Що таке протрузія дисків?
Протрузія дисків — це захворювання, для якого характерне переміщення диска в канал хребта. Некомпетентні медики на запитання, що таке протрузія дисків, відповідають: це те ж саме, що й грижа. Але це не так.
Іноді через вік та отримані травми захворювання розвивається непомітно. При правильному функціонуванні хребці рухаються за допомогою дисків, які мають овальну форму та губчасту структуру. Але внаслідок низки причин вони зношуються та виходять зі свого правильного положення. Порушення роботи міжхребцевих дисків може проходити в кілька етапів:
- набухання (пульпозне ядро виходить із правильного положення та висувається в бік фіброзного кільця);
- протрузія міжхребцевих дисків (внутрішня частина диска пошкоджується, але ще знаходиться в кільці, хоча вже починає виступати в хребетний канал);
- утворення грижі в диску (фіброзне кільце пошкоджується, виникає ризик виходу внутрішньої частини диска за межі кільця).
Як тільки з'являються перші ознаки протрузії диска, необхідно звертатися за допомогою до лікарів медичного центру МЕДІКОМ. Вони проведуть своєчасну діагностику та призначать індивідуальне лікування.
Класифікація протрузії дисків: види, форми
Залежно від хребетного відділу, де виникає випинання міжхребцевих дисків, протрузія розподіляється на такі види:
- шийна;
- поперекова;
- грудна.
Види протрузії також залежать від розмірів.
- 1–5 мм — маленька;
- 6–8 мм — середня;
- 9–12 мм — велика;
- понад 12 мм — пролапс.
Протрузія — це початковий етап утворення грижі в хребті. Ця патологія вважається основною з причин постійних больових відчуттів і дискомфорту в спинному відділі.
Якщо ігнорувати клінічні ознаки, то протрузія дисків переростає в такі форми, як:
- Екструзія.
Випинання диска стає більшим, на фіброзному кільці з'являються надриви, руйнується внутрішня частина диска. Поздовжня зв'язка залишається цілісною. - Пролапс.
На фіброзному кільці з'являються дефекти, через які здійснюється випадання фрагментів ядра. - Секвестрація.
На тлі випадання фрагментів із пульпозного ядра розвивається переміщення порожнини в канал хребта.
Для того, щоб патологія не прогресувала, на перших етапах розвитку протрузії потрібно звертатися до вертебролога.
Причини протрузії дисків
Протрузія дисків розвивається через структурні зміни як у хребті, так і в пульпозному ядрі. Цей процес найчастіше виникає через старіння організму, коли в міжхребцевих дисках зменшується стійкість та еластичність.
Розвиток патології у пацієнтів вікової категорії 35–45 років не є нормою. Причини протрузії дисків такі:
- Захворювання хребта — операції, травми, різні форми викривлення хребта.
- Розлади метаболічного процесу й ожиріння. Особливо для пацієнтів, які мають гіпотиреоз і цукровий діабет.
- Неактивний спосіб життя, людина постійно перебуває в сидячому положенні. Якщо не займатися фізичними навантаженнями, то це може спричинити ослаблення м'язів. Тому навіть у молодих людей можуть виникнути порушення в роботі хребта.
- Сильне фізичне навантаження на організм. Обережними варто бути людям, які працюють будівельниками, вантажниками, займаються важкою атлетикою.
Протрузія міжхребцевих дисків може бути спадковою, якщо існує схильність до слабкої м'язової системи. Ризик розвитку захворювання виникає через нестачу в організмі рідини та кальцію, а також неправильного харчування.
Патогенез протрузії дисків
Причиною протрузії дисків може стати остеохондроз. У структурі хребетного відділу відбуваються дегенеративні та дистрофічні процеси, що призводять до втрати пружності та вологи в міжхребцевих дисках. Ці чинники є головними в розвитку мікротріщин і нестабільній роботі сегментів.
Коли людина дає фізичне навантаження на організм, то фіброзне кільце крізь утворені дефекти тисне на хребетний канал.
Клінічні прояви, симптоми, ознаки протрузії дисків
Клінічні прояви патології залежать від розмірів грижі та її локалізації. Симптоми протрузії дисків ґрунтуються на двох аспектах:
- больовому синдромі (виникає через порушення функціонування диска, цілісності зв'язок і м'язів. Також больові відчуття виникають через спазми м'язів, які розпрямляють хребет);
- корінцевому (радикулярному) больовому синдромі (у людини з'являються неприємні відчуття та дискомфорт, які поширюються нервовими волокнами та спинномозковими нервами).
На огляді невролог насамперед звертає увагу на наявність рефлексів на звичайні подразники.
Симптоми протрузії дисків стосуються порушень:
- тактильних відчуттів: відчуття оніміння в тілі та "мурашок" по шкірі;
- роботи дихальної системи: відчуття болю в серці;
- роботи м'язів та втрати їх сили: хронічна втома, складність у фізичних рухах;
- функціонування сечостатевої системи.
Один із найнебезпечніших станів протрузії — синдром «кінського хвоста», під час якого стискаються нервові закінчення в спинному мозку. Зникає чутливість у спині та порушується робота органів таза. Такі проблеми при протрузії дисків виникають тільки в 4 % випадків. Але захворювання вимагає обов'язкового екстреного нейрохірургічного втручання.
Особливості перебігу протрузії дисків при вагітності
Бувають ситуації, коли жінка дізнається про протрузії хребта тільки під час виношування дитини, адже захворювання іноді не має симптомів, особливо на ранніх стадіях розвитку. Больові відчуття виникають тільки під час великих фізичних навантажень.
Вагітність — це той стан, коли організм майбутньої мами постійно відчуває навантаження. У цей період у жінки часто спостерігається загострення протрузії дисків. Це захворювання небезпечне для вагітної жінки з кількох причин:
- порушується передача імпульсів через передавлювання нервових закінчень. Ця причина негативно може позначитись на родовій діяльності;
- в 2-му та 3-му триместрі матка переміщається ближче до хребта. Внаслідок чого протрузія спричиняє гіпертонус задньої стінки матки;
- протрузія хребта порушує надходження до плоду кисню та необхідних поживних речовин. Розвивається гіпоксія та гіпотрофія;
- при протрузії вагітна жінка постійно відчуває біль, тому мало рухається. Неактивний спосіб життя призводить до порушення функціонування всіх органів і зниження м'язового тонусу;
- майбутня мама постійно перебуває в стані депресії та апатії, оскільки весь час відчуває біль, спостерігаються постійні перепади настрою. Такий стан негативно позначається на психологічному, емоційному фоні вагітної та майбутнього малюка.
Якщо протрузія дисків має гострий характер, то можливе проведення кесаревого розтину. Тому що з потугами жінка може не впоратися.
Кожна майбутня мама, яка планує вагітність, повинна пройти професійне обстеження на наявність патологій хребта в медичному центрі МЕДІКОМ. У разі наявності або відсутності проблем, жінка все одно повинна спостерігатися в остеопата як під час виношування плоду, так і після пологів.
Ускладнення при протрузії дисків
Одним із найнебезпечніших наслідків протрузії дисків є розвиток грижі. Також патологія спричиняє такі ускладнення:
- больові відчуття, які мають гострий характер;
- звуження каналу в спинномозковій області, передавлювання спинного мозку та корінців, що призводить до парезів і паралічу;
- здавлювання кровоносних судин і нервів.
У разі наявності будь-яких симптомів протрузії хребта обов'язково звертайтеся до ортопеда-травматолога та нейрохірурга в медичному центрі МЕДІКОМ. Своєчасна діагностика патології дає змогу уникнути небезпечних наслідків.
Діагностика протрузії дисків
Первинна діагностика протрузії дисків проводиться після огляду пацієнта та бесіди з лікарем. Нейрохірург вислуховує скарги хворого, визначає наявність рефлекторних функцій. Ця інформація допомагає лікарю поставити попередній діагноз. Для його підтвердження призначається проведення діагностики протрузії дисків інструментальними методами.
Для виявлення патології застосовуються такі методи:
- МРТ (магнітно-резонансна томографія).
Це одна з основних процедур визначення патології. Метод дає змогу точно визначити місце локалізації патології, її розмір і характеристики. - КТ (комп'ютерна томографія).
Оцінюється кісткові структури хребетного відділу та місця здавлювання нервових волокон. - Ультразвукове дослідження хребта (УЗД).
За його допомогою візуалізується патологічна область.
Також пацієнту обов'язково призначається здавання додаткових аналізів — біохімічний аналіз крові та сечі. Якщо необхідна операція, то потрібно пройти суміжних лікарів: терапевта, кардіолога. Щоб оцінити роботу серцево-судинної системи та легенів, призначається рентген та ЕКГ.
Лікування протрузії дисків
Лікування протрузії дисків здійснюється медикаментозними та фізіологічними методами.
Лікування медикаментозним способом
Лікування медикаментами полягає в усуненні больових і дискомфортних відчуттів. Невролог призначає прийом засобів проти болю та запалення. Діуретики допомагають зняти набряк.
Фізіологічне лікування
До фізіологічних способів лікування протрузії дисків належить проведення таких процедур, як:
- Лікувальна фізкультура. Програма вправ розробляється індивідуально для кожного пацієнта. Тренування укріплюють м'язи та покращують загальний стан організму людини.
- Блокада в лікувальних цілях. Метод полягає у введенні в патологічну область препаратів проти запалення, що усувають больовий синдром. Мінус процедури — тимчасовий ефект. Лікувальну блокаду потрібно використовувати тільки в комбінації з іншими консервативними методами лікування.
- Лікувальний масаж і йога. Вплив на ділянки патології механічним способом дає змогу поліпшити циркуляцію крові, усунути біль і нормалізувати роботу м'язів.
- Мануальна терапія. Вплив на сегменти хребетного відділу, за допомогою якого повертається рухливість спини, знімається напруженість та усуваються м'язові та суглобові блоки.
- Голкорефлексотерапія призначається в тих ситуаціях, коли пацієнт відчуває біль в області спини або є порушення руху хребта. Лікар самостійно визначає точки для стимуляції голками та кількість процедур.
Спочатку нейрохірург призначає медикаментозне лікування. Тільки після цього можна проводити корекцію роботи хребта за допомогою ЛФК, лікувального масажу та йоги.
Операції при протрузії дисків
Хірургічне лікування протрузії призначається тоді, коли консервативні підходи не дають ефективного результату. При патології проводяться два види операцій:
- Мікродискектомія.
Грижа видаляється за допомогою операційного мікроскопа. - Ендоскопія.
Під час операції використовується ендоскоп. Через проколи невеликого розміру нейрохірург проникає до патології. За допомогою відеоспостереження видаляється випинання хребетного диска. Хірургічне втручання проводиться під загальним наркозом.
Якщо у пацієнта спостерігається некупірований больовий синдром і зростає неврологічний дефіцит, то консервативні методи лікування не використовуються.Тому лікар відразу призначає операцію.
Реабілітація після операції при протрузії дисків
Час реабілітаційного періоду залежить від обсягу хірургічного втручання та виду патології. Зазвичай після операції пацієнт перебуває під наглядом лікарів у стаціонарному лікувальному закладі протягом 4–7 днів.
Після виписки людині обов'язково потрібно уникати фізичних навантажень, правильно та повноцінно харчуватися, а також більше відпочивати.
Період повного відновлення організму становить від місяця до півроку. У цей час необхідно спробувати схуднути та систематично проходити консультацію невролога.
Профілактика протрузії дисків
Профілактика протрузії дисків полягає в тому, щоби виконувати такі рекомендації:
- вести активний спосіб життя, не перебувати тривалий час у сидячому положенні;
- правильно розподіляти навантаження на організм у процесі підняття важких предметів;
- не робити різких поворотів тулубом і рухів;
- відмовитися від вживання алкоголю, куріння;
- менше носити високі підбори жінкам, під час ходьби стежити за правильною поставою;
- правильно випрямляти та згинати спину під час виконання фізичних вправ;
- займатися бігом і плаванням.
Якщо виконувати такі рекомендації, то ви зможете впродовж тривалого часу зберегти своє здоров'я та не відчувати ознак протрузії дисків.
Поради та рекомендації
Для виконання фізичних вправ обов'язково одягайте тільки зручний одяг і зручне взуття. Якщо гімнастика робиться босоніж, то є ризик пошкодження та травми хребта.
Гімнастичні вправи не потрібно виконувати з будь-яким інвентарем. Все, що вам потрібно — це килимок для йоги та стілець. Пам'ятайте, що гімнастика не повинна спричиняти дискомфорт.
Фізичні вправи добре виконувати після гарячого душу. Але без розминки не обійтися, тому що можна травмувати суглоби.
Питання-Відповідь
Чим небезпечні протрузії грудного відділу?
Протрузія грудного відділу хребта — це патологічний процес, при якому спостерігається деформація та випинання міжхребцевого диска назовні. Під час тиску протрузії на нервові корінці помітні негативні наслідки: виникають сильні болі в грудях (можна сплутати з серцевим нападом), які посилюються під час кашлю та зміни положення тіла, порушується координація та робота м'язів плечового пояса та рук, німіють руки та пальці. Важким ускладненням протрузії є міжхребцева грижа, при якій відбувається порушення цілісності оболонки міжхребцевого диска, частковий або повний параліч.
Що таке дорзальна протрузія міжхребцевого диска?
Дорзальна протрузія міжхребцевого диска — це випинання хрящової тканини міжхребцевих дисків на задній поверхні хребетного стовпа в область спинномозкового каналу. Найнебезпечніша з усіх протрузій, оскільки безпосередньо впливає на спинний мозок і зумовлює високий ризик його пошкодження. Найчастіше вражає шийний і поперековий відділи хребта. При появі дискомфорту або хворобливих відчуттів в спині необхідна консультація невролога.
Як треба спати при протрузії шийного хребця?
На консультації вертебролога ви можете отримати рекомендації, як спати при протрузії певного відділу хребта. Сон на боці, коли голова повністю знаходиться на подушці, ноги злегка зігнуті та між ними можна покласти невеликий м'який валик. Також радиться спати в позі ембріона (на боці з підтягнутими до грудей ногами) — це основні положення під час сну при протрузії шийного хребця. Рекомендації щодо вибору подушки та матраца: подушка підбирається квадратна або прямокутна, середньої жорсткості, довжина — трохи ширше, ніж відстань від одного плеча до іншого, а ширина — не більше, ніж 50 см. Ортопедичний матрац повинен бути напівтвердим і еластичним, зробленим з якісного матеріалу. На такому матраці тіло займає фізіологічне положення, знімається м'язовий спазм, зникають хворобливі відчуття.
Що таке дифузна протрузія дисків?
Дифузна протрузія дисків — це нерівномірне випинання фіброзного кільця міжхребцевого диска будь-якого відділу хребетного стовпа. Рентгенографія точно встановлює вид протрузії та її розташування. Це обстеження надає лікарю повну картину для формування подальшого лікування.
Чи можна робити планку при протрузії?
Регулярне виконання планки сприяє зміцненню м'язів спини та при незначній протрузії може допомогти повністю позбутися від захворювання. Щоб полегшити стан і зняти больовий синдром, вертебролог добирає спеціальні вправи, призначає масаж і мануальну терапію.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує протрузію дисків?
Лікування протрузії в Києві в клініці МЕДІКОМ здійснюється невропатологом або нейрохірургом. Звертайтеся до медичного центру, який розташовується на Оболоні та Печерську, для діагностики патології та своєчасного лікування. Кваліфіковані лікарі допоможуть назавжди позбутися захворювання, щоб ви змогли вести здоровий і активний спосіб життя. Запис на прийом — за номером телефону, вказаному на сайті.
Сертифікати
Вiдгуки
Спасибі, думала, поболить і все пройде. Записалася на прийом.
дуже корисна стаття, попереджений, значить озброєний.
Перенесла операцию, самое грустное это опасность неудачной операции, и длительное восстановление, но я очень благодарна врачам.
Дуже хороша стаття, тільки хотілося б дізнатися чи є які-небудь способи профілактики. Я все життя займаюся плаванням і у мене теж протрузія, поки операцію не пропонують, але болі періодично турбують.
Спасибо, очень болит спина, отдает в ногу, решился записаться к врачу.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків