exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Гіпертрофічний риніт

Гіпертрофічний риніт

Гіпертрофічний риніт — це захворювання носової порожнини, що має запальну етіологію. Хвороба супроводжується патологічними змінами у вигляді гіпертрофії тканин носових раковин (потовщення слизової оболонки, розростання, набряків). Це може перерости у хронічну форму риніту. Патологія схильна до поступового прогресування. Часто запалення переходить на підслизову оболонку, може займати окістя та фрагменти кістки.

Щоб уникнути серйозних ускладнень, необхідно вчасно звернутися до лікаря. Оториноларингологи клініки МЕДІКОМ мають великий досвід боротьби з цим захворюванням та супутніми станами.

Відкрити Згорнути down

Класифікація гіпертрофічного риніту

За ознакою поширеності гіпертрофічний риніт поділяється на два типи: дифузний та обмежений. При першому типі зачіпаються всі тканини в носових ходах, при другому — відбувається локальне ураження окремих областей.

З огляду на уражену область діагностують такі форми гіпертрофічного риніту:

  • Кавернозну (судинну).
    Порушення тонусу судин, які відповідають за кровопостачання слизової оболонки. Риніт турбує закладеністю носа, коли людина перебуває в горизонтальному положенні, та труднощами з носовим диханням.
  • Фіброзну.
    Надлишок сполучної тканини, що звужує носові ходи.
  • Кісткову.
    Потовщення основ структури носових раковин.
  • Полікістозну.
    Розростання тканин у передній зоні середньої раковини.
  • Сосочкову.
    Формування на задніх відділах носової порожнини наростів, що нагадують формою малину. Вони провокують тривале виділення слизу та закладеність носа.

За перебігом розрізняють гострий і хронічний гіпертрофічний риніт, який розвивається із затяжного катарального та має постійний характер розвитку, а також вазомоторний та хронічний вазомоторний різновид. Для останніх двох типів типовими є порушення регуляції судинного тонусу, що є наслідком неправильних реакцій на зовнішні подразники (сильні аромати, холодне повітря тощо).

Відкрити Згорнути down

Причини появи гіпертрофічного риніту

Основні причини гіпертрофічного риніту:

  • запущені нежиті та застудні захворювання;
  • вроджені чи набуті патології структури носа;
  • серцево-судинні патології;
  • викривлення носової перегородки;
  • зловживання судинозвужувальними краплями;
  • захворювання носоглотки.
Відкрити Згорнути down
риноскопія в Києві
результат риноскопії

 

Як відбувається зараження ринітом?

Гіпертрофічний риніт має запальну інфекційну етіологію, яка може розвиватись під впливом інфекції. Шляхи потрапляння збудників до організму можуть бути абсолютно різними: від зовнішніх факторів до генетичних особливостей імунної системи.

Розвитку запального процесу сприяють:

  • несприятлива екологія;
  • робота в запорошених приміщеннях;
  • довге перебування в умовах підвищеної чи зниженої температури;
  • неконтрольоване або тривале лікування судинозвужувальними краплями.
Відкрити Згорнути down

Усе це шкодить слизовій оболонці та провокує гіпертрофічний нежить. Водночас той без своєчасного лікування переростає в хронічний риніт. Гіпертрофічний риніт — частий супутній стан при:

  • гіпертонічній хворобі;
  • поліпах носоглотки;
  • атеросклерозі;
  • аденоїдах;
  • кістах.
Відкрити Згорнути down

Названі патологічні відхилення активізують запалення, гіпертрофують оболонки носових шляхів, що збільшує негативний розвиток хвороби.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви риніту

Головні ознаки гіпертрофічного риніту — тривала утрудненість дихання через ніс та його закладеність. Також є постійний нежить і помітні гнійні виділення (особливо після сну). Спостерігається неефективність застосування препаратів, що звужують судини та знімають запалення.

Інші симптоми гіпертрофічного риніту:

  • сухість у роті;
  • підвищена стомлюваність;
  • знижена працездатність;
  • безсоння;
  • носові кровотечі;
  • проблеми з нюхом;
  • головний біль;
  • гугнявий голос;
  • хропіння тощо.
Відкрити Згорнути down

На перших стадіях симптоми гіпертрофічного риніту проявляються помірно. Зазвичай люди не звертають уваги на невеликий нежить та часткову втрату нюху, але без своєчасного початку лікування патологія повільно прогресує та спричиняє ускладнення.

Відкрити Згорнути down

Перебіг гіпертрофічного риніту у вагітних

Під час вагітності гормональні зміни часто призводять до порушень функцій залоз та підвищення венозного тиску. Це провокує появу гострого чи хронічного гіпертрофічного риніту. У цьому випадку не рекомендується застосовувати судинозвужувальні препарати, а лише дитячі краплі з меншим дозуванням. Для покращення стану у вагітних проводяться лікувальна дихальна гімнастика та процедури масажу рефлекторних точок. Якщо риніт спричиняють нарости в носоглотці, рекомендується провести їхнє видалення на етапі підготовки до вагітності.

Відкрити Згорнути down

Як відбувається лікування риніту у дітей?

Гострий гіпертрофічний нежить у дітей має швидкий темп перебігу з яскраво вираженими симптомами. Вилікувати його можна за 3–7 діб. Оскільки у дітей носові ходи менші, високий ризик погано очистити порожнини від виділень, що сприяє прогресуванню інфекції. Тому варто відразу вирушити на консультацію дитячого отоларинголога та розпочати лікування, щоби не допустити переходу до хронічної форми.

При хронічному гіпертрофічному риніті спостерігається затяжний нежить із періодичною закладеністю, а носова перегородка піддається розростанню тканин, що ускладнює проходження повітря. У цьому випадку терапія займає більше часу та може вимагати операції.

Відкрити Згорнути down

Можливі ускладнення гіпертрофічного риніту

Без своєчасного лікування захворювання призводить до різних негативних проявів. Наслідками гіпертрофічного риніту стають:

  • слухові та нюхові порушення;
  • утворення кон'юнктивіту та дакріоциститу;
  • поява синуситів;
  • розвиток отиту та євстахіїту;
  • виникнення бронхітів, ларингітів, трахеїтів;
  • розростання поліпів.
Відкрити Згорнути down

Діагностика гіпертрофічного риніту

Якщо є підозри на гіпертрофічний нежить, варто пройти огляд отоларинголога. Діагностика у спеціаліста в клініці МЕДІКОМ охоплює:

Відкрити Згорнути down

Результати обстеження допоможуть лікарю відкинути інші захворювання та точно визначити ступінь розвитку й тип гіпертрофічного риніту.

Відкрити Згорнути down

Лікування гіпертрофічного риніту

Терапевтичний план складається індивідуально після комплексного обстеження. Консервативне лікування підходить лише для початкових стадій. ЛОР призначає препарати для зняття набряку слизової, протизапальні краплі та спреї.

Фізіотерапевтичні методи ефективно застосовуються для лікування гіпертрофічного риніту.

У разі значного розростання тканин консервативна терапія не дасть потрібного ефекту. Це означає, що без хірургічного втручання не обійтись.

Відкрити Згорнути down

Операція при гіпертрофічному риніті

Часто при дифузному розростанні тканин крайній метод — це хірургічна операція. Полягає він у механічному, термічному або лазерному впливі на патологічні тканини. При гіпертрофічному риніті проводяться:

  • Лазерна вазотомія.
    Виконується коагуляція судин (лазерна ЛОР-хірургія ефективна й на початкових стадіях захворювання).
  • Кріодеструкція.
    На гіпертрофовані зони впливають аплікатором з охолодженим рідким азотом.
  • Конхотомія.
    Висікається область слизового шару, проводиться часткове або повне видалення внутрішньої оболонки.

Іноді ЛОР призначає шейверну турбінопластику, яка полягає у видаленні надлишкових розростань тканин нижніх носових раковин.

Гіпертрофічний риніт операція

Відкрити Згорнути down

Профілактика гіпертрофічного риніту

Головною запобіжною дією для можливого виникнення гіпертрофічного риніту є відмова від спиртних напоїв та куріння. Також профілактика охоплює невідкладне лікування гайморитів, гострих ринітів та інших хвороб носоглотки. Для загального зміцнення імунної системи рекомендується помірна фізична активність, дихальні вправи та правильне харчування. При алергії варто уникати контактування з алергенами.

Для контролю лікування рекомендується регулярно консультуватися у ларингооторинолога та відвідувати фізіотерапевтичні процедури.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи можна лікувати гіпертрофічний риніт народними засобами?

Народні засоби не допоможуть впоратися з розростанням тканин і можуть бути небезпечними. Для вирішення проблеми необхідний огляд у отоларинголога та обстеження призначеними методами, щоби розробити ефективну схему медичної допомоги.

Чи обов'язкове хірургічне втручання при гіпертрофічному риніті?

Лікування хронічної форми гіпертрофічного риніту — це комплекс заходів, що охоплює немедикаментозні, фізіотерапевтичні, лікарські та хірургічні методи. При слабковираженій патології можна уникнути операції, оскільки консервативної терапії та спеціальних процедур буває достатньо. В інших випадках відновити носове дихання допоможе лише хірургічне втручання.

Постійна закладеність носа завжди свідчить про гіпертрофічний риніт?

Постійна закладеність носа — це одна з ознак будь-якого риніту (катарального, нейровегетативного, медикаментозного, вазомоторного риніту). Неприємний запах при носовому диханні та кірки в носовому проході супроводжують і атрофічний риніт. Для правильної постановки діагнозу потрібна консультація фахівця.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Завідуючий стаціонарним ЛОР-відділенням, лікар-отоларинголог вищої категорії, ЛОР-хірург

Який лікар лікує гіпертрофічний риніт?

Якщо спроби самолікування нежиті не дають результатів, а тривала закладеність носа впливає на загальне самопочуття та працездатність, необхідно звернутися за професійною медичною допомогою. Запишіться на огляд отоларинголога в клініку МЕДІКОМ на Оболоні або Печерську. Фахівці нашого ЛОР-відділення надають повний спектр послуг із лікування гіпертрофічного риніту в Києві. Ми пропонуємо комплексну діагностику та сучасну фізіотерапію. Звертайтеся за номером телефону, вказаним на сайті.

comment 28
Товстолит Валерій Павлович
Завідуючий стаціонарним ЛОР-відділенням, лікар-отоларинголог вищої категорії, ЛОР-хірург
comment 18
Ветрова Оксана Михайлівна
Отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог
comment 36
Істоміна Світлана Юріївна
Врач-отоларинголог, сурдолог першої категорії
comment 25
Кот В'ячеслав Федорович
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог вищої категорії
comment 5
Лятичевська Олена Володимирівна
Лікар-отоларинголог, дитячий ЛОР
comment 42
Сергієнко Віталій Андрійович
Лікар-отоларинголог вищої категорії, дитячий отоларинголог другої категорії.
comment 7
Щадко Юлія Вікторівна
Отоларинголог, дитячий отоларинголог
comment 5
Яніогло Олеся Олексіївна
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог, ЛОР-хірург, інструктор Tactical Combat Casualty Care

Вiдгуки

17.01.2022 19:15
Валерий

До врача-отоларинголога я шел очень долго. Постоянно откладывал, тянул время и переносил. Пока жена уже не ушла спать в другую комнату из-за моего сильного храпа. Несколько месяцев назад я подсел на сосудосуживающие капли, без них нос уже просто не дышал. Меня это не смущало, просто покупал новый флакон капель и везде носил с собой. Как всегда, не было времени сходить к врачу. Видимо, у меня пошло сильное привыкание, из-за чего и начался храп. Когда уже начал просыпаться от него сам, записался в МЕДИКОМ к лору Сергею Герасименко на проспекте Героев Сталинграда 6д. После осмотра и общения со мной врач предположил, что у меня гипертрофический ринит. То есть, из-за длительного использования капель разрослась слизистая в носу и не дает нормально дышать. Врач отправил меня на рентген, чтобы исключить наличие кист и опухолей в носу. По снимкам было чисто, поэтому назначили только препараты. Лечился я долго, но зато с капель смог соскочить. сейчас думаю об операции по удалению лишней слизистой, потому что реально сильный храп. А по-другому это не лечится.

04.11.2021 20:41
Аліна

У клініці Медіком була на прийомі у лікаря-отоларинголога Євгена Олександровича Борисенка. У мене діагностували гіпертрофічний риніт, через який я не могла нормально дихати і мучилася головним болем. Порадувало, що лікування було простим та ефективним. Дякую за допомогу зі здоров'ям!

30.06.2021 11:22
Ольга Власенко

Я в свое время не долечила насморк и постоянно пользовалась сосудосуживающими каплями из-за этого. Хотя я прекрасно знаю, что ими нельзя лечиться дольше 3-5 дней. Но нужно было ходить на работу, а вечером отдыхать, а нос нормально не дышал. Через 2 месяца я осознала, что без капель уже не могу обойтись. Быстро записалась к лору в МЕДИКОМ на Василия Тютюнника 37/1. Мне провели риноскопию и рентгенографию носовых пазух. В общем, оказалось, что мое самолечение довело до гипертрофического ринита. Спасибо врачу Евгению Александровичу, что назначил мне лечение, которое довольно быстро помогло. Теперь я живу без капель, сплю спокойно, свободно дышу носом.

11.02.2021 15:00
Владимир

Из-за работы на вредном производстве получил гипертрофический ринит. Пришлось обращаться к врачу в МЕДИКОМ на пр-те Героев Сталинграда. Лечение помогло, заодно врач рассказал мне, как уберечься от рецидива ввиду моей работы. Спасибо за помощь!

08.12.2020 13:33
Олександр Мітлицький

Лікував гіпертрофічний риніт у Сергія Герасименка у Медікомі. Чудовий грамотний лікар. Не призначав мені нічого зайвого, все чітко й зрозуміло пояснив по лікам. А головне, що його призначення мені допомогли!

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down