exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Ткннельний синдром
94. Консультація ортопеда-травматолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Як лікувати тунельний синдром?

За перших ознак ущемлення нерва звертайтеся до клініки МЕДІКОМ. Наші досвідчені неврологи проведуть огляд, призначать лабораторні дослідження та розкажуть, як лікувати тунельний синдром. У клініці є всі необхідні умови для проведення точної діагностики та ефективної терапії будь-яких неврологічних захворювань.

Тунельний синдром — це неврологічне захворювання, при якому передавлюється (затискається) нерв. М'язи, кістки і сухожилля здавлюють нервові волокна, що призводить до різних неприємних відчуттів. У медичних статтях застосовується термін «хронічна травма від повторюваної напруги», «тунельна невропатія» або «компресійно-ішемічна невропатія».

Сьогодні на цю профпатологію страждають водії, програмісти, письменники, деякі службовці, музиканти та представники професій, у яких під час виконання монотонної роботи задіюється дрібна моторика кисті. Це актуальна проблема для 2–3 % громадян працездатного віку.

Відкрити Згорнути down

Тунельний синдром: види та локалізація

Більшість випадків тунельного синдрому належить до патології зап'ястя. Нижні кінцівки вражаються набагато рідше. Найменше випадків захворювання пов'язано з невропатією тулуба й шиї. Описано понад тридцять видів цієї патології. Це третина від усіх захворювань периферичної нервової системи.

До невропатії нижніх кінцівок належать:

  • парестетична мералгія (тунельний синдром стегнового нерва) — упередження латерального шкірного нерва стегна паховою зв'язкою (переважно);
  • тарзальний синдром — передавлювання великогомілкового нерва в тунелі медіальної кісточки;
  • тунельний синдром малогомілкового нерва (фібулярний синдром) — здавлювання нерва в коліні;
  • неврома Мортона — здавлювання підошовних пальцевих нервів.

Тунельні синдроми, що вражають руки, поділяють на патології серединного, ліктьового та променевого нерва. Невропатії серединного нерва включають синдроми:

  • зап'ястного каналу (карпальний);
  • пронаторний, відомий як параліч медового місяця (молодят) або синдром Сейфарт;
  • супраконділярний, відомий як любовний параліч, який виникає від тиску лежачої голови партнера на зігнуту в лікті руку або при переломі.

Тунельний синдром ліктьового нерва має два види патології:

  • синдром Гюйона — проявляється на долоні;
  • кубітальний тунельний синдром — ліктьовий нерв.

Тунельний синдром променевого нерва діагностується як:

  • "костильний параліч" - пахвова западина;
  • "лікоть тенісиста" - обмеження в під ліктем;
  • радіальний тунельний синдром - проявляється при розгинанні пальців і зап'ястя;
  • синдром спірального каналу - середня третина плеча.
Відкрити Згорнути down

Найчастіше розвивається компресійно-ішемічна патологія верхніх кінцівок, зокрема — здавлювання серединного нерва.

Відкрити Згорнути down

Причини виникнення тунельного синдрому і фактори ризику

Що таке тунельний синдром? Це патологічний стан, викликаний утиском нерва в каналі. Передавити нерв і цим порушити його функції можна в різних ситуаціях. Основні причини тунельного синдрому верхніх кінцівок — це:

  • травми;
  • амілоїдоз;
  • запалення сухожиль;
  • набряклість;
  • новоутворення;
  • діабетичний статус;
  • акромегалія;
  • вроджені аномалії (квадратне зап'ястя);
  • патології, що зачіпають суглоби (артрит, артроз);
  • діяльність, що вимагає зусиль від кистей.
Відкрити Згорнути down

Синдром розвивається від повторюваних дій у поєднанні з вібрацією. Генетика теж може бути причиною, коли наслідуються такі характеристики, як товщина поперечної зв'язки, форма зап'ястя, комплекція.

Запальні процеси (артрози, артрити) призводять до дистрофії та зношування суглобів, внаслідок чого вони деформуються і здавлюють нерв. Запалення, яке провокує тунельний синдром, може бути пов'язане з інфекцією, температурною травмою, хронічними травмуючими навантаженнями.

Патології, що супроводжуються утриманням води в тканинах, викликають набряк, що також може призвести до здавлювання нервових волокон.

Рідко, але все ж зустрічається тунельний синдром, що виник від пошкодження нерва доброякісними і злоякісними новоутвореннями (пухлинами нервової тканини).

Група ризику:

  • люди, які страждають ожирінням;
  • діабетики;
  • жінки після менопаузи, що приймають препарати для лікування раку грудей (інгібітори ароматази);
  • представники професій, у яких трудова діяльність передбачає статичне навантаження в незручній позиції;
  • пацієнти, які страждають дисфункцією щитовидної залози (гіпотиреоз);
  • вагітні та жінки, які переживають клімакс.
Відкрити Згорнути down

Ризик захворювання виникає при нестачі вітаміну В6. Доведено стійкий зв'язок між появою захворювання і зайвою вагою. Причому невисокі люди страждають на тунельний синдром частіше. Патологію може спровокувати дисфункція щитовидки, ниркова недостатність, туберкульоз, видалення яєчників.

Вважається, що на прояв патології впливає і холод, оскільки найчастіше синдром діагностується в холодну пору року.

Тунельний синдром
Відкрити Згорнути down

Тунельний синдром: анатомія патології, перебіг

Вузькі анатомічні простори з нервовими волокнами і сухожиллями, що проходять всередині, схильні до різних процесів, що призводять до ущемлення нерва. Патологія зачіпає представників різних професій і галузей, де необхідно виробляти швидкі дрібні одноманітні операції. Захворювання провокується хронічним перенапруженням, що призводить до мікротравматизації. Найчастіше діагностується зап'ястна (карпальна) тунельна невропатія.

Зап'ястний канал знаходиться біля основи кисті, де нерв оточений кістками з 3-х сторін. Передню стінку перекриває поперечна зв'язка. Разом з серединним нервом у каналі розташовані сухожилля, що відповідають за згинальні функції кисті й пальців. Серединний нерв йде від плечового сплетіння до чотирьох пальців руки і деяких м'язів кисті, завдяки чому можлива координація рухів і чутливість руки. Крім цього, нерв проводить вегетативні волокна до місцевих судин, які впливають на їх звуження і розширення.

Поява тунельного синдрому руки пов'язана зі здавлюванням серединного нерва в зап'ясті через набряк або стовщення. У результаті постійних повторюваних рухів з навантаженням розвивається хронічний запальний процес сполучної тканини. Внаслідок цього вона стає більш грубою і втамовується. З'являється набряклість, що підвищує тиск у каналі, провокує венозний застій і порушує кровопостачання серединного нерва. Першими пошкоджуються чутливі волокна, потім — рухові. Не виключені травми волокон вегетативної нервової системи.

Патологія має багато факторів ризику, однак більшість випадків захворювання є ідіопатичними. Прогноз при належному лікуванні сприятливий.

Відкрити Згорнути down

Тунельний синдром: наслідки та ускладнення

Синдром карпального каналу знижує працездатність і погіршує якість життя. Патологія супроводжується больовими відчуттями, обмеженою рухливістю, слабкістю м'язів. Стає складніше справлятися не тільки з професійною діяльністю, а й застібати ґудзики, зав'язувати шнурки, утримувати предмети.

У результаті захворювання нерва може призвести до різних ускладнень, аж до некрозу тканин. Через біль (особливо в нічний час) людина стає дратівливою, страждає на безсоння, стає схильною до неврозів.

Якщо вчасно не надати медичну допомогу, то деформація, контрактура зв'язок і м'язів можуть стати незворотними. Пошкодження серединного нерва призведе до важких функціональних порушень кисті.

Відкрити Згорнути down

Симптоми і ознаки тунельного синдрому пензля

Тунельний синдром прогресує повільно і проявляється, зазвичай, одностороннім ураженням ведучої руки. Проте в деяких випадках (вагітність, ендокринний збій) патологія вражає обидві сторони. Серед явних симптомів тунельного синдрому:

  • ослаблення чутливості й парестезія (поколювання) в пальцях;
  • епізоди печіння та "мурашок" на руках у нічний час;
  • болі, іноді "електричні" простріли в пальці;
  • блідість шкірних покривів;
  • відчуття оніміння пальців;
  • нездатність стиснути кулак;
  • нестача сили і втрата вправності рухів, неможливість протиставити великий палець, неточність рухів;
  • втрата тактильної чутливості (дотики, температура предметів, дрібні пошкодження).
Відкрити Згорнути down

Патологічний процес зачіпає кисть з чотирма пальцями, крім мізинця.

Лікування тунельного синдрому

При запущеному захворюванні відбуваються дегенеративні зміни м'язово-зв'язкової системи, зменшення розмірів м'язів кисті та її деформація (мавпяча лапа). Зміна в шкірних покривах пов'язана з недостатнім постачанням клітин поживними речовинами і порушенням іннервації (згинально-розгинальних рухів) кисті. Внаслідок цього шкіра набуває світлішого тону з нерівномірною пігментацією. У разі компресії судин спостерігається синюшність і набряклість, можливо локальне зниження температури.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу тунельного синдрому у вагітних

Компресійно-ішемічні невропатії у вагітних найчастіше з'являються на пізніх термінах. Захворювання під час вагітності виникає на тлі НПГ-гестозу через набряк м'яких тканин і підвищений тиск у м'язово-фасційному каналі. Водночас вагітна відчуває оніміння і біль через утиски нерва. Симптоми тунельного синдрому також можуть проявити себе під час лактації, супроводжувати весь період і зникнути разом з її згасанням. Причини — накопичення рідини організмом і годування (колихання) малюка на руках.

Якщо неприємні й болючі відчуття заважають повноцінному життю, необхідно звернутися до фахівця. Для лікування використовується іммобілізація (знедолення) кінцівки, локальне знеболювання і введення глюкокортикоїдів.

Відкрити Згорнути down

Особливості тунельного синдрому у дітей

У дітей також може розвинутися тунельний синдром. Основна причина — тривале використання неергономічної клавіатури та комп'ютерної мишки. Симптоми аналогічні тим, що і у дорослих пацієнтів. Якщо дитина скаржиться на біль та оніміння, потрібно терміново відвести її на прийом до дитячого невролога.

Відкрити Згорнути down

Тунельний синдром: діагностика, тести

Точно діагностувати патологію може невролог. На прийомі проводиться огляд та спеціальне тестування, призначаються аналізи.

При зап'ястному синдромі використовують кілька нескладних тестів, які можна провести самостійно в домашніх умовах:

  • Експрес-тест по Тінелю.
    Постукування по карпальному каналу в найтоншому місці під долонею (позитивна відповідь — хворобливе поколювання).
  • Перевірка по Фалену.
    При повністю зігнутій кисті через деякий час (пів хвилини), в комі відзначаються больові відчуття і парестезія.
  • Перевірка за допомогою тонометра.
    Гранично накачана манжета на передпліччі, у разі наявності невропатії, викликає оніміння кінцівки і «мурашки».
  • Тест піднятих рук.
    При піднятих вертикально руках приблизно через хвилину відчувається дискомфорт.

Позитивна проба хоча б на один тест на тунельний синдром — це серйозна причина для звернення до лікаря.

Для уточнення діагнозу використовують інструментальні методи:

Відкрити Згорнути down

Виявити фактор, що спровокував невропатію, допомагають лабораторні дослідження:

Відкрити Згорнути down

Якщо діагноз все ще залишається неясним, а симптоматика яскраво виражена, варто вдатися до електрофізіологічних досліджень.

Відкрити Згорнути down

Лікування тунельного синдрому: консервативна та хірургічна допомога

Основним напрямком у лікуванні невропатії є запобігання подальшому прогресу патології. При тунельному синдромі зап'ястя лікування буде малоефективним без застосування попереджувальних заходів. Тому при перших симптомах синдрому необхідно зафіксувати кисть, щоб не відбулося травмування нерва. Слід також 2–3 тижні утриматися від діяльності, що посилює стан. Для зняття набряклості рекомендовано короткочасне прикладання холоду.

Лікування призначається з урахуванням ступеня тяжкості захворювання та вираженості патологічного процесу. Схема лікування обумовлена наявністю основного захворювання, що призвело до тунельної невропатії.

Перед тим як лікувати тунельний синдром оперативним методом, застосовують консервативну терапію:

  • компреси, ін'єкції в канал лікарських препаратів — знімає хворобливість і локальне запалення;
  • медикаментозне лікування тунельного синдрому — призначається індивідуально на підставі причин і супутніх захворювань;
  • фізіотерапія — показана як під час лікування, так і в реабілітаційний період (голковколювання, мануальна терапія, масаж, електрофорез та інші прийоми з урахуванням протипоказань).

Якщо медикаментозна терапія не дає результату, вирішується питання про хірургічне втручання. Мета оперативного лікування тунельного синдрому — механічне усунення причини здавлювання нерва. Це реалізовується за допомогою розширення каналу.

Зазвичай, операція при тунельному синдромі проходить з місцевим знеболюванням:

  • відкритим способом — розсічення зв'язки через розріз;
  • з введенням ендоскопа.

Далі вдягається фіксуюча пов'язка (гіпс) для знерухомлення руки. Після зняття гіпсу призначають курс ЛФК і фізіотерапевтичне лікування. Відновлювальний процес займає пів року. Далі можна повертатися до колишньої роботи за умови дозування навантаження, щоб уникнути рецидиву.

Відкрити Згорнути down
Физиотерапия
Фізіотерапія
Травматологическое отделение на Оболони
Оперативна ортопедія та травматологія
Артроскопія суглобів
Мікрохірургія кисті
Мікрохірургія кисті

Профілактика тунельної невропатії зап'ястя

Усім людям, які мають справу з монотонною дрібною моторикою, варто подбати про заходи профілактики тунельного синдрому. Зокрема — використовувати спеціальні кріплення або підставки при роботі з комп'ютерною мишкою і клавіатурою. Запобігти патології допоможуть рекомендації:

  • практикувати регулярну зміну діяльності, переобладнати місце роботи;
  • робити перерви в робочому процесі, змінювати положення рук;
  • робити вправи, що зміцнюють зап'ястя;
  • знизити навантаження;
  • при незначних некомфортних відчуттях носити спеціальну шину для підтримки зап'ястя.
Відкрити Згорнути down

Профілактика тунельного синдрому зап'ястя і кваліфікована допомога дозволить «залишитися в строю».

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як лікувати ліктьовий тунельний синдром?

Пацієнти з ліктьовим тунельним синдромом лікування проходять за допомогою курсу фізіотерапії та іммобілізації в нічний час. Ліктьовий суглоб повинен бути зігнутий під кутом 45°, а вдень потрібно носити ортез. Якщо ефект при такій терапії не видно, то необхідна операція з декомпресії нерва.

Чи правда, що людей з зап'ястним синдромом стає все більше?

Ризику захворіти на синдром зап'ястя схильні люди, професійна діяльність яких пов'язана з вимушеною фіксацією руки в одному положенні тривалий час і одноманітними рухами. За статистикою, на хворобу страждають 1–3 людини з тисячі. Щоб запобігти захворюванню, треба регулярно проходити профілактичні огляди співробітників.

Скільки за часом відновлюється променевий нерв?

Для відновлення променевого нерва застосовують фізіотерапевтичні процедури, масаж, голкорефлексотерапію. Тривалість відновлення при ураженні нерва залежить від тяжкості ушкодження, реабілітація становить від 2–3 тижнів до пів року (при важких ушкодженнях).

Як правильно тримати мишку, щоб не боліла рука?

Тунельний синдром найчастіше діагностується у тих, хто працює весь день за комп'ютером. Якщо після робочого дня болить рука від комп'ютерної мишки, треба негайно звернутися за консультацією невролога. Для профілактики слід дотримуватися основних правил роботи з комп'ютерною мишкою. Потрібно тримати рівну поставу, а кисті не повинні висіти або бути піднятими під кутом вгору.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт

Експерт у напрямку:

Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог

Який лікар лікує тунельний синдром

Пацієнту з цією патологією категорично не рекомендується займатися самолікуванням. Тунельний синдром — це складне захворювання, і для того, щоб отримати ефективну професійну медичну допомогу, необхідно звернутися в медичний центр до фахівця-невролога. Якісне лікування тунельного синдрому в Києві в комфортних умовах можна пройти у невролога клініки МЕДІКОМ.

 

У нашому медцентрі на Оболоні та Печерську працює цілий штат висококваліфікованих фахівців, які допоможуть у лікуванні тунельного синдрому. До послуг наших пацієнтів комплекс сучасного медобладнання, лабораторних засобів дослідження і цілодобова підтримка кол-центру. Поставити запитання й записатися на прийом можна прямо зараз.

comment 27
Устьянцева Софія Борисівна
Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог
comment 27
Харлап Ігор Васильович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт вищої категорії, рефлексотерапевт вищої категорії
comment 22
Адаменко Катерина Борисівна
Дитячий лікар-невролог вищої категорії
comment 25
Галузинська Алла Вікторівна
Лікар-невропатолог вищої категорії
comment 36
Житар Олена Миколаївна
Дитячий лікар-невролог вищої категорії
comment 16
Кірсанова Неллі Іванівна
Лікар-невролог вищої категорії
comment 14
Костовецький Олексій Вікторович
Лікар-невролог вищої категорії, к.м.н.
comment 16
Мельніков Олександр Владиславович
Лікар-невропатолог вищої категорії, вертебролог
comment 23
Муравська Олександра Миколаївна
Лікар-невропатолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 7
Надоненко Олександр Миколайович
Лікар функціональної діагностики вищої категорії
comment 30
Несмєянова Лариса Михайлівна
Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт
comment 52
Сагай Володимир Олександрович
Лікар-невролог, вертебролог вищої категорії
comment 1
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 34
Смірнов Юрій Анатолійович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт

Вiдгуки

09.06.2021 13:57
Тимофій

Спасибі за статтю, записався до лікаря, зовсім вже кисть не відчуваю, сподіваюся допоможуть, дуже боляче.

23.05.2021 19:14
Кира Рощина

Готовлюсь к операции. Спасибо за информацию.

18.04.2021 11:17
Аріна Андріївна

Хороша стаття, актуальна для волейболістів.

01.04.2021 18:03
Белкина Диана

Спасибо за статью, сейчас важно быть подкованным, прежде чем идти к врачу.

11.03.2021 20:27
Маргарита

Информация действительно хорошая. Спасибо.

27.02.2021 16:54
Марина Павлівна

Пережила все це років у 18, зараз більше можливостей.

20.01.2021 10:19
Гліб Тимофійович

У дитини, 14 років, болить кисть, і мурашки, лікарі не вірять йому, будемо просити такої діагностики, як описано.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down