exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Хиб-инфекция (гемофильная инфекция)
1237. * Програма Вакцинація "Хіберикс"
1819 грн.
Більше Згорнути down

ХІБ-інфекція (гемофільна інфекція)

ХІБ-інфекція - це гостра інфекційна патологія, викликана гемофільною паличкою Haemophilus influenzae (тип B). Захворювання, переважно, локалізується в органах дихальної системи, вражає центральну нервову систему і утворює гнійні вогнища в різних органах. Щорічно в світі діагностують близько 3 мільйонів випадків ХІБ, з яких близько 15% мають летальний результат.

Відкрити Згорнути down

Вакцинація

Для профілактики ХІБ-інфекції рекомендовано введення вакцин:

Гексаксім (Hexaxim) - шестикомпонентний щеплювальний препарат, виготовлений у Франції. Він містить полісахариди Hib-інфекцій, очищені анатоксини дифтерійний, правцевий, коклюшу; інактивований вірус поліомієліту, Hepatitis B surface Antigen.

Інфанрікс Гекса (Infanrix Hexa) - шестікомпонентний щеплювальний препарат виробництва Бельгія. Містить кон'югат капсульного полісахариду Haemophilus influenzae типу b в окремому флаконі. А також очищені анатоксини дифтерійний, правцевий, коклюшу; HBS-протеїн, який є основним поверхневим антигеном вірусу гепатиту B; інактивований вірус поліомієліту 3-х типів.

Хіберикс (Hiberix) - жива, однокомпонентна вакціна для профілактики захворювань, збудником яких є Haemophilus influenzae тип b.

ІНФАНРИКС ІПВ ХІБ (Infanrix IPV HIB) - п'ятикомпонентний щеплювальний препарат виробництва Бельгія. Очищена, інактивована комбінована вакцина для профілактики дифтерії, кашлюку (ацелюлярний компонент), правця, поліомієліту та гемофільної інфекції типу b.

Пентаксім (Pentaxim) - п'ятикомпонентний щеплювальний препарат виробництва Франція. Адсорбована вакцина від дифтерії і правця; безклітинна вакцина від коклюшу; інактивована поліо-вакцина; сполучена вакцина від Hib-інфекції тип b.

Сучасні препарати дуже ефективні. Захворюваність в країнах, в яких проводиться обов'язкова імунізація, знизилася на 85-98%. Цей результат досягається як з причини індивідуального захисту щеплених, так і завдяки виробленому колективному імунітету, який забезпечує переривання ланцюжка заражень імунітетом щеплених.

Відкрити Згорнути down

Види і стадії захворювання

Існує кілька типових форм ХІБ-інфекції:

  • гостре запалення легенів;
  • целюліт;
  • гнійний менінгіт (запальна патологія м'якої оболонки головного мозку);
  • сепсис (зокрема, септицемія - системне захворювання);
  • ураження надгортанника;
  • гострий артрит;
  • ЛОР-патології, перикардити, патології дихальної системи (в окремих випадках);
  • запальні процеси в підшкірній клітковині.
Відкрити Згорнути down

Причини виникнення хвороби

Причиною ХІБ-інфекції є паличка Пфайфера, яка відноситься до роду Pasteurellaceae. Гемофільна паличка є дрібною грамнегативною кокоподібною бактерією (0,3 мкм в діаметрі).

Відомо 6 антигенно різних капсульних типів ХІБ-інфекції, позначених від A до F. Найбільше значення в патології людини має бактерія типу B. Вона відрізняється від інших присутністю 8 генів, відповідальних за утворення ворсинок на поверхні мікроорганізму, які сприяють поліпшенню прикріплення до клітини і проникненню бактерії в органи. Бактерія групи B єдина серед Hib, що здатна проникати в кровотік.

Відкрити Згорнути down

Найбільш схильні до цього захворювання:

  • діти до 5 років;
  • люди похилого віку;
  • діти, які відвідують дошкільні установи (до 50% інвазивних форм можна віднести до зараження при відвідуванні дитячих закладів);
  • особи, які проживають в несприятливих умовах;
  • особи з імунодефіцитними станами;
  • вкрай ослаблені люди, які страждають на алкогольну залежність;
  • пацієнти з хворобою Ходжкіна, серповидно-клітинною анемією;
  • особи, яким було проведено видалення селезінки.
Відкрити Згорнути down

Шляхи зараження

Джерелом гемофільної палички є тільки людина. ХІБ-інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Патоген локалізується на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. Бактерію можна виділити з носоглотки 90% здорових людей. При цьому, на найбільш небезпечний тип B припадає близько 50% всіх виділених штамів.

Здорове носійство може тривати від кількох днів до кількох місяців. Носійство зберігається при високому рівні специфічних антитіл і при призначенні великих доз антибіотиків.

Частіше за інших хворіють діти у віці від 6 місяців з моменту народження до 5 років. Рідше хворіють новонароджені, діти старше 5 років і дорослі.

Показники захворюваності гемофільною інфекцією типу B в тисячі разів вище у дітей чутливого віку (75-85% - у віці до 2 років, пік - 6-12 місяців).

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Гемофільна інфекція потрапляє в організм через слизову оболонку носоглотки. Основний механізм передачі - повітряно-крапельний, але у маленьких дітей зараження може відбутися контактним шляхом. Збудник може тривалий час повільно розвиватися в області воріт інфекції в вигляді латентного безсимптомного захворювання. У деяких випадках, в основному у осіб з ослабленим імунітетом і осіб, які входять до групи ризику, латентна форма переходить в маніфестну.

Слід розрізняти первинне захворювання, яке виникає після контакту зі здоровим носієм, і вторинне, яке виникає при контакті з хворим в маніфестній формі. Збудник ХІБ-інфекції поширюється по прилеглих тканинах, провокуючи розвиток синуситів, отитів, бронхітів, пневмоній, запалень підшкірної жирової клітковини. Також, з потоком крові інфекція поширюється в інші органи і системи, протікаючи як сепсис.

Збудник може протягом кількох діб розмножуватися в кровотоці безсимптомно, доки маса мікробних тіл не стане критичною. Після цього бактерія проникає в ЦНС, викликаючи інфільтрацію і гнійне запалення м'яких мозкових оболонок. У перехворілих формується стійкий імунітет.

Відкрити Згорнути down

Клінічна картина

ХІБ-інфекція - це збірне поняття, яке позначає ураження органів паличкою Пфайффера. Тому, клінічні ознаки безпосередньо залежать від локалізації патології.

Симптоми гемофільної інфекції:

  • при ураженні легенів розвиваються: пневмонія (одностороння, двостороння, дрібновогнищева, великовогнищева), деструкція тканин легенів, плеврит, кашель (спочатку сухий, після - з мокротинням), загальна слабкість, підвищення температури, зниження апетиту, головні болі, синдром дихальної недостатності;
  • при менінгіті спостерігаються: ознаки ГРЗ, інтоксикація організму, багаторазове блювання без полегшення стану, головні болі, порушення роботи потиличних м'язів, порушення свідомості, судорожно-коматозний синдром (у важких випадках);
  • запалення підшкірної жирової клітковини проявляється появою ущільнених ділянок на тілі, над ураженої зоною шкіра гаряча і синюшна, помірною інтоксикацією;
  • запалення надгортанника проявляється через виражену інтоксикацію, високу температуру тіла (до 40 градусів), відсутність апетиту, загальну слабкість, біль в горлі і нижній щелепі, утруднене дихання і ковтання, охриплість голосу, підвищене слиновиділення, пізніше розвивається дихальна недостатність, яка, за відсутності лікування, викликає асфіксію;
  • перикардит проявляється загальною інтоксикацією, порушенням роботи серця, гіпоксією;
  • при септицемії спостерігаються: системна запальна реакція з порушенням периферичного кровопостачання, централізацією кровотоку, поліорганна недостатність (при відсутності лікування розвиваються інфекційно-бактеріальний шок і летальний результат).
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу при вагітності

ХІБ у вагітних, які перебувають у групі ризику, може протікати з ускладненнями, а також призводити до розвитку патологій плоду. Тому, при виявленні захворювання, майбутній матері необхідно терміново звернутися до лікаря і пройти спеціальне лікування гемофільної інфекції, яке враховує поточний стан жінки, стан її здоров'я та присутні симптоми. Також, в профілактичних цілях, таким жінкам може бути рекомендована вакцинація проти гемофільної інфекції, з урахуванням анамнезу та індивідуальних особливостей.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

Гемофільна інфекція вважається однією з дитячих хвороб, оскільки, найбільше до неї схильні маленькі діти. Організм дитини більш чутливий і використання агресивних медикаментів здатне завдати набагато більший збиток, ніж аналогічне лікування у дорослих. Але, незважаючи на це, ХІБ-інфекція вимагає своєчасного лікування. За даними ВООЗ, ця хвороба є однією з основних причин дитячої смертності у віці до 5 років. Щорічно від захворювання помирає від 350 до 700 тис. дітей у всьому світі.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

ХІБ-інфекція, навіть при належному і своєчасному лікуванні, має незворотний вплив на організм людини.

Відкрити Згорнути down

Наслідки ХІБ-інфекції, яка викликала менінгіт:

  • Судоми
  • ЗПМР
  • Розлади мови, затримка мови
  • Проблеми зі слухом
  • Сліпота.
Відкрити Згорнути down

Летальний результат, навіть при своєчасній діагностиці і правильному лікуванні, становить 16-20%.

Гемофільна пневмонія викликає:

Відкрити Згорнути down

Гемофільний сепсис є причиною смерті хворого.

Гнійний артрит провокує розвиток остеомієліту.

Запалення надгортанника провокує обструкцію дихальних шляхів, яка в 5-10% випадків викликає летальний результат.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога

Якщо ви запідозрили ХІБ у своєї дитини, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Перша допомога в такій ситуації - якнайшвидше звернення в поліклініку. Оскільки захворювання дуже активно передається від носія оточуючим, для транспортування пацієнта краще викликати "швидку допомогу".

Якщо патологія торкнулася, наприклад, верхніх дихальних шляхів і викликає проблеми з диханням, слід забезпечити хворому приплив свіжого повітря і негайно звернутися за медичною допомогою.

Відкрити Згорнути down

Діагностика захворювання

Діагностика ХІБ-інфекції починається з консультації педіатра, який збирає анамнез, проводить загальний огляд дитини, призначає додаткові методи діагностики.

Підтвердження діагнозу "ХІБ-інфекція" ґрунтується на ідентифікації патогена в організмі дитини. На діагностику беруть:

  • кров;
  • спинномозкову рідину;
  • мокротиння;
  • матеріал, отриманий шляхом зішкрібу з верхніх дихальних шляхів.

Пацієнтам призначають такі лабораторні дослідження:

  • бакпосів біологічного матеріалу;
  • серологічну діагностику;
  • імуноферментні аналізи;
  • ПЛР.

Для визначення чутливості бактерії проводиться антибіотикограма.

Відкрити Згорнути down

Методи лікування інфекції

Лікування гемофільної інфекції направлено на видалення з організму пацієнта патогена. Останнім часом спостерігається прогресуюча стійкість бактерії до стандартних доз антибактеріальних препаратів за рахунок синтезу бета-лактамази.

Високий рівень опірності ХІБ-інфекція має по відношенню до ко-тримоксазолу (28,9% штамів бактерії). Низька чутливість відзначається також по відношенню до левоміцетину і еритроміцину. За даними досліджень, на сьогодні 2948 штамів бактерій, що викликають ХІБ, чутливі до таких речовин:

  • амоксицилін/ клавуланат (99,9%);
  • цефалоспорини 2-го і 3-го покоління (99,4%);
  • кларитроміцин (89,4%);
  • азитроміцин (99,8%);
  • моксифлоксацин (99,9%).

Найбільшу ефективність на сьогодні показують цефалоспорини 3-го покоління (цефотаксим, цефтріаксон), карбапенеми (іміпенем, меропенем). Для лікування ЛОР-форми ХІБ рекомендовані "захищені" пеніциліни (амоксицилін-клавуланат).

Антибактеріальна терапія припускає використання високих доз препаратів.

Для поліпшення самопочуття пацієнта призначається симптоматичне лікування з урахуванням локалізації патологічного процесу:

  • жарознижуючі і знеболюючі препарати;
  • інфузійна терапія;
  • муколітики (при гемофільній пневмонії);
  • вітамінні комплекси;
  • гепатопротектори.

У деяких випадках потрібні хірургічні методи лікування, спрямовані на організацію відтоку гною (при емпіємі плеври, гнійному перикардиті, артриті). ЛОР-форма захворювання викликає непрохідність дихальних шляхів. У такій ситуації потрібна трахеостомія для відновлення дихальної функції і порятунку життя пацієнта.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікуваності

Контроль ефективності лікування ХІБ-інфекції проводиться як мінімум через 14 днів з дня завершення курсу терапії. При цьому, забір матеріалу для ПЛР-діагностики можливий не раніше, ніж через 4 тижні після закінчення курсу антибіотикотерапії, але мікробіологічне дослідження допустимо провести і через 2 тижні.

Відкрити Згорнути down

Профілактика патології

Специфічна профілактика гемофільної інфекції проводиться в ранньому віці шляхом введення щеплення ХІБ. Неспецифічна профілактика спрямована на зміцнення імунної системи дитини, дотримання особистої гігієни. Хворі перебувають у суворій ізоляції.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Гемофільна інфекція - це висококонтагіозне захворювання, яке вимагає імунопрофілактики. Але її проводять не всім дітям. Крайня необхідність в цьому існує у дитячому віці від 3 місяців до 5 років. Це - найбільш небезпечний в житті дитини період, коли потрапляння гемофільної палички в організм може спровокувати розвиток серйозних інфекцій.

Не варто недооцінювати важливість вакцинації, оскільки вона забезпечує практично 100% захист від гемофільної інфекції, паличка якої може тривалий час перебувати в організмі людини, не даючи знати про себе.

Вакцинація дітей проводиться згідно із затвердженим календарем вакцинації. ХІБ вакцина вводиться, як правило, три рази: у віці 2, 4 і 6 місяців. Лікар може запропонувати індивідуальний грфік вакцинації, зважаючи на анамнез.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар

Який лікар лікує ХІБ-інфекцію?

Не знаєте, хто проводить лікування ХІБ-інфекції в Києві? Віддаєте перевагу ефективній профілактиці симптоматичному лікуванню? У клініці МЕДІКОМ на Оболоні і Печерську проводиться вакцинація сучасним препаратом щеплення, який забезпечує безпечне формування імунітету у дітей, починаючи з 2-місячного віку. Телефонуйте за контактними номерами колл-центру, щоб дізнатися вартість і порядок проведення вакцинації. Довірте здоров'я своїх дітей кращим фахівцям!

comment 27
Волова Катерина Федорівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії
comment 57
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 64
Серга Олена Миколаївна
Лікар педіатр-неонатолог вищої категорії
comment 23
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 21
Антропова Тетяна Вікторівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії
comment 1
Голуб Алла Петрівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, к.м.н.
comment 22
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 23
Зиньковська Софія Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії, лікар-педіатр бригади невідкладної допомоги
comment 23
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 11
Марунчин Тетяна Андріївна
Лікар-педіатр
comment 14
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 26
Подколзіна Ольга Фрідріхівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 36
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії

Вартість вакцинації "Хіберикс"

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Консультації
5564. Консультація провідного інфекціоніста, кандидата медичних наук, Голуб А.П.
2200 грн
запис на прийом
5569. Консультація інфекціоніста дорослого/дитячого експерта Махіні Н.В.
1500 грн
запис на прийом
Програми
1237. * Програма Вакцинація "Хіберикс"
1819 грн
запис на прийом
761. * Програма Вакцинація "Інфанрикс-Гекса"
Дитячий
3519 грн
запис на прийом
763. * Програма Вакцинація "Пентаксим"
2900 грн
запис на прийом
3392. * Програма Вакцинація «Гексаксім»
3555 грн
запис на прийом
Процедури/Маніпуляції
1600 грн
запис на прийом
919. * Вакцинація "Інфанрикс-Гекса"
2219 грн
запис на прийом
519 грн
запис на прийом
2255 грн
запис на прийом
3751. * Вакцинація "Інфанрикс IPV ХІБ"
2037 грн
запис на прийом
3752. * Програма Вакцинація "Інфанрикс IPV ХІБ"
3337 грн
запис на прийом

Вiдгуки

29.03.2021 12:20
Пилюгина Л. Р.

Спасибо, отличная статья, болезнь и вправду очень тяжела, особенно своими последствиями.

20.02.2021 22:10
Алина Сергеевна

Спасибо огромное, ценная информация.

02.01.2021 16:16
Лолита Александровна

Дуже небезпечна хвороба, дитина захворіла в 12 років, слава богу, ми перемогли без значних наслідків. У статті много інформації про саму хворобу, виходить, що профілактичних заходів не існує.

11.10.2020 10:54
Тамара

Я инвалид детства, благодаря перенесенной инфекции, спасибо что разъяснили.

27.07.2020 20:02
Ольга

Спасибо. Все правда.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down