Аденовірусна інфекція (аденовірус)
Аденовірусна інфекція — це захворювання з групи ГРВІ. Збудником є аденовіруси, що вражають слизові оболонки очей, дихальних шляхів, кишечника, лімфоїдної тканини. Вважається, що кожна дитина в дошкільному віці перенесла аденовірусну інфекцію.
Етіологія
Збудником захворювання у людей є аденовірус сімейства Adenoviridae. Аденовірус — це ДНК-віруси хребетних, які позбавлені ліпопротеїнової оболонки. Існує 7 видів аденовірусу людини (від А до G) і 57 серотипів. Підрозділ на серотипи пов'язано з різними способами зараження. 1, 2, 5-й серотипи — вражають кишечник і дихальні шляхи, серотипи 4, 7, 14, 21 — викликають ГРВІ.
Аденовіруси здатні існувати до 14 днів при кімнатній температурі, відмінно переносять заморожування. Гинуть під впливом УФ-променів, хлоровмісних препаратів, під час нагрівання.
Джерелом зараження є носій або хвора людина. Аденовірусами зазвичай заражаються при контакті з виділеннями (включаючи й ті, що знаходяться на пальцях заражених людей) зараженої людини або контактом з зараженими предметами (наприклад, рушником, інструментом). Інфекція може передаватися повітряно-крапельним шляхом або через воду (наприклад, під час плавання в озерах або погано хлорованих басейнах). Прояви безсимптомної респіраторної або вірусної інфекції шлунково-кишкового тракту можуть тривати протягом місяців або навіть років.
Клінічні прояви: симптоми аденовірусу, ознаки
Інкубаційний період — 4-14 днів.
Інфекція частіше зустрічається серед дітей, віруси викликають лихоманку і симптоми з боку верхніх дихальних шляхів, включаючи фарингіт, запалення середнього вуха, кашель і тонзиліт зі збільшенням шийних лімфовузлів. Аденовіруси серотипів 3 і 7 викликають чітко виражений синдром кон'юнктивіту, фарингіту і лихоманки (фарингокон'юнктивальна лихоманка). Рідко аденовірусна інфекція у немовлят протікає на зразок важкого бронхіоліту і пневмонії. Останнім часом аденовірусні інфекції все частіше визнаються причиною важких респіраторних та інших клінічних захворювань у дорослих з ослабленим імунітетом.
Захворювання починається з високої температури, симптомів інтоксикації. Температура тримається підвищеною 6-14 днів, іноді має хвилеподібний характер. Якщо уражені тільки верхні дихальні шляхи, лихоманка проходить через 3 дні. В середньому тривалість захворювання складає 1-3 тижні.
Симптоми аденовірусу різноманітні. Серед основних:
- безсоння;
- збільшення лімфовузлів;
- різь в очах;
- поява гною;
- сльозотеча;
- кашель;
- головний біль;
- температура до 39 °С;
- біль в горлі;
- набряклість слизових;
- набряклість повік;
- втрата апетиту;
- при ураженні шлунково-кишкового тракту - біль в животі, блювота, діарея;
- загальна слабкість;
- закладеність носа з рясними виділеннями.
Симптоми аденовірусу при кишковій формі:
- лихоманка;
- нападоподібний біль в животі;
- блювота;
- діарея.
Ознаки аденовірусної інфекції схожі з грипом. Основна відмінність — ураження очей і кон'юнктиви.
Класифікація
Заведено розділяти 3 форми аденовірусу:
- легку — уражаються верхні дихальні шляхи й горло;
- середньотяжку — проявляється лімфаденопатією, гіперплазію лімфоїдних утворень;
- важку — викликана вторинною інфекцією або генералізацією вірусу.
При клінічній класифікації враховується локалізація процесу:
- Фарингокон'юнктивальна лихоманка.
Спостерігається підвищена температура, симптоми фарингіту, риніту, кон'юнктивіту, загальнотоксичний синдром. - Кератокон'юнктивіт, кон'юнктивіт.
Неприродний процес починається гостро, протікає важко. Температура підвищується до 39-40 °C, тримається 5-10 днів. Збільшуються периферичні лімфовузли, особливо шийні. - Гостре респіраторне захворювання.
Проявляється загальним токсичним синдромом — головним болем, слабкістю, ломотою, ознобом. Температура тримається довго, частіше субфебрильна. - Аденовірусна пневмонія.
Характерна хвилеподібна лихоманка, посилюється кашель і симптоми інтоксикації організму. Виникає задишка, акроціаноз.
Особливості перебігу аденовірусної інфекції під час вагітності
Організм майбутньої матері вразливий до вірусів і бактерій. Аденовіруси у вагітних зустрічаються в 5 % випадків. Інфекція може викликати пневмонію, бронхіт, отит, синусит, рідко — привести до викидня, викликати порушення розвитку плоду.
Симптоми аденовірусу у вагітних схожі з грипом чи ГРВІ, виникає різь і біль в очах, світлобоязнь, збільшуються підщелепні й шийні лімфатичні вузли, пізніше — приєднується кашель.
Особливості перебігу аденовірусної інфекції у дітей
У новонароджених неприродний процес протікає з незначним підвищенням температури. Лімфовузли не збільшуються, рідко виникає кон'юнктивіт. У перший рік життя може розвинутися пневмонія з хрипами, судорожними нападами, блювотою, задишкою. Ускладнення зустрічаються рідко.
Для дітей характерні кишкові симптоми патології — помірне почастішання стільця, іноді зі слідами слизу, сильний біль в животі.
При відсутності лікування інфекція призводить до таких ускладнень, як:
- отит;
- бронхообструкція;
- порушення в роботі серця і судин;
- ангіна;
- тромбогеморагічний синдром;
- нейроінтоксикація;
- стеноз гортані;
- синусит.
Дітей до 3 місяців обов'язково госпіталізують при виникненні перших симптомів захворювання.
Аденовірус: ускладнення і наслідки
Аденовірусна інфекція небезпечна не тільки своїм перебігом, але й ускладненнями, які можуть виникнути:
- ларингоспазмом (у дітей);
- енцефалітом, менінгітом;
- дисфункцією кишечника;
- ураженням серця, нирок.
Інфекція особливо небезпечна для дітей до 3 років. Щоб уникнути ускладнень, необхідно звернутися до лікаря при виникненні перших симптомів.
Діагностика аденовірусної інфекції
Розпізнавання хвороби відбувається в кілька етапів:
- збір анамнезу;
- фізикальне дослідження;
- лабораторна діагностика — експрес-діагностика вірусу, серологічні дослідження, ПЛР-діагностика вірусу, дослідження мокротиння;
- офтальмоскопія.
За необхідності додатково проводять клінічний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, інструментальне обстеження — рентгенографію, ЕКГ.
Лікування аденовірусної інфекції
Більшість пацієнтів одужують повністю. Навіть важка первинна аденовірусна пневмонія не є смертельною, за винятком рідкісних випадків, в основному серед немовлят, військовослужбовців і пацієнтів з ослабленим імунітетом. Легка і середньотяжка форми лікуються амбулаторно. Госпіталізація показана при важкому стані, ускладненнях і наявності супутніх хронічних захворювань.
Лікування аденовірусної інфекції є симптоматичним і підтримуючим. Мета терапії полягає в усуненні причини аденовірусу, симптомів, профілактиці ускладнень, підвищенні імунітету.
Немедикаментозне лікування включає постільний режим при підвищенні температури та дієту.
Для зняття симптомів призначаються відхаркувальні засоби, краплі від нежитю, жарознижуючі; при ураженні очей, вух застосовують місцеве лікування.
При важких формах захворювання додають дезінтоксикаційну і патогенетичну терапію.
Аденовірусна інфекція: контроль виліковності
Пацієнт вважається здоровим при нормальних показниках аналізу сечі, крові та ЕКГ. Виписка здійснюється після лікування і 3 днів відсутності температури. Термін непрацездатності при легкій формі становить від 6 днів, середній — від 8, важкій — від 10 днів. Хворі з пневмонією вважаються здоровими після розсмоктування в легенях запальної інфільтрації, нормалізації показників сечі й крові.
Профілактика
Аденовірус людини передається через воду, повітря, предмети.
Тому профілактика аденовірусної інфекції включає наступні рекомендації:
- уникайте контакту з хворими й місць великого скупчення людей;
- частіше провітрюйте приміщення;
- правильно харчуйтеся;
- частіше мийте руки.
Рекомендується загартовуватися.
Вакцинація
Вакцина від аденовірусу на цей час не розроблена. Щоб убезпечити себе, дотримуйтесь профілактичних заходів.
Поради та рекомендації
Хворий повинен знаходитися в ізольованій, регулярно провітрюваній кімнаті. Для зменшення інтоксикації забезпечується рясне пиття і щадне харчування. Важливо насичувати організм вітаміном С — це настій шипшини, смородина, ківі, лимон, цибуля, яблука, болгарський перець і т. п. Можна пити чай з медом, липою, ромашкою, бузиною та календулою.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує аденовірусну інфекцію?
При перших симптомах захворювання необхідно звернутися до терапевта, для дітей — до педіатра. Додатково хворого можуть направити до окуліста, інфекціоніста (включаючи дитячого інфекціоніста), ЛОРа, УЗД-фахівця. Кваліфіковані лікарі клініки МЕДІКОМ (в підрозділах на Оболоні та Печерську) проведуть діагностику і призначать ефективне лікування аденовірусної інфекції в Києві.
Сертифікати
Вiдгуки
Подскажите, насколько эффективным является назначение гропринозина при аденовирусе?
Очень подробная информация спасибо.
Отличный сервис, наблюдаюсь в клинике,все на высшем уровне.
Статья, на сегодняшний день очень актуальна.
Спасибо информацию и удобный сервис, очень легко записалась к врачу.
Хорошая статья, все по делу.
Очень много информации, но я не нашла как можно предупредить заражение.
Показати ще 3
Всього 7 відгуків