exit
search serach
Судороги

Судоми у ногах: причини, лікування, профілактика

Майже кожен другий житель країни відчуває спазми у литкових м'язах або інших частинах нижніх кінцівок. Але більшість навіть не підозрює про небезпеку, яку може приховувати цей симптом. Судоми у ногах — це скорочення м'язів, що відбувається мимовільно. При прояві подібних спазмів людина машинально випрямляє ногу. Таким чином вона намагається прибрати больові відчуття й оніміння. Якщо ви відзначаєте судоми у ногах, пройдіть обстеження у клініці МЕДІКОМ. Лікарі проведуть оперативну діагностику, поставлять діагноз і призначать індивідуальний курс лікування при виявленні патологічних змін або захворювань.

Загальна інформація про судоми у ногах

Пекучий біль в області литкового м'яза, що розвивається раптово, знайомий практично кожній людині. Відчуття можуть бути сильними або слабкими і тривають лічені секунди. Однак іноді біль яскраво виражений і тривалий (як правило, спостерігається під час ходьби, бігу).

Судоми ніг частіше зачіпають лише литкові м'язи. Але бувають і винятки, коли мимовільні м'язові скорочення відбуваються у фалангах пальців, стопах, області стегна. При будь-якій локалізації людина не може розслабити кінцівку, яка тривожить. На клітинному рівні під час судоми у нозі відбувається виділення величезної кількості продуктів розпаду, що і робить цей біологічний механізм потенційно небезпечним.

Друга назва цього стану — синдром крампі, що у перекладі з англійської означає "судома, спазм". Стеносолія — біль стискаючого характеру, що виникає під час мимовільного м'язового скорочення. Він з'являється у литковому або трохи глибше розташованому камбалоподібному м'язі. Останній відомий максимальною чутливістю до процесу мікроциркуляції, тому тут больові відчуття більш виражені. Стеносолії виникають у лежачому положенні (на боці), під час тривалої ходьби чи сидіння, а також, якщо довго стояти на одному місці.

Найчастіше судоми у ногах з'являються у середньому та старшому віці. Але вони можуть спостерігатися й у дітей від 8 років (і навіть молодших).

Відкрити Згорнути down

Класифікація судом у ногах

Якщо розглядати судоми у ногах за етіологічною ознакою, їх поділяють на кілька груп:

  • фізіологічні;
  • ідіопатичні (включаючи сімейні);
  • пов'язані із соматичними хворобами;
  • викликані вживанням певних ліків;
  • спровоковані неврологічними захворюваннями.

Протягом життя у кожної людини трапляються спонтанні судоми у нижніх кінцівках. Це так звані ідіопатичні крампі. Вони мають транзиторний характер, тому негативно позначаються на якості життя . Сімейні ідіопатичні судоми ніг вирізняються більшою стійкістю та простотою провокування. Сьогодні немає доказів, що вони можуть передаватися спадково, хоча цей варіант не виключений.

Фізіологічні судоми у ногах виникають внаслідок переохолодження, перегріву, зневоднення, інтенсивних фізичних навантажень.

Окремі вчені виділяють судоми на ногах нейрогенного або міогенного типу. Перша категорія включає залучення нервової системи. Друга безпосередньо пов'язана зі збоями під час скорочення м'язових волокон.

Коли м'язи самі по собі скорочуються, спазми прийнято відносити до категорії епілептичних. Неепілептичні викликані різними патологіями центральної нервової системи, дефіцитом поживних речовин тощо.

Судоми ніг, що виникають мимоволі, поділяють на певні групи. Ця класифікація здійснюється на основі їх характеру:

  • тонічні — тривають довго, поступово переростають у напруження;
  • міоклонічні — коротші;
  • клонічні — циклічно повторюються, змінюються періодами спокою.

За місцем прояву судоми ніг належать до генералізованої категорії, оскільки локальні виникають винятково у зоні спини або сідниць.

Відкрити Згорнути down

Судоми у ногах: причини

Визначити причини судом у ногах непросто, адже вони можуть бути присутніми як у хворої, так і у повністю здорової людини. У більшості випадків вони виникають через:

  • зайву вагу;
  • період вагітності;
  • малоактивний спосіб життя;
  • надмірне вживання кофеїну;
  • нестачу конкретних вітамінів або мікроелементів;
  • прийом ліків, що виводять з організму солі кальцію;
  • деякі захворювання (цукровий діабет, варикоз та ін.);
  • занадто інтенсивні фізичні навантаження.
Відкрити Згорнути down

Однією з найпоширеніших причин судом у ногах вважається дефіцит кальцію і магнію в організмі. Тому, якщо ви помітили зміни у частоті або характері появи спазмів, запишіться на консультацію до лікаря.

Судоми у ногах у людей молодого віку виникають через низку причин:

  • носіння взуття на високих підборах. Постійне ходіння у незручних туфлях провокує не тільки судоми та болі, а й варикоз;
  • незбалансоване харчування. Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту через неправильний раціон призводять до проблем із засвоєнням поживних речовин, що провокує дефіцит елементів, які відповідають за функції м'язової системи, відповідно, судоми.

У дітей часті судоми у ногах можуть з'явитися через підвищену температуру. У дорослої людини такий стан вказує на наявність важкого захворювання нервової системи.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви судом

Ознаки судом у ногах складно не помітити. Вони проявляються:

  • набряком;
  • почервонінням;
  • дискомфортом;
  • раптовим болем;
  • втомою кінцівки після спазму;
  • м'язовою слабкістю.
Відкрити Згорнути down

Якщо ознаки судом у ногах з'являються часто і без об'єктивної зовнішньої причини (наприклад, навантаження), варто звернутися до лікаря для діагностики.

Відкрити Згорнути down

Судоми під час вагітності

Судоми у вагітних жінок ー досить поширене явище. Це наслідок збільшення ваги, зміщення центру тяжіння і зміни балансу тіла, що підвищує навантаження на ноги під час ходьби.

Головні симптоми судоми у ногах під час вагітності:

  • стиснення литкового м'яза;
  • больові відчуття у проблемному місці;
  • неможливість розслаблення стопи;
  • бажання витягнути носок ноги.

Часті судоми у ногах виникають у вагітних у І триместрі виношування плоду і спостерігаються спільно з раннім токсикозом. Як правило, вони відбуваються у нічний час при засинанні. Однак симптоми судоми у ногах можуть проявлятися і вдень. До числа причин гіпнологічних (тих, які з'являються під час засинання) судом ніг у вагітних жінок включається збій у мінеральному обміні. До нього може призвести:

  • збільшення потреби у мікроелементах. Оскільки відбувається формування плода, їх споживання має бути вищим, тому варто переглянути раціон і приймати призначені вітаміни;
  • токсикоз. З блювотними масами втрачається величезна кількість мікроелементів, причому не тільки отриманих з їжею, а й тих, що входять до складу травних ферментів;
  • незбалансоване харчування. Раціон під час вагітності має бути різноманітним, щоб отримувати всі поживні речовини;
  • самовільне або неправильне застосування лікарських препаратів із сечогінною дією. Як правило, вагітні приймають їх, щоб прибрати набряклість. Але такі медикаменти посилено виводять не тільки воду, а й розчинені у ній мінеральні речовини.

У більшості випадків часті судоми ніг виникають внаслідок дефіциту калію, кальцію, магнію або вітаміну B6.

Відкрити Згорнути down

Діагностика при судомах у ногах

Ключовим фактором є не тільки обстеження, а й спілкування з пацієнтом, тому важливо точно відповідати на запитання фахівця. Тільки після повноцінної діагностики при судомах у ногах лікар клініки МЕДІКОМ зможе приступити до лікування виявленої патології. Якщо проігнорувати цю необхідність, наслідки судоми у ногах можуть бути небезпечними.

Відкрити Згорнути down
Допплерография
Доплерографія
судинна хірургія
Судинна хірургія
Невролог Київ
Консультація невролога
Флеболог
Консультація флеболога

Лікування судом у ногах

Лікування судом ніг починається з визначення причини їх появи. Фахівець вивчає анамнез хвороби та проводить низку досліджень, зокрема доплер судин нижніх кінцівок. У більшості випадків подібні явища можна усунути консервативними методами. Лікар обов'язково покаже кілька простих вправ, які допоможуть знизити ризик появи м'язового спазму.

Якщо судоми у ногах є наслідком варикозного розширення вен, проводять мініфлебектомію або ендовенозну лазерну коагуляцію (ЕВЛК).

У якості першої допомоги при судомах ніг, яка дозволяє полегшити м'язовий спазм і швидше зняти його, необхідно:

  • максимально напружити кінцівку, витягнувши стопу вперед, а потім пальцями до себе (допомагає, якщо судома у литковому м'язі);
  • швидко і кілька разів пощипати шкіру у проекції спазму;
  • розтерти проблемне місце сильним рухом;
  • вколоти кінцівку ручкою або чимось іншим не надто гострим.

Грамотно виконана перша допомога при судомах ніг дає змогу уникнути тривалого збереження дискомфортних відчуттів та їх повторення. Однак варто розуміти, що це не самостійне захворювання, а симптом. Тому, якщо проблема турбує сильно і часто, слід звернутися до лікаря для проходження діагностики. Комплексне лікування судом ніг спрямовується саме на причину їх появи, що покращує самопочуття.

Відкрити Згорнути down

Профілактика судом ніг

Профілактика полягає в уважному ставленні до свого організму. Не варто ходити у незручному взутті, при варикозі потрібно уникати надмірних навантажень і виконувати призначення лікаря. Під час вагітності важливо правильно харчуватися, регулярно проходити обстеження в акушера-гінеколога.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи небезпечні судоми у ногах?

Мимовільне скорочення м'язів болісне і не піддається контролю, але саме по собі це явище не становить небезпеки. Судоми ніг можуть як являти собою симптом будь-якого захворювання, так і просто бути наслідком надмірних навантажень. Важливо вчасно звернутися до фахівця, щоб визначити причину стану і запобігти ускладненням.

Які аналізи здати при судомах у ногах?

Причинами судомних станів можуть бути як патології (діабет, гормональний збій), так і неправильний спосіб життя (підвищені навантаження на ноги, дефіцит вітамінів і мікроелементів). Тому скринінгове обстеження містить аналізи сечі та крові, тестування на рівень паратгормону і мікроелементів, глюкозу у крові. За результатами аналізів може знадобитися допомога вузького спеціаліста: рекомендації ендокринолога, консультація флеболога або невролога, а можливо й кардіолога.

Як уникнути судом у ногах під час вагітності?

На консультації гінеколога вагітні часто скаржаться на судоми у ногах. Зазвичай причина полягає у дефіциті мікроелементів, і достатньо скоригувати раціон. Але стан може бути і симптомом серйозного захворювання (анемія, варикоз). Спостереження під час вагітності у жіночій консультації допоможе полегшити судоми або уникнути їх.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Судинний хірург першої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-хірург вищої категорії, судинний хірург, флеболог, проктолог, спеціаліст з бариатричної хірургії

Який лікар лікує судоми у ногах?

Не існує профільного фахівця, який займається терапією спазмів і наслідків судом у ногах, оскільки це симптом, а не конкретне захворювання. Якщо ця проблема часто вас турбує, для початку рекомендується звернутися до терапевта. Він проведе ретельний огляд і за показаннями дасть направлення до профільного фахівця. Це може бути:

  • лікар-флеболог (займається хворобами вен);
  • ендокринолог (лікує пацієнтів із хворобами залоз внутрішньої секреції, зокрема, цукровим діабетом тощо);
  • судинний хірург (його рід діяльності — проблеми, пов'язані з пошкодженням артерій).

Консультація невролога може знадобитися при поперековому радикуліті, симптомом якого також є м'язові спазми кінцівок. Таким чином, потрібно відштовхуватися від особливостей кожного клінічного випадку.

Якщо ви хочете пройти якісне лікування судом у ногах у Києві, варто звернутися до фахівців клініки МЕДІКОМ (Оболонь, Печерськ). Довіряючи нашим лікарям, ви отримуєте високопрофесійний підхід і якісну терапію захворювання на вигідних умовах. Записатися на прийом можна за телефоном, на сайті або за допомогою форми зворотного зв'язку.

comment 25
Гаврилов Григорій Олександрович
Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург
comment 4
Ковальчук Володимир Миколайович
Судинний хірург першої категорії
comment 39
Счастний Володимир Михайлович
Лікар-хірург вищої категорії, судинний хірург, флеболог, проктолог, спеціаліст з бариатричної хірургії

Ціни

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Консультації
5330. Консультація судинного хірурга - флеболога Ковальчук В.М.

1300 грн

Більше Згорнути down
Діагностика
144. Ультразвукова доплерографія артерій кінцівок

900 грн

Більше Згорнути down
158. Ультразвукова доплерографія вен кінцівок

900 грн

Більше Згорнути down

Вiдгуки

27.12.2023 09:15
Карина Дудник

Дякую за допомогу і виявлення причини судом у ногах. Літня бабуся страждала від них останнім часом часто, що нас стало лякати. Вирішили не економити на здоров'ї та записати її у хорошу клініку. Тут нам допомогли, насамперед обстеживши її. Тепер її самопочуття налагодилося і стабілізувалося.

16.09.2023 19:24
Жанна

Дуже рекомендую клініку. Тут хороші фахівці та умови для пацієнтів. Мій чоловік мав судоми. Звернулися сюди до невролога. Він швидко діагностував проблему і реально допоміг. Дякую!!!

20.06.2023 19:58
Ілона

У дитини з'явилися судоми. Невеликі, але я запанікувала і вирішила показати Єгорку педіатру з "Медікому" Зіньківській Софії Михайлівні, бо дві близькі подружки мені її рекомендували постійно. Потрапили на прийом швидко. Виявилося, що у нашому випадку, це пов'язано з нестачею кальцію та ще дефіцитом деяких речовин в організмі. Добре, що є такі клініки, де можна обстежитися повноцінно і якісно! Зараз у дитини судоми минули, дякую за допомогу.

05.02.2023 21:13
Константин

Переусердствовал с тренировками с железом в зале и начались судороги. Тренер посоветовал специалиста с Медиком. Записался к врачу, на консультации получил ответы на свои вопросы и рекомендации. Судороги прошли достаточно быстро у меня. Сейчас все хорошо.

30.11.2022 13:12
Лідія Петрівна

Рекомендую клініку Медіком! Тут виявляють причини хвороби, грамотно підходять до проблем зі здоров'ям і лікування призначають ефективне, а не просто викачують гроші, як у багатьох приватних клініках. Мені ось допомогли із судомами, які не проходили довгий час.

27.08.2022 21:09
Сергій Д.

Судомами періодично страждав у дорослому віці. Тривали вони, поки не звернувся до клініки Медіком. Тут усе розповіли про можливі причини та запропонували пройти обстеження. На підставі цього виписали вже лікування, яке згодом допомогло.

11.02.2022 16:45
Геннадій Казанчук

Став помічати у себе судоми, які повторювалися часто. Вирішив звернутися по допомогу до клініки Медіком, тому що друг якось радив її. Приємна дівчина спочатку по телефону, потім на ресепшені все пояснила, розповіла і направила до потрібного лікаря. Лікар-флеболог виявився досвідченим, бо надані рекомендації допомогли і судоми припинилися.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down