Як запобігти появі несправжнього крупу?
Несправжній круп — це гострий патологічний стан, вражаючий верхні дихальні шляхи. Основним проявом є зменшення просвіту гортані, в результаті чого порушується дихання і з'являються додаткові симптоми, які допомагають лікарю диференціювати хворобу: «гавкаючий» кашель і осиплість голосу.
Найчастіше хвороба вражає дітей в віці від 6 місяців до 5 років. Цьому сприяють анатомічні особливості розташування гортані та фізіологія дихання в дитячому віці. За статистикою половина випадків доводиться на період життя від 2 до 3 років. Патологія небезпечна. Результат може бути летальним.
Класифікація несправжнього крупу
Існує розподіл цієї хвороби на вірусний і бактеріальний круп — все залежить від причини його виникнення. Причиною вірусного крупу можуть бути грип, ГРЗ, кір, віспа, герпес. У випадку з бактеріальним — бактерії стрептокока, ентерокока, кишкової палички, стафілококу та ін.
Перебіг хвороби відбувається в 4 стадії (кожна з яких має свою клінічну картину):
- 1 стадія — компенсована. У дитини спостерігається періодична млявість або збудження. Дихання звичайне, з'являються ознаки невеликої захриплості й приєднується «гавкаючий» кашель.
- 2 стадія — субкомпенсована. При ясності свідомості дитина постійно збуджена. Гучне дихання прискорене, показники пульсу вище за норму, бліді шкірні покриви.
- 3 стадія — декомпенсована. Сплутаність свідомості виражається в дезорієнтації, загальмованості та сонливості. Усі елементи грудної клітини беруть участь в диханні. Кашель характеризується грубістю й гучністю.
- 4 стадія — найбільш важка — гіпоксія. Настає асфіксія, дитина знаходиться в несвідомому стані. Можлива поява судом. Не виключений летальний результат.
Також, якщо крім ознак крупу, є ознаки інших, супутніх захворювань — це ускладнений круп, якщо немає — неускладнений.
Етіологія і патогенез несправжнього крупу
Переважно, причина несправжнього крупу — результат перенесеної вірусної інфекції. Більша частина всіх випадків захворювання виникає як ускладнення після парагрипу. У решти 20 % винуватцями захворювання є ентеровіруси, аденовіруси або риновіруси.
Фактори, при яких несправжній круп може розвинутися:
- анатомічна незрілість дихальних шляхів;
- м'якість і піддатливість хрящів;
- алергічні реакції;
- недоношеність в анамнезі;
- вага дитини перевищує норму.
Шляхи виникнення несправжнього крупу
Джерелом інфікування є носій збудника (вірус чи бактерія). Передача інфекції відбувається внаслідок кашлю або чхання. Інкубаційний період займає час від тижня до 11 днів. Спостерігається сезонність захворювання. Восени та взимку ризики зараження набагато вищі.
Ознаки несправжнього крупу виникають на фоні неспецифічних симптомів, приблизно через 3-4 дні після зараження. Загострення клінічної картини спостерігається у вечірній або нічний час. Дитина може прокинутися від «гавкаючого» кашлю, а її температура — підвищується до 38 °С.
Далі з'являється прискорене дихання і до процесу залучаються всі м'язи грудної клітини. Стан вимагає негайного медичного втручання. При своєчасному зверненні до лікувальної установи — прогноз сприятливий.
Летальний результат відбувається в запущених випадках.
Клінічні прояви несправжнього крупу
В залежності від стадії захворювання розрізняють наступні симптоми несправжнього крупу. Зазвичай на тлі запалення виникає набряк гортані. Поява осиплості має підґрунтям ураження голосових зв'язок. Виділяється густа мокрота.
До ключових симптомів несправжнього крупу відносять:
- дисфонію;
- свист під час вдиху, що виникає внаслідок вузькості просвіту гортані;
- сухий кашель «гавкаючого» характеру.
Коли дихальний процес порушений, м'язи грудної клітини мобілізуються на допомогу дитині. Відбувається розширення крил носа з метою забору більшої кількості повітря, обличчя стає блідим, проявляються симптоми збудження нервової системи.
Особливості перебігу несправжнього крупу під час вагітності
Несправжній круп у дорослих людей — явище рідкісне. Але його поява на будь-якому терміні вагітності загрожує ускладненнями матері та плоду. Важливим моментом залишається своєчасна діагностика й звернення за медичною допомогою. Призначення препаратів треба обов'язково узгоджувати з гінекологом.
Особливості несправжнього крупу у дітей
При будь-якій стадії несправжнього крупу, крім першої, необхідна госпіталізація дитини до інфекційного відділення лікарні.
Екстрена допомога потрібна пацієнту в наступних ситуаціях:
- вік до 1 року;
- лікарська терапія не дала ефекту;
- в анамнезі дитини присутня недоношеність;
- існуючі супутні захворювання або вроджені пороки.
Якщо стан дитини викликає тривожні побоювання, слід моментально викликати швидку допомогу або попрямувати до стаціонару самостійно.
Ускладнення
Наслідки несправжнього крупу можуть призвести до негативного розвитку ситуації. На першому місці серед ускладнень — бактеріальний трахеїт і гнійний бронхіт. Особливу небезпеку становить поява пневмонії. Всі ці стани вимагають тривалого і дорогого лікування.
Можливий летальний результат.
Діагностика крупу
Діагностика несправжнього крупу — це збір анамнезу, оцінка скарг і отримання інформації про щеплення. Після відвідування педіатра за місцем проживання, консультацію повинен провести й дитячий отоларинголог. Для лікаря важливі показники температури тіла, частоти дихання та пульсу.
Обов'язково потрібні дослідження:
- загального аналізу крові;
- біохімічного аналізу крові;
- аналізу на наявність бактерій і вірусів в організмі.
Крім лабораторних методів застосовують рентгенографію легень і фіброендоскопію гортані.
Тяжкість стану пацієнта оцінюється за спеціальною шкалою. Вона містить перелік усіх типових симптомів цієї хвороби.
Лікування несправжнього крупу
Відновлення дихання й поліпшення загального самопочуття пацієнта — головна мета, яку переслідує лікування несправжнього крупу. Не можна допустити прогресу стенозу гортані. Тому надання першої допомоги при несправжньому крупі направлене на блокаду запалення та зняття набряку.
Обов'язково використовувати небулайзер, що містить глюкокортикостероїд. Такий препарат миттєво досягає місця ураження гортані та має протизапальну дію, одночасно звужуючи судини. Ефект можна спостерігати вже за 20 хвилин.
Під час лікування несправжнього крупу в стаціонарних умовах обґрунтовано застосування дексаметазону або преднізолону.
До додаткових засобів відносять:
- противірусні препарати, якщо виявлений подібний збудник в організмі. Такі речовини найбільш ефективні у перші дві доби лікування;
- антибактеріальні препарати — призначаються після виявлення бактерій в організмі дитини методами лабораторної діагностики. Вони також попереджають розвиток ускладнень;
- бронхолітики — застосовуються при непрохідності дихальних шляхів;
- препарати, які розріджують мокротиння, призначаються після гострого періоду.
Щоб уникнути летального результату, перша допомога при несправжньому крупі повинна бути своєчасною.
Контроль вилікуваності несправжнього крупу
Спостереження за станом дитини в стаціонарі відбувається до зменшення або зникнення симптомів несправжнього крупу.
Ефективність лікування крупу підтверджується:
- появою вільного дихання;
- нормалізацією температури тіла;
- відсутністю бактеріальних ускладнень.
Профілактика крупу
Запобігання виникненню захворювання тримається на профілактичних заходах.
Профілактика несправжнього крупу включає:
- щорічну вакцинацію від грипу;
- застосування постійних гігієнічних процедур;
- періодичне провітрювання приміщення;
- підвищення загальної опірності організму до різних збудників шляхом правильного харчування та дотримання режиму сну.
Поради та рекомендації
Дії після виписки зі стаціонару:
- виклик сімейного лікаря або педіатра додому для оцінки стану дитини;
- продовження симптоматичного лікування захворювання;
- проведення вакцинації від грипу через 2 тижні після остаточного одужання.
На початку захворювання не можна користуватися порадами народної медицини. В цьому випадку вони не працюють.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує несправжній круп?
Першу допомогу хворій дитині надають фахівці швидкої допомоги. Після госпіталізації діагностикою та призначенням препаратів займаються лікар-педіатр і дитячий інфекціоніст за сприяння отоларинголога. Важливо не помилитися з постановкою точного діагнозу. Тому обстеження рекомендується пройти на новітньому обладнанні клініки МЕДІКОМ.
Кваліфікований персонал медичного центру забезпечує ефективне лікування несправжнього крупу в Києві. Звертатися за допомогою можна в підрозділи нашої клініки, розташовані на Оболоні та Печерську, або викликати бригаду невідкладної допомоги чи педіатра клініки додому. Здоров'я дитини вимагає звернення тільки до професіоналів!
Сертифікати
Виїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).
Вiдгуки
У мого сина часто бувають фарингіти та бронхіти, але такого тяжкого стану ще жодного разу не траплялося. У нього з'явився сильний і дуже лякаючий свист, змінився голос, Даня важко дихав. Я здогадувалася, що це несправжній круп, але не знала, що мені робити. Вдома була з дитиною одна. Як добре, що я одразу викликала швидку допомогу! Ми ходимо до педіатра у клініку Медіком, тому невідкладну допомогу я вирішила викликати саме звідти. Приїхали на виклик хвилин за 10. Допомогу синові надавала Антропова Тетяна Вікторівна. Вона майже відразу зуміла відновити синові дихання та стабілізувати його стан! Приблизно через півгодини Даня вже нормально дихав. Лікар зробила інгаляцію із якимось препаратом. Небулайзер у нас удома був. Тетяна Вікторівна заспокоїла мене. Напрочуд чуйна людина! Вона все пояснила мені, запевнила, що до ранку нового нападу не буде і порадила вранці викликати педіатра додому. Ми так і вчинили. Я певна, що саме Тетяна Вікторівна врятувала моєму синові життя. Тепер я вмію надавати допомогу при крупі, але на той момент я була абсолютно не готова до цього.
Сину 4 роки і після чергової застуди у нього пізно ввечері почався несправжній круп. Ми з дружиною злякалися не на жарт. Хотів швидку викликати, але дружина набрала нашого педіатра з клініки Медіком Софію Михайлівну Зиньковську. Вона нам все докладно пояснила, і ми самі змогли допомогти синові. Софія Михайлівно, я дуже вдячний вам за це! Ви не тільки лікар хороший, але ще й людина чудова. Дякую, що завжди на зв’язку!
Донька гостювала у бабусі в селі, у неї різко змінився голос і з'явився свист із горла. Бабуся наша дуже злякалася і одразу викликала додому фельдшера. Він зміг надати доньці першу допомогу, але порадив обов'язково звернутися до лікаря, оскільки причина несправжнього крупу залишилася незрозумілою. На наступний день ми звернулися до педіатра, і вона порекомендувала нам консультацію алерголога. За порадою подруги, у якої син страждає від алергії, звернулися до дитячого алерголога Світлани Юріївни Матвєєвої. Вона приймає у клініці Медіком на проспекті Героїв Сталінграда, 6Д. Нам призначили аналіз та змогли виявити алерген. Тепер ми обходимо його. Продовжуємо лікування у Світлани Юріївни і вдома я постійно маю всі препарати для надання невідкладної допомоги. Несправжній круп - це дуже небезпечно і потрібно завжди бути готовим до нього.
Дочка часто болеет, и мы наблюдаемся у чудесного педиатра Матвеевой Светланы Юрьевны. Она принимает в клинике Медиком. По счастливой случайности она не только педиатр, но и детский аллерголог. У дочки есть аллергия и врач предупреждала меня, что на ее фоне может возникать ложный круп. Надеялась, что нас обойдет стороной это опасное осложнение, но по совету врача купила небулайзер и препараты, которые могут понадобиться для оказания первой помощи. К сожалению, они нам пригодились. Я очень испугалась, но ингаляция быстро помогла и уже через 15 минут дочка смогла нормально дышать. Светлана Юрьевна, спасибо вам за вашу бдительность!
Син захворів на ГРВІ і на третій день у нього почався несправжниій круп. Я відразу ж викликала швидку допомогу із клініки Медіком. Сергєєва Альбіна Миколаївна дуже швидко приїхала на виклик, буквально хвилин за 10. Вже через півгодини дитина змогла нормально дихати. Альбіно Миколаївно, дякую вам за ваш професіоналізм!
Моєму синові всього 3 місяці і вночі у нього почався напад несправжнього крупу. Я не думала жодної хвилини і одразу викликала швидку з клініки Медіком, яка знаходиться неподалік нашого будинку. Допомога нам надали дуже швидко. Лікар наполіг на госпіталізації. Далі сина лікував чудовий лікар Ярослав Сергійович Слеб. Я зовсім не шкодую, що викликала швидку допомогу саме із цієї клініки. Тут працюють досвідчені лікарі, є вся необхідна техніка надання допомоги, створені умови для мам з маленькими дітьми. Лікування обійшлося недешево, але Ярослав Сергійович не відходив від сина, доки його стан не стабілізувався. Побільше було б таких фахівців!
Ой, мы с этим сталкивались. Спасли нас ингаляции и частые проветривания. Статья отличная, всем бы мамам почитать.
Спасибо, за информацию, никогда не слышала об этой болячке
Полезная статья, сталкивались буквально недавно. Ингалятор теперь наш лучший друг. Круп появляется или нет, а даже при простудных болячках очень хорошо помогает прогревать.
Приму рекомендации во внимание и надеюсь эта проблема обойдет нас стороной.
Я вообще не в курсе, но у ребенка всегда так тяжко все эти ларингиты проходят... спасибо большое за рекомендации и информацию)))
Отличная статья, я как мама годовалого ребенка уже сохранила в закладки)
Спасибо, за полезную статью! Главное в такой ситуации - не растеряться....и не паниковать.
Показати ще 3
Всього 13 відгуків