exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Що таке піодермія?
24. Консультація дитячого дерматолога
1300 грн.
Дитячий
Більше Згорнути down

Що таке піодермія?

Піодермія — це група гнійничкових захворювань шкіри, які виникають через інфікування різними гнійними кокками: піококками, стафілококами, стрептококами. Піодерматози можуть з'явитися в будь-якому віці, але найчастіше — у дітей.

У медичній літературі можна зустріти інші назви піодермії: «піодерміт» і «піоз».

Відкрити Згорнути down

Класифікація піодермії

Піодермії поділяють на:

  • первинні — розвиваються при безпосередньому інфікуванні здорової шкіри;
  • вторинні — провокуються пошкодженням шкірних покривів на тлі інших захворювань: екземи, цукрового діабету, корости та ін.

Піодерматоз може протікати гостро або хронічно, бути обмеженим або поширеним.

Залежно від типу збудника гнійного запалення виділяють три види піодермій:

  • стафілодермії;
  • стрептодермії;
  • стрептостафілодермії.

Ураження шкіри при піодермії можуть бути поверхневими або глибокими. При поверхневому ураженні висипання проходять безслідно і не залишають слідів. Глибокі пошкодження зазвичай спричиняються хронічним і тривалим перебігом захворювання і призводять до утворення рубців і пігментних плям.

Піоз
Відкрити Згорнути down

Етіологія піодермії

Розвиток гнійно-запальної реакції виникає через різні стафілококи, піококки та стрептококи. Іноді їх провокують й інші мікроорганізми: синьогнійна паличка, вульгарний протей, пневмококи та ін. Однак вони завжди діють укупі зі стрептококами та стафілококами. Після ураження шкіри мікроорганізми починають виділяти екзо- та ендотоксини, ферменти, які провокують місцеве запалення і нагноєння.

Підвищують ризик інфікування мікротравми: подряпини, ранки, роздряпинки, мацерація. Розвитку піодермії можуть також сприяти додаткові зовнішні та внутрішні чинники:

  • гіпергідроз;
  • порушення pH шкіри;
  • перегрівання;
  • переохолодження;
  • гіповітамінози;
  • недостатнє надходження білків;
  • патології ШКТ;
  • хронічні осередки інфекції;
  • хронічні інтоксикації;
  • недотримання правил особистої гігієни;
  • ендокринні порушення: цукровий діабет, себорея та ін.
Відкрити Згорнути down

Ці чинники знижують захисні властивості шкіри та збільшують ймовірність її ураження різними патогенними й умовно-патогенними бактеріями.

Шляхи зараження піодермією

Гнійничкові захворювання шкіри провокує впровадження бактерій у шкірні покриви. Зараження може відбуватися контактним шляхом або при активізації умовно-патогенної мікрофлори на тлі зниження захисних функцій шкіри.

Піодермія, причини якої завжди пов'язані з інфікуванням різними піогенними бактеріями, не завжди небезпечна для оточуючих. На тлі зниженого імунітету та ендокринних порушень захворювання можуть спричинити умовно-патогенні мікроорганізми, однак здорові люди ним не заражаються. Ймовірність інфікування оточуючих присутня тільки при піодерміях, викликаних патогенними гноєродними бактеріями. Його ризик істотно підвищується, якщо не дотримуватися правил особистої гігієни: рідкісне миття рук, використання загальної білизни, бритв, манікюрного приладдя тощо.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви піодермії

Зрозуміти, що таке піодермія, допоможе опис її різноманітних проявів. Симптоми піодермії залежать від багатьох факторів: виду збудника, віку і типу шкіри хворого, стану імунної системи.

Відкрити Згорнути down

Стафілодермії

Види стафілодермії:

  • Остіофоллікуліт.
    Проявляється запаленням гирла волосяного фолікула: біло-жовта пустула (розмір до шпилькової головки), а в центрі пустули міститься волосся. Через 3–4 дні пустула покривається жовтою кіркою. Після її відходження на тілі залишається невелика рожева пляма, яка з часом розсмоктується.
  • Фолікуліт.
    Виникає при запаленні всього фолікула. Спочатку з'являється обмежений болісний червоний інфільтрат. Через 2–3 дні він трансформується в пустулу з жовтим вмістом, на вершині якої помітне волосся. Через 5–7 днів пустула зсихається, формує жовту шкірочку та поступово безслідно зникає.
  • Сікоз вульгарний.
    Виявляється запаленням фолікулів щетинистого волосся в зоні брів, вусів, бороди, лобка або під пахвами. Піодермія проявляється вираженими інфільтратами синюшно-бурого відтінку з пустулами, ерозіями та гнійними кірками. Нерідко має рецидивуючий перебіг. Може призводити до появи пігментації й шрамів.
  • Везикулопустулез.
    Зустрічається ця піодермія найчастіше у новонароджених після пітниці у вигляді кропив'янки. Інфікування викликає нагноєння елементів висипу, і вони набувають вигляду бульбашок з біло-молочним вмістом.
  • Епідемічна бульбашка новонароджених (піококовий пемфігус).
    Виникає у новонароджених на 3–5 (іноді на 8–15) день життя. Інфікування походить від осіб, які страждають на піодермію: матері, медичного персоналу тощо. На шкірі грудей, спини, рук і ніг з'являються мляві бульбашки (фліктени) з мутнуватим вмістом. Їх розмір варіює від горошини до лісового горіха. Висипання з'являються протягом 2–3 тижнів і супроводжуються підвищенням температури. Після їх розтину на шкірі виникає ерозія з залишками епідермісу. Шкірочка не формується.
  • Гострий епідермоліз новонароджених (дерматит Ріттера).
    Є ускладненим варіантом епідемічної бульбашки. Частіше виникає у недоношених і ослаблених дітей і протікає важко, супроводжується підвищенням температури до 40–41 °С і може призводити до токсико-септичного стану або сепсису. Піодермія починається з сильного почервоніння і появи тріщин на шкірі навколо рота або пупка. Верхні шари шкіри злущуються, вона просочується серозним виділенням і на її поверхні виникає ділянка, схожа на опік II ступеня. В інших зонах з'являються мляві бульбашки, які за 6–12 годин поширюються по всій поверхні тіла. Висип розкривається через 8–15 днів і на її місці залишається лушпиння. Сліди на шкірі не залишаються.
  • Синдром стафілококової обпаленої шкіри.
    Виникає у дітей від 1 місяця життя до 5 років, симптоми аналогічні з дерматитом Ріттера. Висипання прогресують протягом 1–2 діб. Їх зовнішній вигляд варіює від скарлатиноподібного висипу до випадкових великих бульбашок з подальшими ерозіями. Загоєння настає через 5–7 днів.
  • Синдром стафілококового токсичного шоку.
    Виникає частіше на тлі травм, опіків і язв, післяпологових інфекцій, інфікування хірургічних ран або застосування тампонів під час місячних. Першими ознаками піодермії стають дрібноточкові плями (рідше петехії або бульбашки) по всьому тілу. Зазвичай вони більш рясні в осередку інфекції. Шкіра в області обличчя, пензлів і стоп стає набряком, язик — малиновим. Через 10–20 днів починається лущення епідермісу на долонях і підошвах. Захворювання протікає важко. У хворих присутня м'язова і загальна слабкість, підвищується температура. Є скарги на головний біль, ломоту в м'язах, задишку, блювоту, діарею, судоми. Біля в 5 % випадків мають летальний результат.
  • Фурункул.
    Супроводжується появою гнійно-некротичного запалення волосяного фолікула і навколишньої його підшкірно жирової клітковини. Після дозрівання некротичний стрижень проривається назовні й на його місці утворюється виразка, яка покривається шкірочкою. Захворювання може бути рецидивуючим і тривати від декількох тижнів до декількох років. У важких випадках утворюються рубці та пігментації.
  • Карбункул.
    Характеризується формуванням конгломерату з декількох фурункулів. Вузол темно-червоного або багрового кольору може досягати 5–10 см. Після розтину формується глибока виразка, яка після рубцювання може залишати шрами та пігментації.
  • Псевдофурункульоз.
    Розвивається у дітей на перших місяцях життя. Частіше виникає на тлі важких захворювань: анемії, пневмонії, дистрофії тощо. Під шкірою формуються багрово-червоно-синюшні вузли. Їх величина може досягати розмірів лісового горіха. Висипання з'являються на потилиці, спині, сідницях або задній поверхні стегон. Гнійний стрижень не формується. При розтині висипу виділяється жовто-зелений гній. На шкірі залишаються невеликі рубці.
Відкрити Згорнути down

Стрептодермії

Стрептодермії діляться на такі типи:

  • Стрептококове імпетиго.
    Належить до заразних і частіше виявляється у дітей. Супроводжується появою млявих бульбашок із серозним або гнійним вмістом. Висипання переважно вражають зону обличчя навколо носа і рота. Після їх розтину формуються ерозії з гнійними кірками. Після їх відпадання сліди на шкірі не залишаються.
  • Буллезное імпетиго.
    Проявляється висипаннями у вигляді бульбашок із серозно-гнійним вмістом і рожевим обідком на тильній стороні кистей та ногах. Після розтину на них формуються листоподібні шкірочки, які відторгаються, не залишаючи слідів.
  • Щілинне імпетиго (заїда).
    Формується в куточках рота, очних щілинах або біля основи крил носа у вигляді млявої бульбашки. Він розкривається і виглядає як лінійна тріщина із зоною ерозії та мацерації.
  • Пароніхія.
    Формується навколо нігтя, являє собою поверхневий панарицій.
  • Папуло-ерозивна стрептодермія.
    Розвивається у дітей грудного віку. Папули синюшно-червоного кольору із запаленим обідком з'являються в зоні проміжності, на сідницях, стегнах і мошонці. На їхніх поверхнях формуються мляві бульбашки, які після розтину утворюють ерозії з кірками.
  • Інтертригінозна стрептодермія.
    Характеризується запаленням великих шкірних складок у місці паху, під пахвами, на шиї, сідницях, за вухами. На почервонілій шкірі формуються мляві бульбашки. Вони розкриваються мокнучими ерозіями з фестончастими кордонами. Така піодермія часто розвивається у дітей з ожирінням, цукровим діабетом і гіпергідрозом.
  • Рожа.
    Супроводжується гострим запаленням ділянки шкіри. У дітей частіше вражаються щоки, периорбітальна зона, голова і шия, кінцівки, у дорослих — руки, гомілки або місце післяопераційної рани. Зона запалення червоніє, стає блискучою, має чіткі межі та піднесені краї. Осередок цього різновиду піодермії може мати різні розміри, бути набряком і віддавати болем при дотиках.
  • Синдром стрептококового токсичного шоку.
    Починається гостро, призводить до мультиорганної недостатності. Піодермія протікає у вигляді некротичного фасціїту та міозиту. Ураження шкіри виникають у 80 % хворих. На осередку запалення з'являються везикули та бульбашки. У хворого розвивається гіпотензивний шок і ниркова недостатність. Можуть з'явитися пневмонії, міокардит, остеомієліт, перитоніт та інші фокальні інфекції. Летальність сягає 30 %.
  • Стрептодермія гостра дифузна.
    Частіше виникає у дорослих. Виявляється млявими бульбашками, які поширюються по периферії й можуть зливатися. Згодом вони формують ерозії з фестончастими обрисами та каймою відшарованого епідермісу. Ураження піодермії частіше локалізуються на руках і ногах або в зоні опіків, ран і свищів.
  • Целюліт.
    Виникає в ослаблених хворих з цукровим діабетом, онкологією, нирковою недостатністю або цирозом печінки. Цей гострий запальний процес шкіри частіше з'являється в зоні мікротравм або в місці хірургічних ран. У хворого підвищується температура і з'являється болюче яскраво-червоне вогнище запалення шкіри, на якому можуть виникати різні елементи висипу та абсцеси.
  • Ектима.
    Проявляється спочатку фліктеною з гноєм. Через кілька днів глибоке ураження шкіри зсихається, і під кіркою формується велика виразка з набряклими краями й дном, на якому є некротичний наліт. Через 2–4 тижні виразка рубцюється.
Відкрити Згорнути down

Стрептостафілодермії

Цей вид стрептостафілодермії проявляється імпетиго стрептостафілококовим. На почервонілій ділянці шкіри з'являються фліктени. Ці висипання зазвичай охоплюють великі ділянки шкіри. Елементи імпетиго зберігаються протягом тижня. Після цього вони зсихаються і формують кірки медово-жовтого кольору.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу піодермії під час вагітності

Ймовірність розвитку піодермій у період гестації може зростати через ослаблення імунітету. Будь-які гнійні процеси небезпечні під час вагітності. Вони можуть призводити до її ускладненого перебігу і внутрішньоутробного інфікування плоду або дитини під час та після пологів. У разі появи симптомів піодермії жінці необхідно обов'язково звернутися до лікаря і провести лікування з урахуванням термінів гестації.

Відкрити Згорнути down

Особливості піодермії у дітей

Піодермія часто виникає саме в дитячому віці внаслідок недосконалості імунітету і частого недотримання правил особистої гігієни. У підлітків схильність до гнійних висипань підвищується через гормональні коливання.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення піодермії

Відсутність лікування і важкі випадки захворювання можуть призводити до різних наслідків піодермії:

  • абсцесів;
  • рубців;
  • запалень лімфовузлів;
  • тромбозу судин;
  • метастатичних гнійних осередків: пневмонії, менінгіту, міокардиту, остеомієліту та ін.;
  • сепсису.
Відкрити Згорнути down

Діагностика піодермії

У разі появи гнійних висипань необхідно звернутися до дерматолога. Після вивчення скарг хворого, анамнезу захворювання та огляду призначаються різні дослідження:

  • загальний аналіз крові;
  • бактеріологічний посів відокремлюваного з визначенням чутливості збудника до антибіотиків;
  • дерматоскопія.
Відкрити Згорнути down

При виявленні фонових захворювань або при ускладненому перебігу діагностику піодермії доповнюють консультаціями імунолога, ендокринолога, хірурга та інших профільних фахівців. За необхідності призначаються додаткові дослідження:

  • аналіз крові на цукор;
  • імунограму;
  • УЗД внутрішніх органів;
  • рентгенографію;
  • аналізи крові для виявлення інфекції тощо.
Відкрити Згорнути down
Піодермія
 

Лікування піодермії

Тактика лікування піодермії залежить від її різновиду, тяжкості та наявності супутніх захворювань. Необхідність госпіталізації та ізоляції визначається персонально. За необхідності проводиться лікування першопричини піодермії.

Під час лікування не рекомендується мочити уражені ділянки шкіри. Категорично забороняється видавлювати або розтинати й розчісувати гнійні вогнища.

Для місцевої терапії призначаються антисептичні розчини, антибактеріальні, протизапальні, ранозаживляючі мазі та лініменти, топічні кортикостероїди. За необхідності пацієнту призначають прийом антибіотиків або сульфаніламідів, полівітамінних засобів. У важких випадках рекомендуються імуномодулятори, стафілококові анатоксини та антигени, глюкокортикоїди.

Результати медикаментозної терапії можуть поліпшуватися за допомогою призначення фізіотерапії дітям і дорослим:

  • УВЧ;
  • УФ-опромінення;
  • лазерної терапії;
  • УФОК.

Необхідність хірургічного лікування піодермії виникає при її ускладненому перебігу і глибоких ураженнях. Мета операції спрямовується на розтин і видалення гнійників. За необхідності виконується їх дренування.

Відкрити Згорнути down

Профілактика піодермії

Для запобігання розвитку піодермій необхідно:

  • дотримуватися правил особистої гігієни;
  • збалансовано харчуватися;
  • своєчасно проводити лікування захворювань, які сприяють розвитку піодермії;
  • вчасно обробляти антисептиками травми та мікропошкодження.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи можна митися або купатися в морі при піодермії?

Піодермії — це гнійничкові ураження шкіри. Будь-які водні процедури при цих захворюваннях (купання у ванні, басейні, морі та інших водоймах) краще виключити. Піодермію мочити небажано, оскільки при попаданні вологи на уражену шкіру можливе перенесення інфекції на здорові ділянки. Дерматолог допоможе встановити різновид гнійничково-запального захворювання шкіри, призначить адекватне лікування. Дитячий дерматолог діагностує піодермії у дітей.

Як швидко вилікувати піодермію?

Лікування піодермії має проводитися виключно фахівцями — лікарями-дерматологами. Швидко вилікувати піодермію допоможе комплекс лікувальних заходів, який містить:

  • прийом лікарських препаратів — антибактеріальних засобів, глюкокортикостероїдів, гепато- і ангіопротекторів, цитостатиків та тощо;
  • зовнішню терапію — мазі та антисептичні розчини;
  • відновлення і зміцнення імунітету;
  • дієтотерапію;
  • фізіотерапевтичні процедури для дітей і дорослих.

Як лікувати піодермію в домашніх умовах?

Додатковим засобом в терапії піодермії є її лікування в домашніх умовах. Найпоширеніше місцеве застосування спеціальних мазей, діамантового зеленого тощо. До поширених народних методів лікування гнійничково-запальних уражень належить застосування настою кульбаби, мазі з чистотілу, компресів з сирої картоплі. Важливою складовою лікування піодермії є зміцнення імунітету. При розвитку гнійничкових уражень шкіри у дітей необхідно записатися на консультацію до дитячого імунолога.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії

Який лікар лікує піодермію?

Дізнатися, який лікар лікує піодермію в клініці МЕДІКОМ, вам допоможуть оператори кол-центру. Провести лікування піодермії можна за допомогою професіоналів. У нашій клініці прийом дітей веде дитячий дерматолог, за необхідності проводяться консультації дитячого імунолога. Звертайтеся до нас, і ми допоможемо вам швидко усунути піодермію та не допустити її ускладнень.

comment 54
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 26
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 10
Єфімова Вікторія Олегівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог
comment 9
Резник Сюзанна Натанівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматолог
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії

Вiдгуки

10.03.2021 15:14
Марія Лугова

Дякую, дуже зрозуміло написано.

23.02.2021 11:40
Андрей Тушинин

Автору - респект, решился записался к врачу.

14.12.2020 20:47
Михаил Павлович

Хорошая статья.

01.12.2020 12:23
Волошина Даша

Спасибі, нарешті розібралися.

10.10.2020 17:31
Диверенко Є

Не заздрю тим кому довелось перехворіти.

27.08.2020 21:03
Маришина Лена

Отлично изложена информация, жаль раньше мне не попалась.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down