Невралгія сідничного нерва (ішіас)
Сідничний нерв — це найбільший нерв, який формується зі злиття декількох корінців в нижній частині спини й проходить від поперекового відділу хребта через сідниці, задню частину стегон до ступень. Ішіасом називають набір симптомів, пов'язаних зі стисненням сідничного нерва.
Класифікація
Стадії розвитку захворювання:
- Гострий період. Ознаки защемлення сідничного нерва з'являються раптово і тривають протягом 3-7 днів. Можуть зникнути самостійно або після вживання знеболювальних препаратів.
- Хронічний період. Тривала симптоматика запалення сідничного нерва (понад 1 місяць) вимагає медичного лікування, аж до призначення операції.
Невралгія сідничного нерва: етіологія
Невралгія сідничного нерва виникає в результаті механічного тиску пошкодженого міжхребцевого диска на нервові корінці. Для ішіасу характерні раптові, несподівані та вкрай болісні болі в ділянці нирок.
Причини защемлення сідничного нерва:
- Ішіас виникає, коли диски починають виступати за вісь хребта і здавлювати нервові корінці. Зазвичай це наслідок дегенеративних захворювань, викривлення хребта, грижі міжхребцевих дисків.
- Патологію провокують спондилолістез, травми хребта, остеохондроз, спондилоартроз, подагра, синдром грушоподібного м'яза.
- Перевантаження хребта. У групі ризику знаходяться вагітні жінки та ті, у кого інтенсивні фізичні навантаження.
Причини запалення сідничного нерва також можуть бути в переохолодженні, прояві нейроінфекції, запальних процесах суглобів і надлишковій вазі.
Патогенез
Симптоми ішіасу виникають, коли диски виходять за межі осі хребта і чинять тиск на корінці спинномозкових нервів. Сідничний нерв — це сполучення декількох корінців, що відходять від хребта. Всі ці корені зливаються в одне ціле, що являє собою великий нерв. Защемлення сідничного нерва характеризується колючим сильним болем. Біль локалізується в попереково-крижовому відділі хребта, але дуже часто іррадіює і призводить до сильних хворобливих відчуттів в сідниці, стегні або навіть ступні.
Клінічні прояви ішіасу
Характерні симптоми защемлення сідничного нерва:
- поширення болю на сідниці, задню поверхню стегна, рідше на ікри та ступні;
- ознаки запалення сідничного нерва виникають навіть при найменших рухах;
- стрімкий, різкий, колючий біль в хребті;
- поколювання й оніміння ніг;
- болючість, яка не дає змоги змінити положення тіла та посилюється при кашлі та чханні.
При симптомах запалення сідничного нерва пацієнт намагається лягти на спину із зігнутими колінами або прийняти позу ембріона. До тривожних симптомів защемлення сідничного нерва відносяться: порушення чутливості, парез м'язів і труднощі з дефекацією.
Особливості перебігу захворювання під час вагітності
Під час вагітності хребет жінки піддається набагато більшому навантаженню, ніж зазвичай. Запалення сідничного нерва стає наслідком фізіологічного стану. При появі болю вагітна жінка повинна якомога швидше звернутися до лікаря. Ішіас під час вагітності можна лікувати компресами та масажем, але тільки під контролем лікаря. У гострій фазі рекомендується постільний режим.
Особливості ішіасу у дітей
Симптоми запалення сідничного нерва можуть виникнути й в підлітковому віці. Причиною найчастіше служить інтенсивне фізичне навантаження або, навпаки, малорухливий спосіб життя. Після консультації з лікарем дитині призначають лікувальний масаж, рефлексотерапію або медикаментозне лікування в залежності від стадії захворювання. Як правило, невралгія сідничного нерва в цьому віці не вимагає оперативного втручання.
Ускладнення невралгії сідничного нерва
У деяких випадках наслідки запалення сідничного нерва можуть призвести до серйозних ускладнень. Крім хронічної форми захворювання компресія спинномозкових нервів небезпечна порушенням функціональності сечового міхура та анальних сфінктерів. В результаті з'являються порушення сечовипускання та акту дефекації. У лікуванні порушення роботи сідничного нерва в даній ситуації необхідно розглянути варіант хірургічного втручання.
Діагностика ішіасу
При діагностиці ішіасу важливо ретельно зібрати анамнез із зазначенням локалізації, інтенсивності та тривалості захворювання. Лікарське обстеження дозволяє оцінити м'язову силу, наявність сенсорних порушень, повноцінність рефлексів колінного і гомілковостопного суглобів. Для цього застосовуються тести Бехтерєва, Леррея, Файєрштейна і Ласега.
Інструментальна діагностика включає:
Лікування невралгії сідничного нерва
Після первинного звернення до сімейного лікаря пацієнт отримує направлення до лікаря-невролога або лікаря-вертебролога.
Як лікувати сідничний нерв? В першу чергу використовуються консервативні методи:
- знеболювальні препарати;
- протизапальна терапія;
- діастолічні засоби.
Фахівець може призначити медикаментозне лікування ішіасу в комплексі з внутрішньом'язовими ін'єкціями.
У гострій фазі захворювання необхідний відпочинок. Коли біль і запалення зменшуються, можуть застосовуватися фізіотерапія, ЛФК, масаж, голковколювання. Іноді необхідно носіння підтримувального попереково-крижового корсета.
Операції при ішіасі
Операція на сідничний нерв проводиться:
- при неврологічних розладах, в тому числі сенсорних і рефлекторних порушеннях (падіння стопи, нетримання сечі);
- при зниженні рухової активності протягом 6 тижнів;
- при безперервних болях.
Контроль вилікування
Як правило, сідничний нерв і його функціональність відновлюються протягом 2-4 тижнів. На жаль, приблизно у 2/3 пацієнтів симптоми можуть повторитися протягом наступного року. Тому періодичне відвідування лікаря, профілактичні заходи та проведення лабораторної діагностики просто необхідні. Хірургічне втручання зазвичай позбавляє пацієнта від болю, але спостереження і реабілітація потрібні обов'язково.
Профілактика невралгії сідничного нерва
Профілактика ішіасу:
- спати на животі;
- не сидіти довго перед комп'ютером;
- зберігати пряму поставу під час руху;
- важкі сумки замінити рюкзаком;
- проводити систематичні вправи для сідничного нерва.
Поради та рекомендації при защемленні сідничного нерва
Що робити в перші години захворювання:
- знайти позу, яка зніме тиск з защемленого кореня;
- використовувати протизапальну і знеболювальну мазь;
- лягти на спину на стійкий твердий матрац, зігнувши ноги під прямим кутом в стегнах і колінах;
- провести невеликий зігрівальний масаж спини.
Якщо біль не зменшується протягом 24 годин, слід звернутися до лікаря.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує сідничний нерв?
Лікування ішіасу в Києві забезпечать фахівці клініки МЕДІКОМ. Лікар-невролог і вертебролог проведуть повну діагностику і призначать ефективне лікування. У разі необхідності буде проведена консультація ортопеда-травматолога. Звертайтеся за консультацією до підрозділів нашої клініки на Оболоні та Печерську, і ми допоможемо вам повернутися до повноцінного життя.
Сертифікати
Вiдгуки
Ваша статья выше всяких похвал! Всё по делу, кратко и понятно. Спасибо, что помогаете нам!
Своей статьей ви спасли мне жизнь.Я 5 лет обошла всех врачей зделала все мрт кт ренген.Я доказать не смогла что ето спина.Мне поставили диагнос клиническая прогресирущая дипресия.От етих болей я чуть не покончила с собой.И я помолилась боже укажи что мне делать и вдруг ваша статья.Я вколола один укол дипроспан и на утро боль ушла.Один бог знает что мне пришлось пройти и сколько потратить денег впустую за ети 5 лет.Спасибо вам огромное.
Сколько обращаюсь в сервис, столько помогают, всегда есть результат.
Благодарю за статью.
Обращаюсь сюда не первый раз. Очень полезный сайт.
Мега полезный сервис, осталось решиться пойти к врачу, до ужаса их боюсь.
Спасибо за оказанную помощь.
Все правильно, но везде ищу причины возникновения этой болячки и не могу найти.
Отличный сервис, все по делу. Жду назначенного дня консультации.
Показати ще 3
Всього 9 відгуків