Хронічна венозна недостатність (ХВН): діагностика та лікування в Києві
Почуття важкості у ногах, судоми вночі, плями та сіточки на шкірі — все це може вказувати на хронічну венозну недостатність. У такій ситуації необхідна грамотна допомога досвідченого фахівця, і якомога швидше. Хронічна венозна недостатність — це патологічне порушення венозного відтоку з ніг, що загрожує багатьма неприємними наслідками.
Лікарі Клініки МЕДІКОМ мають дуже багатий досвід постановки діагнозу пацієнтам з ХВН, досконало володіють традиційними та інноваційними методиками лікування захворювання.
Види та стадії хронічної венозної недостатності
Розроблено кілька класифікацій ХВН, що враховують різні аспекти патології. За походженням розрізняють:
- вроджену;
- первинну;
- вторинну (постфлебітичну, посттромботичну, наслідок інших процесів);
- причина невідома.
Анатомічна класифікація венозної недостатності базується на локалізації патології, патофізіологічна — описує механізм порушення венозного відтоку. Згідно з клінічною класифікацією ХВН за СЕАР, хронічна венозна недостатність проходить через 7 етапів-стадій:
- прихований безсимптомний перебіг;
- поява судинних «зірочок» (телеангіоектазій);
- варикоз;
- набряки;
- шкірні зміни;
- шкіра зі слідами перенесених трофічних виразок;
- виразки в активній стадії.
Шкірні прояви можуть бути присутніми у вигляді гіперпігментації, ущільнених зон, екземи, ліподерматосклерозу.
Така складність форм ХВН вимагає якісної діагностики та консультації досвідченого лікаря-флеболога. У Києві професійна медична допомога у лікуванні хронічної венозної недостатності нижніх кінцівок надається у комфортних умовах медичного центру європейського рівня МЕДІКОМ.
Причини розвитку хронічної венозної недостатності
Відтік венозної крові у нижніх кінцівках здійснюється через венозні клапани, які запобігають зворотному току крові. Від надійності клапанної системи, фізіологічної зміни просвіту судини та стабільності тонусу венозних стінок залежить рух кровотоку в напрямку серця. Якщо порушена робота хоча б однієї зі складових, починаються патологічні зміни. Внаслідок збою вена переповнюється і розбухає. Кровотік стає хаотичним, і просування венозної крові сповільнюється. Провокують хронічну венозну клапанну недостатність такі стани, як:
- хронічний перебіг варикозу ніг;
- перенесений флеботромбоз;
- посттромбофлебітичний синдром;
- вроджені аномалії розвитку;
- застій у венах (флебопатія).
Найчастіші причини хронічної венозної недостатності — це ТГВ (тромбоз глибоких вен) і варикоз. Однак патологія може розвинутися при вагітності, довгому стоянні або сидінні (тривала поїздка), ожирінні. Спричинити порушення може підвищений внутрішньочеревний тиск: вузький одяг або робота, пов'язана з підйомом важких предметів, а також будь-які навантаження, що стають причиною здавлювання нижньої порожнистої вени. У результаті істотно піднімається тиск у ногах, що спричиняє венозну недостатність.
У зоні ризику перебувають:
- фахівці, чия робота вимагає тривалого перебування стоячи;
- спортсмени та робітники з підвищеним ризиком травми ніг;
- люди, які страждають на зайву вагу;
- вантажники, важкоатлети;
- пацієнти з хронічними захворюваннями легень;
- тривала контрацепція гормональними препаратами;
- жінки, які перенесли багаторазові вагітності;
- хворі з хронічними закрепами.
Також відіграє роль спадкова схильність, наявність ендокринних патологій, малорухливий спосіб життя, вікові зміни у літніх людей і приналежність до жіночої статі (підвищений рівень естрогенів).
Симптоми хронічної венозної недостатності
Симптомокомплекс залежить від стадії перебігу та ступеня тяжкості стану. Хронічна венозна недостатність клапанів нульового ступеня не супроводжується скаргами, не спостерігається явних ознак, процес протікає приховано. При 2-му ступені симптоми хронічної венозної недостатності проявляються як:
- відчуття тяжкості, переповненості, втоми у ногах;
- сухість, «мармуровість» шкіри, втрата еластичності;
- утворення «зірочок» і «сіточок»;
- оніміння, зниження чутливості;
- варикозно збільшені вени;
- пігментація у зоні ураження;
- парестезії та судоми вночі;
- свербіж на змінених ділянках шкіри;
- больовий синдром;
- набряклість ніг.
У процесі розвитку патології прояви стають більш явними, з'являються трофічні виразки. Хронічна недостатність венозного кровообігу спричиняє запаморочення, може призвести до непритомності, проявитися як серцева недостатність. Усе це не дає повноцінно працювати.
Особливості перебігу венозної недостатності під час вагітності
Скарги вагітних на ХВН — явище досить поширене. Ознаки венозної недостатності у цей період спостерігаються у вигляді:
- розширення невеликих вен;
- посиленої набряклості ніг;
- збільшення вен у зоні промежини;
- прояв флебопатії.
Вагітні отримують лікування, пов'язане з поліпшенням флебогемодинаміки.
Ускладнення хронічної венозної недостатності
Зазвичай пацієнти з початковою стадією ігнорують симптоми, вважаючи ХВН більше косметичним дефектом. Не варто недооцінювати небезпеку запущеної венозної недостатності. Застійний дерматит, трофічні виразки, мокнучі рани з можливим інфікуванням і нагноєнням, набряки — призводять до кульгавості, втрати працездатності, інвалідності. При ураженні периферичних артерій виразки здатні оголити кістку і сухожилля.
Але перш за все, синдром хронічної венозної недостатності сприяє появі тромбів. Тому частими наслідками хронічної венозної недостатності є тромбофлебіт і тромбоз. Для обох захворювань характерний біль під час ходьби, набряклість. А головне — закупорка судини тромбом, що відірвався, може закінчитися летально.
Діагностика венозної недостатності
Для визначення діагнозу необхідна сукупність анамнезу, скарг пацієнта, а також результатів обстеження.
Оцінюються 5 симптомів і 6 ознак венозної недостатності у балах.
Діагностика хронічної венозної недостатності складається з низки досліджень, за результатами яких робиться висновок про тяжкість порушень. Призначають:
- УЗ-дослідження вен на ногах;
- дуплексне ангіосканування;
- флебографію;
- доплерографію.
Якщо є підозра, що венозна недостатність спричинила тромбоз, вдаються до МРТ і рентгену. Перевірка кровотоку у ногах здійснюється за допомогою реовазографії.
Лікування хронічної венозної недостатності нижніх кінцівок
Венозна недостатність нижніх кінцівок лікується тільки комплексно. Метою є усунення венозно-лімфатичної недостатності ніг, повноцінне відновлення цих систем, недопущення повернення стану.
Курс консервативної терапії розрахований на кілька тижнів і підбирається індивідуально. Як правило, схема лікування хронічної венозної недостатності — це поєднання:
- лікарської терапії;
- компресійної терапії;
- препаратів локального застосування (мазі, венотоніки, антисептики, антикоагулянти);
- карбоксітерапії (для регенерації шкіри).
Також практикують спеціальні вправи (ЛФК), фізіотерапію, підйом ніг вище за лінію передсердя, дієту для зниження маси тіла та засоби, що зменшують набряки за венозної недостатності.
Операції за венозної недостатності
Хірургічне лікування орієнтоване на запобігання патологічного скидання крові та усунення варикозних вен. Оперативного втручання потребують не більше 10 % пацієнтів. Зазвичай для втручання обирають мініфлебектомію як малотравматичний щадний метод. У такий спосіб судинний хірург може провести:
- лігування судини;
- видалення розширеної вени;
- відновлення клапана.
Пацієнт може покинути клініку вже за годину після операції.
Крім того, при хронічній венозній недостатності хірургія використовує ендоскопічні методики — лікування лазером (ЕВЛК), склеротерапія, клейова облітерація, шунтування. А також метод радіочастотної абляції.
Лікування в клініці МЕДІКОМ — це мінімальний ризик ускладнень, турбота про косметичний ефект, швидка реабілітація.
Профілактика венозної недостатності
Профілактикою патології слугує постійна життєва активність і контроль ваги. Слід вибрати зручне взуття, чергувати навантаження і відпочинок, обмежити час перебування в нерухомому положенні та виключити безконтрольне застосування гормональних медикаментів. Людям у групі ризику показано носити компресійну білизну, не захоплюватися сауною і засмагою, замінити силові вправи на інші види занять. Рекомендовано плавання.
Хронічна венозна недостатність: рекомендації щодо дієти
Дієтичне меню спрямоване на зміцнення стінок судин, зменшення в'язкості крові, попередження набряклості, профілактику закрепів. Тому фахівці рекомендують зменшити споживання легкозасвоюваних вуглеводів, додати до раціону рослинну клітковину, дотримуватися питного режиму, додати вітаміни та біофлавоноїди. Слід відмовитися від спиртного та жирного. Дієта при венозній недостатності обмежує їжу, що містить кофеїн, а також вживання копчених, смажених і солоних страв. Серед найкорисніших для вен продуктів названо чорниці, авокадо, гречку, буряк, імбир, спаржу. Необхідно включити у меню морську рибу і м'ясо нежирних сортів.
Питання-Відповідь
Чому загострюється хронічна венозна недостатність у період вагітності?
Венозне захворювання часто загострюється на 4-5 місяці вагітності. Вважається, що провокує його зміна тонусу у судинах і збільшення об'єму циркулюючої крові. Симптоми ХВН — важкість у ногах, розширення вен, набряки, болі, що розпирають, судоми ночами. Рекомендується пройти прийом у гінеколога, проконсультуватися з флебологом і почати спостереження.
Як лікувати венозний набряк?
На ранніх стадіях застосовують багато методів лікування — зміцнювальні препарати, мазі та вправи. Зокрема це — плавання, компресійні масажі та пресотерапія. Усі дії — тільки під наглядом у досвідченого фахівця.
Чим небезпечна хронічна венозна недостатність?
ХВН несе в собі небезпечні наслідки, якщо нехтувати лікуванням. Варикозна хвороба — це не тільки зовнішній дефект, вона провокує виникнення тромбів, які у разі розриву можуть стати причиною смерті. Важливо звернутися по медичну допомогу та зупинити прогресування захворювання на ранніх етапах. Початковий ступінь ураження супроводжується ділянками синюватих відтінків і набряками тканин.
Чи можна вилікувати хронічну венозну недостатність без операції?
При ХВН можна обійтися без класичної операції. Використовують сучасний метод лікування — склеротерапію. Це — процедура введення до пошкодженої вени спеціального препарату. Він склеює судини, і це усуває вену з кровотоку та зупиняє прогресування хвороби. Показання до процедури — рання стадія варикозу, його розсипчастий тип, наявність судинних зірочок.
Який лікар лікує хронічну венозну недостатність?
У клініці МЕДІКОМ на Оболоні та у Печерському районі працюють найкращі флебологи і судинні хірурги, до яких можна звернутися для лікування хронічної венозної недостатності в Києві. У їх розпорядженні — сучасне діагностичне обладнання, завдяки чому буде точно й ефективно надано кваліфіковану допомогу. Уважний персонал і зручний запис позбавлять одвічної проблеми пошуків потрібних кабінетів і сидіння в чергах. На будь-які питання нададуть відповідь на очній консультації. Телефонуйте і записуйтеся на прийом за телефоном, вказаним на нашому сайті.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1300 грн
запис на прийом
|
|
5330. Консультація судинного хірурга - флеболога Ковальчука В.М.
|
1500 грн
запис на прийом
|
5215. * Ангіографія артерій нижніх кінцівок
|
12000 грн
запис на прийом
|
5403. * КТ-ангіографія судин нижніх кінцівок (включена вартість диска, контрасту)
|
5000 грн
запис на прийом
|
5595. Ультразвукова доплерографія вен нижніх кінцівок
|
850 грн
запис на прийом
|
5218. * Стентування артерії нижніх кінцівок (з урахуванням 1 стенту)
|
39000 грн
запис на прийом
|
Ліцензії та сертифікати
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Вiдгуки
Звернувся з хронічною венозною недостатністю в клініку Медіком, до лікаря-флеболога Володимира Михайловича Счастного. Залишився задоволений консультацією та лікуванням. Хочу сказати спасибі Вам велике, хороші фахівці з цієї частини у нас рідкість, навіть у столиці.
Проблеми з венами були давно і все відкладала візит до лікаря, поки не стало зовсім погано. Син із невісткою порадили звернутися в Медіком, сказавши, що там є розумні фахівці. І справді, я вважаю, що мені пощастило з лікарем. На прийом запис швидкий і створені всі зручності для пацієнта. Під час консультації все докладно розповіли і дали рекомендації щодо лікування. Буду тепер виконувати і потім на наступний прийом прийду для перевірки стану.