Як діагностувати атеросклероз?
Атеросклероз — це хронічне захворювання, що вражає в основному артерії великого та середнього калібру, у тому числі й коронарні, сонні та мозкові артерії, аорту, її гілки й великі артерії кінцівок. Це захворювання є основною причиною захворюваності та смертності в більшості розвинених країн.
В основі виникнення медичної проблеми лежить порушення ліпідного обміну. Поступово відбувається відкладення атеросклеротичних бляшок на стінках судин. Патологічний процес розвивається роками.
Етіологія захворювання
Основні причини атеросклерозу:
- генетична схильність;
- надлишкова вага;
- куріння;
- неправильне харчування;
- гіпертонія;
- цукровий діабет;
- підвищений рівень вмісту холестерину в крові;
- вік старше 50 років і тощо.
Патогенез
Холестерин бере участь у процесі травлення, засвоєнні вітаміну D і виробленні гормонів. Його надлишок відкладається на стінках артерій у вигляді атеросклеротичної бляшки. Відкладення поступово ускладнюють кровотік, аж до повного його перекриття. Атеросклеротичні ураження довгі роки розвиваються безсимптомно. Зазвичай, перші симптоми з'являються у віці 50 років. Без належного лікування атеросклероз призводить до серцевого нападу, інсульту або ампутації кінцівки.
Клінічні прояви
Захворювання може розвиватися з дитинства і спочатку протікає безсимптомно. Симптоми атеросклерозу з'являються, коли уражена артерія вже звужена на 50 % і більше. Клінічна картина відрізняється різноманітністю і залежить від того, яка саме артерія звужена (тобто від локалізації проблеми).
Основні прояви атеросклерозу:
- болі в грудях, які спочатку з'являються після фізичних вправ, а в міру прогресування хвороби — і в стані спокою (при ураженні коронарних судин);
- переміжна кульгавість, болі під час ходьби в нижніх кінцівках (у разі ураження судин нижніх кінцівок);
- сплутаність свідомості, запаморочення, порушення мови, слабкість в одній або більше кінцівках (при ураженні судин голови).
Особливості атеросклерозу у дітей
Перші передумови до атеросклерозу можуть з'явитися ще в дитинстві. Щоб цього не сталося, батьки повинні контролювати у дитини рівень холестерину, не допускати надлишкову вагу або ожиріння. Особливу небезпеку несуть швидкоїжа та газовані напої. Хвороби можна запобігти за допомогою дієтичного харчування та регулярних фізичних навантажень.
Ускладнення
Найчастіше наслідки атеросклерозу викликані нестачею кисню в тканинах і порушенням роботи судин.
Найбільш грізні ускладнення:
- Інфаркт міокарда
- Інсульт
- Гангрена
- Ниркова недостатність
- А також різні порушення серцевого ритму
- Зниження пам'яті
Діагностика атеросклерозу
Процес діагностики атеросклерозу починається з відвідування сімейного лікаря. Ґрунтуючись на історії хвороби та скаргах пацієнта, лікар визначає обсяг обстежень, за необхідності направить на консультацію до вузького фахівця: кардіолога, невролога, судинного хірурга, нефролога, офтальмолога, ендокринолога.
Лабораторні методи діагностики атеросклерозу включають аналіз крові на ліпідограму:
- загальний холестерин;
- фракції ліпопротеїдів і тригліцериди;
- рівень креатиніну, сечовини, глюкози, глікозильованого гемоглобіну, гомоцистеїну та ін.
Інструментальні методи діагностики атеросклерозу передбачають:
- доплерографію судин;
- комп'ютерну томографію, МРТ або ангіографію;
- електрокардіограму (ЕКГ), ЕХОКГ.
Лікування атеросклерозу
При лікуванні атеросклерозу вкрай важливо виключити фактори, що підвищують ризик цього захворювання. Також хворим з атеросклерозом важливо лікувати супутні захворювання.
Лікування атеросклерозу — це перш за все:
- дієта;
- припинення куріння;
- модифікація способу життя, що включає обов'язкові дозовані фізичні навантаження;
- застосування препаратів, що знижують рівень ліпопротеїдів, тригліцеридів;
- профілактика тромбоутворення.
У важчих випадках атеросклерозу може знадобитися допомога кардіохірурга або судинного хірурга, які, в залежності від ситуації, виконують:
- ангіопластику — розширення артерії за допомогою балона, поміщеного на тонку гнучку трубку;
- ендартеректомію — видалення атеросклеротичних бляшок;
- установку стента — розміщення короткої сітчастої трубки в артерії для запобігання негативних наслідків захворювання та інші методи лікування (вибір вирішується в кожному окремому випадку після детального обстеження).
Контроль виліковності
Зменшення симптомів дозволяє говорити про успішність медикаментозної терапії або хірургічного втручання. Періодично пацієнти повинні здавати аналізи на ліпідограму та проходити інші методи діагностики для запобігання рецидивів хвороби.
Профілактика
Профілактика атеросклерозу полягає в контролі рівня холестерину в крові, що вимагає дотримання особливої дієти. Дієта повинна бути з низьким вмістом тваринних жирів. Дієта не може бути повноцінною без фруктів, овочів і цільнозернових продуктів. Уникати треба білого хліба, пшеничної локшини, рису та продуктів з білого борошна. При цьому імбир знижує рівень «поганого» холестерину та артеріального тиску. Зелений чай запобігає пошкодженню артеріальних клітин вільними радикалами.
Також не треба забувати про повсякденну фізичну активність. Найкраще 3 рази на тиждень протягом пів години здійснювати піші прогулянки, бігати підтюпцем, плавати або кататися на велосипеді. Крім того, слід обмежити споживання солодкого, кинути палити та відмовитися від алкоголю.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує атеросклероз?
У клініці МЕДІКОМ пацієнта чекають найсучасніші методи лікування атеросклерозу в Києві. Ми гарантуємо високотехнологічні способи позбавлення від захворювання при своєчасному зверненні до наших фахівців. Вас чекає комплексна допомога кардіолога, невропатолога, ендокринолога і судинного хірурга. Вдале розташування філій клініки (Оболонь і Печерськ) дозволяє прийняти всіх бажаючих. Ми допоможемо вам запобігти розвитку ускладнень і повернутися до звичного ритму життя.
Сертифікати
Вiдгуки
Статья очень помогла. Главное, так вовремя попалась на глаза, когда у мужа начались похожие по симптомам проблемы. Спасибо большое.
Хочу сказати спасибі тим, хто розробив цей сайт і займається наповненням. Вже скільки разів сюди зверталася і завжди знаходжу те, що потрібно. Щиро заздрю тим, хто може лікуватися у цій клініці.
Спасибо за полезную информацию. У мамы атеросклероз, а тут и я стал замечать у себя похожие симптомы. Может и ничего страшного, просто накрутил себя, но все же в больницу решил сходить. Покажусь хотя бы кардиологу, а там видно уже будет.
Щиро дякую автору, корисна інформація, дізналася дещо нове, хоча з проблемою атеросклерозу знайомі не перший рік, бо він у дідуся(((
Завдяки вашій статті записався на консультацію до лікаря та вирішив пройти повне обстеження. Побоювання справдалися, що погано, зате тепер проходжу лікування, яке реально допомагає. Побільше б таких доступних і зрозумілих статей, а головне - правильно мотивуючих!
Спасибо, статья действительно информативная. Но хотелось бы побольше узнать, как уберечься от атеросклероза.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків