exit
search serach
Диагностика органов ЖКТ
78. Консультація гастроентеролога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Рефлюкс-езофагіт: симптоми та лікування

Рефлюкс-езофагіт — це одна з форм гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, при якій на фоні постійного рефлюксу шлункового та дуоденального вмісту у стравоході виникає запальний процес різного ступеня тяжкості, що призводить до розвитку поверхневого, ерозивного або виразкового езофагіту.

Хронічний перебіг ГЕРХ, який найчастіше призводить до запалення стінок стравоходу, виявляється приблизно у 45% пацієнтів. За відсутності належного лікування патологія може спричиняти розвиток небезпечних (зокрема онкологічних) ускладнень. Саме тому захворювання є однією з найактуальніших проблем гастроентерології. Якщо з'являється печія понад 2 рази на тиждень, необхідно обов'язково обстежитися у фахівця.

Відкрити Згорнути down

Класифікація 

Рефлюкс-езофагіт може протікати гостро або хронічно.

За характером уражень стінок стравоходу розрізняють кілька видів езофагіту:

  • катаральний — із почервонінням слизової;
  • набряковий — із почервонінням і набряком слизової;
  • ерозивний — з ерозивним дефектом слизової;
  • псевдомембранозний — фібринозний ексудат, що накопичився, не зрощений з підслизовим шаром стравоходу;
  • ексфоліативний — фібринозний ексудат, що накопичився, зростається з підслизовим шаром стравоходу;
  • геморагічний — запалення супроводжується крововиливом у стінку стравоходу;
  • некротичний — запальний процес призводить до омертвіння тканин.

Для визначення тяжкості рефлюкс-езофагіту виділяють п'ять ступенів:

  • 0 — зовнішні ознаки захворювання відсутні і виявляються тільки під час гістологічного аналізу;
  • 1 — вище стравохідно-шлункового сфінктера виявляють один або більше осередків ураження з ознаками почервоніння або ексудатом;
  • 2 — вогнища ураження зливаються, але не поширюються на всю окружність стравоходу;
  • 3 — ерозивно-ексудативні вогнища охоплюють всю окружність стравоходу;
  • 4 — присутні ознаки хронічного ураження слизової оболонки та їх ускладнень у вигляді пептичних виразок, стриктур і стравоходу Барретта.

Для класифікації рефлюкс-езофагіту під час проведення ендоскопічного дослідження виокремлюють кілька ступенів ураження стінок стравоходу:

  • А — на слизовій присутнє одне або кілька вогнищ (ерозій або виразок) менше 5 мм, які обмежені межами складки слизової оболонки;
  • В — виявляється одне або кілька вогнищ (ерозій або виразок) понад 5 мм, які обмежені межами складки;
  • С — вогнище поширюється на дві або більше складок слизової оболонки, але уражає менше ніж 75 % окружності стравоходу;
  • D — уражається понад 75 % окружності стравоходу.

При легкому перебігу рефлюкс-езофагіт добре піддається лікуванню, але небезпека його рецидивів залишається високою. Тому для лікування захворювання необхідна тривала медикаментозна терапія. У важких випадках приблизно у 10-20 % хворих розвивається таке небезпечне ускладнення, як стравохід Барретта, що істотно підвищує ймовірність аденокарциноми стравоходу

Відкрити Згорнути down

Причини рефлюксного езофагіту

Причини рефлюкс-езофагіту завжди пов'язані з ГЕРХ, етіологія якої ще недостатньо вивчена. Найчастіше розвитку цього захворювання сприяє порушення двох механізмів захисту стравоходу від агресивного середовища шлунка — здатності стравоходу евакуювати їжу до шлунка та природної стійкості слизової до пошкоджень.

Гастроезофагеальний рефлюкс виникає під впливом таких причин:

  • зниження здатності стравоходу до самоочищення;
  • зниження стійкості нижнього стравохідного сфінктера;
  • підвищена кислотність вмісту, що закидається до стравоходу зі шлунка і дванадцятипалої кишки;
  • зниження резистентності слизової стравоходу до агресивних чинників;
  • порушення у спорожненні шлунка;
  • підвищений внутрішньочеревний тиск.

Спостереження фахівців свідчать, що рефлюкс-езофагіт частіше розвивається в людей, які піддаються впливу різноманітних негативних чинників:

  • надмірне вживання гострої, смаженої та жирної їжі, кислих фруктових соків, шоколаду, кави й алкоголю;
  • хронічний перебіг гастриту з підвищеною кислотністю та інших патологій ШКТ;
  • діафрагмальна грижа;
  • часті стреси;
  • куріння;
  • ожиріння;
  • робота з тривалими нахилами тулуба;
  • часті вагітності;
  • приймання деяких лікарських препаратів: похідних фенілетиламіну, антихолінергетиків, бета-адреноблокаторів, нітратів, блокаторів кальцієвих каналів, прогестерону, антигістамінних засобів тощо.
Відкрити Згорнути down

Патогенез

У здорових людей нижній сфінктер стравоходу, що являє собою циркулярне утворення з м'язів, завжди утримується у зімкнутому стані та не допускає зворотного надходження вмісту зі шлунку або дванадцятипалої кишки до стравоходу. При його недостатності отвір між шлунком і стравоходом легко відкривається або перебуває у відкритому стані. У підсумку шлунковий або дуоденальний вміст закидається до стравоходу і спричиняє подразнювальну дію на його слизову.

герх
герх

Постійний агресивний вплив на стравохідну стінку призводить до дистрофічних змін неороговілого багатошарового плоского епітелію слизової оболонки, утворення виразок та ерозій. У частини хворих порушення у будові слизової здатні призводити до формування циліндро-клітинної метаплазії, що виникає під час розвитку такого передракового стану, як стравохід Барретта.

Результат захворювання залежить від ступеня ураження стінок стравоходу та своєчасності лікування.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви рефлюкс-езофагіту

Ознаки рефлюкс-езофагіту залежать від тяжкості проявів запального процесу. Найчастіше це захворювання протікає у хронічній формі.

Основним симптомом гастроезофагеальної рефлюксної хвороби є печія. Вона присутня більш ніж у 75 % хворих через тривалий вплив кислого шлункового або дуоденального вмісту на стінки стравоходу. Печія відчувається як печіння за грудиною або в області мечоподібного відростка. Найчастіше цей симптом виникає після вживання їжі, особливо жирних і гострих страв, газованих напоїв, шоколаду, кави та алкоголю. Його появі можуть також сприяти нахили тулуба донизу, носіння тугого пояса або корсета, підіймання важких предметів та інтенсивні фізичні навантаження, тривале перебування у горизонтальному положенні.

Крім печії, симптоми рефлюкс-езофагіту можуть доповнюватися іншими проявами:

  • кисла або гірка відрижка;
  • відрижка та стравохідна блювота;
  • важкість у животі;
  • охриплість голосу;
  • неприємний запах із рота;
  • посилення слиновиділення під час сну.
Відкрити Згорнути down

При ускладненому перебігу рефлюксу-езофагіту спостерігається дисфагія, яка спричиняється порушенням моторики або появою стриктур у просвіті стравоходу. У деяких хворих з'являється одинофагія – біль під час ковтання. Він виникає за грудиною або у міжлопатковій області та може віддавати у шию, нижню щелепу або лопатку. Іноді больові відчуття нагадують болі у серці при стенокардії, але вони завжди пов'язані із вживанням їжі, положенням тіла та усуваються прийомом антацидних препаратів. Ці симптоми можуть викликати страх перед прийомом їжі. У підсумку хворі їдять рідше і швидко худнуть.

У деяких хворих до симптомів рефлюкс-езофагіту приєднується кашель (аж до нападів задухи), що спричиняється подразненням соляною кислотою глотки і бронхів. У деяких випадках напади нічної задухи можуть означати початок розвитку бронхіальної астми, яка пов'язана з ГЕРХ.

Іноді на присутність рефлюкс-езофагіту вказує схильність до частих ларингітів, середніх отитів, бронхоспазмів і пневмоній. При розвитку стравохідної кровотечі у хворого може розвиватися анемія. У деяких пацієнтів через підвищену кислотність руйнується емаль зубів. При поєднанні захворювання з грижею стравохідного отвору діафрагми нерідко виявляється виражений кіфоз.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу хвороби під час вагітності

Імовірність загострення або розвитку ГЕРХ під час гестації істотно підвищується, оскільки під впливом прогестерону розслабляються всі м'язи і нижній стравохідний сфінктер не є винятком. До нормального стану він повертається тільки у післяпологовому періоді. Під час вагітності істотно підвищується внутрішньочеревний тиск, що спричиняє зміщення внутрішніх органів збільшеною у розмірах маткою.

Приблизно у 55-70 % вагітних гастроезофагеальна рефлюксна хвороба не спричиняє розвиток рефлюксного езофагіту, і її симптоми легко усуваються. В інших випадках це захворювання призводить до гострих і віддалених наслідків і потребує обов'язкового лікування. Найчастіше рецидив або розвиток рефлюкс-езофагіту спостерігається у III триместрі, у I — тільки у 10 % пацієнток, у II — у 34 %.

У більшості випадків рефлюкс-езофагіт не спричиняє акушерських наслідків, але при його ускладненому перебігу у хворої може виникати анемія, що негативно позначається і на перебігу вагітності, і на здоров'ї майбутнього малюка. У рідкісних випадках на фоні зниженого через гестацію імунітету з'являється кандидозний або герпетичний езофагіт. Решта наслідків такі ж, як і при рефлюкс-езофагіті поза вагітністю.

При неможливості усунення проявів ГЕРХ немедикаментозними способами жінці призначається медикаментозна терапія. Препарати вибирають залежно від терміну гестації.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

ГЕРХ — часта педіатрична патологія ШКТ, яку виявляють приблизно у 17 % дітей. Вона однаково часто розвивається і у хлопчиків, і у дівчаток. З віком ймовірність її розвитку збільшується. Приблизно у 80 % випадків її виникнення пов'язане з бронхіальною астмою. Ускладнений перебіг ГЕРХ з проявами рефлюкс-езофагіту та його наслідками спостерігається у 30 % пацієнтів. У віддаленому періоді не виключається розвиток аденокарциноми стравоходу.

Симптоми рефлюкс-езофагіту у немовлят проявляються у вигляді частого зригування, блювоти (інколи з прожилками крові), недостатнього набору ваги та вередливості (при виникненні печії або болю). У рідкісних випадках у дитини виникає порушення дихання, аж до його зупинки і раптової смерті. У дітей старшого віку ознаки захворювання такі самі, як і у дорослих.

Тактика лікування захворювання визначається тяжкістю клінічного випадку. Дітям до року рекомендується постуральна терапія — годування під кутом 50-60 градусів, підведене положення голови і верхньої частини тулуба під час сну і у положенні лежачи, а також годування спеціальними антирефлюксними сумішами. 

Відкрити Згорнути down

Ускладнення рефлюкс-езофагіту

Тривалий або тяжкий перебіг захворювання може спричиняти різні ускладнення рефлюкс-езофагіту:

  • важка дисфагія при стриктурах стравоходу;
  • стравохідна кровотеча (явна або прихована);
  • болі під час ковтання;
  • виразка стравоходу;
  • стравохід Барретта;
  • руйнування емалі зубів;
  • аденокарцинома стравоходу.
Відкрити Згорнути down

Стравохід Барретта частіше виявляють у людей, старших за 50 років. Цей стан є передраковим і характеризується заміною нормального епітелію на клітини, що притаманні для слизової шлунка або кишківника. Ця метаплазія може трансформуватися в аденокарциному. Що більше таких ділянок на стінках стравоходу, то вищою є ймовірність їхнього переродження у злоякісну пухлину.

Діагностика рефлюкс-езофагіту

Для діагностики рефлюкс-езофагіту необхідна консультація гастроентеролога. Для визначення тяжкості захворювання і характеру морфологічних змін у слизовій оболонці стравоходу проводять такий метод ендоскопії, як езофагогастродуоденоскопія. Він доповнюється біопсією з подальшим проведенням гістологічного аналізу, який дозволяє оцінити тяжкість ураження тканин стінки стравоходу, а також виключити ймовірність розвитку стравоходу Барретта і аденокарциноми.

При необхідності діагностика рефлюкс-езофагіту доповнюється іншими методиками:

  • рентгенографія;
  • манометрія;
  • електроміографія;
  • сцинтиграфія;
  • добовий моніторинг рН нижньої третини стравоходу.
Відкрити Згорнути down

Обсяг обстеження залежить від клінічного випадку.

При необхідності пацієнту призначається консультація отоларинголога, пульмонолога, гематолога, хірурга, онколога.

Відкрити Згорнути down
Рентгенографія
Рентген
Гастроентерологія
Консультація гастроентеролога
ВЕГДС
ЕФГДС
Онкологія
Консультація онколога
Биопсия
Біопсія

Лікування рефлюкс-езофагіту в Києві

Тактика лікування рефлюкс-езофагіту залежить від тяжкості його проявів. У легких випадках для його усунення можуть рекомендуватися тільки немедикаментозні методи. У разі їхньої неефективності лікування доповнюється медикаментозною терапією. У важких випадках проводять консультацію хірурга і рекомендують хірургічне лікування.

Немедикаментозні методи

Усім пацієнтам із рефлюкс-езофагітом слід відмовитися від паління та спиртного, носіння тугого одягу, тривалих нахилів тулуба, важких навантажень і деяких препаратів, що можуть сприяти ГЕРХ або чинять негативний вплив на слизову стравоходу. Для попередження рефлюксу необхідно спати з піднятим на 15 см узголів'ям ліжка. Слід надавати перевагу сну на правому боці.

Важливе значення приділяється правильній організації харчування. Їжа має прийматися через кожні 3-4 години невеликими порціями і не пізніше, ніж за 3 години до нічного сну. Відразу після прийому їжі не можна лежати.

При ГЕРХ і рефлюкс-езофагіті з раціону необхідно виключити продукти, що спричиняють розслаблення стравохідного сфінктера:

  • жирні, копчені, гострі та смажені страви;
  • гарячі страви та напої;
  • томатний сік;
  • цитрусові;
  • часник;
  • цибуля;
  • кава;
  • шоколад;
  • газовані напої тощо.
Відкрити Згорнути down

У раціон слід включати більшу кількість продуктів із високим вмістом білка. Цієї спеціальної дієти слід дотримуватися й після завершення лікування. При ожирінні слід дотримуватися рекомендацій дієтолога для зниження ваги.

Медикаментозна терапія

Медикаментозне лікування рефлюкс-езофагіту спрямовується на зменшення агресивного впливу шлункового або дуоденального вмісту на стінки стравоходу та поліпшення моторних функцій шлунка. Залежно від клінічного випадку терапія може включати різні препарати:

  • антациди;
  • альгінати;
  • інгібітори протонної помпи;
  • Н2-гістамінові блокатори;
  • прокінетики.
Відкрити Згорнути down

Курс прийому препаратів становить не менше 5-8 тижнів. За потреби він може подовжуватися до 26 тижнів.

Фізіотерапія

Для поліпшення результатів медикаментозного лікування можуть призначатися різні процедури:

Відкрити Згорнути down

У стадії ремісії рекомендується санаторно-курортне лікування.

Народна медицина

До складу комплексного лікування рефлюкс-езофагіту за рекомендацією лікаря можуть включатися рецепти народної медицини: сік алое, обліпихова олія, фіточаї, відвар насіння льону тощо. Ці засоби можна приймати тільки після виключення алергічних реакцій.

Хірургічне лікування

Хірургічна корекція необхідна за наявності діафрагмальної грижі, неефективності консервативної терапії або розвитку ускладнень. Операції при рефлюкс-езофагіті можуть проводитися за допомогою класичного, лапароскопічного або ендоскопічного доступу. Методика визначається клінічним випадком.

Методи хірургічної корекції ГЕРХ:

  • радіочастотна абляція стравоходу;
  • ендоскопічна плікація гастроезофагеального з'єднання;
  • лапароскопічна фундоплікація за Ніссеном;
  • гастрокардіопексія.

Після операції пацієнтам призначається медикаментозна терапія і курс реабілітації.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Профілактика рефлюкс-езофагіту полягає у дотриманні принципів здорового способу життя і правильного харчування, виключення факторів ризику та своєчасному лікуванні захворювань, які можуть сприяти розвитку ГЕРХ і езофагіту.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-терапевт, гастроентеролог

Експерт у напрямку:

Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії

Який лікар лікує?

Дізнатися, який лікар лікує рефлюкс-езофагіт у клініці МЕДІКОМ у підрозділах на Оболоні та Печерську вам допоможуть оператори нашого кол-центру. Провести лікування рефлюкс-езофагіту в Києві можна за допомогою професіоналів. У нас створені всі умови для ефективної діагностики та лікування цього захворювання. Прийом дітей веде дитячий гастроентеролог. Звертайтеся до нас, і ми допоможемо вам впоратися з цим неприємним і небезпечним захворюванням.

comment 31
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 14
Келемен Лариса Вікторівна
Завідуюча поліклінікою на Печерську, лікар загальної практики вищої категорії, терапевт
comment 14
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 20
Ганчева Олена Анатоліївна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії
comment 17
Гелбутовська Ольга Дмитрівна
Лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 18
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог, дієтолог
comment 36
Кравець Леонід Аркадійович
Лікар-гастроентеролог, ендоскопіст вищої категорії
comment 12
Огієнко Наталія Юріївна
Лікар-терапевт, гастроентеролог першої категорії
comment 25
Присяжнюк Наталія Валеріївна
Дитячий лікар-гастроентеролог першої категорії
comment 18
Сіваш Неллі Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 9
Швець Олег Віталійович
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог вищої категорії, дієтолог вищої категорії, к.м.н., доцент
comment 24
Ялтонський Андрій Володимирович
Лікар-гастроентеролог, ендоскопіст першої категорії

Ціни

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Консультації
1600 грн
запис на прийом
1300 грн
запис на прийом
1700 грн
запис на прийом
1300 грн
запис на прийом
3559. Консультація провідного терапевта/гастроентеролога Овчинникової Н.М., завідуючої консультаційно-діагностичного відділення на дому, в межах міста Києва
4000 грн
запис на прийом
3560. Консультація провідного терапевта/гастроентеролога Овчинникової Н.М., завідувачки відділення на дому, за межами міста Києва до 30 км
5000 грн
запис на прийом
4831. Консультація дитячого гастроентеролога експерта Присяжнюк Н.В.
Дитячий
1350 грн
запис на прийом
1600 грн
запис на прийом
5387. Консультація провідного лікаря-гастроентеролога Ганчевої О.А.
1500 грн
запис на прийом
Діагностика
1280. ВЕГДС
1850 грн
запис на прийом
4885. ВЕГДС експертного класу (з функцією I SCAN)
3100 грн
запис на прийом

Вiдгуки

22.07.2024 21:31
Шестакова Ю.

Лікувалася від рефлюксу під опікою Лариси Келемен. Всім призначеним курсом лікування і ставлення до мене з боку лікаря повністю задоволена. Рекомендую й іншим.

30.04.2024 17:20
Надія

В моєму випадку лікування з прийомом медикаментів зайняло десь 2 місяці. За словами лікарки Олени Ганчевої, це непоганий показник. Тому що вдалося уникнути хірургічного втручання.

18.12.2023 16:00
Матвійчук Тамара

Така зараза проявилася у мого чоловіка. Але ми не стали економити на здоров’ї і відразу звернулися до “Медікому”. Результатом отриманих послуг повністю задоволені.

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down