exit
search serach
Желтая лихорадка

Жовта лихоманка

Жовта гарячка (жовта лихоманка) – це гостре вірусне геморагічне захворювання, з типічними симптомами у вигляді жовтяниці (через яку хвороба й отримала свою назву), кровотеч, важких станів. Зооантропоноз (поширеність) хвороби – Африка, Центральна та Південна (Латинська) Америка. Лихоманка передається через укуси інфікованих самок комарів.

Жовта лихоманка також має другу назву – амарильоз, амарильна гарячка.

За статистикою, близько половини хворих на жовту лихоманку вмирають протягом 7 днів, а у частини потерпілих (які доходять до другої фази) розвиваються важкі симптоми жовтої лихоманки.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Жовта лихоманка має нескладну класифікацію.

Лікарі ділять хворобу на 2 типи:

  • Ендемічний ("лихоманка джунглів") – зустрічається в основному в селах і селищах, а також в джунглях, передається людині комарами від інфікованих мавп.
  • Епідеміологічний ("лихоманка населених пунктів") – поширений в мегаполісах, викликає більшість спалахів і епідемій, передається комаром Aedes aegypti від хворої людини до здорової.

Також, захворювання має 2 стадії:

  1. Гостра.
    З'являється через 3-6 днів після інфікування; після зникнення характерних симптомів, через 3-4 дні настає одужання хворого.
  2. Токсична.
    Виявляється після того, як характерні симптоми вже проходять і хворий відчуває себе краще; клінічна картина може розширюватися ще кілька днів, в т.ч. стан хворого може погіршитися, стати більш важким.
Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Причиною жовтої лихоманки є арбовірус Viscerophilus tropicus з сімейства флавівірусів. Він має антигенну спорідненість з вірусами японського енцефаліту, Денге та енцефаліту Сент-Луїс. Інкубаційний період варіюється від 3 до 6 днів, зрідка триває до 10 днів. Симптоми поділяються на 2 фази, але бувають випадки, коли захворювання протікає безсимптомно. Вірус здатний тривалий час (більше 12 місяців) зберігатися в замороженому стані й при висушуванні. Але швидко гине при нагріванні до 60° C, під впливом УФ-променів, ефіру, хлорвмісних препаратів і при дії звичайних дезінфектантів.

Відкрити Згорнути down

Патогенез (виникнення, перебіг, результат)

Вірус Viscerophilus tropicus потрапляє в організм і починає рухатися від місця укусу до лімфатичних вузлів. Саме в них відбувається його розмноження і накопичення. Через деякий час (3-5 днів) вірус потрапляє в кров і його можна виявити. Потім гематогенним шляхом вірус потрапляє в інші органи людини, провокуючи різні крововиливи. Печінка уражається, що і призводить організм до жовтяниці. Якщо захворювання вдається перенести, то протягом 6-8 років імунітет знаходиться в напруженому стані.

При відсутності своєчасного виявлення і лікування прогноз сумний. Кращий спосіб запобігти смерті, яку несе жовта лихоманка, – імунізація перед поїздкою до країн з епідочагами захворювання.

При розвитку хвороби, що протікає блискавично, хворий помирає через 3-4 дні.

Летальність лихоманки становить від 5 до 20%, а під час епідемій до 60%.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Як уже згадувалося вище, клінічна картина захворювання характеризується двофазним перебігом і гострим початком. Хвороба варіюється за тяжкістю від помірної лихоманки до важкого гепатиту з геморагічною лихоманкою.

Основні ознаки жовтої лихоманки:

  • температура тіла від 40 градусів і вище (може триматися 8 днів поспіль або впасти на третю добу);
  • болі в м'язах і кінцівках, які віддають в спину;
  • жар та озноб;
  • мігрень;
  • почервоніння порожнини рота;
  • шкіра з синюватим відтінком;
  • прискорений пульс;
  • червоне, набрякле обличчя;
  • набряклі повіки;
  • порушення сну;
  • втрата ваги (через малий обсяг вживання їжі);
  • нудота і блювота з жовчю та т.п.
Відкрити Згорнути down

Симптоми

Через 3-4 дні симптоми жовтої лихоманки, як правило, проходять. Але у деяких хворих, які несвоєчасно отримали лікування, або в тих випадках, коли воно просто взагалі відсутнє, після першої фази, починається токсична фаза, для якої характерні наступні симптоми:

  • темна сеча;
  • жовтяниця;
  • ураження печінки й нирок;
  • різкі болі в животі;
  • сильна блювота;
  • кров з рота і носа;
  • внутрішні кровотечі.
Відкрити Згорнути down

Ці наслідки жовтої лихоманки наступають через 10-12 днів після першого прояву вірусу.

Також, при тяжкій формі може наступити шок, геморагічний синдром з розвитком гострої ниркової і печінкової недостатності.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу хвороби при вагітності

Жовта лихоманка може впливати на плід під час вагітності й вплинути на її перебіг. Раніше дослідження не виявляли сильних порушень у дітей, але останні відомості говорять про зворотне. Інфікування жовтою гарячкою призводить до тяжких патологій головного мозку у дітей.

Безпечність вакцини від лихоманки під час вагітності ще не вивчена, тому варто її робити тільки в разі крайньої необхідності, коли поїздку в епідемічну зону ніяк не можна відкласти.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

У дітей жовта лихоманка проходить практично безсимптомно або з легкими симптомами у вигляді високої температури й жовтяниці. Під час хвороби лікарі виявляють підвищений рівень печінкових трансаміназ і протеїнурію.

Вакцинуванню підлягають діти від 6 місяців, у випадках епідемії допустимий мінімальний вік для імунізації знижується до 4 місяців.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Після першої стадії (через 3-4 дні) хворий починає помічати поліпшення (якщо не брати до уваги гострого перебігу, що закінчується смертю інфікованого). Настає ремісія. За якою може слідувати як одужання, так і рецидив, що переростає в другу фазу хвороби.

Температура різко підскакує вище 40 градусів, розвивається жовтяниця: жовтіють склери, шкіра, слизові оболонки. Крім того, кровоточать ясна, йде кров з носа, стілець стає чорного кольору (у зв'язку з внутрішньо кишковими крововиливами) і зменшується кількість сечі – погіршуються функції нирок. Найчастіше, ця стадія закінчується летальним результатом (близько 50% пацієнтів помирає протягом 10-14 днів). При виживанні після токсичної стадії у людини спостерігаються значні пошкодження органів.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога

Ліків від жовтої лихоманки немає, можна тільки проводити терапію, яка поліпшить стан пацієнта. При перших же симптомах потрібно викликати лікаря. До приїзду постарайтеся збити високу температуру жарознижувальними препаратами й запобігти зневодненню організму хворого.

Відкрити Згорнути down

Діагностика жовтої лихоманки

Діагностувати жовту лихоманку вкрай складно. Найчастіше, при діагностиці жовту лихоманку плутають з іншими захворюваннями, симптоми яких схожі – малярія, Денге, лептоспіроз, вірус Зіка. Також, лихоманку можуть прийняти за звичайне отруєння. Це відбувається через болі в животі й блювання, що часто спостерігаються на початковій стадії захворювання.

Діагностують жовту лихоманку за допомогою лабораторних тестів – аналізу крові (ЗТ-ПЛР). Цей метод допомагає розпізнати вірус навіть на першій стадії. На інших стадіях потрібно робити тест на наявність антитіл.

Відкрити Згорнути down

Лікування жовтої лихоманки

Специфічної терапії не існує. На сьогоднішній день, при лікуванні жовтої лихоманки використовують тільки підтримуючу терапію, яка допомагає полегшити стабільний стан хворого і не допустити ускладнень. Лікар може надати лікування від печінкової і ниркової недостатності, збити високу температуру тіла, призначити антибіотики від бактеріальних інфекцій, які будуть супроводжувати хворобу і зменшувати шанси хворого на успішний результат.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Основним і найбільш дієвим способом профілактики є щеплення від жовтої лихоманки, широке поширення якої допомагає знижувати смертність від цієї хвороби. Крім цього, активна боротьба з головними переносниками інфекції – комарами, також грає важливу роль в профілактиці жовтої лихоманки.

Відкрити Згорнути down

Вакцинація

Незважаючи на всю тяжкість даного захворювання, жовта лихоманка не є небезпечною для людини, яка своєчасно звернулася до лікаря й отримала вакцину. Вона створює в організмі надійний імунітет до цієї хвороби. Вакцина є безпечною для вакцинованого і робиться лише один раз.

Побічні ефекти вакцини проти жовтої лихоманки легкі. Як правило, вони не включають нічого серйознішого ніж головний/ м'язовий біль і незначне підвищення температури. Серйозні ускладнення імунізації проти жовтої лихоманки реєструються рідко.

У число людей, що не підлягають регулярній вакцинації, входять:

  • діти у віці молодше 6 місяців (або молодше 4 місяців під час спалахів, коли ризик захворювання перевищує ризик несприятливих реакцій на вакцину);
  • вагітні жінки (у звичайний час за винятком спалахів);
  • люди з алергією на яєчний білок;
  • люди з імунодефіцитом (важка форма).
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Захистити від хвороби допоможуть наступні поради:

  • купуйте репеленти: найефективніші ті, що містять ДЕТА, IR3535, пікаридин, масло лимона й евкаліпта – обов'язково дивіться на термін виготовлення і дотримуйтесь порад про застосування, що зазначені на упаковці;
  • наносьте репеленти не тільки на одяг, але і на вікна, намет і москітні сітки (які використовуйте обов'язково, систематично перевіряючи на наявність пошкоджень);
  • перед сном ще раз обприскуйте все репелентами;
  • використовуйте одяг з довгими рукавами, які можуть захистити вас від комарів;
  • намагайтеся не відвідувати місця з великим скупченням комарів під час заходу і світанку;
  • обов'язково виконайте своєчасну вакцинацію перед відвідуванням країн, що входять до переліку регіонів з підвищеною епіднебезпекою.

Ці прості поради допоможуть скоротити укуси комарів, а значить і ризик заразитися лихоманкою. У поїздках заведіть собі журнал, де будете записувати всі укуси комах, якщо відчуєте нездужання, то ці записи полегшать завдання для лікарів і допоможуть швидше поставити діагноз.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії

Який лікар лікує жовту лихоманку?

Інфекціоніст займається профілактикою, діагностикою, контролем і лікуванням захворювань, викликаних бактеріями, вірусами, грибками, паразитами. У клініці МЕДІКОМ (на Оболоні й Печерську) працює також і висококваліфікований дитячий інфекціоніст. Звернувшись до нас, ви можете розраховувати на грамотну консультацію перед поїздкою за кордон, якісну вакцинацію для поїздок за кордон, з якою лікування жовтої лихоманки в Києві вам просто не знадобиться.

 

Довірте своє здоров'я кращим фахівцям!

comment 55
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 22
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 16
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 9
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії

Вiдгуки

15.10.2021 18:42
Валерій

Відмінна стаття, дуже багато корисного дізнався. Зараз уже і не здивуюся, якщо така лихоманка і у нас трапиться. Спасибі за інформацію.

21.09.2021 20:15
Елена Коляда

Спасибо за подробную информацию, чего только нет, хоть из дома не выходи. Хорошо хоть прививки придумали.

14.07.2021 12:53
Алексей Якубов

Я по молодости приехал из-за границы и попал в больницу. Долго лечили желтуху, а потом выяснилось, что у меня желтая лихорадка. Хорошо, что теперь врачи более просвещенные. Нужно делать прививку.

02.07.2021 22:12
Петр

Спасибо, отличная статья, собираюсь в экспедицию в Америку. Теперь знать, где быть поосторожнее.

20.05.2021 16:44
Раиса

Хорошая статья, но кроме прививок, должна же существовать еще какая-нибудь профилактика! Информации много, но я не все поняла.

08.03.2021 22:18
Оксана

Класний сервіс, спасибі інформацію! Жовта лихоманка дуже небезпечна штука, на жаль, довелось випробувати на собі((( Тому, якщо збираєтесь у краї, де вона трапляється, краще попередити, ніж потім лікувати.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down