exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Лікування анальних тріщин
5095. * Висічення анальної тріщини з сфінктеротомією та анопластикою
30000 грн.
Більше Згорнути down

Лікування анальних тріщин

У клініці МЕДІКОМ ви можете пройти лікування анальних тріщин і назавжди позбутися неприємного болю в задньому проході. Наші досвідчені фахівці використовують новітні технології діагностики та лікування проктологічних захворювань. У клініці для цього є все необхідне обладнання, а загальна атмосфера закладу сприяє швидкому одужанню.

Анальна тріщина — це поздовжній болісний розрив (пошкодження, вилучення) анодерми, ділянки шкіри в нижньому кінці анального каналу.

Тріщини заднього проходу найчастіше виникають по середній лінії заднього кола анального каналу. Патологія зазвичай діагностується у людей від 20 до 40 років. Іноді проявляється в дитячому віці або у вагітних.

Відкрити Згорнути down

Класифікація захворювання

Види анальних тріщин поділяються за тривалістю та причинами виникнення:

  • Гостра анальна тріщина.
    Це рана, що нещодавно утворилася в анальному каналі. Симптоми тривають не більше 3 місяців, при цьому відчувається сильний біль.
  • Хронічна анальна тріщина.
    Утворюється після 3 місяців з моменту появи перших симптомів, якщо хворобу не лікувати. Проктологічне обстеження виявляє виразки, що викликають біль, часто з'являється фіброз внутрішнього анального сфінктера.
  • Рецидивуюча тріщина заднього проходу.
    Клінічна картина захворювання проявляється після хірургічного втручання.
  • Післяпологова анальна тріщина.
    Симптоми захворювання найчастіше з'являються відразу після пологів або протягом найближчих 8 тижнів. Під час акту дефекації або незабаром після нього у пацієнта з'являються біль і кровотеча із заднього проходу різної інтенсивності.
  • Неопластичні анальні тріщини.
    Причинами є онкологічні захворювання в цій зоні, а також генералізовані процеси (лімфоми, лейкози).

Варто зазначити, що ця патологія відрізняється від геморою. При цьому захворюванні відбувається запальний процес внутрішніх венозних вузлів. Формування анальної тріщини виникає внаслідок запущеного геморою або з'являється самостійно.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Основні причини анальних тріщин:

  • діарея, що викликає надмірну експлуатацію анального каналу;
  • погіршення кровопостачання тканин анального каналу;
  • запалення шкіри країв ануса;
  • інфекція анальних залоз;
  • порушення розслаблення внутрішнього м'яза сфінктера і його надмірне скорочення, що перешкоджає правильному загоєнню анального каналу після травми;
  • механічне порушення цілісності тканин анального каналу занадто твердими і великими шматками випорожнень під час дефекації.
Відкрити Згорнути down

Причиною анальних тріщин також можуть бути:

  • заняття анальним сексом;
  • часті запори;
  • кишкові виразки (виразковий коліт);
  • тривалі пологи;
  • хвороба Крона.
Відкрити Згорнути down

Патогенез

Як виникають тріщини заднього проходу? Кровообіг в анальному каналі хворих людей набагато слабший, ніж у здорових. Після травми в цій зоні ішемія збільшується через збільшення тиску спокою в анальному каналі, який викликається підвищеною напругою внутрішнього м'яза сфінктера. Поява рани в кінці прямої кишки призводить до багаторазових і поглиблюваних порушень цілісності анодерми. Внутрішній м'яз анального отвору, відкритий на дні тріщини, скорочується, викликаючи сильну хворобливість і розсуваючи краї рани. Це перешкоджає загоєнню. При кожній дефекації надмірне скорочення внутрішнього анального сфінктера посилює прояв ознак анальної тріщини.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви анальної тріщини

Анальна тріщина, симптоми якої найбільш виражені в перші дні захворювання, характеризується поступовим ослабленням ознак.

Симптоми гострої анальної тріщини:

  • сильний тиск у задньому проході;
  • відчуття печіння в ураженому місці;
  • ректальна кровотеча - належить до типових симптомів анальної тріщини і виникає зазвичай при випорожненні кишківника; на туалетному папері та білизні залишаються сліди крові;
  • біль у задньому проході - найчастіше виникає в процесі дефекації і триває пів години після неї; описується, як сильний, гострий, колючий або жалючий напад;
  • свербіж в анальному отворі.
Відкрити Згорнути down

При хронічній анальній тріщині пацієнт неохоче ходить в туалет, зупиняє спорожнення, відкладає їх на потім, побоюючись болю. Це змушує випорожнення довше залишатися в прямій кишці, роблячи їх більш твердими і густими. У результаті стул насилу проштовхується через вузький канал, відновлює травму, розтягує краї рани і відкриває її.

З часом симптоми анальної тріщини стають терпимими, і хворий до них звикає. Але це загрожує виникненням ускладнень.

Анальні тріщини
діагностика проктології
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу захворювання під час вагітності

Тріщини анального отвору — найчастіші причини болю в цьому місці у вагітних. Варто врахувати, що у період вагітності симптоми загострюються у пацієнток з хронічною формою анальної тріщини. В основі лежить схильність до запорів під час вагітності. Клінічна картина тріщини заднього проходу включає хворобливість і незначну кровотечу під час дефекації. Також спостерігається свербіж, печіння навколо ануса або запор.

У процесі діагностики лікар проводить опитування і ретельно оглядає задній прохід пацієнтки.

У період виношування дитини лікування має бути консервативним. Основа лікування — це профілактика і лікування запорів. Цього досягають за допомогою високої залишкової дієти, яка включає овочі, крупи, темний хліб і вівсянку. Крім того, необхідно випивати не менше 2 літрів рідини на день. Лікування при тріщинах анального отвору в цьому фізіологічному періоді орієнтоване на нівелювання запального процесу, купірування постійних болів і відновлення пошкоджених тканин. До хірургічного втручання слід вдаватися після закінчення пологів.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

Причинами тріщини в анусі в дитячому віці є не тільки запор, а й діарея або надмірна напруга м'язового шару сфінктера.

Найбільше діти скаржаться на болі після випорожнення кишківника. Крім того, виявляється кров на туалетному папері. Тріщина заднього проходу провокує печіння і відчуття свербіння.

Фахівцеві нескладно виявити патологію. Зазвичай достатньо провести огляд періанальної зони та оцінити характерні для захворювання зміни.

Одна з основних дій, рекомендованих при лікуванні анальної тріщини, — зміна дієти. У раціоні має з'явитися багато клітковини, яка запобігатиме запорам, що істотно ускладнюють процеси загоєння анальної тріщини. Дитині призначаються засоби для пом'якшення стулу і протизапальна терапія. Також можна виписати препарати, що впливають на тонус анальних сфінктерів. Останнє, що можна зробити, це хірургічна операція.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Наслідки анальної тріщини:

  • Періанальний абсцес з сильним різким болем і теплою, м'якою шишкою з характерним «симптомом бульбашок».
  • Анальний свищ, який виникає на основі нелічених анальних тріщин або неправильно дренованих періанальних абсцесів. Симптом — біль під час дефекації або кашлі.

До післяопераційних наслідків анальної тріщини відносять нетримання кала і газове нетримання.

Відкрити Згорнути down

Діагностика анальної тріщини

Підставою для постановки діагнозу є збір анамнезу і докладне проктологічне обстеження.

Проктологічне обстеження складається з:

  • огляду анальної зони;
  • пальцевого обстеження заднього проходу;
  • інструментальної діагностики.

Під час огляду місця навколо ануса часто виявляється тріщина, яку видно при відкритті сідниць. Може бути також видно розрослу анодермальну складку за межами анального отвору.

У діагностиці анальної тріщини ключову роль відіграє ректальне обстеження. Зазвичай воно виконується в коліно-ліктьовому положенні або лежачи на лівому боці. Визначити форму перебігу хвороби важливо з точки зору вибору правильного лікування.

До інструментальних методів діагностики відносять:

  • Ендоскопічні дослідження.
    Для оцінки стану нижніх відділів кишківника.
  • Аноскопію.
    Включає огляд заднього проходу і ректального фрагмента над ним (8–15 см).
  • Ректороманоскопію.
    Включає огляд кінцевого відділу товстої кишки за допомогою дзеркала, що вводиться для оцінки заднього проходу, прямої кишки і кінцевої частини сигмовидної кишки.
  • Колоноскопію.
    Включає дослідження всієї товстої кишки і всіх її частин. Під час їх виконання можна взяти зразок з ураженої ділянки, видалити, наприклад, поліп.

Іноді призначається УЗД органів малого тазу, або біохімія крові.

Відкрити Згорнути down
Видеоколоноскопия
Відеоколоноскопія
Оперативна проктологія
Центр проктології
Аноскопія
Аноскопія
Биохимический анализ крови
Біохімічний аналіз крові

Лікування анальних тріщин

Як лікувати анальну тріщину? Попередньо проводиться консервативне лікування. За відсутності позитивної динаміки пацієнту пропонують хірургічне втручання.

Рекомендації дієтолога передбачають:

  • введення в меню великої кількості клітковини і продуктів, що полегшують спорожнення;
  • пиття від 2 л води на день;
  • виключення гострих спецій, алкоголю та інших продуктів, що ускладнюють симптоматику.

Медикаментозний етап лікування анальної тріщини:

  • протизапальні препарати;
  • знеболюючі;
  • мазі для зниження тонусу внутрішнього м'язового шару сфінктера, що загоюють і покращують гідратацію;
  • теплі сидячі ванни з екстрактами трав, що розслабляють;
  • препарати, що містять гіалуронову кислоту.
Відкрити Згорнути down

Коли гостра анальна тріщина не заживає або має хронічний характер, наступним етапом лікування є введення ботулотоксину А (ботоксу) в м'яз сфінктера. Цей метод триває 2–4 місяці, даючи можливість тріщині зажити.

Відкрити Згорнути down

Операції під час анальної тріщини

Хірургічне втручання проводять тільки коли присутня кровотеча і сильні болі. Види оперативного втручання при анальній тріщині:

  • анальний розвід;
  • поділ анальних сфінктерів;
  • розріз внутрішнього анального сфінктера (латеральна сфінктеротомія).

У важких ситуаціях виконується висічення анальної тріщини. Подібні оперативні втручання проводяться в умовах стаціонару. Сучасним методом є лазерний варіант висічення анальної тріщини.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Тріщина в анусі вимагає певного часу для повного загоєння. Понад 90 % пацієнтів після оперативного лікування не страждають рецидивами. Але періодичне відвідування лікаря-проктолога обов'язкове. Коли проблема повторюється без видимої причини і знову з'являються ознаки анальної тріщини, пацієнту потрібна подальша інструментальна діагностика.

Контрольні обстеження проводять кілька разів протягом 1,5 місяця після хірургічного лікування.

Відкрити Згорнути down

Профілактика захворювання

Щоб запобігти анальним тріщинам, необхідно уникати запорів за допомогою правильних звичок, дієти та фізичних вправ.

Для правильного випорожнення кишківника важлива відповідна дієта, багата клітковиною, яка призначена для пом'якшення стулу і збільшення його обсягу.

Продукти, рекомендовані при запорі:

  • зернові висівки;
  • житні пластівці;
  • густа крупа;
  • чорний хліб, цільнозерновий хліб;
  • груші;
  • яблука;
  • ожина, малина;
  • червона квасоля;
  • білі боби;
  • капуста;
  • цвітна капуста;
  • горох.
Відкрити Згорнути down

Продукти, протипоказані при запорі:

  • міцна кава і чай, какао, алкоголь;
  • паштети;
  • жирні білі сири, жовті сири, плавлені сири;
  • жирне м'ясо: свинина, субпродукти, баранина;
  • манна крупа;
  • рис;
  • жирні, смажені страви, картопля фрі, картопляні оладки;
  • солодощі з шоколадом;
  • банани, цитрусові.
Відкрити Згорнути down

Профілактика анальної тріщини вимагає дотримання питного режиму з вживанням 2 літрів рідини на добу.

Поради та рекомендації

На що звернути увагу:

  • сидячі ванни з теплою водою полегшують симптоми захворювання;
  • потрібно вибрати м'який туалетний папір без запаху;
  • пацієнту треба утримуватися від розчісування періанальної зони, оскільки це ще більше дратує пошкоджену слизову;
  • замість паперу можна використовувати вологі інтимні серветки.
Відкрити Згорнути down

Необхідно пам'ятати про ретельну гігієну навколо анального отвору після кожного акта дефекації і правильну сушку його після душу.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чому не заживає тріщина заднього проходу?

Існує тільки дві причини, які не дають змогу довго позбавиться від анальної тріщини. Перша — це неправильно підібране лікування. А друга — присутність дратівливих факторів. Погано загоююча тріщина призводить до хронізації захворювання.

Як довго заживає тріщина заднього проходу після операції?

У разі відсутності позитивної динаміки, при терапії анальної тріщини вдаються до висічення анальних тріщин. За допомогою операції можна повністю позбудеться рани. Сучасні технології дозволяють лікувати анальну тріщину лазером. Лазерна вапоризація для лікування анальної тріщини застосовується при хронічній формі захворювання. Загоєння анальної тріщини після операції займає близько 5–10 днів.

Що таке сторожовий бугорок?

Хронічна анальна тріщина викликає ускладнення у вигляді сторожового бугорка. Його розростання викликає дискомфорт, сильні больові відчуття при дефекації, які зберігаються тривалий час. Часта травматизація пошкоджених сполучних тканин викликає регулярні кровотечі, може стати причиною анемії та запаморочення.

Чи можна вилікувати хронічну тріщину заднього проходу без операції?

Без операції лікувати хронічну анальну тріщину можна. Але тільки в тому випадку, якщо вона знаходиться в гострій стадії, а запальний процес триває понад 4 тижні з моменту появи дефекту. До таких методів належить лазерне і радіохвильове висічення, яке дозволяє також усувати рубцеві ускладнення. У будь-якому випадку застосування альтернативних хірургічних методів лікування повинно проводитися тільки в проктологічному стаціонарі.

Як швидко вилікувати тріщину в задньому проході?

Лікування анальної тріщини займає тривалий час і вимагає самодисципліни від пацієнта. Лікування включає себе не тільки медикаментозну терапію, а й сувору дієту. Необхідно одягатися відповідно до погоди, не допускати переохолодження і перегрівання. Якщо професійна діяльність передбачає малорухливий спосіб життя, необхідно в перервах виконувати спеціальні вправи.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург

Експерт у напрямку:

Лікар-хірург вищої категорії, проктолог першої категорії

Який лікар лікує анальні тріщини?

У клініці МЕДІКОМ лікар-проктолог проведе оперативну діагностику та призначить ефективне лікування анальної тріщини в Києві. Ми пропонуємо амбулаторні та стаціонарні процедури, а також комфортні умови як при підготовці до лікування, так і після його проведення.

Консультація лікаря-хірурга допоможе в зборі докладного анамнезу, включаючи попереднє обстеження. По кожному турбуючому симптому фахівець порекомендує відповідну діагностичну процедуру і запропонує консервативні або хірургічні методи лікування. Для зручності пацієнтам можна звернутися в найближчі підрозділи клініки на Оболоні або Печерську. Звертайтеся до нас, щоб не допустити неприємних ускладнень і виникнення хронічних анальних тріщин.

comment 29
Гаврилов Григорій Олександрович
Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург
comment 37
Корнієнко Олександр Володимирович
Лікар-хірург вищої категорії, проктолог
comment 49
Меркотан Володимир Георгійович
Лікар-хірург вищої категорії, проктолог першої категорії
comment 8
Паламарчук Леся Дмитрівна
Лікар-хірург, проктолог другої категорії
comment 44
Счастний Володимир Михайлович
Лікар-хірург вищої категорії, судинний хірург, флеболог, проктолог, спеціаліст з бариатричної хірургії

Вiдгуки

31.05.2021 09:37
Петрова А. Д.

Доброго дня. Не думала, що це серйозно, тільки тепер зважилася піти в лікарню.

08.04.2021 15:22
Анастасия

Спасибо автору, попробую ваши методы лечения, т.к. мучаюсь периодически этим недугом.

11.02.2021 20:47
Святослава

Дякую, дуже гарна та користна стаття.

20.01.2021 10:06
Тимофєєва

Все правильно написано, але тільки перш ніж застосовувати методи лікування, спочатку проконсультуйтеся з лікарем.

17.11.2020 16:31
Виолетта

Автору спасибо, за полезную информацию, сама лечится не берусь, записалась на прием к хирургу и проктологу.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down