exit
search serach
Що таке кардіоміопатія

Що таке кардіоміопатія

Кардіоміопатія — це група серцевих захворювань, які викликають дисфункцію серця, не дозволяючи йому постачати організм кров'ю. Спочатку захворювання може протікати безсимптомно, але в міру прогресування виникає недостатність кровообігу. У 50–60 осіб зі 100 000 населення розвивається кардіопатія. Виникнення хвороби може формуватися як первинна патологія, коли причина змін у серці не повністю відома, і вторинна — на тлі іншого захворювання.

Відкрити Згорнути down

Класифікація кардіоміопатій

Згідно з класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, виділяються такі види кардіоміопатій:

  • Дилатаційна форма — серце збільшується в розмірі, в результаті чого його стінки тоншають. 
  • Гіпертрофічна форма — стінки серця стають товстими й через це втрачають свою еластичність. 
  • Рестриктивна форма — найрідкісніший вид кардіоміопатії. Стінки серця стають жорсткими, що значно ускладнює розтягнення волокон серцевого м'яза і наповнення його кров'ю.
Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Основні причини кардіоміопатії:

  • деякі вірусні, бактеріальні, паразитарні інфекції;
  • високий артеріальний тиск або інфаркт міокарда;
  • надмірне вживання спиртного;
  • деякі лікарські препарати, в тому числі й деякі хімієтерапевтичні препарати.

Інші ознаки кардіоміопатії:

  • системні захворювання, які призводять до накопичення деяких речовин у серцевому м'язі та знижують її еластичність;
  • погано контрольований цукровий діабет або захворювання щитовидної залози.
Відкрити Згорнути down

Патогенез

У результаті розвитку кардіоміопатії сила скорочення серця знижується і порушується робота серцевого м'яза як помпи. Це призводить до недостатнього постачання організму киснем. Прогноз залежить від форми захворювання.

Відкрити Згорнути down

Кардіоміопатія: симптоми, причини, клінічні прояви

Захворювання найчастіше не проявляється характерними ознаками в початковому періоді захворювання.

Тільки запущена стадія має типові симптоми кардіоміопатії:

  • нерегулярне та прискорене серцебиття;
  • загальне занепокоєння;
  • хронічна втома;
  • набряк кінцівок;
  • запаморочення;
  • підвищене потовиділення;
  • "плями" перед очима;
  • непритомність при фізичних вправах;
  • задишка;
  • виснажливий хронічний кашель;
  • відчуття нестачі повітря, неможливість зробити глибокий вдих.
Відкрити Згорнути down

Симптоми кардіоміопатії можуть супроводжуватися «болем у серці». З'являється болісний, пекучий біль над грудиною, який давить і віддає в ліву руку й лопатку. Триває кілька хвилин.

Особливості перебігу захворювання під час вагітності

Післяпологова кардіоміопатія — рідкісне, але потенційно смертельне захворювання молодих жінок, які раніше не отримували кардіологічне лікування. Виявляється серцевою недостатністю, діагностованою наприкінці вагітності або в перші місяці після пологів. Лікування не відрізняється від стандартної терапії серцевої недостатності, за винятком обмежень фармакотерапії, характерних для вагітності. Необхідне проведення інструментальної діагностики, в основному магнітно-резонансної томографії. Потрібна точність в оцінці розміру порожнин серця для виявлення тромбів у лівому шлуночку.

Відкрити Згорнути down

Особливості кардіоміопатій у дітей

Що таке кардіоміопатія в дитячому віці? Це серцева недостатність, що активно прогресує та має видимі симптоми: слабкість, зниження толерантності до фізичного навантаження, задишка, кашель, біль у грудях і непритомність. Спостерігається підвищена схильність до аритмії серця та утворення тромбів. Під час медичного огляду виявляється збільшення печінки, прискорене серцебиття, прискорене дихання, охолодження кінцівок, гіпергідроз, набряк і збільшення яремних вен. Дитячий кардіолог може призначити консервативне лікування. Якщо воно не дає результату, потрібно проводити оперативне лікування.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення кардіоміопатії

Серед наслідків захворювання найчастіше зустрічаються:

  • хронічна серцева недостатність;
  • аритмії різного характеру;
  • легенева тромбоемболія.

Висока ймовірність настання серцевої смерті.

Відкрити Згорнути down

Діагностика захворювання

Під час встановлення діагнозу вкрай важливо відрізняти кардіоміопатію від інших серцевих захворювань, таких як ішемічна хвороба серця, гіпертонія, вроджені аномалії, вада клапана серця і перикардит. Діагноз ставиться на підставі клінічного обстеження, історії хвороби та додаткових аналізів.

Підтвердити діагноз допомагає ехокардіографічне дослідження, яке надає інформацію про структуру й функції серцевого м'яза.

Діагностика кардіоміопатії додатково базується на таких дослідженнях:

Відкрити Згорнути down

Лікування кардіоміопатій

У початковий період діагностики та лікування кардіоміопатії хворому потрібно перебувати в стаціонарі. Подальша терапія, залежно від тяжкості захворювання, може проводитися в амбулаторних умовах.

Фізична активність залежить від типу та ступеня тяжкості: варіюється від майже необмеженої до постільного режиму.

Хворий повинен дотримуватися спеціальної дієти: скоротити кількість вживаної кухонної солі, жирів тваринного походження, збільшити кількість продуктів, багатих на вітаміни та мінерали.

Медикаментозне лікування кардіоміопатії залежить від форми захворювання.

Основні препарати:

  • препарати, що використовуються при серцевій недостатності;
  • препарати для профілактики утворення тромбів.

Іноді імплантують такі пристрої, як кардіостимулятор, або в крайньому разі здійснюють пересадку серця.

Відкрити Згорнути down

Операції під час кардіоміопатії

При запущених кардіоміопатіях, які супроводжуються важкими симптомами серцевої недостатності, трансплантація серця може бути єдиним ефективним методом лікування.

Проблемою хірургічного втручання є відсутність донорів. Тому хірургічне лікування кардіоміопатії часто обмежується зменшенням розміру стінок камери. Операція необхідна, коли треба відновити або замінити пошкоджені клапани чи видалити дуже товсту частину серцевого м'яза.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Кардіоміопатія повністю не лікується, однак для зменшення симптомів потрібно постійно спостерігатися у кардіолога. У разі деяких форм хвороби можна контролювати процес і підтримувати хорошу якість життя. Інші форми важко піддаються лікуванню і можуть призвести до розвитку серцевої недостатності. Проте правильно проведене лікування та постійне спостереження дозволяють відкласти цей момент у часі.

Відкрити Згорнути down

Профілактика кардіоміопатії

Щоб виключити ризик появи патології, потрібно дотримуватися певних заходів:

  • обмежити вживання алкоголю;
  • знизити споживання солі;
  • вилікувати захворювання, які провокують патологію;
  • періодично проходити інструментальне обстеження серця;
  • виконувати всі призначення фахівця;
  • зменшити стрес.
Відкрити Згорнути down

Важливо запобігти ішемічній хворобі серця. Своєчасна установка кардіостимулятора у разі серцевих захворювань допоможе запобігти ймовірності настання раптової смерті.

Поради та рекомендації

Виживаність пацієнтів з кардіоміопатією може бути поліпшена внаслідок раннього виявлення захворювання та лікування членів сім'ї з групи ризику, у яких ще немає симптомів. Пацієнтам, генетично схильним до ризику виникнення патології, рекомендується дотримуватися здорового способу життя.

Після встановлення діагнозу дилатаційної кардіоміопатії пацієнтам слід уникати фізичних навантажень і вживання алкоголю.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Скільки живуть з кардіоміопатією?

Кардіоміопатія — це ураження серцевого м'яза, яке призводить до серцевої недостатності, а згодом і до аритмії або тахікардії. Пацієнт з діагнозом «кардіоміопатія» перебуває на обліку у кардіолога. Згідно зі статистикою, прогноз тривалості життя при кардіоміопатії залежить від прогресування захворювання і становить приблизно від 2 до 15 років. Основні причини летального результату: серцева недостатність, тромбофлебіт, порушення ритму серця.

Що таке кардіоміопатія неуточнена?

Кардіоміопатія — це серцеве захворювання, яке викликає зміну серцевого м'яза. Хвороба не має вік, стать. Для ефективного лікування необхідно визначити форму патології. Кардіоміопатія неуточнена не дозволяє фахівцеві визначити ефективність лікування. Для зручності встановлення діагнозу була прийнята одна загальна класифікація кардіоміопатії: гіпертрофічна, дилатаційна, рестриктивна, специфічна, некласифікована.

Можна займатися спортом при кардіоміопатії?

Спорт і кардіоміопатія. Кардіологічне обстеження дозволяє визначити оптимальний рівень навантаження. Фізичні вправи сприяють зміцненню серцевого м'яза. Інтенсивність занять регламентується спеціальними програмами обстежень для занять спортом дорослих і дітей.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-кардіолог, к.м.н.

Який лікар лікує кардіоміопатію?

Щоб пройти сучасну діагностику та отримати ефективне лікування кардіоміопатії в Києві, слід звернутися до клініки МЕДІКОМ. У нашому центрі досвідчені кардіологи на підставі причин кардіоміопатії встановлять форму патології та призначать відповідне лікування. Індивідуальний підхід до кожного пацієнта дозволяє значно поліпшити прогноз навіть при важких варіантах розвитку хвороби. Кваліфікований персонал чекає вас у підрозділах клініки в районах Оболоні та Печерська. Звертайтеся!

comment 30
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 29
Єрьоменко Світлана Миколаївна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 13
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 24
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 8
Тишко Лариса Антонівна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 19
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 3
Дутчак Михайло Григорович
Лікар медицини невідкладних станів, лікар-кардіолог вищої категорії
comment 11
Залізна Юлія Іванівна
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики, к.м.н.
comment 10
Мусіяка Юрій Вікторович
Лікар-кардіолог другої категорії, лікар-терапевт
comment 8
Парафейник Катерина Сергіївна
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики
comment 11
Приткова Ганна Вадимівна
Лікар-ревматолог вищої категорії, дитячий ревматолог, к.м.н.
comment 4
Ренчковський Валентин Анатолійович
Кардіолог, лікар-кардіолог виїзної бригади
comment 15
Старостишин Роман Володимирович
Лікар функціональної діагностики, терапевт, сімейний лікар
comment 10
Тичук Надія Віталіївна
Лікар-терапевт вищої категорії
comment 15
Чернов Олександр Павлович
Кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Вiдгуки

09.04.2021 18:17
Олександр

Серцебиття, спасибі, завтра біжу до лікаря.

26.02.2021 14:57
Жанна Фатєєва

Пережила хворобу, зараз веду здоровий спосіб життя, тому і відчуваю себе добре.

04.02.2021 19:01
Діна Петрівна

Спасибі сервісу, завжди інформативні статті, багато корисної інформації.

14.01.2021 11:33
Елена Владимировна

С сердцем не шутки, главное вовремя обратится к врачу.

18.11.2020 17:26
Марина Дмитриевна

Хорошая статья. Спасибо.

02.10.2020 13:20
Надежда

Долго болела, наконец выписали, теперь изменю свои привычки. Отличная статья.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down