жити та не відчувати цього дефекту, але в деяких випадках загин може спричинити біль або мажущі виділення з піхви.
Правильне місце розташування матки — між прямою кишкою й сечовим міхуром. Воно називається антефлексія матки. Фіксація місця здійснюється завдяки тонусу матки, зв'язкам матки, м'язам тазу і преса.
Види загину матки
У гінекологічній практиці виділяють такі види загину матки:
- Антефлексія — загин матки вперед. Таке положення утворює кут 70–100 градусів і не вважається патологією.
- Ретрофлексія — загин матки назад. Орган загинається назад, до хребта.
- Латерофлексія — матка відхилена вправо, у бік яєчників.
- Сіністерсія — матка загинається вліво, у бік лівого яєчника.
Загин матки має фіксовану або рухливу форму.
Будь-який різновид загину матки обов'язково вимагає огляду жіночим лікарем і професійної діагностики.
Загин матки: причини
До основних причин загину матки відносять:
- спадковість;
- онкологію;
- хірургічні операції в тазовій області;
- зниження тонусу м'язів тазового дна;
- запальні захворювання органів малого таза (наприклад, ендометріоз);
- порушення цілісності зв'язок, що фіксують матку;
- вагітність.
Основні ознаки загину матки
Патологічний стан матки рухомої форми може розвиватися без будь-яких ознак. жінка дізнається про дефект тільки під час діагностики.
Головні ознаки загину матки:
- больові відчуття в крижах;
- тяжкість у нижній частині живота;
- біляві виділення з піхви;
- запори;
- нерегулярні перші менструації, рясна кровотеча;
- дискомфорт у час статевого акта;
- часті позиви до сечовипускання.
Бувають рідкісні випадки, коли патологія супроводжується здавленням маткових труб, що спричиняє біль. Якщо ви спостерігаєте будь-які симптоми загину матки, варто негайно звернутися до досвідченого гінеколога.
Загин матки та вагітність
Складність зачаття полягає в тому, що вигнута матка перешкоджає проходженню яйцеклітини та сперми по трубах. Чим більше кут загину, тим складніше завагітніти. Для розв'язання цієї проблеми статевий акт потрібно здійснювати в колінно-ліктьовий позі. Після цього, упродовж 30 хвилин, дівчині потрібно полежати на животі.
Якщо з дефектом матки вийшло завагітніти, то здорове виношування дитини допоможе відновити правильне положення органу (природне розпрямлення). Вагітна жінка мусить ретельно стежити за своїм організмом, оскільки є ймовірність втрати дитини.
Лікарі рекомендують:
- Якомога більше відпочивати й не виконувати важку фізичну роботу. Якщо є загроза викидня, то обов'язково потрібно встановити песарій і виконувати рекомендації гінеколога, що допоможе зберегти вагітність.
- Якщо в час огляду або діагностики виявився загин матки, обов'язково потрібно проконсультуватися з лікарем з приводу лікування дефекту і планування вагітності.
- Якщо патологія сформувалася з-за запальних процесів, то жінці потрібно обов'язково звернутися по допомогу до лікаря. У такому випадку потрібна консультація не тільки гінеколога, але і проктолога, дієтолога й невропатолога.
Ускладнення при загині матки
Наслідками загину матки можуть стати такі процеси:
- Здавлення, яке утворюється у випадку патології, порушує функції кишківника й сечового міхура.
- Неспроможність послаблених м'язів утримати органи в потрібному положенні. Через що виникає мимовільне спорожнення. У цьому випадку необхідно тільки хірургічне лікування загину матки.
- Розвиток запальних процесів у маткових трубах і яєчниках через зміщення органу вправо або вліво. Внаслідок чого формуються спайки й орган припиняє рух. У разі природного спорожнення жінка відчуває біль і дискомфорт.
Діагностика загину матки
Діагностика загину матки здійснюється при бімануальному дослідженні. Гінеколог оцінює стадію відхилення і здатність зміщення до тазової області.
Для визначення патології використовуються такі методи:
- Огляд у лікаря.
Перший крок для визначення загину матки. Зміна положення органу визначається за допомогою пальпації живота і промежини. - Гістеросальпінгографія.
Спрямована на визначення прохідності труб і наявність проблемних ділянок у тазовій області. Маточними трубами вводиться спеціальна речовина. У комплексі з проведенням КТ і МРТ воно дозволяє визначити будь-які дефекти. - Кольпоскопія.
Дослідження дає змогу визначити загин матки вниз. Діагностика проводиться без анестезії за допомогою спеціального апарату — кольпоскопа.
Встановлення точного діагнозу можливо тільки у разі проведення додаткових досліджень:
- УЗД органів малого таза і промежини;
- аналізу крові, щоби встановити наявність запалення;
- мазка — для визначення вірусів і інфекцій;
- комп'ютерної томографії.
Діагностичний огляд дитини на визначення патології проводить тільки дитячий гінеколог.
Лікування загину матки
Перший крок лікування загину матки — кваліфікований огляд у лікаря. Після діагностики й підтвердження діагнозу, залежно від стадії патології, може бути призначена така терапія:
- ручна зміна положення органу;
- фізичні вправи;
- установка песарія - носіння пристосування в піхву, щоб утримувати орган у нормальному положенні;
- лікування основного захворювання, яке спричинило сильний загин матки;
- гінекологічний масаж при загині матки.
Найактуальнішими вважаються фізіотерапевтичні процедури:
- електрофорез із використанням вітамінів і препаратів проти запалення;
- ультрафонофорез.
Для усунення патології активно застосовується лікування парафіном, озокеритом, грязями.
До хірургічного втручання слід вдаватися лише в крайніх випадках.
Після операції обов'язково потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря. Заборонено підіймати важке та мати фізичні навантаження.
Профілактика загину матки
В цілях профілактики рекомендується ходити до лікаря один раз на пів року для проведення гінекологічного обстеження, динамічного спостереження, кольпоскопії й УЗД. Жінка має виключити зі свого життя великі фізичні навантаження.
Якщо у вас присутні симптоми загину матки, то зверніться до основних методів профілактики:
- не переносьте й не підіймайте речі, вага яких перевищує 10 кілограмів;
- при вагітності постійно відвідуйте гінеколога і стежте за своїм станом;
- не допускайте запорів і підтримуйте правильну дієту для запобігання їхнього розвитку;
- робіть фізичні вправи, за допомогою яких зміцнюються м'язи та зв'язки;
- ретельно виконуйте гігієну статевих органів.
Кожна жінка повинна стежити за своїм здоров'ям і не допускати розвитку ускладнень після простудних захворювань. Вони можуть спровокувати формування патологій і запалень.
Поради та рекомендації при загині матки
При загині матки потрібно робити такі фізичні вправи:
- Вправа Кегеля. У зручному для вас положенні 10 раз потрібно стиснути м'язи промежини короткими ривками, а після — 10 раз із більш тривалим проміжком часу.
- Підтягування колін до грудей. Лежачи на спині, згинайте коліна і ставте ноги на підлогу. Повільними рухами потрібно підтягнути до грудей одне коліно, затриматися в такому положенні на 10 секунд, після чого опустити ногу. Повторити вправу з іншою ногою. Вправу потрібно виконати 5–10 разів.
- Вправа з підняттям таза. Для того щоби зміцнити тазову область, ляжте на спину, руки опустіть вздовж тіла і розслабтеся. На вдиху підіймайте сідниці вгору. У такому положенні тримайте їх 10 секунд і опускайте. Вправу потрібно виконати 5–10 разів.
Виконання таких простих вправ щодня дає змогу зміцнити м'язи й зв'язки матки, таза.
Питання-Відповідь
Які найголовніші причини вродженого загину матки?
Причиною вродженого загину матки може бути спадковість або дефект генів, які відповідають за розвиток матки у внутрішньоутробному періоді та ранньому дитинстві. Вроджений загин матки здебільшого не становить небезпеки, і лише в особливо складних випадках потрібна гінекологічна операція.
Чим небезпечний аборт у разі загину матки?
Аборт під час загину матки проводиться часто. В результаті у жінок виникають такі ускладнення як прорив стінки матки, неповний аборт, гематометра (коли кров накопичується в матці). Під час лікування потрібно користуватися контрацептивами, щоб уникнути позаматкової вагітності. Тому варто проконсультуватися з гінекологом і підібрати метод контрацепції.
Як роблять масаж при загині матки?
Масаж при загині матки призначається в якості безопераційного способу вирішення проблеми. На консультації гінеколога визначають показання, після чого безпосередньо проводиться процедура. Застосовується двуручная техніка масажування матки: зсередини і з боку живота. У метода немає протипоказань.
Як лікувати загин матки після пологів?
У молодих мам часто зустрічається таке ускладнення як загин матки після пологів. Після народження дитини органу не завжди вдається повернутися до фізіологічно правильної форми, але післяпологовий загин матки успішно лікується. Для цього призначаються вправи Кегеля, ЛФК, гінекологічний масаж, вітамінотерапія та інші процедури. Щоб почати терапію, слід звернутися до жіночої консультації.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує загин матки?
Потрібна консультація грамотного фахівця, щоби підтвердити або спростувати загин матки? Шукаєте хорошу жіночу консультацію, де можна пройти якісне діагностування патології? Кваліфіковану діагностику та лікування загину матки в Києві здійснюють професійні гінекологи клініки МЕДІКОМ. З їхньою допомогою ви можете діагностувати захворювання і провести всі необхідні дослідження на сучасному обладнанні експертного класу. А також — бути впевненими, що аналізи виконають якісно і в строк у власній клініко-діагностичній лабораторії, устаткування в якій відповідає міжнародним стандартам якості. Відділення клініки розташовуються на Оболоні й Печерську. Попіклуйтеся про своє здоров'я прямо зараз — телефонуйте за контактними номерами, і наші оператори запишуть вас на консультацію до лікаря на будь-який зручний час.
Сертифікати
Вiдгуки
Зверталися до клініки Медіком на проспекті Героїв Сталінграда 6д з приводу болючих місячних у доньки. Вона дуже тяжко переносила ці дні. Деколи навіть у школу не могла піти. До дитячого гінеколога у звичайній жіночій консультації ми зверталися, але нічого слушного не почули. За порадою співробітниці записалися на прийом до Ірини Миколаївни Іванкової. Це лікар від Бога! Вона дуже уважна, тактовна та досвідчена. Донька отримала від неї багато корисних порад щодо існуючої проблеми та виявленого загину матки. Всі рекомендації були дані у зрозумілій та делікатній формі. Доньці пояснили, як правильно поводитися під час болю, які вправи можна робити для їх полегшення. Ірина Миколаївна відразу заспокоїла Дашу, що в майбутньому вона не матиме жодних проблем, пов'язаних з цією патологією, оскільки вона у неї виражена слабко. Тобто людина не чекала навіть питання про це, а розуміла, що вона виникне в майбутньому і викличе хвилювання. Донька виконувала всі рекомендації, і вони справді ефективні. Такого сильного болю більше немає! Як добре, що є такі дбайливі та досвідчені лікарі!
У меня были сложности с беременностью, и я обращалась в клинику Медиком на ул. Василия Тютюнника, 37/1, чтобы попасть на прием к Личутиной Наталье Леонидовне. Этого врача мне порекомендовала подруга, у которой были такие же проблемы. Мне назначили обследование и кроме загиба матки не выявили никаких нарушений. Наталья Леонидовна дала мне много рекомендаций и назначила различные процедуры для лечения. Я уверена, что именно они помогли мне. До этого я не могла забеременеть 2 года, а после лечения я уже через полгода увидела две полосочки на тесте и УЗИ подтвердило беременность. Теперь я не забуду этого врача никогда! Именно она помогла мне стать мамой!
У мене були певні гінекологічні проблеми, але вони завжди легко вирішувалися у звичайній жіночій консультації. На цей раз лікування не дало особливого результату. Я звернулася до клініки Медіком і не пошкодувала. Потрапила на прийом до гінеколога Яшиної Олени Григорівни. Вона дуже уважно до мене поставилася, провела обстеження та пояснила, що початкова проблема - загин матки та її треба лікувати. Я виконувала всі призначення і результат не забарився. Перші покращення вже є, а далі буде все чудово. Я впевнена в цьому. Рекомендую всім звертатися до таких лікарів, як Олена Григорівна! Людина на своєму місці перебуває та допомагає людям.
Стала помічати, що у мене болючі місячні, а раніше все норм було. Звернулась до клініки Медіком на вулиці вул. Василя Тютюнника 37/1, і потрапила на прийом до гінеколога Кондратенка Ірини Дамирівни. Призначення лікаря мені допомогли. У мене давно є бажання поміняти свого гінеколога. Можливо, тепер я звертатимусь саме до Ірини Дамирівни.
У моей дочки были сильные боли во время месячных, и я понимала, что принимать обезболивающие препараты это не выход. Очень хотелось попасть к опытному детскому гинекологу на прием. Благодаря совету сотрудницы, мы нашли такого специалиста в клинике Медиком. Это Иванкова Ирина Николаевна. Она все очень подробно объяснила и мне, и дочке. Показала какие упражнения надо делать и в каких позах лучше не сидеть в критические дни. Все ее советы оказались эффективными. Теперь дочка с легкостью переносит месячные и больше не пьет обезболивающие. Ирина Николаевна, спасибо вам за ваш опыт и внимательность! Каринка сказала, что теперь будет только к вам на прием ходить.
Так, нам жінкам вічно доводиться терпіти, спасибі за інформацію.
У мене вроджений загин матки, вагітність 8 тижнів, вночі прокинулася від страшного болю внизу живота, викликала швидку, сказали з загином це нормально, матка займає правильне положення, пройде саме, до ранку біль зменшилася, йду до лікаря. Спасибі автору заспокоїв.
Прочитала, прям успокоилась, ребенок 15 лет мучается страшными болями при менструации, местные врачи разводят руками, едем на прием. Спасибо!
Загин матки поставили в 16 років, були проблеми з циклом, лякали, що з дітьми будуть теж. Слава богу, все нормально у мене двоє прекрасних донечок.
Хорошие советы, спасибо!
Очень все правильно написано, только не описан случай, когда из-за приобретенного постоянные воспаления.
Показати ще 3
Всього 11 відгуків