Шуми у серці: причини, лікування, профілактика
Багатьом не пов'язаним із медициною людям здається формальним процес вислуховування за допомогою стетоскопа області грудної клітки. Але насправді ця нескладна маніпуляція надає лікарю багато інформації про стан здоров'я пацієнта через відстеження аномальних звуків у внутрішніх органах. Так, шуми в серці — це найчастіше ознака патології, що виявляється під час аускультації серця, і розцінюється як щось непотрібне та зайве. У нормі під час роботи серця вислуховуються лише два тони, а додаткові звуки належать до патології. Проте шуми не завжди вважаються небезпечними.
У вас є підозри на шуми, порушення роботи серця, можливо, виявляються характерні супутні симптоми? Фахівці клініки МЕДІКОМ допоможуть розібратися у справжніх причинах серцевих шумів.
Класифікація шумів у серці
Шуми у серці мають кілька класифікацій. Залежно від етіологічного фактора шуми серця можуть бути:
- функціональними — не пов'язані із захворюванням серця, його окремих структур. Виникають подібні серцеві шуми на тлі інших патологій, наприклад, анемії, патології щитовидної залози, лихоманки інфекційного походження;
- органічними — з'являються внаслідок змін клапанів серця, тобто їхні причини тісно пов'язані із захворюваннями серцево-судинної системи;
- акцидентальними, чи нешкідливими.
Залежно від фази серцевого циклу шум серця може бути:
- систолічним — лікар чує шуми у серці під час скорочення серця (наприклад, при недостатності мітрального клапана);
- діастолічним — зміни аускультуються під час розслаблення серця.
Залежно від інтенсивності шумів у серці було розроблено шкалу. Показники оцінюються за 6-бальною системою.
Шум Грехема Стілла прослуховується в області проєкції легеневого клапана легеневого стовбура. Він добре чутний у разі його недостатності, зумовленої підвищенням тиску в легеневому стовбурі.
Шум Кумбса — функціональний мезодіастолічний шум, що виникає на тлі відносного стенозу лівого атріовентрикулярного отвору внаслідок значного розширення лівого передсердя або лівого шлуночка.
Причини шумів у серці
Причини шумів у серці можуть бути пов'язані з тимчасовими функціональними змінами, до яких належать:
- збої у нейрогуморальній системі;
- анемія, зміна складу крові;
- збільшення обсягу циркулюючої крові;
- тривалі стреси;
- гіпертермія, що виникає на тлі інфекційних захворювань.
Якщо виявлено шум у серці, причини можуть бути пов'язані з патологіями, що відбуваються у самому органі. До них належать:
- кардіоміопатія, при якій можуть бути розширені камери або потовщені стінки;
- набуті вади клапанів серця внаслідок інших захворювань;
- вроджені вади розвитку;
- перикардит;
- ендокардит.
Патогенез шуму серця може бути пов'язаний із великою швидкістю руху крові. У разі виникають завихрень крові, які й створюють патологічний звук. Подібне явище буває під час надходження крові:
- у камеру, яка має великі розміри;
- через звужений отвір;
- через дефекти перегородок.
Систолічний шум у серці виникає, коли під час скорочення шлуночків кров виганяється через звужений отвір як на шляху природного руху крові (стеноз клапана аорти або легеневої артерії), так і під час руху в додатковому напрямку на фоні зворотного кровотоку (недостатність мітрального та трикуспідального клапанів, дефекти перегородок).
Діастолічні шуми прослуховують, коли в період розслаблення кров надходить у шлуночки через звужені клапанні отвори (стеноз мітрального або трикуспідального клапанів) або повертається в шлуночки через неповністю закриті клапани (недостатність клапанів аорти або легеневої артерії).
Клінічні прояви, симптоми, ознаки шумів у серці
Ознаки шумів у серці діагностуються під час безпосередньої аускультації лікарем-кардіологом. Зазвичай вони супроводжуються проявом симптомів, що вказують на певне захворювання. До них належать:
- блідість шкірних покривів;
- швидка стомлюваність;
- больові відчуття у сфері серця;
- виступ холодного поту;
- зниження маси тіла;
- тремтіння в кінцівках;
- підвищена дратівливість;
- задишка у стані спокою;
- відчуття прискореного серцебиття;
- запаморочення, непритомні стани;
- астенія, чи відсутність сил, зниження працездатності;
- набряки.
Диференціальна діагностика шумів серця допоможе визначити їхню справжню причину.
Особливості прояву шумів серця під час вагітності
Вагітність — час значних змін в організмі жінки, спрямованих на виношування та народження здорової дитини. Більшість змін у серцево-судинній системі жінки розцінюються як функціональні. Згодом, якщо раніше не було поставлено діагноз, що вказує на порушення роботи серця, шуми проходять.
Основні причини шумів під час вагітності:
- збільшення обсягу циркулюючої крові;
- тахікардія;
- анемія.
Особливості шумів у серці в дітей
Шум у серці в дитини завжди насторожує лікаря. Дитячий кардіолог обов'язково призначає додаткове дослідження, що дає змогу виявити причину захворювання.
Причини органічних шумів:
- дефекти перегородок серця;
- зміни у розвитку клапанів;
- наявність додаткових хорд у шлуночку;
- відкрита аортальна протока.
У новонародженої дитини молодшого віку можуть вислуховуватися шуми, пов'язані з недосконалістю серцево-судинної системи. Згодом вони проходять.
Чи небезпечні шуми у серці в дитини? На це питання зможе дати відповідь лише лікар. У разі підозри на патологічні причини виникнення аномальних шумів та розвитку хворобливих симптомів дитину необхідно обстежити в умови дитячого стаціонару, якісний варіант якого у Києві надає клініка МЕДІКОМ. Оскільки йдеться про здоров'я малюка, то тут не можна втрачати жодної хвилини і відразу звернутися до досвідчених лікарів за допомогою.
Наслідки шумів у серці
Якщо є шуми у серці, наслідки можуть бути дуже сумними. Один із них може закінчитися раптовою коронарною смертю. Виникає вона переважно при грубих вроджених вадах. В інших випадках можливе утворення серцевої недостатності, яка розвивається у формі компенсаторних механізмів.
Діагностика шумів серця
Як дізнатися, чи є шуми в серці? Звичайно, не вгадувати причини, не займатися самолікуванням, а записатися на прийом до фахівця. Шуми в серці у дорослого виявляються в процесі аускультації. Даний метод спрямований на вислуховування стетоскопом змін, що відбуваються в серці та наближених до нього судинах.
Крім того, кардіолог призначає інструментальні методи дослідження, за допомогою яких вдається визначити справжню причину:
- електрокардіограма — виявляє порушення у функціонуванні серцевого м'яза;
- ЕхоКГ — допомагає виявити структурні та функціональні зміни клапанного апарату, серцевого м'яза (міокарда), камер серця та великих судин, що відходять від нього (аорта, легенева артерія);
- доплерографія, за допомогою якої можна досліджувати характер кровотоку в судинах, його порушення, спричинені різними факторами;
- навантажувальні тести;
- катетеризація серця тощо.
Як додаткові методи дослідження призначається КТ органів, що оточують серце.
Шуми в серці у дитини діагностуються аналогічними способами.
Лікування причини шумів
Лікування шумів у серці залежить повністю від етіологічного фактора, а також стадії хвороби, віку пацієнта, супутніх захворювань тощо.
Медикаментозне лікування передбачає призначення препаратів, до яких належать:
- антикоагулянти — запобігають утворенню тромбів;
- діуретики — нормалізують тиск, виводять зайву рідину, відновлюють об'єм циркулюючої крові;
- статини — нормалізують рівень холестерину;
- гіпотензивні препарати — знижують показники артеріального тиску;
- антиаритмічні препарати — нормалізують ритм серця.
Операції при шумах у серці
Як лікувати шуми в серці при органічних змінах в органі? Подібними питаннями займаються кардіохірурги. Можуть проводитися такі оперативні втручання:
- вальвулопластика, яка передбачає введення катетера з балоном, який згодом розширюється, збільшуючи простір;
- анулопластика — це встановлення кільця, що зміцнює клапан;
- заміна клапана.
Якщо діагностовано шуми у серці, лікування проводиться на закритому чи відкритому серці.
Контроль лікування
Проконтролювати шуми у серці в дорослого після проведеного лікування вдається за допомогою тих самих методів, які використовувалася для виявлення основного захворювання.
Важливий діагностичний критерій полягає в тому, що після успішного лікування симптоми основного захворювання, зокрема шуми в серці, не турбують.
Профілактика шумів серця
Профілактика шумів у серці полягатиме в усуненні основного захворювання. Вкрай важлива рання діагностика патологій серця та судин, що дає змогу запобігти розвитку небезпечних для життя ускладнень. Тому рекомендовано відвідувати лікаря з профілактичною метою щонайменше раз на рік, щоб оцінити, як працює серце.
Питання-Відповідь
Чому у дітей шуми у серці?
Шуми у серці можуть спровокувати такі фактори:
- вроджені та набуті вади серця;
- ендо- та перикардит;
- кардіоміопатія;
- анемія;
- збої у нейрогуморальній системі;
- тривалі стреси;
- підвищення температури;
- збільшення об'єму циркулюючої крові.
Скарги на біль у грудях чи інші прояви, що вказують на порушення роботи серця, наявні не завжди. Часто шуми в серці педіатр виявляє тільки на плановій консультації або коли дитина проходить профогляд до школи.
Який шум називається шумом Флінта?
Шум Флінта — це тихий пресистолічний шум, що фіксується у випадку відносного звуження мітрального клапана через підвищення кровотоком його стулок унаслідок регургітації крові під час діастоли. Вислуховується при органічній недостатності аортального клапана. Виникнення діастолічного шуму Флінта можна зафіксувати на верхівці серця.
Як можна почути шуми у серці?
Шуми у серці визначаються педіатром чи кардіологом під час аускультації. Для діагностики причини призначається ЕКГ, ЕхоКГ, доплерографія та навантажувальні тести.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує причини шумів у серці?
Шуми в серці, а також інші симптоми захворювання, які вказують на зміни в роботі цього органу, виявляє кардіолог. Якщо причини пов'язані з гормональними змінами, інфекційними патологіями, у такому разі пацієнт буде направлений до вузьких фахівців іншого профілю, наприклад, ендокринолога, інфекціоніста тощо.
Лікування шумів у серці у Києві здійснюється після ретельної діагностики з використанням сучасного обладнання. Записатися на консультацію до клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську можна через інтернет, не виходячи з дому. А також достатньо набрати номер телефону, вказаний на сайті, та отримати детальну інформацію в операторів контакт-центру.
Шлях до одужання розпочнеться з першого звернення до нас. Ми надамо професійну допомогу та призначимо грамотне лікування.
Сертифікати
Вiдгуки
Щиро дякуємо клініці за професійний підхід до діагностики та лікування. Завдяки докладному обстеженню і зрозумілим рекомендаціям кардіолога мій стан значно покращився. Особливо вдячна за поради з профілактики, які допомагають підтримувати здоров'я серця щодня.
Неприємно, що стикнувся з такою проблемою. Але в Медікомі я почуваю себе впевнено і переконаний, що лікарі нададуть повний комплект необхідної допомоги.
Доглядаємося по цьому напрямку в завідувачки відділення Ірини Папуші. Принаймні, у мене тільки позитивні враження від роботи лікаря. Навіть найменшої претензії не маю.
У дочки были шумы с рождения из-за маленького веса, но сейчас сказали их уже практически нет. Надеемся, что до 3 лет проблема полностью сама пройдет. А статья очень познавательная, спасибо!
Мы почти каждый год делаем узи сердца. У одного из детей впс, не критично, но информацию всегда изучаю, вдруг что-то новое появится.
Спасибо за интересную информацию и главное полезную! Проблемы такой пока нет, но профилактика посильная и полезная как для хорошей работы сердца, так и в целом для организма, буду следить за собой.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків