exit
search serach
Як лікувати пітницю?

Як лікувати пітницю?

Коли жарко, у вас з'являються дивні висипання на шкірі? Шкіра чешеться, свербить, а також виникає подразнення? Ці та інші симптоми можуть свідчити про пітницю. Пітниця — це дерматологічне захворювання. Воно вражає не лише немовлят, але й дорослих, особливо в жарку погоду з високою вологістю. Висип пітниці виникає, коли під шкірою затримується піт через закриті пори (потові протоки). Це незаразне захворювання. Передача від людини до людини неможлива. Але навіть якщо у вас діагностували пітницю, як лікувати її, які бувають у захворювання ускладнення та які особливості догляду за шкірою при пітниці для різних вікових груп — ви можете дізнатися під час консультації у лікаря.

Відкрити Згорнути down

Причини пітниці

Тіло виділяє піт, щоби допомогти нам охолонути в разі перегрівання. Коли ми починаємо потіти більше, ніж зазвичай, це може підштовхнути залози до перевантаження та викликати закупорку потових проток.

Коли це відбувається, піт може або затримуватися глибоко під шкірою, або просочуватися через шари епідермісу та затримуватися біля верхнього шару.

Пітниця найчастіше виникає через перегрів, особливо в поєднанні з вологістю.

Деякі ліки є ще однією причиною пітниці, особливо ті, які підвищують температуру тіла або здійснюють прямий вплив на потові залози. Захворювання також може розвинутися на ділянках шкіри, де виявлені стафілококи.

Найчастіше захворювання виникає на ділянках шкіри з поганою циркуляцією повітря. Це будь-які складки шкіри та ділянки під одягом:

  • пахвові западини, ліктьові та підколінні області, пах;
  • внутрішня поверхня стегон, якщо ноги з надмірною вагою;
  • шкіра, яка постійно перебуває під одягом;
  • шкіра під молочними залозами (у жінок);
  • шкіра немовлят у підгузниках.
Відкрити Згорнути down

Закупорка потових проток відбувається з різних причин:

  • Незрілі потові канали.
    Потові протоки новонародженого розвинені не в повному обсязі. Вони легко пошкоджуються, затримуючи піт під шкірою. Пітниця у новонароджених часто виникає в перші дні життя, особливо якщо немовля закутане у ковдру, одягнене занадто щільно або у нього висока температура.
  • Тропічний клімат.
    Спекотна волога погода може викликати пітницю.
  • Фізична активність.
    Силові вправи, інтенсивна робота або будь-яка діяльність, що викликає рясне потовиділення, можуть спричинити виникнення пітниці.
  • Перегрів.
    Занадто теплий одяг або сон під теплою ковдрою спричиняють виникнення пітниці.
  • Тривалий постільний режим.
    Пітниця виникає у людей, які впродовж тривалого часу прикуті до ліжка, особливо якщо у них висока температура.
Відкрити Згорнути down

Види пітниці

Типи захворювання класифікуються залежно від глибини закупорки потових проток. Ознаки пітниці для кожного типу відмінні.

Найлегша форма хвороби — кристалічна пітниця. Вона вражає потові канали у верхньому шарі епідермісу. Цей вид пітниці проявляється у формі бульбашок рожевого кольору в діаметрі до 1 мм. Зазвичай висипання безболісні, не супроводжуються сверблячкою.

У більш глибших шарах шкіри розвивається червона пітниця. Симптоми включають червоні бульбашки, іноді виникає свербіж або поколювання в ураженій області. Наповнення бульбашок каламутне, навколо розташована червона обвідка. При тривалому перебігу захворювання можуть з'явитися мокнучі скоринки. Їхня наявність вказує на долучення інфекції.

Іноді бульбашки червоної пітниці з рідиною запалюються та заповнюються гноєм. Так виникає папульозна пітниця — ускладнення червоної пітниці. У діаметрі бульбашки — 1–2 мм, уражена ділянка може свербіти, набрякати, спостерігається почервоніння.

Менш діагностована форма захворювання — апокринна або глибока пітниця. Вона вражає потові протоки в дермі (глибшому шарі шкіри). А застояний піт просочується із сальних залоз у дерму, викликаючи утворення твердих кульок тілесного кольору, що нагадують мурашки на шкірі. У деяких випадках вони болючі під час пальпації.

Відкрити Згорнути down

Ознаки пітниці

Пітниця проявляється з урахуванням її типу. При кристалічній пітниці висип схожий на крихітні прозорі плями. Вони можуть виглядати як краплі поту. Висип пітниці зазвичай зникає протягом декількох годин або днів. Ця форма захворювання супроводжується найменшим свербінням або його може зовсім не бути.

Червона пітниця викликана закупоркою потових проток у глибшій частині епідермісу. Розвиваються крихітні червоні горбисті плями. Вони можуть викликати сильне свербіння, яке іноді переходить у сильне поколювання. Уражені ділянки шкіри стають червоними.

Пітниця
Лікування пітниці
Відкрити Згорнути down

Симптоми пітниці у дітей

Захворювання часто виникає у новонароджених і немовлят. Головна причина — перегрів. Збільшує ризик появи пітниці надмірна вага дитини, тертя одягу, цукровий діабет та інші ендокринні захворювання, штучне вигодовування. Для діагностики та лікування варто звернутися в педіатрію або до дитячого дерматолога.

Категорично забороняється видавлювати пухирці на шкірі дитини, мазати уражені ділянки йодом, зеленкою, спиртовмісних розчинами. Не варто змащувати шкіру немовляти зволожуючим кремом.

Потрібно розрізняти пітницю й діатез. Пітниця частіше виникає в складках шкіри, на животі, на сідницях, на обличчі. Бульбашки рожеві, яскраво-червоні або тілесного кольору. Алергічні висипання можуть виникати по всьому тілу, навіть на відкритих ділянках шкіри: ногах, руках, животі та спині. Часто зливаються між собою та виглядають як запалена пляма.

Для профілактики пітниці у немовлят слід дотримуватися рекомендації:

  • використовувати якісні підгузники, якомога частіше їх міняти;
  • регулярно купати дитину, гуляти на свіжому повітрі;
  • температура в приміщенні не повинна бути занадто високою, оптимальна відносна вологість становить 60-70 %;
  • одяг немовляти повинен добре пропускати повітря, краще використовувати натуральні тканини;
  • не сповивати дитини туго.
Відкрити Згорнути down

Діагностика пітниці

Для діагностики захворювання не потрібні аналізи. Лікар діагностує висип за результатами візуального огляду й опитування пацієнта. Важливо виключити інші види шкірних висипань.

Для виявлення інфікованої пітниці лікар може зробити зішкріб шкіри. Матеріал відправлять до лабораторії для проведення біопсії.

Відкрити Згорнути down

Як лікувати пітницю?

Висипання зазвичай проходять без лікування. При важких формах захворювання може знадобитися медична допомога. Так, у Клініці МЕДІКОМ для лікування ускладнених форм пітниці використовується фототерапія. Це — сучасний метод лікування шкірних захворювань, що ґрунтується на дії ультрафіолетового випромінювання. Висока ефективність досягається за допомогою спрямованого променевого потоку, здатного якісно впливати на темпи загоєння уражених ділянок шкіри. Для проведення фототерапії в нашій клініці сформовано базу з висококласним обладнанням — лампами Philips TL-01 з довжиною хвиль 311 нм. Сама процедура виконується досвідченими лікарями, які мають вищу категорію. Водночас терапія ультрафіолетовими променями не має категоричних протипоказань і навіть призначається вагітним, жінкам, що годують грудьми, і дітям.

Але кращий спосіб полегшити симптоми — усунути причини, що викликали висипання.

Уникати перегрівання та тримати шкіру сухою — усе, що потрібно робити при кристалічній та червоній пітниці. При лікуванні останньої може знадобитися застосування мазей, щоби зменшити дискомфорт від сверблячки та не допустити ускладнення. Для місцевого лікування використовують:

  • лосьйон із каламіном або ментолом для зняття свербіння;
  • безводний ланолін, що допомагає уникнути закупорки проток і зупинити появу нових уражень;
  • в найсерйозніших випадках інфекційної пітниці — мазі з кортикостероїдами.

Коли температура шкіри знизиться, висип зазвичай проходить протягом 2–3 днів.

Не рекомендується використання масел або кремів на основі вазеліну або мінеральних масел, щоб уникнути подальшої закупорки потових каналів і посилення симптомів пітниці.

Для немовлят рекомендується використовувати креми з вмістом цинку, що володіють підсушуючим ефектом. А також зменшенню симптоматики сприяє заміна марки підгузників (пітниця може виявитися прихованою алергічною реакцією на матеріал підгузника), «вигулювання» дитини без підгузників, використання тканинних одноразових підгузників тощо. У будь-якому разі для правильного діагностування пітниці та підбору ефективних засобів для лікування необхідно звернутися в клініку до перевіреного лікаря.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення пітниці

Захворювання зазвичай проходить без наслідків, але в рідкісних випадках може призвести до зараження бактеріями, викликаючи запалені та сверблячі пустули. У цьому разі необхідно якомога швидше звернутися до лікаря.

Найпоширенішим ускладненням пітниці є гнійне запалення висипань. Це призводить до підвищення температури та погіршення загального стану.

Відкрити Згорнути down

Профілактика пітниці

Щоби захистити себе від виникнення пітниці, рекомендується дотримуватися таких рекомендацій:

  • Носити одяг, що забезпечує нормальне потовиділення. Влітку носити м'який, легкий одяг із натуральних тканин. Діти повинні одягатися взимку так само тепло як і дорослі. Не варто додатково утеплювати дитину.
  • У спекотні періоди не носити тісний одяг, який може спровокувати подразнення шкіри.
  • У надто спекотні дні залишатися в тіні або в приміщенні, використовувати вентилятори та кондиціонери для охолодження повітря.
  • Стежити за тим, щоби спальна кімната була прохолодною та достатньо вентильованою. Регулярно міняти постільну білизну.
  • У спекотні дні уникати дій, що спричиняють рясне потовиділення — занять спортом, важкої фізичної праці.
  • Людям із надмірною вагою бажано скинути зайві кілограми.
  • Дотримуватися особистої гігієни, у жарку погоду частіше приймати душ.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чому з'являється пітниця у немовляти?

У новонароджених дітей пітниця з'являється через високі температури, впливу яких зазнає немовля. Якщо ви виявили в малюка симптоми пітниці, дрібні висипання на шкірі в місцях, де відбувається тертя з одягом або під підгузником, вам необхідно записатися на консультацію неонатолога та підібрати засоби для зняття симптоматики.

Як відрізнити пітницю від алергії?

Основна відмінність пітниці від алергії полягає у висипаннях — дрібних папулах яскравого червоного кольору (іноді тілесного) з рідиною всередині. Не завжди виходить точно визначити відмінності візуально, тому вам допоможе консультація алерголога.

Чим мазати при пітниці?

Для того аби зменшити свербіж, лікарі зазвичай призначають антигістамінні креми та мазі. Однак самолікуванням у цьому випадку займатися не рекомендується. Необхідно використовувати тільки те, що призначив ваш лікар-куратор.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог

Який лікар лікує пітницю?

Для лікування пітниці варто звернутися до дерматолога або терапевта — для дорослого пацієнта, і до педіатра або дитячого дерматолога, якщо ви виявили пітницю у дитини. Саме ці лікарі спеціалізуються на діагностиці захворювання та зняття симптоматики ефективними медичними засобами. У клініці МЕДІКОМ фахівці для успішного лікування використовують лише засоби доказової медицини.

 

Щоб уникнути алергії та інших шкірних захворювань, рекомендується візит до лікуючого терапевта (педіатра) або дерматолога. Важливо стежити за висипом і фіксувати будь-які зміни або додаткові симптоми, які можуть розвинутися.

 

Варто звернутися до лікаря також, якщо симптоми тривають довше 3 днів, якщо висип посилюється або спостерігаються симптоми пітниці з ознаками інфекції:

  • посилення болю, набряку, а також почервоніння навколо ураженої ділянки;
  • відтік гною з вогнищ ураження;
  • збільшення лімфатичних вузлів у пахвовій западині, у паху або шиї;
  • лихоманка та / або озноб.
 

Не знаєте, куди звернутися в разі виникнення висипу на шкірі? Хочете дізнатися більше про пітницю, як лікувати це захворювання, причини її виникнення та яке лікування буде максимально ефективним і безпечним для дитини? Звертайтеся за допомогою до професіоналів! Клініка МЕДІКОМ пропонує лікування пітниці в Києві для пацієнтів будь-якого віку, у режимі 24 / 7, у відділеннях поліклінік на Оболоні та Печерську. Подбайте про своє здоров'я — записуйтеся на консультацію вже зараз!

comment 52
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 26
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 13
Делятин Оксана Вячеславівна
Лікар дерматовенеролог, дерматоонколог першої категорії, к.м.н.
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії

Вiдгуки

11.08.2021 17:44
Александра

Спасибо вам большое, для меня летом это всегда проблема, из-за лишнего веса. Теперь знаю, как с этим бороться.

01.07.2021 20:11
Світлана Онищенко

Ой, ця проблема у мене з'явилася минулого року. Спочатку не звернула увагу, думала, щось вкусило і просто алергічна реакція. Але не проходило цілий місяць. Знайшла інформацію, що це може бути пітниця. Користувалася кремами, нічого не проходило. Виявилося, що треба просто обстежитися. Звернулася до дерматолога в МЕДИКОМ Світлани Борисівни. Вона мені виписала цілий список обстеження. У результаті діагноз - порушення обміну речовин. Добре, що вчасно звернулася і вчасно призначили лікування. А то б, крім червоної шкіри ще й встигла б зайвих кілограмів собі надбати. Тому раджу сюди звертатися і робити те, що тут написано.

19.05.2021 16:37
Любов Петрівна

У мене був дуже схожий за описом висип на пітницю, але я звернулася до лікаря-дерматолога, бо не хотіла займатися самолікуванням. Діагноз підтвердився, тепер лікуюсь. Добре, що тут все детально написано про цю хворобу.

07.05.2021 11:03
Тетяна

Навіть не знала, що з пітницею так легко впоратися. Дякую.

14.04.2021 20:03
Антоніна

Стаття нормальна, все зрозуміло написано. Але чому ви ніколи не пишите, які ліки можна приймати при хворобах? Не завжди ж треба до лікаря йти, можна й самому полікуватися.

21.02.2021 14:56
Наталия

Спасибо, хорошая статья, ну хотелось узнать названия более дешевых препаратов.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down