exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Бронхиолит
106. Консультація пульмонолога
1400 грн.
Більше Згорнути down

Що таке бронхіоліт?

Останнім часом стрімко поширюються обструктивні запальні захворювання легенів, тому в багатьох людей виникає питання, що таке бронхіоліт, і яку небезпеку становить це захворювання. Бронхіоліт — це запалення нижніх відділів дихальної системи із залученням до патологічного процесу дрібних бронхів та бронхіол, що може призвести до їх часткової або повної непрохідності.

Щоб уникнути прогресування хвороби з виникненням різних ускладнень, слід звернутися до лікаря з появою перших симптомів. Терапевти та пульмонологи клініки МЕДІКОМ проводять діагностику та надають необхідну допомогу у повному обсязі, щоб усунути запалення в органах дихальної системи та запобігти наслідкам.

Відкрити Згорнути down

Класифікація бронхіоліту

Клінічна класифікація бронхіоліту ґрунтується на причинах розвитку захворювання, а патогістологічна — на часі виникнення патологічного процесу та його тривалості.

Види бронхіолітів:

  • інфекційні (вірусні) — розвиваються як ускладнення інфекцій після попадання в організм вірусного агента;
  • інгаляційні — викликані вдиханням диму, газів з подразнюючим ефектом, мінерального пилу, токсичних випарів тощо;
  • лікарські — провокуються прийомом деяких медикаментів;
  • облітеруючі — виникають внаслідок зараження цитомегаловірусом, вірусом герпесу, пневмоцистою тощо;
  • ідіопатичні — мають нез'ясовану етіологію.

Окремо виділяють гостру (ексудативну) та хронічну форму захворювання. До гострих бронхіолітів належать некротичний та гранулематозний. За відсутності належного лікування вони можуть перейти у хронічну форму, до якої належать респіраторний, фолікулярний та дифузний бронхіоліт. При хронічному перебігу хвороби розрізняють проліферативний та конструктивний тип патології.

Чіткого розмежування ступенів тяжкості захворювання немає, тому лікарі відштовхуються від проявів дихальної недостатності.

Ступені дихальної недостатності при бронхіоліті:

I ступінь — задишка, прискорене серцебиття, проблеми з диханням при значній фізичній активності;

II ступінь — пришвидшений пульс при незначному навантаженні, синюшність губ, втягнення міжребер'я (підребер'я) при диханні;

III ступінь — задійснення при диханні додаткових м'язів, сплутаність свідомості, судомний синдром;

IV ступінь — гіпоксемічна кома, поверхневе та аритмічне дихання.

Ознаки бронхіоліта

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Пульмонологи розрізняють такі причини бронхіолітів:

  • куріння;
  • попадання в організм різних вірусних інфекцій (аденовірусу, вірусу парагрипу, респіраторного мікоплазмозу);
  • вдихання парів кислот, діоксиду азоту, озону, сірчистого газу, органічного та неорганічного пилу;
  • прийом деяких лікарських препаратів (пеніциламіну, цефалоспоринів, інтерферону тощо).

До факторів ризику розвитку бронхіоліту відноситься несприятливий вплив середовища, погана екологічна ситуація, попередні захворювання дихальної системи, хронічні осередки інфекції.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви бронхіолітів

Гострий бронхіоліт проявляється у хворого вже в першу добу після впливу негативного чинника, його симптоми можуть зберігатися до 1,5 місяців. Основні симптоми бронхіоліту:

  • наростаюча задишка;
  • непродуктивний сухий кашель;
  • сухі свистячі хрипи;
  • «писк» при вдиху;
  • тахіпное (прискорене поверхневе дихання);
  • підвищення температури тіла.
Відкрити Згорнути down

Спочатку задишка з'являється лише після будь-якої фізичної активності, але потім зберігається і в стані спокою. Клінічна картина захворювання може мати постійний характер або розвиватися стрибкоподібно, тобто стабілізація стану чергується з періодами погіршення. На пізніх стадіях спостерігається синюшність шкірних покривів та недостатність дихання, що потребує термінової госпіталізації.

Відкрити Згорнути down

Особливості бронхіоліту у дітей

У дітей бронхіоліт розвивається, здебільшого, у віці до 1 року. У немовлят основною причиною бронхіоліту є інфекція нижніх дихальних шляхів, зокрема риновірус, віруси грипу А та В, парагрип, коронавірус, аденовірус та ін.

Серед факторів, що підвищують ризик розвитку захворювання:

  • недоношеність;
  • вік до 3-6 місяців;
  • імунодефіцитні стани;
  • відвідування дошкільної установи;
  • грудне вигодовування менше 2 місяців;
  • народження дитини від багатоплідної вагітності;
  • хронічні захворювання дихальної та серцево-судинної систем;
  • куріння матері під час вагітності та ін.

Клінічні симптоми бронхіоліту починають виявлятися на 2-5 день гострої інфекції дихальних шляхів. У дітей підвищується температура, протягом 3-4 днів наростає кашель, задишка, виникають дрібнопухирчасті, а також сухі та свистячі, хрипи. Однією з ознак бронхіоліту у дітей є зневоднення та ацидоз. Респіраторні симптоми після гострої форми захворювання можуть зберігатись протягом 3-4 тижнів.

Можливі наслідки бронхіоліту у дітей:

  • бактеріємія;
  • катаральний отит;
  • бактеріальна пневмонія.

Лікування бронхіоліту у дітей включає відновлення функції дихання, прийом протизапальних засобів, антибактеріальних препаратів, противірусних ліків (при діагностованій вірусній етіології), інгаляції киснем та ін. При тяжкому стані дитину обов'язково поміщають у педіатричний стаціонар, де за нею цілодобово спостерігають, і є можливість будь-якої миті забезпечити інгаляцію киснем.

Лікування бронхіоліта

Відкрити Згорнути down

Ускладнення бронхіоліту:

  • емфізема легенів;
  • гіпертензія легеневого типу;
  • хронічна обструктивна хвороба легенів;
  • тяжка дихальна недостатність;
  • вторинне інфікування.
Відкрити Згорнути down

В особливо важких випадках можливий летальний кінець.

Відкрити Згорнути down

Діагностика бронхіоліту

Діагноз встановлюється після збору анамнезу та оцінки симптоматики, а також на основі показників зовнішнього дихання та лабораторних даних про газовий склад артеріальної крові.

Методи діагностики бронхіоліту:

Найбільш достовірні результати при діагностиці бронхіолітів дає гістологічний аналіз тканини, отриманої при біопсії легенів. Для визначення ступеня дихальної недостатності проводиться контроль оксигенації та пульсоксиметрія. Для виключення інших захворювань пульмонолог призначає цитограму бронхоальвеолярного змиву.

Дуже важливо спочатку диференціювати бронхіоліт з обструктивним бронхітом, бронхіальною астмою, пневмонією, хронічними захворюваннями легенів та бронхів, а також із серцевою недостатністю.

Відкрити Згорнути down

Лікування бронхіоліту

Основним завданням на першому етапі терапії є усунення дихальної недостатності та нормалізація функції зовнішнього дихання.

Методи лікування бронхіоліту:

  • оксигенотерапія та респіраторна підтримка;
  • етіотропна терапія (антибактеріальні препарати);
  • фармакотерапія (бронхолітики, адреноміметики, кортикостероїди, муколітики, антиоксиданти, діуретики);
  • інгаляції киснем.

Гостру форму захворювання лікують близько 3 тижнів. Тривалість терапії залежить від причин розвитку патології, тяжкості стану пацієнта, до якого призводять ознаки бронхіоліту, поширення запального процесу та наявності супутніх захворювань. У кожному конкретному випадку пульмонолог становить індивідуальну схему лікування, що враховує всі особливості клінічної картини.

Відкрити Згорнути down

Профілактика бронхіоліту

Як попередження розвитку бронхіоліту, необхідно зміцнювати імунітет організму, правильно та повноцінно харчуватися, відмовитися від куріння, своєчасно лікувати інфекції верхніх дихальних шляхів. Для профілактики бронхіоліту у маленьких дітей лікарі рекомендують якомога довше годувати немовля груддю, повністю відмовитися від куріння під час вагітності, дотримуватись санітарно-гігієнічних норм.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чим відрізняється бронхіт та бронхіоліт?

Бронхіт — це запальний процес, що локалізується в бронхах. При бронхіоліті запалення поширюється на бронхіоли легенів.

Скільки триває лікування бронхіоліту?

Гострий бронхіоліт у середньому лікують 3 тижні. Тривалість лікування залежить від етіології захворювання, тяжкості запального процесу та наявності супутніх захворювань. У кожному конкретному випадку пульмонолог призначає індивідуальну схему лікування, яка враховує всі особливості стану пацієнта.

Чи є необхідність госпіталізації при бронхіоліті?

Пацієнтів із середньою та тяжкою формою перебігу бронхіоліту обов'язково госпіталізують. Особливо це стосується дітей, яких поміщають до педіатричного стаціонару, де є можливість забезпечити цілодобове спостереження за дитиною та проводити інгаляції киснем за потребою.

Якими народними засобами можна лікувати бронхіоліт?

Лікування бронхіоліту народними засобами можливе лише на початковій стадії розвитку захворювання. Тоді для терапії використовують відвари трав (мати-й-мачухи, подорожника), сік із капусти з медом, сік чорної редьки з цукром, інгаляції ефірних олій, компреси на груди з відвареної картоплі. Перед сном у шкіру грудини втирають суміш із гусячого жиру та подрібненої цибулі. Але щоб уникнути розвитку ускладнень, обов'язково запишіться на консультацію терапевта та погодьте із ним застосування народних методів лікування.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Пульмонолог, терапевт вищої категорії, к.м.н.

Який лікар лікує бронхіоліт?

Якщо у вас виник сухий кашель, свист у легенях, недостатність дихання, не відкладайте візит до лікаря. Запишіться на консультацію терапевта або педіатра (якщо симптоми у дитини) до клініки МЕДІКОМ для первинної діагностики, отримання направлення до пульмонолога (за потреби) та початку терапії в день звернення. Ефективне лікування бронхіоліту в Києві можна пройти у наших клініках на Оболоні та Печерську. Запис здійснюється цілодобово по телефону та на сайті.

comment 32
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 16
Келемен Лариса Вікторівна
Завідуюча поліклінікою на Печерську, лікар загальної практики вищої категорії, терапевт
comment 38
Овчиннікова Наталія Миколаївна
Завідуюча консультативно-діагностичним і терапевтичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт вищої категорії
comment 15
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 18
Рикова Олена Іванівна
Завідуюча поліклінікою на Оболоні, лікар-терапевт вищої категорії, ендокринолог
comment 25
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 21
Ганчева Олена Анатоліївна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії
comment 20
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 22
Капшук Олена Володимирівна
Лікар загальної практики та сімейної медицини вищої категорії
comment 18
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог, дієтолог
comment 16
Міщенко Альона Юріївна
Лікар-терапевт вищої категорії
comment 13
Огієнко Наталія Юріївна
Лікар-терапевт, гастроентеролог першої категорії
comment 12
Піонова Олена Миколаївна
Пульмонолог, терапевт вищої категорії, к.м.н.
comment 12
Седобіна Олена Юріївна
Лікар-терапевт другої категорії
comment 13
Юркіна Алла Валеріївна
Лікар-алерголог, пульмонолог першої категорії

Вiдгуки

05.11.2022 17:33
Діна Макаренко

Дякую за відмінне обслуговування та лікування. Антону Павловичу окремий респект! Лікар швидко визначив, що зі мною. Навіть ще до того як бронхоліот підтвердили КТ та аналізи. Ціни у клініці цілком прийнятні, особливо, враховуючи якість обслуговування! Рада, що зупинила вибір на “Медіком”.

30.08.2022 10:05
Марія

До клініки звернулася з підозрою на бронхіоліт, щоб пройти КТ грудної клітки та уточнити діагноз. У містечку, де я живу, такого обладнання немає, та й лікарі, м'яко кажучи, на порядок слабші. Сподобалося, що ніяких черг немає. Прийняли точно у призначений час, не довелося чекати. Результати були готові у цей же день. Прямо дивуюся обслуговуванню у Медиком. Неначе люди тут з іншої держави. Окрема подяка адміністрації за прекрасно підібраний персонал!

12.05.2022 19:10
Станислав

Очень приличная клиника. Отдельное спасибо Гришило А. П. Настоящий специалист своего дела. Все анализы, исследования, процедуры - только по делу. За неделю поставил на ноги. Рекомендую!

16.12.2021 09:17
Ольга

Сложное заболевание, лучше не запускать до такого( В сентябре муж привез меня в Медиком в тяжелом состоянии. Все лечилась дома народными средствами, но становилось только хуже. Долечилась до того, что стала задыхаться. Как по мне, врачи просто сделали чудо! Правда, пришлось полежать в больнице. Если бы не обстоятельства моего нахождения там, можно было бы сравнить с санаторием: идеальная чистота, все рядом, питание отличное. Спасибо Вам огромное за то, что я снова могу нормально дышать и жить!

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down