exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Ішіалгія: симптоми, лікування
4901. * МРТ крижово-куприкового відділу хребта
2900 грн.
Більше Згорнути down

Ішіалгія: симптоми, лікування

Відчуваєте регулярний гострий біль у попереку? Болі відчуття поширюються по ногах і знижують рухливість? Подібні симптоми явно вказують на проблеми із сідничним нервом та на розвиток ішіалгії. Ішіалгія — це біль під час сідничного нерва, що виникає в результаті його утискання, запалення або компресії. Найчастіше є наслідком змін, що формуються внаслідок дегенерації міжхребцевих дисків. На жаль, напади ішіасу — рецидивне захворювання, яке найчастіше вражає пацієнтів після 30 років, оскільки з віком хребет стає менш міцним. І це вагомий привід звернутися за невідкладною консультацією до лікаря. Досвідчені неврологи та вертебрологи у клініці МЕДІКОМ зможуть забезпечити повний аналіз симптоматики та визначити точну причину поперекового дискомфорту. А також під час встановлення діагнозу доберуть оптимальний курс лікування.

Відкрити Згорнути down

Класифікація ішіалгії

Загалом, ішіалгія не окреме захворювання, а основний симптом при ураженнях сідничного нерва. Тому залежно від локалізації джерела захворювання розрізняють такі види ішіалгії:

  • Поперекова — проявляється болем у сідницях та попереку, іррадіює по всій нозі, в литку чи пальці ніг. З'являється в результаті запалення хребта, що розвивається, або інших змін, що впливають на цей орган.
  • Утиснення в області крижів — до болю додається контрактура м'язів, парез і парестезія.

Ішіалгія: симптоми, лікування

Процес здавлювання може виражатися дискомфортними відчуттями в стопі у вигляді поколювання та оніміння.

За перебігом хвороби розрізняють гостру та хронічну форми.

Відкрити Згорнути down

Етіологія

Найчастіші причини ішіалгії:

  • Дископатія.
    Найчастіше тиск на сідничний спричиняється поперековою дископатією, а точніше — протрузією або грижею хребта. Грижа — це випадання міжхребцевого диска. Здавлювання диска нервом спричиняє сильне запалення, набряк та ішемію.
  • Дегенерація поперекового відділу хребта.
    Патологічні зміни охоплюють гіпертрофію хребців, потовщення жовтих зв'язок та зростання кісткових шпор, так званих остеофітів. Ці зміни можуть чинити тиск на нерв у хребті. Найчастіше це призводить до симптомів стенозу хребетного каналу.
  • Синдром грушоподібного м'яза.
    Ішіалгія сідничного нерва формується на тлі його стискання в грушеподібному м'язі сідниці. Типова причина — надмірне напруження, спричинене тиском на нерв у хребті.

Поміж причин ішіалгії трапляються спондильоз, пухлина та травма хребта.

Фактори ризику, що сприяють виникненню захворювання:

Відкрити Згорнути down
  • вік (45-64 років) - грижа диска та дегенерація кістки;
  • діабет - високий рівень глюкози у крові збільшує ризик пошкодження нервів;
  • малорухливий спосіб життя провокує патологію на відміну людей, які ведуть активне життя;
  • робота, пов'язана з викручуванням тулуба, перенесенням важких вантажів або тривалим керуванням автотранспорту;
  • ожиріння - надмірна маса тіла спричиняє напруження в хребті та може сприяти змінам у хребетному стовпі;
  • високий зріст.
Відкрити Згорнути down

Патологія виникає через навантаження хребта. Наприклад, коли людина піднімає предмети з підлоги на прямих ногах за рахунок нахилу тулуба. Ішіалгічний синдром доводить, що хребет перебуває не в кращій формі.

 

Патогенез

Сідничний нерв — найбільший нерв у тілі людини, що іннервує стопу, гомілку та задню групу м'язів стегна. Є смужкою товщиною 0,5 см і шириною приблизно 1,5 см, яка йде від спинномозкових нервів.

Ознаки ішіалгії найчастіше виникають через ушкодження нервового корінця лише на рівні L5-S1. У той момент, коли з огляду на перераховані вище причини відбувається стиснення сідничного нерва, пацієнт починає відчувати сильний біль. Іноді хворобливі відчуття виникають тільки тому, що людина доклала надмірно інтенсивне зусилля або зробила різкий рух.

Ішіалгія сідничного нерва

Вагітні жінки мають значну схильність до больових нападів, тому що їхній хребет сильно навантажений плодом, що розвивається всередині. Можна отримати ішіалгію сідничного нерва внаслідок переохолодження або сидіння на прохолодній підлозі. Тривалість та ефективність лікування залежатимуть від причини ураження, занедбаності процесу та віку пацієнта.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви ішіалгії

Первинний симптом ішіалгії — колючий, гострий біль, який починається в поперековому відділі хребта та походить від сідниць і стегна до стопи. Пацієнт відчуває біль під час найменшого руху, тому його активність значно обмежена. Ішіас часто проявляється порушенням чутливості, поколюванням і онімінням.

Біль під час нападу може посилюватися через рух, кашель, чхання та зазвичай зменшується в період відпочинку, оскільки кожна з цих дій чинить додатковий тиск на сідничний нерв.

Характерні симптоми ішіалгії:

  • слабкість чотириголового м'яза стегна, порушення чутливості на внутрішній стороні гомілки, ослаблення колінного рефлексу;
  • слабкість м'язів тильних згиначів стопи, довгого розгинача пальців та довгого розгинача пальця стопи, атрофія м'язів-розгиначів коротких пальців, сенсорні порушення з боку гомілки та на тильній стороні стопи;
  • слабкість підошовних згиначів, порушення чутливості з боку стопи, ослаблення рефлексу гомілковостопного суглоба.
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу захворювання під час вагітності

Дисфункція сідничного нерва — часте захворювання, яке виникає у вагітних, особливо в другому триместрі. Жінки набирають вагу під час вагітності, плід росте та чинить додатковий тиск на нерви. Іноді це проявляється ознаками ішіалгії.

На жаль, захворювання під час вагітності не можна лікувати тими самими методами, що й інших випадках. Щоб уникнути прийому небажаних препаратів, необхідна консультація ортопеда-травматолога. Насамперед лікар може запропонувати різні фізіотерапевтичні процедури. До них належать акупунктура та рефлексотерапія. У спеціалізованих магазинах та аптеках доступні компресійні пояси. Їхнє завдання — підтримувати м'язи живота, а також знижувати ризик тиску на хребці.

Патологія може бути показанням для розродження шляхом кесаревого розтину, особливо у разі тяжкої дегенерації хребта.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

У разі значного тиску, яке порушує силу м'язів спинномозкових нервів, повне поліпшення та полегшення симптомів можуть і не настати. Якщо нерви пошкоджені, наслідки ішіалгії здатні зберігатися тижнями, місяцями, а іноді і все життя. Найчастіше патологія проявляється як ослаблення тильного згинання стопи. Потім хода набуває характерного «бродячого» вигляду у хворій кінцівці.

У разі постійних болів у спині, що посилюються під час ходіння або зміни положення, багато людей воліють уникати навіть відвідування туалету й обмежують кількість споживаної рідини та їжі. Така поведінка може призвести до зневоднення та пов'язаних із цією патологією ускладнень.

У дуже поодиноких випадках ішіалгії виникають порушення сечовипускання та ускладнення, пов'язані із затримкою сечі або дисфункцією кишечника.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога при ішіалгії

Правильна реакція пацієнта в перші години після появи больового синдрому дуже важлива для всього процесу одужання при ішіалгії. Займання розслаблюючої пози та застосування пакетів із льодом можуть значно зменшити запалення та сприяти поверненню до нормального життя.

У чому полягає перша допомога:

  • Зайняти правильне положення.
    Варто лягти на спину на твердій рівній поверхні. Лежачи на спині підняти зігнуті в колінах ноги та покласти їх на пуф або кілька подушок.
  • Покласти пакет із льодом на місце травми, що спричинила ішіалгію.
    Щоби зменшити запалення, прискорити процес загоєння та зняти біль у початковій стадії, рекомендується використовувати пакети з льодом.
  • Прийняти знеболювальні.
    Аспірин, ібупрофен і парацетамол знімають біль та певною мірою запалення.

Якщо протягом доби біль не минає, варто звернутися до лікаря-невролога за професійною допомогою.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагноз ставиться на підставі історії хвороби та медичного огляду. В анамнезі лікар визначає характер болю, його місцезнаходження та фактори, що його посилюють. Під час медичного огляду лікар повинен провести повне неврологічне обстеження, що завершується оглядом поперекового відділу хребта та нижніх кінцівок.

Під час огляду можна виявити асиметрію рефлексів з їхнім ослабленням на боці пацієнта, наявність поверхневих сенсорних порушень чи додаткових симптомів. Також досліджується сила м'язів окремих груп м'язів та наявність пульсу на стопах.

Під час діагностики ішіалгії важливо визначити можливі причини патології.

Для цього використовуються інструментальні методи:

  • МРТ — дає змогу візуалізувати вогнище запалення та провести обстеження з докладним описом анатомічних структур хребетного каналу в ділянці нирок;
  • рентгенологічне дослідження поперекового відділу проводиться при підозрі на новоутворення, особливо, якщо є ймовірність метастазів у кістки; цей тест також корисний для уникнення посттравматичних змін або у разі підозри на спондильоз;
  • КТ-дослідження дає змогу отримати дуже хороше зображення кісткових структур;
  • електроміографічний тест — призначений для перевірки функціонування сідничного та спинномозкового нервів.

Аналізи крові призначаються у разі підозри на запалення та діабет.

Відкрити Згорнути down
МРТ кульшових суглобів
МРТ кульшових суглобів
КТ попереково-крижового відділу
КТ попереково-крижового відділу

Лікування симптомів ішіалгії

На початку ішіалгії рекомендується обмежити фізичні навантаження, особливо якщо вони спричиняють біль. А також варто уникати підйому важких предметів та згинання тулуба. Лікування орієнтоване як на зняття болючого нападу, так і на усунення безпосередньої причини.

Лікування ішіалгії охоплює:

  • прийом знеболюючих невеликий проміжок часу, щоб уникнути побічних ефектів;
  • призначення новокаїнових блокад при сильних болях у пацієнта;
  • проведення мануальної терапії та масажу, які довели свою ефективність під час лікування болю удовж сідничного нерва;
  • призначення фізіотерапії з використанням різної апаратури, яка допоможе зняти запалення та зменшити біль;
  • прийом додаткових лікарських засобів (міорелаксантів), які знижують напруження параспінальних м'язів та, таким чином, мінімізують больовий синдром;
  • застосування нестероїдних протизапальних препаратів, орієнтованих на зняття запального процесу;
  • призначення препаратів із групи опіоїдів у разі сильних болів.
Відкрити Згорнути down

Під час лікування ішіалгії можуть застосовуватись і хірургічні методи. Оперативне втручання призначається пацієнтам, у яких спостерігаються значні неврологічні симптоми, наприклад парез стопи, порушення сечовипускання та дисфункція сфінктера. Ще одним показанням до хірургічного лікування може бути тривалий больовий синдром.

 

Контроль лікування

Більшість пацієнтів одужують після правильно призначеного та своєчасного лікування. Зазвичай біль та рухові порушення проходять протягом 2–4 тижнів. На жаль, приблизно у 2/3 пацієнтів симптоми можуть повторитись протягом наступного року. Тому особливо важливий періодичний контроль у лікаря та інструментальна діагностика, залежно від причини захворювання. Необхідно дотримуватися всіх призначень лікаря, щоб уникнути рецидиву.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Профілактика пов'язана зі зниженням факторів, що підвищують ризик ішіалгії. Варто знизити масу тіла, уникати занять, що сильно обтяжують поперековий відділ хребта. Рекомендуються регулярно робити вправи для зміцнення м'язів спини. Дослідження показують, що піші прогулянки або їзда велосипедом можуть значно знизити ризик виникнення захворювання.

Профілактика ішіалгії охоплює:

  • контроль за комфортною позою тіла;
  • постійне заняття спортом;
  • відмова від різких нахилів або неправильного підйому важких предметів;
  • підбір правильного спального місця - матрац не повинен бути надто м'яким;
  • зміцнення м'язів живота та параспінальних м'язів шляхом виконання спеціальних вправ.
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Реабілітаційний процес охоплює різні методи відновлення пацієнтів. Ішіалгія потребує поступової нормалізації м'язової сили шляхом руху. Спеціальні вправи дають змогу компенсувати порушену м'язового напруження та усунути патологічні патерни рухів. Лікувальна фізкультура також має велике значення. Під час реабілітації призначають фізіотерапію іонофорезом та сучасний метод — тейпування.

Фізіотерапевт обов'язково порекомендує пацієнту виконувати вправи в домашніх умовах, що не лише закріпить, а й поглибить ефекти, отримані під час сеансів реабілітації. Зміна поточного способу життя, підвищена увага до здоров'я хребта, а також навчання ергономічності у повсякденній діяльності — ось секрети протидії рецидиву захворювання.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як зняти біль при ішіалгії?

Ішіалгія — запалення сідничного нерва. Основним симптомом ішіалгії є гострий м'язовий біль. М'язовий простріл поширюється в основному в нижній частині тіла, в рідкісних випадках віддає в лопатку. Усунути набряк і зняти напад гострого болю допоможуть охолоджувальні компреси (лід, холодна грілка) та знеболювальні препарати. Надалі застосовують найбільш ефективний метод лікування ішіалгії — голковколювання. Акупунктура повністю допомагає позбутися болю. Однак таку процедуру повинен проводити сертифікований фахівець.

Що буде, якщо не лікувати ішіас?

Ішіас характеризується нестерпним гострим болем, який не дає змогу людині вести звичне життя. Тому ігнорувати лікування, швидше за все, не вийде. Якщо не почати лікувати запалення сідничного нерва, можна отримати серйозні наслідки. Больовий синдром набуває хронічного ниючого характеру, відбувається оніміння кінцівок. Можуть почати витончуватися кістки, а системна кульгавість може призвести до проблем з хребтом.

Що не можна робити у разі загострення ішіалгії?

При загостренні ішіалгії варто прибрати рухову активність, обмежити похилі рухи. А також не можна розтирати та масувати хворе місце, лежати на спині. Рекомендується лежати на жорсткій поверхні бажано на боці, але можна приймати будь-яку зручну позу.

Чи можна робити масаж при ішіалгії?

Масаж хворим з ішіасом можна робити тільки в тому випадку, якщо немає запалення, гострого болю, почервоніння, набряку та інших протипоказань. Є кілька методів проведення масажу, однак його повинен проводити тільки кваліфікований фахівець після ретельного обстеження. Наприклад, масаж, який розслабляє, може полегшити біль під час вилучення сідничного нерва. Також застосовують, банковий і лікувальний тощо.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт

Експерт у напрямку:

Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог

Який лікар лікує ішіалгію?

Високоспеціалізовані лікарі клініки МЕДІКОМ мають глибокі знання, багаторічний досвід роботи та можливість працювати на новітньому устаткуванні. Тому швидко та в комфортних умовах для пацієнта проведуть точну діагностику.

 

Лікування ішіалгії у Києві — правильний вибір для тих, хто цінує своє здоров'я. Консультації лікаря-вертебролога та невролога нададуть змогу швидко нівелювати симптоми захворювання. Для зручності пацієнти можуть відвідати наші підрозділи на Оболоні та Печерську. Приєднуйтесь до групи задоволених пацієнтів клініки МЕДІКОМ та почніть жити повноцінним життям.

comment 26
Устьянцева Софія Борисівна
Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог
comment 27
Харлап Ігор Васильович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт вищої категорії, рефлексотерапевт вищої категорії
comment 22
Адаменко Катерина Борисівна
Дитячий лікар-невролог вищої категорії
comment 24
Галузинська Алла Вікторівна
Лікар-невропатолог вищої категорії
comment 35
Житар Олена Миколаївна
Дитячий лікар-невролог вищої категорії
comment 16
Кірсанова Неллі Іванівна
Лікар-невролог вищої категорії
comment 13
Костовецький Олексій Вікторович
Лікар-невролог вищої категорії, к.м.н.
comment 9
Максімов Григорій Олександрович
Лікар-невролог, к.м.н.
comment 16
Мельніков Олександр Владиславович
Лікар-невропатолог вищої категорії, вертебролог
comment 23
Муравська Олександра Миколаївна
Лікар-невропатолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 6
Надоненко Олександр Миколайович
Лікар функціональної діагностики вищої категорії
comment 30
Несмєянова Лариса Михайлівна
Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт
comment 51
Сагай Володимир Олександрович
Лікар-невролог, вертебролог вищої категорії
comment 0
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 34
Смірнов Юрій Анатолійович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт
comment 18
Стасюк Віктор Вікторович
Лікар-невролог, вертебролог

Вiдгуки

24.11.2021 11:14
Карина Л.

Благодарю за статью, нашла для себя новую информацию.

27.08.2021 08:28
Марина

Мне долго не могли поставить диагноз, потому что слишком много симптомов, теперь прохожу лечение, спасибо за статью.

09.07.2021 20:44
Рината Борисовна

Спасибо, с возрастом начались проблемы с сердцем, теперь знаю, что ожидать.

21.03.2021 13:59
Дарина

Хорошие способы лечения, но лучше лечится под наблюдением врача.

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down