exit
search serach
Что такое рахит?

Що таке рахіт?

Рахіт – це захворювання дітей грудного та раннього віку, під час якого порушується процес формування кісткової тканини й зубів, а також розвивається недостатність в мінералізації кісток. Багато хто помилково думає, що рахіт – це тільки нестача вітаміну D (кальциферолів), але, насправді, на цьому причини рахіту не закінчуються. Однією з першорядних причин формування рахіту також є недолік фосфору і кальцію під час активного розвитку. Найбільш ранні типові зміни виявляються при рентгенографії кінцевих ділянок довгих кісток.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Класичний вітамін D-дефіцитний рахіт у дітей поділяють за кількома принципами класифікації, основні з яких розглянемо нижче.

Періоди хвороби:

  • початковий;
  • розпал хвороби;
  • реконвалесценція;
  • залишкові явища.

Тяжкість патологічного процесу:

  • перша стадія – легка;
  • друга стадія – середньої тяжкості;
  • третя стадія – тяжкий перебіг.

Характер перебігу захворювання:

  • гострий;
  • підгострий;
  • рецидивуючий.

Клінічні варіанти за концентрацією кальцію і фосфору в сироватці крові:

  • кальційпенічний;
  • фосфопенічний;
  • без виражених змін рівня мікроелементів в крові.

Також, в класифікації рахіту існують такі поняття як вторинний рахіт (може розвинутися при синдромах мальабсорбції, хронічних захворюваннях нирок і жовчовивідних шляхів, хворобах обмінних речовин, тривалому застосуванні протисудомних препаратів), вітамін D-залежний рахіт (він, в своу чергу, підрозділяється на 2 типи, типологія яких безпосередньо пов'язана з генетичною схильністю організму), вітамін D-резистентний рахіт (фосфат-діабет, синдром de Toni-Debré-Fanconi, гіпофосфатазія, нирковий тубулярний ацидоз).

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Причин для розвитку рахіту у дітей лікарі та вчені виділяють кілька, основними з яких є:

  • нестача ультрафіолету, який необхідний для синтезу вітаміну в організмі, у зв'язку з недостатнім знаходженням на сонці;
  • недолік в організмі малюка вітаміну групи D, який повинен надходити з їжею (неправильне складання раціону);
  • народження раніше визначеного терміну пологів;
  • генетична схильність до цього захворювання;
  • проблеми з засвоєнням і переробкою вітаміну D (ендогенні причини).

Хвороба зустрічається повсюдно, але є регіони, клімат яких найбільш сприяє її розвитку: високий рівень забруднення навколишнього середовища, запиленість повітря і вогкість – фактори, які сприяють розвитку такої медичної проблеми як рахіт. Крім цього, зима і пізня осінь є найнебезпечнішими порами року для захворювання, оскільки активність сонця знаходиться на мінімальному рівні, а дітей, найчастіше, намагаються не виводити з дому через погану погоду.

Також, молоді матусі, повинні мати на увазі: у дітей, яких вигодовували грудьми, менше шансів захворіти на рахіт (за умови здорових обмінних процесів в організмі матері), ніж у дітей, які перебувають на змішаному і штучному вигодовуванні – у них рівень ризику розвитку рахіту набагато вище і протікає захворювання набагато важче.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Патогенез рахіту вельми складний. Головне місце належить гіповітамінозу вітаміну D. Його функція полягає в регуляції процесів всмоктування кальцію, фосфору в кишечнику і їх відкладення в кістковій тканині, а також реабсорбції кальцію і фосфатів в ниркових канальцях.

У цьому складному механізмі вітамін D проявляє себе не у вигляді з'єднання, що утворюється в шкірному покриві під впливом ультрафіолету або надходить в організм дитини з їжею, а в формі активних метаболітів, процес перетворення яких відбувається в печінці та нирках за участю таких ферментів як гідроксилази. І збій на будь-якому етапі утилізації вітаміну D в організмі може стати причиною порушення мінерального обміну.

Також, варто враховувати, що патогенез рахіту характеризується не тільки порушенням мінерального обміну, а й патологічними проблемами в інших видах обмінів, що здійснює багатобічний вплив на функціональний стан численних органів і систем організму, в т.ч. порушує природний процес формування кісткової системи у дітей.

Відкрити Згорнути down

Симптоми рахіту

До симптомів рахіту відносяться:

  • зниження м'язового тонусу;
  • зміна вигину хребта;
  • кістки черепа деформовані;
  • деформація живота;
  • ущільнення на кістках;
  • переломи кісток;
  • джерельце заростає набагато повільніше, ніж треба;
  • загальмованість в зростанні.
Відкрити Згорнути down

Обов'язково стежте за проявом будь-якого із симптомів. Якщо помітили деформацію скелета, дитина поскаржилася на слабкість в м'язах або біль в кістках, обов'язково треба звернутися до фахівця і пройти обстеження. Але пам'ятайте, що за одним або двома симптомами діагноз не можна поставити.

Також, існують неспецифічні симптоми рахіту, які, як певне захворювання, можуть бути інтерпретовані тільки фахівцем – неврологічні та вегетативні зміни. Якщо ваша дитина стала неспокійною, примхливою, дратівливою, погано засинає і часто прокидається, її лякають гучні звуки і яскраве світло, ви стали помічати проблеми з харчуванням (зниження апетиту, дитина на грудному вигодовуванні мляво смокче або взагалі відмовляється від грудей) і стільцем (закреп), малюк почав сильно потіти (піт має різкий і кислий запах) і т.п. – обов'язково зверніться з цими хвилюючими ознаками до лікаря. Оскільки, для початкового періоду рахіту кісткові зміни не характерні. А боротися з будь-яким захворюванням краще на початковому етапі його розвитку.

Період розпалу характеризується прогресуючими патологічними змінами в кістковій системі. Дитина може зупинитися в психічному і фізичному розвитку.

Якщо здійснити своєчасне і належне лікування, в період реконвалесценції (одужання) всі клінічні та лабораторні симптоми рахіту зникають. Хоча, ті деформації скелета, що виникли при запущеному перебігу хвороби, залишаються і в дорослому віці.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Якщо не почати своєчасне лікування, рахіт може спричинити деякі наслідки:

Відкрити Згорнути down

Можуть з'явитися такі ускладнення рахіту як повторні інфекції.

Також, у жінок, які в дитинстві перенесли рахіт, може виникнути така медична проблема як звуження малого таза. Як наслідок – важкі пологи, в ході яких може знадобитися проведення кесаревого розтину.

Відкрити Згорнути down

Діагностика рахіту

Діагностика рахіту, до певного віку, обов'язково проводиться кожній дитині при оглядах педіатром. При візиті до фахівця здійснюється фізикальний огляд, щоб не упустити перші ознаки рахіту. Педіатр злегка натискає на кістки й уважно оглядає їх на піддатливість. З особливою ретельністю дитячі лікарі під час діагностики рахіту підходять до наступних зон тіла дитини:

  • Черепу.
    У хворих дітей кістки черепа продавлюються при натисканні, а джерельце закривається набагато повільніше, ніж у здорових дітей.
  • Ніг.
    У здорових малюків можуть бути невеликі викривлення ніг, але діти з діагнозом "рахіт" мають помітні викривлення або, навіть, можуть розвинутися сильні деформації.
  • Грудей.
    У дітей з таким діагнозом грудна клітка формується аномальним чином (западає або випирає).

Також, лікар повинен оглянути зап'ястя і щиколотки, під час хвороби вони можуть бути потовщені. При первинних ознаках рахіту дитину відправлять на рентгенографію і в лабораторію здати загальні аналізи.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Найчастіше, специфічне лікування рахіту проводиться препаратами з вітаміном D або добавками з кальцієм. Але, потрібно пам'ятати: цей вітамін шкідливий у великих кількостях, тому уважно дотримуйтесь приписів лікаря. Передозування може погіршити стан дитини.

Найкраще лікування рахіту медикаментами проводити до обіду. Дитина може бути дратівливою після вітамінотерапії й активної мінералізації кісток, і довгий час не засипати.

Також, важливе значення в лікуванні має правильне харчування, достатнє перебування на свіжому повітрі, фізіотерапія, лікувальний масаж, лікувальна фізкультура, сонячні й лікувальні ванни та інші загальнозміцнюючі заходи. У складних випадках може знадобиться допомога хірурга або ортопеда. Оскільки, далеко не завжди наслідки рахіту можна відкоригувати ударною дозою вітаміну D. Іноді лікарям доводиться виправляти викривлення хребта і кісток за допомогою спеціальних корсетів, медичного взуття та хірургічного втручання.

Відкрити Згорнути down

Прогноз

Зазвичай, прогноз для дітей, які перенесли класичний рахіт, – сприятливий. А ось при відсутності лікування, можливі незворотні зміни. Серед них деформація кісткових структур, дискінезія жовчовивідних шляхів, порушення роботи нирок, а також різні шкірні захворювання (зокрема, псоріаз) і інші ускладнення згадані вище.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Профілактика рахіту включає в себе наступні поради:

  • майбутня мама повинна починати профілактику рахіту своєї дитини неспецифічними методами ще в перинатальний період (в т.ч. звернути увагу на збалансованість свого раціону – в нього повинні входити овочі, сир, фрукти, м'ясо);
  • своєчасно лікувати анемію і токсикоз під час вагітності;
  • будучи вагітною, жінка повинна більше часу проводити на свіжому повітрі;
  • ваше першорядне завдання – організація режиму дитини з його достатнім перебуванням на свіжому повітрі, процедурами, що гартують, раціональним вигодовуванням, стимулюванням рухової активності, проведенням масажу і гімнастики;
  • профілактичне лікування вітаміном D і вітамінами групи B (за рекомендацією і під контролем лікаря);
  • обговоріть з лікуючим фахівцем, якщо у вашої дитини порушений сон і вона стає дратівливою після прийому препаратів (при наявності діагнозу і його усуненні).
Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії

Який лікар лікує рахіт?

Якщо у дитини запідозрений рахіт, то варто негайно звернутися до педіатра, щоб отримати найбільш грамотну консультацію щодо лікування. Своєчасне відвідування лікаря допоможе визначити захворювання на ранніх стадіях, коли воно ще не вплинуло на будову скелета і роботу дитячого організму, який ще формується.

 

Під час огляду батькам будуть поставлені питання щодо загального здоров'я дитини, раціону його харчування, спадкових захворювань і змін в організмі. Після цього педіатр може порадити відвідати вузьких фахівців – ендокринолога й ортопеда. У разі, коли захворює доросла людина (некласичні форми рахіту), то їй необхідно звернутися до терапевта.

 

Якщо ви підозрюєте, що зіткнулися з цією медичною проблемою і хочете пройти якісне лікування рахіту в Києві або отримати консультацію висококваліфікованих фахівців, зверніться до поліклінік МЕДІКОМ на Оболоні й Печерську.

comment 24
Волова Катерина Федорівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії
comment 60
Серга Олена Миколаївна
Лікар педіатр-неонатолог вищої категорії
comment 19
Антропова Тетяна Вікторівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії
comment 12
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування
comment 5
Корсунова Таміла Іванівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 18
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 22
Подколзіна Ольга Фрідріхівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 31
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії

Вiдгуки

02.01.2023 13:12
Марія

Малюку тиждень, тому я активно вивчаю інформацію про можливі порушення. Дуже цікаво, по поличках розкладено інформацію, дякую!

14.12.2022 09:49
Олена Володимирівна

Ніколи особливо не вірила в можливість нестачі вітаміну Д, і не думала що можуть бути такі наслідки. Але після народження у малюка була жовтяниця і нам призначили цей самий вітамін по 3 крапельки, а виявляється ось який вплив може надавати його дефіцит на дитячий організм у поєднанні з нестачею кальцію і цинку.

27.10.2022 15:22
Сак Екатерина

Нам сразу после роддома назначили витамин Д, мне и ребенку, принимаем по назначению, не думала, что от передозировки могут возникнуть неприятности. Статья очень познавательная, спасибо.

11.09.2022 14:37
Андрій

Дуже дякую за інформацію, дуже корисний пост... особливо коли ви молоді батьки. У сина викривлення ніжок, але тьху тьху не рахіт і сказали, що масажу буде достатньо.

19.08.2022 12:53
Софія Р.

Стаття максимально корисна для тих, хто має новонароджених діток. Влітку з променями сонця ми ще якось отримуємо цей вітамін, але зараз у зимовий період відчуваємо його нестачу. Так що дотримуюся рекомендацій нашого педіатра і даю вітамін Д малюкові, а ще сама почала пити. Але ось зі статті дізналася, що давати краще до обіду, бо я раніше ввечері капала і дивувалася, що дитину потім на нічний сон дуже важко вкласти.

08.08.2022 17:46
Кондратюк Алла

Когда ставят такой диагноз, страшно до жути... Мы изменили питание и увеличили время пребывание на свежем воздухе. Также доче назначили лечебный массаж, физиотерапию и лечебные ванны. Сегодня диагноз рахит у нас уже позади. А статья отличная, вся информация собрана воедино и грамотно изложена без запугиваний и рекламы.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down