Лікування раку простати в Києві
Рак передміхурової залози — це один із найпоширеніших видів раку серед чоловіків у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у 2020 році було зареєстровано понад 1,4 млн нових випадків раку передміхурової залози й понад 375 тис. смертей від цього захворювання.
В Україні рак передміхурової залози чи рак простати є другим за поширеністю онкологічним захворюванням серед чоловіків після немеланомних злоякісних новоутворень шкіри. Згідно з Національним канцер-реєстром у 2022 році було виявлено 50,7 тис. хворих на рак передміхурової залози. Це майже 13% від загальної кількості чоловіків з онкологією.
Рак простати має один із найнижчих рівнів виліковування. Лише на ранніх стадіях він добре реагує на терапію. Але на цьому етапі хвороба може протікати безсимптомно, і виявити її можна лише під час лікарського огляду. Проявляти себе рак передміхурової залози починає, коли пухлина проростає за межі органи та дає метастази. Тому так важливо проходити щорічну профілактику раку простати. Особливо чоловікам після 60 років.
У поліклініках МЕДІКОМ у Києві на Оболоні та Печерську доступна програма Скринінгу раку простати, яку чоловіки можуть пройти у будь-який зручний для себе час.
Коли виникає потреба хірургічного лікування раку передміхурової залози, до послуг пацієнтів унікальний хірургічний стаціонар клініки МЕДІКОМ у Києві на Оболонській набережній, 9. Для проведення урологічних операцій тут використовують лапароскопічну та лазерну хірургію.
В урологічному відділенні пацієнти гарантовано отримають бездоганний сервіс, індивідуальний підхід висококваліфікованих хірургів-урологів та повну конфіденційність.
Види та стадії раку передміхурової залози
Рак передміхурової залози — це захворювання, при якому у тканинах передміхурової залози (простати) утворюються злоякісні (ракові) клітини. Вони починають неконтрольовано ділитися та утворювати пухлину. Тип клітин, з яких утворилась пухлина, визначає вид раку.
Найбільш поширеним видом раку простати є аденокарцинома. Вона утворюється з клітин залозистого епітелію та зустрічається у 90% випадків.
Рідше зустрічаються інші види раку простати:
- плоскоклітинний;
- перехідно-клітинний;
- недиференційований.
Для класифікації раку простати за стадіями використовують систему TNM, яка базується на трьох параметрах:
Т (tumor) — розмір і поширення первинної пухлини;
N (node) — ураження регіональних лімфатичних вузлів;
M (metastase) — наявність або відсутність метастаз.
За системою TNM виділяють чотири основні стадії раку передміхурової залози:
- Перша стадія (T1) — пухлина не проявляється клінічно, має розмір до 2 см, розміщена у товщі простати, ракові клітини мають низький ступінь агресивності. Таку пухлину можна відчути при пальцевому ректальному обстеженні, але рідко вдається помітити при трансректальному УЗД.
- Друга стадія (T2) — розмір пухлини 2-5 см, вона займає до 5% однієї чи обох дольок залози, або до половини однієї дольки. Ракові клітини помірно агресивні. Рак не поширився на лімфатичні вузли (N0) або інші органи (M0), але вже вразив нові тканини. Пухлина відчувається при пальпації та діагностується на УЗД і КТ.
- Третя стадія (T3) — розмір пухлини понад 5 см, вона займає близько 50% однієї чи обох дольок передміхурової залози або поширилася за межі передміхурової залози та зачепила насіннєві бульбашки або інші найближчі тканини.
- Четверта стадія (T4) — пухлина поширилася на сечовий міхур, пряму кишку, стінку таза. Вона важко піддається лікуванню, має несприятливий прогноз. Дає поодинокі (N1) та множинні (N2) метастази у лімфовузлах, а також віддалені метастази в інших органах (М1): легенях, печінці, кістковій тканині тощо.
Ступені злоякісності раку передміхурової залози визначаються за ступенем подібності ракових клітин до нормальних у зразках біопсії. Чим менше ракові клітини схожі на нормальні, тим більш агресивно вони ростуть і поширюються.
Для оцінки ступеня злоякісності раку використовують шкалу Глісона (Gleason Score), значення в якій коливаються від 2 до 10 і розшифровуються таким чином:
≤ 6 — ракова пухлина високодиференційована, росте повільно та має низький ризик поширення;
7 — ракова пухлина низькодиференційована, росте помірно та має середній ризик поширення;
≥ 8 — ракова пухлина низькодиференційована, росте швидко та має високий ризик поширення, появи ранніх метастазів.
Причини раку простати і фактори ризику
Основними причинами виникнення раку передміхурової залози є:
- вік старше 65 років;
- малорухливий спосіб життя;
- сімейна історія — ризик розвитку раку зростає, якщо батько/брат пацієнта мали рак передміхурової залози або мама/сестра мали рак молочної залози чи яєчників;
- мутації у генах, які беруть участь у ремонті ДНК;
- зловживання тютюном та алкоголем;
- надмірне споживання насичених жирів, червоного м'яса, молочних продуктів при низькому споживанні фруктів й овочів;
- ожиріння;
- довготривалий вплив промислових відходів: кадмію, арсену, діоксинів, поліциклічних ароматичних вуглеводнів та пестицидів;
- нерегулярне сексуальне життя та раннє його припинення.
Коли треба звернутись до лікаря?
Симптоми раку передміхурової залози залежать від стадії, розміру й поширення пухлини. Деякі чоловіки не відчувають жодних симптомів, особливо на ранніх стадіях. Хоч слід бути уважним до наступних змін в роботі організму, які можуть свідчити про початок захворювання:
- біль та печіння під час сечовипускання або еякуляції;
- часте сечовипускання, особливо вночі;
- труднощі з початком або припиненням сечовипускання;
- раптова еректильна дисфункція;
- кров у сечі або спермі;
- слабкий або переривчастий потік сечі;
- труднощі з повним спорожненням сечового міхура;
- біль у спині, тазу, крижах або грудях;
- слабкість або оніміння в ногах.
Щоб бути впевненим у своєму здоров’ї, чоловікам віком 45+ слід щороку проходити профілактичні огляди на предмет раку передміхурової залози. Це збільшить шанси на раннє виявлення злоякісної пухлини простати та гарантуватиме її виліковність.
Також є ряд захворювань і станів, які можуть запустити механізм утворення ракових клітин у простаті, серед них такі:
- гормональні порушення;
- лікування тестостероном;
- аденома простати;
- хронічний простатит;
- атиповий аденоз (гіперплазія залозистої тканини);
- венеричні захворювання;
- вазектомія (стерилізація);
- низький імунітет;
- брак вітаміну D;
- вірус герпесу.
Діагностика раку передміхурової залози
Для діагностики раку простати у МЕДІКОМ доступні такі методи:
- аналіз крові на ПСА (простатспецифічний антиген);
- УЗД передміхурової залози;
- КТ та МРТ з контрастом;
- трансректальна пункційна біопсія простати.
Направлення на діагностику видає лікар-уролог на консультації. Під час неї лікар-уролог проводить ректальне обстеження — пальпацію передміхурової залози через стінку кишки.
Крім цього для діагностики раку у МЕДІКОМ розроблені програми скринінгових обстежень. Їх рекомендують проходити усім, хто є у групі ризику онкозахворювань.
Консультативно-діагностичний центр клініки обладнаний:
- сучасним комп’ютерним томографом Toshiba Aquilion Lightning SP (160 зрізів);
- цифровою рентген-системою Canon MRAD-A80S;
- МРТ Siemens Magnetom Sempra з напруженістю магнітного поля 1.5Т;
- ультразвуковими системами експерт-класу для високоточної діагностики пацієнтів із підозрою на онкологію.
Лікування раку в Києві в клініці МЕДІКОМ
Ефективність лікування раку передміхурової залози залежить від багатьох факторів, зокрема: стадія та ступінь злоякісності раку, рівень ПСА (маркеру раку простати), вік пацієнта та загальний стан його здоров’я.
Фахівці клініки МЕДІКОМ уважно вивчають кожен випадок захворювання та розробляють індивідуальну стратегію лікування. За необхідності лікар, який веде пацієнта, збирає медичний консиліум, на якому експерти обговорюють клінічну ситуацію та ухвалюють найкраще для пацієнта рішення. В роботі консиліуму приймає участь лікар-онколог, хімієтерапевт, Кричевська Олена Іванівна.
Зазвичай лікування раку є комплексним та може включати:
- тактику активного спостереження;
- хірургічну операцію;
- гормональну терапію;
- радіаційну терапію;
- хіміотерапію раку простати;
- імунотерапію.
Терапія хіміопрепаратами вважається додатковим методом лікування при раку передміхурової залози. Найчастіше її поєднують із гормональною терапією. У таких випадках обов’язковою є консультація хіміотерапевта.
Оперативне лікування
Хірургічна операція є одним з основних методів лікування раку передміхурової залози. Під час неї хірург-уролог видаляє пухлину та тканини навколо неї. Хірургічне втручання застосовують, коли пухлина локалізована, та рак не поширився за межі передміхурової залози, або ж із паліативною метою, щоб зменшити симптоми й полегшити стан хворого.
Операційний блок МЕДІКОМ оснащений сучасними хірургічними інструментами для проведення порожнинних та лапароскопічних операцій, наркозно-дихальними апаратами PRO-класу останнього покоління, хірургічними стійками від світових виробників медичного обладнання, стаціонарними й мобільними станціями моніторингу стану пацієнта Nihon Kohden (Японія). Таке оснащення дозволяє лікарям проводити всі операції на передміхуровій залозі з високою ефективністю.
Основними видами хірургічних операцій при раку простати є такі:
Трансуретральна резекція (ТУР) простати — це ендоскопічна хірургічна операція з видалення пухлини простати, під час якої частина або всі тканини передміхурової залози видаляються без зовнішніх розрізів.
Операція виконується за допомогою спеціального ендоскопічного інструменту — резектоскопа, оснащеного освітлювальним та оптичним пристроєм. Усі маніпуляції візуалізуються на моніторі.
Радикальна простатектомія — операція, при якій видаляються передміхурова залоза, насіннєві пухирці та деякі лімфатичні вузли. Вона може бути виконана лапароскопічно — через кілька невеличких отворів за допомогою спеціальних інструментів або ж відкрито — через розріз у надлобковій частині.
Спостереження пацієнтів
Післяопераційне спостереження, реабілітація та реконструктивна операція є важливими етапами лікування раку передміхурової залози. Їхня мета — відновити функції організму, полегшити симптоми, запобігти ускладненням та покращити якість життя пацієнта.
Післяопераційне спостереження передбачає регулярні профілактичні огляди уролога, перевірку рівня ПСА в крові, ультразвукове дослідження передміхурової залози та інші діагностичні методи, які допоможуть вчасно виявити рецидив або метастаз раку.
Післяопераційна реабілітація включає комплекс заходів із відновлення функції сечового міхура, пеніса, кишківника та інших органів, якщо вони були порушені внаслідок операції. Також до реабілітації входять: фармакологічна терапія, заняття з фізіотерапевтом, психологічна підтримка, консультація сексопатолога тощо.
Питання-Відповідь
Який рівень ПСА при раку простати?
Допустима концентрація онкомаркера раку простати у крові залежить від віку пацієнта та в нормі має такі значення:
- до 50 років < 2,2 ng/ml;
- 50–60 років < 4,0 ng/ml;
- 60–70 років < 7,0 ng/ml;
- після 70 років < 10,0 ng/ml.
Ризик раку в аналізі PSA починає проявлятися після 10 ng/ml і зростає з наступними діапазонами:
- 10–20 ng/ml — початок розвитку онкології;
- 20–50 ng/ml — розвивається рак простати ;
- 50–100 ng/ml — початок метастазування;
- 100 ng/ml — четверта стадія раку з метастазами.
Як запобігти раку простати?
Вибір здорового способу життя значно зменшує ризик захворювання на рак простати. Він включає такі фактори:
- здорову їжу;
- обмеження споживання смаженого м’яса, жиру, алкоголю;
- регулярні фізичні навантаження;
- дотримання здорової ваги.
Профілактика раку передміхурової залози передбачає регулярний щорічний скринінг раку простати, який складається з двох найважливіших процедур:
- аналізу крові на рівень специфічного антигену простати (ПСА);
- пальцевого ректального огляду урологом.
Що не можна робити при раку простати?
При раку простати важливо дотримуватися клінічних рекомендацій лікаря та уникати деяких речей, які можуть погіршити ваш стан або підвищити ризик ускладнень, це:
- паління тютюну;
- надмірне вживання алкоголю;
- вживання харчових добавок без консультації з лікарем.
При раку простати ви можете вести здоровий спосіб життя, який допоможе вам підтримувати своє фізичне і психічне здоров’я. Однак займаючись фізичною активністю, уникайте перегрівання й переохолодження, а також підіймання важких предметів.
Харчування при онкології передміхурової залози повинно бути збагачене фруктами й овочами, які містять багато поживних речовин, які можуть захистити організм від оксидативного стресу, запалення та інфекцій.
Як відрізнити аденому від раку простати?
Аденома простати або доброякісне новоутворення передміхурової залози — це стан, при якому простата збільшується в розмірі та стискає сечовий міхур і сечовід. Це може призвести до появи симптомів раку простати, як-от: утруднене сечовипускання, нетримання сечі або неповне випорожнення сечового міхура.
Але аденома простати не є раком і не підвищує ризик його розвитку. Відрізнити аденому від раку можна за допомогою таких тестів:
- аналіз крові на ПСА;
- біопсія простати з гістологічним аналізом.
Куди йдуть метастази при раку простати?
Найчастіше метастази раку простати знаходять у:
- лімфатичних вузлах;
- кістках;
- легенях;
- печінці;
- мозку.
Для діагностики метастазів призначають такі методи обстеження:
- аналіз крові на ПСА;
- КТ, МРТ або ПЕТ (позитрон-емісійна томографія);
- остеосцинтіграфія.
Лікування метастазів при раку простати залежить від їх розміру, локалізації, кількості й симптомів. Основним методом лікування є гормональна терапія, яка блокує дію чоловічих статевих гормонів на ракові клітини.
Чи можна вилікувати рак простати?
Так, можна. Лікування раку простати на ранній стадії є дуже ефективним. Воно може бути тільки медикаментозними або з одночасним проведенням ТУР простати. Проте виявити рак на цьому етапі захворювання важко. Заважає безсимптомний його перебіг. А коли хвороба дає про себе знайти, часто буває вже пізно. Рак простати третьої та четвертої стадій має один із найнижчих рівнів виліковування. Ось чому мужчинам від 45 років так важливо щороку проходити профілактику раку простати.
Лікарі
Лікування раку передміхурової залози у Києві проводять хірурги-онкологи МЕДІКОМ з міжнародним досвідом. Вони докладають титанічних зусиль, щоб зберегти функціональність всіх органів і систем пацієнта. Надають перевагу малотравматичним лапароскопічним та трансуретральним операціям. Операції на простаті проводять у комфортному стаціонарі з сучасною операційною. Щоб записатись на консультацію до уролога-онколога чи отримати інформацію про методи й ціни видалення раку простати в клініці МЕДІКОМ у Києві, телефонуйте: (044) 503-77-77, 15-55. Для ваших послуг у клініці також працює telegram-bot.
Вартість лікування рака простати
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1330. Консультація онколога
|
1300 грн
запис на прийом
|
1300 грн
запис на прийом
|
|
1600 грн
запис на прийом
|
|
1700 грн
запис на прийом
|
|
1500 грн
запис на прийом
|
|
2000 грн
запис на прийом
|
560 грн
запис на прийом
|
|
313. Маркер раку простати (PSA) (загальний та вільний)
|
940 грн
запис на прийом
|
1923. Трансректальна пункційна біопсія простати
|
10700 грн
запис на прийом
|
5324. Генетичний ризик розвитку раку простати (BRCA1 3 поліморфізми, BRCA2 1 поліморфізм) кров, ПЛР
|
1700 грн
запис на прийом
|
20000 грн
запис на прийом
|
|
4355. * ТУР простати біполярний 2 категорії складності
|
25000 грн
запис на прийом
|
4356. * ТУР простати біполярний 3 категорії складності
|
30000 грн
запис на прийом
|
4385. * Чрезпузирна простатектомія
|
30000 грн
запис на прийом
|
4920. * ТУР простати монополярний 1 категорії складності
|
20000 грн
запис на прийом
|
4921. * ТУР простати монополярний 2 категорії складності
|
25000 грн
запис на прийом
|
4922. * ТУР простати монополярний 3 категорії складності
|
30000 грн
запис на прийом
|
Сертифікати
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Від імені свого батька Павла Дмитровича хочу висловити вдячність лікарю Андрію Коваленку за його роботу. Операція пройшла вдало. Є шанси на одужання. Добре, що не затягнули з оглядом та операцією.
Якщо хтось зустрічався з чоловічими проблемами, то моя вам порада - “Медіком” на Оболоні. Був досвід звернень в інші клініки, але тут виявилися кращі лікарі. До того ж всі обстеження можна пройти в одному місці. Гарний сервіс і дбайливе відношення персоналу. Дякую)