Чи можна вилікувати викривлення хребта?
Викривлення хребта – це одне з найбільш часто діагностованих захворювань в ортопедії. У нормі хребтовий стовп характеризується наявністю 3 вигинів в передньо-задньому напрямку. Вони розташовуються в шиї, на рівні грудної клітки та попереку. Викривлення хребта вимагає кваліфікованої медичної допомоги, іноді (в запущених, складних випадках) – екстреної.
Здоровий хребет – запорука здоров'я тіла, а його деформація – це не тільки порушена, негарна постава, естетична непривабливість тіла, але й:
- зміна конфігурації хребта по відношенню до інших відділів скелета, що є провокуючим фактором розвитку захворювань кістково-м'язової системи і фізичної неспроможності;
- порушення роботи внутрішніх органів (через їх зміщення);
- погіршення якості життя.
Класифікація
Види викривлення хребта:
Сколіоз.
Зміщення хребтового стовпа боковим вектором (переважно, проблема виникає в дитячому віці та пов'язана з ростом кістково-м'язової системи). Буває трьох форм: C-подібний, S-подібний, Z-подібний. Також, існують класифікатори сколіозу за ступенем бічного викривлення, за походженням, за локалізацією викривлення, за рентгенологічною класифікацією, за зміною ступеня деформації в залежності від навантаження на хребет, за клінічним перебігом.
Патологічний лордоз.
Зміна (збільшення) вигину хребта відбувається в передньо-задньому напрямку, зазвичай страждають поперековий і шийний відділи. При лордозі грудна клітка стає плоскою, а живіт, навпаки, випинається вперед. Змінюється положення тулуба та внутрішніх органів, що призводить до таких захворювань як: міжпозвоночні грижі, остеоартроз, міозит, проблеми з боку внутрішніх органів.
Патологічний кіфоз.
Викривлення в передньо-задньому напрямку грудного відділу. Для кіфозу характерна наявність дугоподібного викривлення хребта (зі спини) в області грудних хребців. Кіфоз призводить до порушення роботи легенів, серця й органів шлунково-кишкового тракту.
Етіологія
Причини викривлення хребта:
- Генетична схильність
- Неврологічні розлади
- Аномальний тонус м'язів спини (наприклад, через церебральний параліч)
- Неправильна анатомія (наприклад, аномальна структура таза)
- Дисплазії кістково-рухової системи
- Неправильна постава
- Недостатня рухливість
- Міогенна контрактура
- Наявність пухлин і/ або травм хребта
- Деформація хребців після остеомієліту
- Аномалії розвитку, наприклад, виражена різниця довжини ніг
- Різні захворювання сполучної тканини та обміну речовин
- Дистрофія м'язів поперекового, грудного і шийного відділу хребта
- Остеопороз
Якою б не була причина, проблема вимагає своєчасного звернення за медичною допомогою. Оскільки, може призвести до небезпечних наслідків.
На початковій стадії ознаки викривлення хребта не є болючими. Тому, для своєчасного звернення за професійною допомогою, потрібно бути уважним до свого тіла і тіла своєї дитини. Одужання залежить від ступеня хвороби та готовності пацієнта виконувати реабілітаційні заходи та дотримуватися схеми лікування.
Клінічні прояви
Симптоми викривлення хребта:
- сколіоз – асиметрія плечей, ребер, лопаток і ніг, порушення ходи, м'язові болі, деформації грудної клітки та ін.;
- лордоз – потовщена грудна клітка, випнутий живіт, болі в спині, підвищена стомлюваність, обмеженість рухів в суглобах тощо;
- кіфоз – "кругла" спина, біль під час фізичних навантажень і незручних поз, швидка стомлюваність тощо.
Незалежно від того, які симптоми викривлення хребта ви виявили у себе або своєї дитини, не потрібно займатися самолікуванням, зверніться за кваліфікованою допомогою, яка буде мати не швидкий, але позитивний результат.
Особливості перебігу захворювання при вагітності
Більшість майбутніх мам зі сколіозом виявлять, що їх стан не впливає на вагітність. Але, жінки з серйозним викривленням хребта або ті, у яких патологія пов'язана зі стегнами, тазом або плечима, можуть відчувати біль, дискомфорт і проблеми з диханням. Необхідно якомога менше перебувати у вертикальному положенні, приймати теплі ванни та використовувати підтримку для живота. Полегшити стан може допомогти спеціальна гімнастика.
Особливості викривлення хребта у дітей
Більшість порушень, пов'язаних з вигином хребетного стовпа, формується в підлітковому віці (юнацькі форми). Але також вони можуть розвиватися до 3 років (ранні форми) і в період від 3 до 10 років (дитячі форми).
Важливо, щоб дитина вчасно почала систематичну ортопедичну та реабілітаційну терапію під постійним контролем фахівців. При зверненні до ортопеда лікар призначить ЛФК дітям, у яких діагностовано викривлення, і лікувальний масаж для дітей.
Ускладнення
Наслідки викривлення хребта:
- серйозні та незворотні деформації тулуба;
- зниження життєвої ємності легень;
- проблеми з мобільністю;
- виникнення таких серйозних медичних проблем як: міжхребетні грижі, остеопороз, міозити, деформуючі хвороби суглобів тощо;
- порушення функціонування серця, легенів, шлунково-кишкового тракту.
При патологічному лордозі й інших викривленнях важливо: своєчасно виявити перші симптоми та прийняти відповідне лікування.
Діагностика
Діагноз попередньо визначається під час звичайного візиту до сімейного лікаря. А уточнюється шляхом інструментальних досліджень. Діагностика викривлення хребта передбачає проведення:
- рентгенографії;
- магнітно-резонансної та комп'ютерної томографії (особливо, якщо лікар підозрює наявність грижі, порушень міжхребцевих дисків, остеопорозу тощо);
- електрокардіографії (якщо є підозри на проблеми з серцем).
Також, в діагностику лордозу, кіфозу і сколіозу входять додаткові методи досліджень, які допоможуть лікарю виключити або підтвердити патології внутрішніх органів, спровоковані деформацією хребта.
Після встановлення діагнозу сімейним лікарем або педіатром, пацієнта направляють до ортопеда. Зменшення симптомів захворювання або відсутність прогресу патології дозволяє повернути пацієнта до нормального життя.
Лікування
Чи можна вилікувати викривлення хребта? У більшості випадків неможливо повністю усунути деформацію, але можна зупинити її розвиток і запобігти необхідність хірургічного втручання на хребті.
Ключовим елементом лікування викривлення хребта є регулярні фізичні вправи, спрямовані на зміцнення м'язів, які відповідають за стабілізацію хребетного стовпа. Також, пацієнту, незалежно від приналежності до вікової групи, потрібні: масаж, мануальна терапія, фізіотерапія, дихальна гімнастика для підтримки роботи легенів.
Якщо проблема має швидко прогресуючу форму, то лікування викривлення хребта доповнюється застосуванням коригуючого корсета.
Операція з виправлення хребта необхідна, коли кривина складає 45-50 градусів і збільшується, незважаючи на класичні методи лікування.
Профілактика викривлення хребта
Профілактика викривлення хребта (особливо, сколіозу) пов'язана з постійним заняттям спортом і танцями (для хребта добре робити вправи на розтяжку), правильною організацією робочого і спального місця, контролем постави.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує викривлення хребта?
Повернути пацієнта до повноцінного життя допоможе лікування викривлення хребта в Києві в підрозділах клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Тут пацієнтові проведуть сучасну діагностику і призначить лікування досвідчений ортопед-травматолог. При необхідності, до процесу лікування підключаються й інші вузькі фахівці нашої клініки. Щоб записатися на консультацію, телефонуйте в наш кол-центр за номером, вказаним на сайті.
Сертифікати
Вiдгуки
Для меня очень актуальная статья. Благодарю!
Отличная статья, благодаря которой я решилась на поход к врачу!
Хороший материал, который дал ответы на многие вопросы. Я с искривлением давно борюсь, посоветовали тренировки с симметричной нагрузкой. Мне тренера запретили гантели брать, потому что неровно руки выводила бы, зато со штангой - что надо. И прогресс уже есть!
Многое прочла, но эта статья одна из лучших!
У ребенка проблемы с позвоночником, спасибо за такую информативную статью)!
Показати ще 2
Всього 5 відгуків