Зрощення малих статевих губ (синехії)
Синехії – це захворювання зовнішніх статевих органів, при якому малі статеві губи злипаються, утворюючи прозору плівку. Як правило, злипання відбувається поздовжньо, зачіпаючи тільки малі статеві губи. Однак, бувають випадки, коли патологічний процес зачіпає великі статеві губи.
Синехії найчастіше з'являються у дівчаток у віці від 3 місяців до 6 років і часом не проходять аж до статевого дозрівання. Це захворювання є причиною дискомфорту, хворобливих відчуттів, утрудненого сечовипускання та, як наслідок, запального процесу.
Види та стадії захворювання
Зрощення малих статевих губ буває:
- повним, при якому закриваються вхід у піхву та сечівник;
- частковим, коли зростається вхід у піхву.
Обидва види синехії вимагають контролю лікаря, своєчасного лікування та іноді термінового хірургічного втручання.
Причини розвитку синехії
Синехії зустрічаються у дівчаток з грудного віку й аж до статевого дозрівання. Це пов'язано з тим, що слизові покриви зовнішніх статевих органів до статевого дозрівання погано забезпечуються естрогеном. З цієї причини зовнішні статеві органи не мають фізіологічних виділень, які б перешкоджали злипанню малих статевих губ.
Поширені причини синехії:
- недостатня або навпаки надмірна гігієна статевих органів;
- зниження рівня естрогену в крові дитини (після народження це нормальний процес, який, проте часом провокує зрощення);
- вульвовагініт (запальне захворювання сечостатевої системи);
- алергічні шкірні реакції;
- ускладнення під час вагітності;
- швидке відновлення тканин;
- ЛОР-захворювання;
- вірусні інфекції;
- порушення функції органів шлунково-кишкового тракту.
Виникнення та перебіг захворювання
Зрощення малих статевих губ виникає після зниження у дівчинки рівня статевого гормону естрогену. У перші тижні після пологів синехії розвиватися не можуть, тому що в організмі дитини ще високий рівень материнського естрогена.
Симптоми синехії видно візуально при огляді у лікаря. Доктор в ході огляду зауважує, що статевий отвір частково або повністю закрито статевими губами та присутня біла лінія по центру зрощення.
Лікування синехій неприпустимо народними методами. Також, не рекомендовано самолікування. При виникненні проблеми необхідна консультація фахівця, після чого призначається відповідне лікування (консервативне або оперативне).
Симптоми синехії
Основні симптоми синехії, при появі яких потрібно звернутися до лікаря:
- утруднення при сечовипусканні (кожен акт сечовипускання дитина тужиться, плаче, стає нервовою);
- поява "струменя сечі, що б'є" (під час сечовипускання сеча розбризкується, потрапляє на живіт);
- подразнення та біль в області промежини;
- дискомфорт внизу живота;
- дискомфорт під час ходьби, ігор, надягання білизни або підгузника.
Вторинною ознакою синехії є вульвіт і уретрит через скупчення сечі та клітин, що не припиняють лущитися під зрощенням епітелію.
Ускладнення синехії
Якщо не лікувати своєчасно синехії, наслідками захворювання можуть стати порушення розвитку зовнішніх статевих органів і піхви, запалення сечовивідного каналу, гостра затримка сечі, інфекція сечовивідних шляхів.
Діагностика патології
Синехії діагностуються просто при візуальному огляді у дитячого гінеколога або дитячого уролога. Для підтвердження синехії малих статевих губ, як правило, не потрібні гістероскопія чи інші методи трансвагінальної діагностики. Може знадобитися тільки лабораторна діагностика при наявності вульвовагініту та інших запальних процесів для виявлення патогенної мікрофлори, наявність якої вимагає окремого лікування.
Лікування захворювання
Тактика лікування синехій вибирається залежно від складності захворювання. У разі, коли зрощення не повне, для лікування рекомендовано не розсічення синехій, а гормональна терапія, яка полягає в обробці місця зрощення спеціальними мазями. Однак, таке лікування слід застосовувати дуже акуратно та виключно під контролем лікаря, тому що перенасичення організму дівчинки естрогеном призведе до раннього статевого розвитку: у віці 8-10 років може з'явитися оволосіння зовнішніх статевих органів, збільшення грудей.
Основним методом лікування було та залишається розсічення синехій. Процедура проводиться під місцевою анестезією з використанням спеціального зонда. Перед проведенням гінекологічної операції батькам рекомендовано підготувати дитину та відволікати в ході процедури. Це знижує травматизацію під час операції.
Контроль вилікування
На жаль, гарантовано вилікувати синехії неможливо. Проблема може повернутися повторно. Тому, після успішного лікування за рекомендацією лікаря потрібно застосовувати пом'якшувальний крем або мазь протягом 6-12 тижнів після завершення лікування. Такий препарат сприяє зволоженню зовнішніх статевих органів і зниженню подразнення.
Профілактика захворювання
Профілактика синехій перешкоджає зрощенню статевих губ і є обов'язковою для всіх дітей.
Для попередження синехій необхідно:
- дотримуватися щоденної гігієни;
- промакати статеві органи дитини м'яким рушником після водних процедур;
- регулярно наносити трохи дитячого зволожуючого крему на сухі статеві губи;
- для гігієни використовувати м'яке мило;
- не використовувати піну для ванн;
- не використовувати губки та мочалки для гігієни статевих органів;
- надягати на дитину досить вільну спідню білизну, бажано з натуральних тканин.
Досвідчені фахівці проведуть якісну діагностику гінекологічних захворювань у дитини та малотравматичне розсічення синехій в Києві в клініці МЕДІКОМ (Оболонь, Печерськ), нададуть правильні рекомендації для профілактики захворювання. Зателефонуйте в наш колл-центр і ви: дізнаєтеся вартість прийому й аналізів, можете записатися на консультацію. Наші оператори допоможуть вам підібрати зручний час відвідування клініки, дадуть відповідь на всі ваші запитання. Телефонуйте вже зараз і переконайтеся в цьому особисто!
Питання-Відповідь
Чому повторюються синехії?
Рецидив синехій виникає з різних причин. Однією з них є дефіцит жіночих статевих гормонів. До періоду статевого дозрівання їхній недостатній синтез вважається нормальним станом, але в деяких дівчаток це може спричинити зрощення малих статевих губ. У разі виявлення цієї патології дитина потребує спостереження в дитячого гінеколога.
Чим небезпечні синехії?
Зрощення небезпечне розвитком вираженого запалення вульви та/або уретри й найголовніше — за повних синехій перекривається вихід з уретри. Дитина не може помочитися, розвивається гостра затримка сечі.
Що робити після розсічення синехій?
Після хірургічної процедури з розсічення синехій пацієнтки проходять реабілітацію вдома. Для запобігання рецидиву потрібна профілактика: нанесення крему, щоденні підмивання, сидячі ванни з відваром ромашки.
Лікарі
У центрі МЕДІКОМ вас чекають найкращі лікарі в Києві. Наші фахівці залишать тільки позитивне враження, завдяки своєму професіоналізму і великому клінічному досвіду.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
- Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
- Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
- Клінічні протоколи на засадах доказової медицини
Сертифікати
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Обращались к Иванковой Ирине Николаевне, детскому акушеру-гинекологу с проблемой синехий. Врач очень хорошо нам помогла, все подробно объяснила, дала рекомендации на будущее.
Проходили лечение синехий в клинике Медиком. Отношение к деткам очень доброе и внимательное, ребенок абсолютно не боялся врача, хотя всегда для нас поход в больницы был пыткой. А тут условия очень комфортные и лечение эффективное, строго под контролем врача, так как все-таки заболевание не из простых, требует деликатного подхода.
Светлана Александровна - очень хороший детский врач-гинеколог. Рекомендую обращаться к ней, стаж работы большой и очень приятный человек, нет дискомфорта на приеме.
Было у дочки знакомой заболевание синехии. Обращалась она в клинику Медиком, осталась довольна. Говорила, что очень хорошие условия там, современное оборудование и т.п.
Были на консультации у детского гинеколога в клинике “Медиком”, так как заподозрила у дочери проблемы с малыми половыми губами. На приеме нас внимательно осмотрели, дочка даже не боялась, врач нашла подход к ребенку. Дали рекомендации и все разъяснили в нашем случае.
Лечили синехии у маленькой доченьки в Медикоме. Врачи здесь грамотные, не страшно доверять здоровье ребенка, тем более такое деликатное.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків