
Чим небезпечний ревмокардит?
Ревмокардит — це назва аутоімунного захворювання серця із запальною природою утворення, що уражає локально структури серця або весь орган цілком. Найчастіше на ревмокардит хворіють підлітки від 7 до 15 років.
Як класифікують ревмокардит: основні види та форми
Ревмокардит поділяють на види за ознакою ураження певної зони серця і за формою захворювання. З огляду на відділ, де прогресує хвороба, виділяють такі види ревмокардиту:
- міокардит — запалюється м'язова оболонка, збільшуються розміри серця і з'являються порушення серцевого ритму;
- перикардит — запалюється серцева сумка зі скупченням зайвої рідини;
- ендокардит — запалення уражає внутрішню оболонку і клапанний апарат, наслідками чого може бути розвиток вад серця;
- панкардит — запалюються комплексно всі відділи серця.
Також у клінічній кардіології поділяють такі форми ревмокардиту:
- класифікація за родом атаки — первинна і поворотна. Первинна форма трапляється з пацієнтом уперше, її ще називають дебютною. Поворотна форма — це тоді, коли пацієнт уже мав досвід із запаленням серця і атака трапляється повторно;
- класифікація за особливістю перебігу. Ця категорія включає також дві форми — ревмокардит, який супроводжується формуванням вади, і перебіг захворювання без ураження серцевих клапанів.
Перебіг захворювання може також супроводжуватися різними клінічними проявами — серцевою недостатністю з її ознаками, аритмією, кардіомегалією та іншими ефектами. Усе це вказує на ступінь тяжкості хвороби. З урахуванням цього у ревмокардиту може бути три стадії:
- легка (з органічним шумом у серці);
- середня (доповнюється збільшенням розмірів органу);
- важка (включає всі прояви попередніх стадій і доповнюється недостатнім кровообігом і перикардіальним випотом).
Ревмокардит серця має активну та уповільнену фази, за яких він може бути прогресуючим, рецидивуючим, гострим або хронічним.
Причини виникнення ревмокардиту
Основною причиною ревмокардиту є стрептококова інфекція глотки, яка може бути наслідком гострої ангіни, пневмонії або хронічного тонзиліту. Патологію збуджує штам БГСА, бета-гемолітичного стрептокока групи А. Бактерія викликає в організмі реакцію аутоімунної агресії, і клітини починають боротися зі сполучними тканинами, які схожі за будовою зі збудниками.
До причин ревмокардиту, крім інфекційного способу зараження, також входять вроджені форми. У цьому випадку організм має спадкову схильність до ревмокардиту.
Шляхи зараження ревмокардитом
Гостра ревматична лихоманка стає результатом реакції на бактерію Streptococcus pyogenes. Інфекція може передаватися дихальним і повітряно-крапельним шляхом.
Занедбаний перебіг вірусних захворювань та/або низький імунітет сприяють розвитку ревмокардиту. Також важливий фактор спадковості.
Симптоми при ревмокардиті серця
З урахуванням тяжкості захворювання й особливостей організму ознаки ревмокардиту можуть бути різними. В одних пацієнтів хвороба може легко протікати і мати із симптомів лише невеликий біль в області грудей. Також може виникати задуха під час фізичних дій. В інших біль може набувати сильного характеру і супроводжуватися іншими симптомами ревмокардиту:
- збоєм серцевого ритму;
- вологим кашлем;
- ломотою в усьому тілі;
- болями в суглобах;
- температурою вище 38 градусів;
- підвищеною пітливістю;
- набряками ніг;
- блідістю шкіри;
- посинінням частин тіла.
Прояви можуть стати відчутними на 1,5-2 тижні після зараження. За першими ознаками ревмокардиту складно визначити наявність захворювання. Це загальні зміни — трохи підвищується температура і з'являється стомлюваність.
Через тиждень ревмокардиту до симптомів приєднуються проблеми з серцем — утруднення дихання і прискорене серцебиття. Також з'являються незначні болі в серці, а за важкої стадії перебігу вже виникає кашель і задишка. Період хвороби може тривати від 2 до 6 місяців.
Особливості ревмокардиту у дітей
Ревматична лихоманка у дітей протікає набагато складніше, ніж у дорослих. У дитини при перебігу хвороби більше схильності до формування вади серця. Також яскравіше проявляються позасерцеві симптоми ревмокардиту — з'являються підшкірні вузлики, аннулярний висип і хорея.
При цьому ревмокардит у дітей більше піддається лікуванню, і за допомогою медикаментів можна запобігти рецидивам. Головне — забезпечити своєчасну медичну допомогу і пройти консультацію дитячого кардіоревматолога за будь-яких проявів ревматизму.
Які можуть бути ускладнення від ревмокардиту
Беззаперечно, проблеми з серцем — це завжди серйозно. Тому батьки цікавляться, чим небезпечний ревмокардит, і які можуть бути наслідки для здоров'я і життя.
Дає ускладнення ревмокардит переважно у формі серцевих вад. Також може виникнути серцева недостатність, утворитися тромби або трапиться ішемічний інсульт. Бувають також ускладнення ревмокардиту, які розвивають порушення ритму і знижують скорочувальну функцію органу.
Діагностика ревмокардиту
Для встановлення діагнозу ревмокардит серця слід обов'язково пройти консультацію кардіолога і виконати повноцінне обстеження. Діагностика ревмокардиту складається з таких лабораторних дій:
- аналізи крові;
- визначення рівня С-реактивного білка;
- перевірка антитіл до стрептокока.
Всі ці аналізи можна пройти в Клініці МЕДІКОМ. Також для підтвердження ревмокардиту потрібна діагностика з обстеження ураження серця:
- рентгенографія;
- ЕКГ;
- ЕхоКГ (УЗД серця з доплерографією);
- КТ грудної клітки.
Ці методи діагностики дають повну картину, оскільки симптоми ревмокардиту можуть не гостро проявлятися, особливо якщо це латентна форма захворювання.
Лікування при ревмокардиті
Якщо провели повноцінну діагностику і встановили форму ревмокардиту, то це підвищує шанси на успішне одужання. Відповідно до показань призначають лікування ревмокардиту, яке проводять медикаментозним методом, — прийом антибіотиків та інших засобів.
Призначають терапію з таких ліків:
- протизапальні засоби;
- антибактеріальні препарати;
- імунорегулятори;
- діуретики для зняття набряків.
Також за ревмокардиту важливо приймати препарати, які нормалізують ритм серцевих скорочень і відновлять артеріальний тиск. Для лікування легкої форми лікарі можуть розписати амбулаторний курс прийому ліків. Якщо ж форма складна, то необхідна госпіталізація. У будь-якому разі потрібен суворий постільний режим не менше 4 тижнів.
Пізніше підключають фізіотерапевтичні вправи, масаж і лікувальну гімнастику.
Яка послуга вас цікавить?
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
Профілактика ревмокардиту
Профілактика ревмокардиту полягає у негайному лікуванні інфекційних захворювань, викликаних стафілококом. Для пацієнтів з високою схильністю до вторинного захворювання рекомендується профілактика рецидивів ревмокардиту.
Також за ревмокардиту клінічні рекомендації полягають у правильному харчуванні. Дієта повинна містити підвищений вміст білка і жирних кислот.
Питання-Відповідь
Які бактерії викликають ревмокардит?
Ревмокардит — це аутоімунне захворювання, яке розвивається як реакція на інфекцію. Одноклітинні мікроорганізми (стрептококи групи A) синтезують сполуки, схожі з речовинами у тканинах організму. У результаті імунна система бореться не тільки з бета-гемолітичним стрептококом, а й із власним організмом.
Які вправи можна робити при ревмокардиті?
При ревмокардиті показана лікувальна фізкультура (ЛФК). Помірне навантаження показане після основного лікування. Руховий режим розширюється поступово. Використовуються дихальні вправи, ходьба, гімнастика із залученням дрібних і середніх м'язових груп, велотренажер.
Як відрізнити ревмокардит від міокардиту?
Міокардит — це ураження серцевого м'яза запального характеру. На відміну від ревмокардиту, міокардит рідко буває самостійним захворюванням. У тому числі патологія часто розвивається як наслідок ревмокардиту.
Який лікар лікує ревмокардит
Щоб пройти курс лікування ревмокардиту в Києві, необхідно звернутися до кардіоревматолога в клініці МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Тут організовано повний комплекс для огляду та лікування ревмокардиту сучасними методами.
Запишіться на консультацію. Контакт-центр клініки працює цілодобово.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1500 грн
запис на прийом
|
|
1300 грн
запис на прийом
|
|
1350 грн
запис на прийом
|
1261. Ревматоїдний фактор (РФ, кількісне визначення)
|
340 грн
запис на прийом
|
5368. * Ревмопроби (C-реактивний білок - кількісне визначення, антистрептолізін-О - кількісне визначення, ревматоїдний фактор - кількісне визначення) (Враховано знижку 20%)
|
870 грн
запис на прийом
|
Сертифікати
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Вiдгуки
Висловлюю подяку лікарям клініки МЕДІКОМ за вчасно поставлений діагноз, який допоміг уникнути ускладнень при подальшому лікуванні від ревмокардиту.
З'явилися проблеми із серцем. Пішла до кардіолога, думала нічого серйозного, але діагностика показала ревмокардит. Проходжу лікування. Клініка хороша, умови сучасні. Рекомендую.