exit
search serach

Чи виліковна хвороба Бехтерєва?

Турбує біль та скутість у грудному відділі хребта або біль віддає в сідниці? Можлива причина - хвороба Бехтерєва - це неухильно прогресуюче запальне захворювання хребетного стовпа і суглобів, що супроводжується болями, призводить до типового порушення постави, повної нерухомості хребта й обмеження в рухах. Перші ознаки захворювання зазвичай починають з’являтися у віці 15-30 років і в 9 разів частіше діагностуються у чоловіків. Після 40 років розвивається рідко. Якщо у вас є симптоми захворювання, навіть незначні, зверніться по допомогу в клініку МЕДІКОМ. Наші фахівці проведуть високоточну діагностику на сучасному обладнанні експертного класу, поставлять точний діагноз і призначать необхідне лікування, керуючись принципами доказової медицини.

У медичній літературі можна зустріти іншу назву цієї патології - анкілозуючий спондилоартрит.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Залежно від локалізації переважних уражень хворобу Бехтерєва поділяють на чотири основні форми:

 1. Центральну. За цієї форми відбувається ураження тільки хребетного стовпа. Вона виявляється приблизно у 60-70 % пацієнтів. За кіфозного різновиду виявляється кіфоз грудного відділу і гіперлордоз шийного відділу. За ригідного - згладжуються вигини в грудному і поперековому відділі, спина стає абсолютно прямою.
 2. Периферичну. Патологія зачіпає хребетний стовп і периферичні суглоби (ліктьові, гомілковостопні, колінні).
 3. Ризомелічну. Порушення поширюються на хребетний стовп і великі суглоби (тазостегнові, плечові).
 4. Скандинавську. Порушення виявляються тільки в дрібних суглобах кистей, і вони не призводять до їх руйнування та деформації. Захворювання нагадує прояви ревматоїдного артриту.

Деякі фахівці в окрему форму виокремлюють вісцеральний різновид хвороби Бехтерєва, що супроводжується не тільки ушкодженням кісток, а й порушеннями з боку різних внутрішніх структур і органів (серця, аорти, очей, сечовивідних шляхів тощо).

Відкрити Згорнути down

Етіологія хвороби Бехтерєва

Поки що точні причини хвороби Бехтерєва не встановлені. Спостереження фахівців показують, що основним поштовхом до її розвитку стає підвищена агресивність імунної системи щодо тканин власних суглобів і зв'язок. Нерідко патологію виявляють у людей, у яких присутній антиген HLA-В27, що спричиняє порушення відповіді з боку імунної системи. Саме тому іноді це захворювання передається у спадок. Деякі дослідження показують участь деяких видів ентеробактерій і штамів Klebsiella в ураженні периферичних суглобів.

Початок хвороби Бехтерєва може бути спровокований різними додатковими факторами, що змінюють імунний статус:

 • інфекціями;
 • інфекційно-алергічними захворюваннями;
 • переохолодженням;
 • травмами таза або хребетного стовпа;
 • гормональними патологіями;
 • хронічним запаленням органів сечовиділення або кишечника.
Відкрити Згорнути down

Патогенез

За анкілозуючого спондилоартриту постійна агресія з боку імунної системи призводить до розвитку запальних процесів у тканинах зв'язкового апарату, кісток і міжхребцевих дисків. Згодом вони кальцифікуються і тверднуть. Внаслідок цього хребетний стовп повністю втрачає рухливість через зрощення хребців, а суглоби істотно обмежуються в рухах через запалення або деформації, що виникають.

Найчастіше при хворобі Бехтерєва уражаються тканини хребта та великі суглоби ніг. Приблизно у 30 % хворих аутоімунні запальні процеси поширюються на легені, очі, серце, нирки та інші органи сечовивідної системи.

Усі форми анкілозуючого спондиліту починаються поступово і постійно прогресують. На пізніх стадіях захворювання відбувається повне зрощення хребців і суттєво порушується рухливість інших уражених суглобів.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Ознаки хвороби Бехтерєва з'являються поступово. У деяких хворих протягом кількох місяців або років присутня постійна сонливість і слабкість, надмірна дратівливість і невиражені болі в м'язах та суглобах. Зазвичай ці прояви списуються на втому і не змушують звертатися до лікаря. У деяких випадках першим сигналом розвитку цієї хвороби стають часті запальні захворювання очей, які погано реагують на лікування.

Одним із характерних перших симптомів хвороби Бехтерєва стає відчуття скутості та болю в ділянці попереку. Також хворобливі відчуття і зменшення рухливості може бути присутнім у ділянці тазостегнових суглобів. Ці прояви з'являються в нічний час і стають більш вираженими до ранку. Після фізичних вправ або прийняття теплого душу вони зменшуються. Протягом дня ці неприємні відчуття виникають у стані спокою й усуваються після рухів.

Згодом болі з попереку поширюються на весь хребетний стовп і його природні вигини поступово згладжуються. Спочатку розвивається кіфоз грудного відділу, який призводить до появи вираженої сутулості та постійного напруження м'язів спини. Також порушується вигин у ділянці шийного відділу. Його лордоз згладжується і у хворого з'являється обмеження, а потім і повне зникнення рухливості. Такий стан навіть за незначних травм може стати причиною переломів.

Іноді хвороба Бехтерєва починається з проявів запалення в суглобах крижів – сакроілеїту. У таких випадках виникають болі в глибоких шарах сідниць, які поширюються на верхню частину стегна і пахову ділянку. Іноді ці симптоми помилково приймаються за прояви радикуліту, міжхребцевої грижі або запалення сідничного нерва.

На пізніх стадіях анкілозуючого спондиліту міжхребцеві диски костеніють, а суглоби хребетного стовпа зростаються. На рентгенограмі з'являються характерні кісткові містки між хребцями. Зріст хворого зменшується. Ці зміни формуються повільно протягом кількох років, а симптоми проявляються періодами загострень і ремісій.

Симптоми хвороби Бехтерєва приблизно у половини хворих доповнюються болями та скутістю у великих суглобах (колінних, гомілковостопних, плечових). Вони більш виражені після пробудження і можуть повністю усуватися в другій половині дня. На відміну від артритів, ураження суглобів при хворобі Бехтерєва рідко призводять до їхнього руйнування і зазвичай проявляються тільки обмеженнями їхньої рухливості. Ці прояви не завжди протікають тривало і важко. Дрібні суглоби при цьому захворюванні уражаються рідше і зазвичай запалюються тільки за скандинавської форми анкілозуючого спондилоартриту.

Приблизно у 30 % хворих виявляються порушення з боку очей і внутрішніх органів. При ураженні органів зору розвивається ірит, іридоцикліт або увеїт. Сучасне лікування цих патологій знижує ймовірність небезпечних ускладнень. Запальні зміни в тканинах серця призводять до розвитку міокардиту або формування вади аортального клапана. Також порушення можуть спостерігатися з боку аорти, легенів і сечовидільної системи.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання під час вагітності

Завдяки появі сучасних препаратів, безпечних для майбутнього малюка, багато жінок із цим захворюванням можуть планувати вагітність. Планування гестації при хворобі Бехтерєва має проводитися спільно з лікарем-ревматологом. Зачаття краще планувати в період стійкої ремісії захворювання і в разі скасування препаратів, які можуть негативно впливати на вагітність і майбутню дитину. За середньої або високої активності хвороби зачаття краще відкласти.

Під час вагітності жінці необхідно спостерігатися у ревматолога 1 раз на триместр. За необхідності рекомендуються частіші візити, під час яких оцінюють стан пацієнтки та коригують медикаментозну терапію.

У третьому триместрі за участю акушера-гінеколога і ревматолога визначають тактику ведення пологів і доцільність грудного вигодовування. Після пологів жінці рекомендується постійне спостереження у ревматолога, оскільки в цей період активність хвороби Бехтерєва може зростати.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

На ювенільний анкілозуючий спондилоартрит можуть хворіти діти, починаючи з дворічного віку. Частіше хворіють хлопчики. Причиною захворювання може стати генетична схильність або присутність в анамнезі матері кишкової, мікоплазменної чи хламідійної інфекції.

Маленьким дітям із хворобою Бехтерєва складніше пояснити первинну локалізацію хворобливих відчуттів, тому пильна увага приділяється виявленню фактів спадкової схильності та оцінці стану матері до і під час вагітності. Діагноз у такому віці ставиться на підставі основних і додаткових критеріїв.

Основні критерії:

 • спондилоартропатії в родині;
 • присутність HLA-B27;
 • сакроілеїт;
 • артрит міжфалангових суглобів;
 • рецидиви артриту або болю в суглобах.
Відкрити Згорнути down

Додаткові критерії:

 • чоловіча стать;
 • початок хвороби до 10 років;
 • ураження тільки суглобів ніг;
 • артрит кульшових суглобів;
 • гострий іридоцикліт або кон'юнктивіт;
 • початок болю після непідтвердженої кишкової інфекції.
Відкрити Згорнути down

У разі виявлення трьох основних і двох додаткових критеріїв дитині ставлять попередній діагноз і призначають додаткові дослідження.

Для лікування дітей застосовують препарати, що відповідають цій віковій групі. В активній стадії рекомендується обмежувати рухову активність, психоемоційні навантаження і перебування на сонці. Після лікування гострих проявів дітям призначають курс реабілітації, який полягає в проведенні систематичної лікувальної фізкультури. За 3-4 стадії вторинного коксартрозу може бути рекомендовано ендопротезування кульшових суглобів.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Вираженість і характер ускладнень при анкілозуючому спондилоартриті залежать від його форми та швидкості прогресування. До наслідків хвороби Бехтерєва відносять:

 • труднощі під час ходьби через викривлення або нерухомість хребта й ураження суглобів ніг;
 • утрудненість дихання в разі ураження суглобів, які беруть участь в акті дихання;
 • запальні захворювання очей.

У більш рідкісних випадках у хворих із цим захворюванням розвивається міокардит, аортит, клапанна вада аорти, анемія, запальні захворювання кишківника та сечовидільної системи. Тривалий прийом НПЗП може призводити до розвитку захворювань органів ШКТ і виразкової хвороби.

Прогресування хвороби Бехтерєва призводить до інвалідності.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагностика хвороби Бехтерєва проводиться лікарем-ревматологом. Для оцінки ступеня ураження хребетного стовпа та суглобів виконують різні візуалізаційні дослідження: 

За необхідності для підтвердження діагнозу проводять аналіз на носійство антигену HLA-В27.

Відкрити Згорнути down

Діагностику хвороби Бехтерєва доповнюють методиками, що виявляють ускладнення і дають змогу оцінити загальний стан хворого:

Відкрити Згорнути down

Для виключення помилок проводять диференціальну діагностику з дегенеративними захворюваннями хребта (спондильозом, остеохондрозом, дископатіями та ін.) і ревматоїдним артритом.

За необхідності пацієнту рекомендується консультація терапевта, кардіолога, окуліста, невролога, ортопеда-травматолога та інших профільних фахівців.

Відкрити Згорнути down
Консультация офтальмолога
Консультація офтальмолога
Консультація терапевта
Консультація терапевта
Консультація кардіолога
Консультація кардіолога
Ортопедия и травматология
Ортопед-травматолог
Невролог Київ
Консультація невролога

Лікування хвороби Бехтерєва

Лікування цього захворювання, що постійно прогресує, завжди комплексне і тривале. За необхідності хворому рекомендується госпіталізація. У періоди ремісії пацієнти спостерігаються амбулаторно. Також рекомендується санаторно-курортне лікування.

Медикаментозне лікування хвороби Бехтерєва призначається на тривалі терміни і може містити різні препарати:

 • нестероїдні протизапальні засоби;
 • глюкокортикоїди;
 • імунодепресанти;
 • інгібітори ФНП-а;
 • інгібітор активації В-клітин.
Відкрити Згорнути down

План медикаментозної терапії завжди складається індивідуально. Для посилення ефективності лікування призначається фізіотерапія:

Відкрити Згорнути down

Комплекс вправ для ЛФК при хворобі Бехтерєва складається персонально для кожного пацієнта. Він має виконуватися щодня по 30 хвилин двічі на день і доповнюватися вправами для попередження нерухомості грудної клітки.

Пацієнтам із хворобою Бехтерєва для профілактики появи «пози прохача» або «пози гордія» рекомендується спати на жорсткому матраці без подушки. У комплекс ЛФК для профілактики цих вимушених поз включають додаткові вправи для зміцнення м'язів спини. Також за дозволом лікаря хворий може займатися деякими видами спорту, які сприяють поліпшенню постави.

Більшості пацієнтів із цим захворюванням хірургічне лікування не потрібне. У важких випадках може рекомендуватися ендопротезування в разі ураження великих суглобів.

Відкрити Згорнути down

Прогноз і профілактика

Прогноз хвороби Бехтерєва вважають умовно несприятливим, оскільки це захворювання неможливо повністю вилікувати, і воно має прогресуючий перебіг. Однак правильне і своєчасне лікування та постійне диспансерне спостереження допомагає сповільнювати його розвиток і покращувати якість життя хворого. З часом анкілозуючий спондилоартрит призводить до інвалідності.

Профілактика хвороби Бехтерєва ускладнена тим, що ця патологія часто має спадковий характер. Знизити ймовірність її розвитку можна за допомогою нівелювання провокувальних чинників, що полягає в запобіганні інфекційним та інфекційно-алергічним захворюванням, переохолодженням і травмам. Також важливо виявляти цю патологію на ранніх стадіях і виконувати всі рекомендації лікаря, які дають змогу уповільнити її прогресування.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Лікар-ревматолог вищої категорії, дитячий ревматолог, к.м.н.

Який лікар лікує?

Дізнатися який лікар лікує хворобу Бехтерєва у клініці МЕДИКОМ у підрозділах на Оболоні та Печерську допоможуть оператори нашого колл-центру. Провести лікування хвороби Бехтерєва у Києві можна за допомогою професіоналів. У нас ви можете записатися до лікаря, пройти консультацію та отримати допомогу у лікуванні вашої хвороби. Лікарі нашої клініки – це фахівці з багаторічним досвідом роботи, які проведуть діагностику та призначать вам ефективне лікування. Бережіть своє здоров'я - не відкладайте дзвінок до клініки, якщо виявили у себе симптоми хвороби Бехтерєва.

comment 27
Єрьоменко Світлана Миколаївна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 19
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
comment 7
Приткова Ганна Вадимівна
Лікар-ревматолог вищої категорії, дитячий ревматолог, к.м.н.
Пов'язані послуги
Физиотерапия
Фізіотерапія
Консультация ревматолога
Консультація ревматолога
МРТ хребта
МРТ всіх відділів хребта
Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down