Шийний остеохондроз: ознаки та лікування
Поява дискомфортних та больових відчуттів у ділянці шийного відділу може вказувати на порушення в хрящовій та кісткових тканинах і, як наслідок, на розвиток серйозного захворювання. Шийний остеохондроз — це патологія хребетного стовпа, при якій відбувається дистрофічно-дегенеративна зміна тіл хребців, їхніх відростків та міжхребцевих дисків.
У разі вираженої симптоматики обов'язково варто звернутися до лікарів та пройти обстеження. У клініці МЕДІКОМ у Києві є все необхідне для діагностики зазначеної патології та отримання детальної клінічної картини області ураження шийних хребців.
Класифікація шийного остеохондрозу
Раніше остеохондроз шиї зазвичай виникав у людей віком 45–55 років, проте з огляду на появу багатьох додаткових факторів, характерних для сучасного ритму життя, це захворювання суттєво «помолодшало» й часто-густо виявляється навіть у підлітків та дітей.
Серед інших видів шийний остеохондроз є найпоширенішим. На відміну від грудного, поперекового та крижового він виявляється майже у 25 % пацієнтів.
Остеохондроз шийного відділу протікає стадійно. Виникаючі ознаки та симптоми виявляються залежно від ступеня пошкодження хрящових та кісткових структур.
Виділяють чотири стадії шийного остеохондрозу:
- I — висота міжхребцевого диска в ураженій зоні знижується незначно й симптоми виражені слабко або визначаються лише під час виконання рухів;
- II — крім прогресуючого зменшення висоти диска, виникають патологічні розростання хрящової тканини, з'являються протрузії, тріщини в області фіброзного кільця, хрускіт і скутість під час поворотів шиї, біль стає вираженішим;
- III — фіброзне кільце розривається, з'являються міжхребцеві грижі, ці зміни спричиняють деформацію хребта та здатні призводити до його вивихів та підвивихів, болі стають тривалішими та гострішими, з'являються ознаки втрати чутливості в зоні шиї, потилиці, рук та плечей;
- IV — ураження кісткової та хрящової тканини стають незворотними, на поверхні зруйнованих хрящів і кісток виникають остеофіти.
Найзапущеніша стадія характеризується значною компресією нервів та кровоносних судин, гіпоксією трофікозалежних органів (головного мозку, органів зору тощо), знерухомленням плечового пояса та шиї. Тривалий больовий синдром суттєво знижує якість життя.
При постановці діагнозу, крім зазначення стадії остеохондрозу шиї, використовується система позначення номера уражених шийних хребців від СІ до СVII. Вона вказує на відрізок, який зазнав дистрофічно-дегенеративних змін.
Стадія шийного остеохондрозу — важливий критерій складання тактики лікування.
Етіологія та патогенез шийного остеохондрозу
Шийний остеохондроз у більшості випадків провокується поєднанням різних факторів. Першопричиною серед них можна вважати факт прямоходіння людини. У такому положенні більша частина навантаження припадає на шию та поперековий відділ. З віком у більшості людей погіршується стан судин, з'являється більша кількість хронічних патологій та вікових змін, що погіршують харчування тканин.
Інші причини остеохондрозу шийного відділу пов'язані з такими факторами;
- гіподинамією;
- зайвою вагою;
- тривалим курінням;
- плоскостопістю;
- частими вагітностями;
- порушеннями постави;
- аутоімунними захворюваннями;
- порушенням обмінних процесів;
- спадковою схильністю;
- неправильним складанням раціону;
- частими травмами та мікротравмами хребців шийного відділу;
- носінням тяжкості на одному плечі або в одній руці;
- сном на неправильно підібраній подушці або матраці;
- набутою чи вродженою нестабільністю хребців;
- неправильною організацією робочого місця.
У разі своєчасного звернення до лікаря і запобігання розвитку причин остеохондрозу шийного відділу можна домогтися його стійкої ремісії.
Клінічні прояви шийного остеохондрозу
Ознаки шийного остеохондрозу не завжди помічаються хворими першої стадії цієї патології. Їхній характер і ступінь виразності багато в чому визначаються зоною пошкоджень, оскільки нерви, що відходять від спинного мозку в тому чи іншому відділі хребта виконують різні функції.
Основні симптоми шийного остеохондрозу — прояви больового синдрому. Болі та дискомфортні відчуття в області шиї та плечей стають сильнішими після сну на незручній подушці, під час поворотів та інших рухів головою та шийно-плечовим поясом, переохолодження або сильних фізичних навантажень. У міру прогресування остеохондроз шиї призводить до того, що деякі хворі починають вимушено тримати голову нерухомо і в них виробляється звичка повертатись усім корпусом.
Підвивихи та вивихи хребців, розрив міжхребцевих гриж або защемлення нервів може призводити до появи гострого болю (його нерідко називають «прострілом»). Ці ускладнення потребують надання невідкладної допомоги.
Крім больового синдрому, до симптомів шийного остеохондрозу належать:
- головні болі;
- стрибки тиску;
- запаморочення;
- погіршення пам'яті;
- проблеми зі слухом;
- біль у серці;
- слабкість та сонливість;
- відчуття грудки в горлі;
- хрускіт під час поворотів шиї;
- переднепритомні стани;
- миготіння "мушок" перед очима;
- складності під час відведення рук убік;
- порушення координації рухів та ходи;
- парестезії в шиї, потилиці, плечах, руках та пальцях.
Ознаками шийного остеохондрозу, які вказують на прогресування захворювання, стають:
- посилення, почастішання болю та його велика тривалість;
- зменшення амплітуди поворотів шиї;
- велика виразність додаткових симптомів.
Переднепритомні стани можуть спричинити падіння тиску та підвищують ризик виникнення різних травм, серед яких можуть бути досить небезпечні.
Особливості перебігу шийного остеохондрозу під час вагітності
Остеохондроз шийного відділу при гестації не є небезпечним для здоров'я майбутнього малюка, якщо його прояви не призводять до небезпечних підвищень ризику травматизації в переднепритомному стані та надмірної нервозності, яка виникає у відповідь на больові відчуття. Імовірність загострення цієї патології у вагітних підвищується внаслідок гормональної перебудови, яка сприяє більшій розтяжності зв'язок та нестабільності хребців шийного відділу.
Для терапії остеохондрозу шийного відділу під час гестації варто застосовувати безпечні методики, які рекомендуються після консультації невропатолога. Крім рекомендацій щодо ЛФК, масажу шийно-комірної зони та дотримання правил щодо організації місця для сну, у складних випадках призначаються безпечні протизапальні та знеболювальні препарати. Обсяг вправ при шийному остеохондрозі залежить від його виразності.
Пологи проводяться природним шляхом, оскільки патологія у разі правильної поведінки жінки під час розродження ніяк не може їх ускладнювати.
Особливості шийного остеохондрозу у дітей
Шийний остеохондроз, ознаки якого виникають у дітей та підлітків, зустрічається нечасто. Причинами його розвитку зазвичай є деякі вроджені патології:
- аутоімунні захворювання;
- спадкова схильність;
- аномалії хребта чи м'язового апарату.
У випадках набутого варіанту до остеохондрозу шийного відділу зазвичай призводять такі патології або фактори:
- ендокринні порушення та коливання гормонального фону в підлітковому віці;
- ожиріння;
- порушення постави;
- травми (зокрема родові);
- нераціональне харчування, що призводить до гіповітамінозів та дефіциту мікроелементів.
Нерідко до підліткового віку шийний остеохондроз протікає безсимптомно або малопомітно. Цей факт часто ускладнює діагностику та захворювання виявляється вже на II–III стадіях.
Тяжкі ускладнення у дітей та підлітків виникають рідко, тому хірургічні операції для лікування шийного остеохондрозу проводяться нечасто. Найчастіше для корекції стану хребетного стовпа застосовуються консервативні методи. У тяжких випадках є ризик виникнення таких наслідків шийного остеохондрозу, як уповільнення росту та підвищення ймовірності інсульту в дитячому віці.
Ускладнення шийного остеохондрозу
При шийному остеохондрозі ускладнення виникають досить часто, оскільки тривалий час патологія протікає безсимптомно, й багато пацієнтів намагаються займатися самолікуванням навіть на тлі явних ознак захворювання. Саме тому поява симптомів шийного остеохондрозу є показанням для консультації вертебролога чи невролога.
Наслідки шийного остеохондрозу можуть бути такими:
- шийний радикуліт;
- протрузія;
- міжхребцева грижа;
- погіршення пам'яті;
- вивихи та підвивихи хребців;
- підвищення ризику інсульту;
- запаморочення та головні болі;
- порушення координації рухів.
Перша допомога при шийному остеохондрозі
До небезпечних наслідків шийного остеохондрозу, які потребують надання невідкладної допомоги, належать:
- Переднепритомні стани або непритомність.
Ці стани найчастіше виникають під час різкого закидання або повороті голови. Потерпілого необхідно посадити або укласти для запобігання травм від падіння. Зняти з нього одяг чи аксесуари, що заважають диханню. Забезпечити оптимальний температурний режим та доступ свіжого повітря. Контролювати тиск, а при різкому зниженні викликати бригаду екстреної допомоги. - «Шийний простріл» (цервікаго) або травми хребців.
Починаються з різкого болю в ділянці шиї, який може віддавати в голову. Хворого необхідно укласти в горизонтальному положенні, забезпечити оптимальний температурний режим та нерухомість голови. Для надання першої допомоги до зони болю додати холодний компрес або лід (пакет варто обмотати рушником і тримати не більше 15 хвилин). У деяких випадках найкращий ефект має зігріваючий компрес, який допомагає усунути спазм м'язів. При сильних болях можна дати прийняти знеболюючий та спазмолітичний препарат. Щоб усунути головний біль, варто забезпечити тишу та усунути джерела яскравого світла. Якщо після надання допомоги стан не покращується, необхідно викликати бригаду невідкладної допомоги. При частих спазмах краще не відкладати візит до лікаря. Фахівець може рекомендувати носіння спеціального корсета, що підтримує шию, і визначить обсяг необхідного лікування.
Для надання першої допомоги при шийному остеохондрозі в деяких складних випадках необхідно залучати бригаду екстреної допомоги, інакше це може призвести до небезпечніших ускладнень.
Діагностика шийного остеохондрозу
На питання про те, як діагностувати шийний остеохондроз, відповість лікар-невролог або вертебролог після проведення огляду та вивчення скарг.
Для виявлення причин, ознак та ускладнень шийного остеохондрозу можуть призначатися такі дослідження:
- неврологічні випробування;
- КТ;
- рентгенографія шиї в положенні згинання та розгинання;
- МРТ.
Якщо болі в шиї з'являються періодично, то питання про те, як діагностувати шийний остеохондроз, вирішується за допомогою методик виявлення уражень м'язів. Для отримання необхідних результатів призначають:
- мієлографію;
- електроміографію;
- електронейрографію;
- дослідження біоелектричної активності нервової тканини
У разі необхідності пацієнту потрібно здати клінічні та біохімічні аналізи крові, аналізи для виявлення нейроінфекції. Диференціальна діагностика з ревматологічними патологіями проводиться за допомогою тестів на визначення рівня антинуклеарних антитіл у крові та ревматоїдного фактора.
Якщо у вас виникли питання про те, як діагностуватиметься шийний остеохондроз у вашому випадку, тоді телефонуйте нашим консультантам для запису на прийом до фахівця.
Лікування шийного остеохондрозу
Питання про те, як лікувати шийний остеохондроз, задають багато пацієнтів. Відповідь на нього не може бути однозначною. При легких формах та незначному погіршенні самопочуття лікування проводиться амбулаторно. Якщо больовий синдром сильний і потрібна хірургічна допомога, то хворому на шийний остеохондроз показана госпіталізація.
У перші дні виражених клінічних проявів потрібне дотримання максимального спокою шийного відділу хребта. Особливо протипоказані повороти убік. Після тривалої статичної пози варто робити перерви. При шийному остеохондрозі особливо інтенсивні болі полегшуються носінням спеціального корсета, який підтримує хребці та максимально фізіологічне положення.
Як проводитиметься лікування шийного остеохондрозу медикаментозно, підкаже лікар. Для зняття запалення та зменшення проявів інших симптомів можуть застосовуватись різні групи препаратів:
- спазмолітики;
- венотоніки;
- хондропротектори;
- міорелаксанти;
- протисудомні засоби;
- вітаміни групи В;
- заспокійливі препарати (при психогенних болях);
- місцеві анестетики (у вигляді лікувальних блокад);
- нестероїдні протизапальні засоби.
Медикаментозна терапія шийного остеохондрозу доповнюється фізіотерапією:
- тракцією;
- ЛФК;
- фонофорез;
- магнітотерапією;
- рефлексотерапією;
- мануальною терапією;
- лікувальним масажем;
- електрофорезом тощо.
Набір вправ при шийному остеохондрозі та фізіопроцедурі визначається спеціалістом індивідуально. Він залежить від стадії захворювання та загального стану здоров'я.
Після завершення лікування рекомендується диспансерне спостереження та профілактичні курси терапії загострень шийного остеохондрозу.
Операції при шийному остеохондрозі
Якщо дані діагностики вказують на складний клінічний випадок або консервативна терапія довго не дає необхідного результату, то питання про те, як лікувати шийний остеохондроз, вирішується на консультації хірурга.
Для усунення проявів та наслідків запущеного шийного остеохондрозу проводяться такі види операцій:
- ламінектомія;
- мікродискектомія;
- ендоскопічна дискектомія;
- видалення пухлин тощо;
- трансфасеткове видалення грижі;
- передній або задній спондилодез;
- методи стабілізації методиками кісткового остеосинтезу.
Обсяг післяопераційного лікування та вкрай важливої реабілітації визначається персонально. Перед випискою лікар пояснює, як лікувати шийний остеохондроз.
Профілактика шийного остеохондрозу
Розвитку та загостренню шийного остеохондрозу допоможуть запобігти:
- профілактика травм;
- відмова від куріння;
- раціональне харчування;
- носіння зручного взуття;
- боротьба з гіподинамією;
- підтримання нормальної ваги;
- лікування хронічних захворювань;
- правильна організація робочого місця;
- правильний вибір подушки та матраца, стільця для робочого місця.
Вправи при шийному остеохондрозі бажано виконувати завжди. Саме цілеспрямована дія на уражені структури допомагає попереджати рецидиви захворювання.
Питання-Відповідь
Що буде, якщо не лікувати остеохондроз?
Під час тривалого перебігу шийного остеохондрозу ускладнюється нормальна іннервація та здавлюються судини, порушується кровообіг. У результаті розвивається гіпоксія тканин, що веде до розвитку ускладнень. У запущених випадках розвивається міжхребцева грижа.
Скільки сеансів масажу робити при остеохондрозі?
Лікувальний масаж можна робити тільки після стихання гострої фази та відсутності протипоказань. Скільки знадобиться сеансів масажу, щоб отримати необхідний результат у процесі лікування та реабілітації, залежить від ступеня виразності уражень та призначається індивідуально.
Як зняти напруження з м'язів шиї та плечей при шийному остеохондрозі?
У легких випадках усунути напругу в м'язах шиї та плечей можна за допомогою ранкової зарядки та масажу шийно-комірцевої зони. Якщо це не допомагає, можна використати комплекс вправ для ЛФК, мануальну терапію. У крайніх випадках лікар призначає медикаментозну терапію.
Що робити, якщо голова болить від шийного остеохондрозу?
Насамперед головний біль, що супроводжує розвиток остеохондрозу, з'являються внаслідок порушення стабільного процесу кровообігу в головному мозку. Щоб усунути больові відчуття, які виникли в даному випадку, лікар призначає знеболювальні препарати, масаж, сеанси рефлексотерапії (голковколювання, баночний масаж), ЛФК, озонотерапію, бальнеопроцедури тощо. При цьому суворо забороняється самолікування, щоб не погіршити клінічну картину та не порушити тактику лікування.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує шийний остеохондроз?
Провести лікування шийного остеохондрозу в Києві можна за допомогою професіоналів клініки МЕДІКОМ. Дізнатися, який лікар лікує шийний остеохондроз у підрозділах на Оболоні та Печерську, допоможуть оператори кол-центру.
Сертифікати
Вiдгуки
Звучить незвичайно, але мене вже в 32 роки замучив остеохондроз. У всьому винна сидяча офісна робота. Зараз після курсу фізіотерапії, призначеного Ігорем Харлапом, почуваюся значно краще. Додатково почав вдома робити зарядку і раз в тиждень бігаю на стадіоні.
В моєму випадку цю хворобу довелося лікувати хірургічним шляхом. Неприємно, але що вдієш. Головне - позитивний результат після операції і лікування. Хочу подякувати лікарям Медікому за надану професійну допомогу!
Дійшло до того, що не могла до половини дня на роботі висидіти. Самостійний масаж не діяв. Звернулась в Медіком. Зараз приймаю спазмолітики. Почала проходити курс фонофорезу, ЛФК і ще деяких додаткових процедур. Через тиждень почуваю себе значно краще.
Мне, можно сказать, повезло! Я обратилась в клинику МЕДИКОМ к неврологу с первыми симптомами. У меня появилась боль при резких наклонах головы и небольшая скованность в области шеи. Невролог порекомендовал мне ежедневную гимнастику и курс лечебного массажа. У меня была первая стадия шейного остеохондроза, она хорошо поддается коррекции и можно избежать дальнейшего развития болезни.
Будучи офісним працівником проводжу багато часу, сидячи за комп'ютером. Почалися сильні болі в області шиї, часто стали турбувати головні болі. Розуміючи, що далі буде тільки погіршуватися самопочуття, записався до невропатолога. Після уважного огляду і вивчення моїх скарг Неллі Іванівна Кірсанова відправила мене на МРТ з первинним діагнозом - шийний остеохондроз. Лікування було комплексним, що мені відразу дуже сподобалося. А саме - фізіотерапія, масаж, таблетки, зарядка. Полегшення прийшло досить швидко, дуже допомогла фізіотерапія. Продовжую зміцнювати м'язи спини та шиї. Дякую Неллі Іванівні.
Лікувала свою маму від шийного остеохондрозу в клініці МЕДІКОМ. Лікарі відразу ж допомогли, зняли гострий біль, прописали протизапальні препарати, ліки для поліпшення кровообігу. А ще фізіопроцедури та курс лікувального масажу. Дякую за лікування!
Мне очень понравилась инструктор по лечебной физкультуре Кандзюба Вера Ивановна. Она разработала для меня индивидуальную систему упражнений при шейном остеохондрозе. Выполняю эти упражнения уже несколько месяцев, действительно стало легче, и после нескольких часов сидения за столом, выполняю пару упражнений. Рекомендую всем, кто имеет проблемы с позвоночником.
Моему отцу оказали первую помощь при запущенном шейном остеохондрозе в клинике МЕДИКОМ. Все очень оперативно обезболили, провели КТ. С учетом возраста назначили лечение плюс физиотерапию и мануальный массаж. На полное излечение мы не надеемся, но мы получили результат лечения, который позволяет вести довольно активный образ жизни. Спасибо всем врачам клиники, которые работали с моим отцом.
С болью в шейном отделе оказался на приеме у врача-невролога Игоря Васильевича Харлапа. Врач, любящий свою работу, профессионал с большой буквы! После диагностики и рентгена, оказалось, что у меня практически третья стадия шейного остеохондроза. Сразу назначил мне традиционное обезболивание и дополнительные процедуры - мануальный массаж и физиотерапию. Уверен, Игорь Васильевич еще много сможет мне предложить в борьбе с остеохондрозом. Очень рад, что встретил такого врача, теперь знаю куда обратиться.
На приеме у невролога-вертебролога Харлапа Игоря Васильевича, впервые услышала о таком понятии, как кинезиотейпы. Пришла к нему на прием с болью в шеи. Хотела узнать, что происходит и как помочь себе. Диагностировали первую стадию шейного остеохондроза. Мне рекомендовали лечебную зарядку и тейпирование. Я люблю все новое и с удовольствием согласилась. Облегчение пришло практически сразу - проносила их дня 4, думаю можно повторить такую полезную процедуру. Спасибо врачу за помощь!
Хочу подякувати своєму лікарю-неврологу з клініки МЕДІКОМ. Харлап Ігор Васильович підібрав комплекс лікування шийного остеохондрозу за результатом діагностики, моїх скарг і загального стану. Після лікування результат не змусив себе довго чекати та помітно полегшив життя. Особливо сподобалися мануальні техніки. Моя велика подяка лікарю.
Показати ще 3
Всього 11 відгуків