Правець: симптоми, профілактика
Правець – це небезпечне захворювання інфекційного генезу, яке швидко вражає нервову систему людини і викликає сильні судоми м'язових структур. Якісний медичний супровід, своєчасна вакцинація і ревакцинація – запорука вашого здоров'я.
Правець є гострою формою отруєння нейротоксином, яке провокується паличкою Clostridium tetani. Захворювання проявляється у вигляді спастичного скорочення м'язів поперечно-посмугованого типу. Постановка діагнозу здійснюється шляхом проведення ряду клінічних досліджень. Діагностика і лікування проводиться в спеціалізованому стаціонарі після консультативного висновку лікаря державного травмпункту.
Класифікація
Перебіг правця пов'язаний з великою кількістю особливостей. Залежно від етіології, розрізняють такі форми хвороби:
- Генералізована.
Заражена людина стикається з підвищеним тонусом м'язів тіла. Неприємні, виражені прояви спостерігаються після інкубаційного періоду. Симптоми правця легкої форми проявляються в судомах, які тривають 14 днів, середньої – ураженням ЦНС (21 день), важкої – лихоманка, гіпоксія та інші ускладнення. - Місцева.
Захворювання притаманне вакцинованим людям. Для цього стану характерні спазми м'язів, висока температура тіла. Найбільш небезпечна форма – головний правець Бруннера, що виникає в результаті попадання палички через рану на голові, з пошкодженням речовини мозку. Ускладнення полягає в ураженні черепних нервів, дихального і судинного центрів.
Етіологія захворювання
Інкубаційний період правця триває близько 4-14 днів. Тяжкість захворювання залежить від стану імунітету людини. Головні симптоми правця полягають у виникненні тонічних судом м'язових волокон. Грампозитивна паличка-збудник захворювання відноситься до категорії анаеробів облігатного типу. Організми живуть тільки в умовах молекулярного кисню. Бактерії зберігають свою активність в ґрунті протягом багатьох років. Причина розвитку хвороби полягає в зараженні організму людини спорами прокаріотів.
Шляхи зараження
Патогенні властивості збудника проявляються при попаданні в організм через пошкоджені тканини. Особливу небезпеку становлять глибокі рани, що мають оптимальні умови для анаеробіозу. Основні шляхи зараження – це:
- порушення цілісності слизових оболонок, шкірного покриву;
- мікротравми нижніх кінцівок (уколи, занози, невеликі рани, пробої цвяхом);
- пологи (в т.ч. обрізання пуповини у новонароджених інструментами, що не є стерильними);
- запальні захворювання (гангрена, виразкові утворення, пролежні та абсцеси);
- опіки та обмороження різного ступеня;
- укуси отруйних тварин (змії, скорпіони, павуки та ін.).
Патогенез
В процесі розвитку, збудник виділяє в організм людини значну кількість екзотоксину. Токсична речовина направлена на руйнування основних функцій клітини (цілісність мембрани, синтез білка й ін.). При попаданні бактеріальних структур в субсінаптичну зону ЦНС, спостерігаються збої в роботі м'язів. На даному етапі зараження здійснюється блокування нейромедіаторів, що з часом призводить до розвитку сильної лихоманки, збільшення м'язового тонусу. Симптоми правця у всіх людей схожі.
Клінічні прояви
У більшості випадків, захворювання проявляється на ранніх стадіях у вигляді загальної слабкості. Виділяють такі ознаки правця:
- дратівливість;
- біль в голові і в м'язах;
- сильні судоми (через кілька днів з моменту зараження);
- труднощі при відкритті рота;
- зміщення болі, що тягне, з м'язів шиї в потилицю, спину, поперек.
На практиці, багато хворих відчувають почуття тривоги і страху. Для них зникає таке поняття як здоровий і спокійний сон. При відсутності лікування, судоми посилюються. Через сильний м'язовий біль людина вигинається дугою. Якщо не вжити термінових медичних заходів, пацієнт помирає від зупинки дихання.
Особливості перебігу хвороби при вагітності
Захворіти на правець може абсолютно будь-яка людина. Найбільш важка форма хвороби проявляється у новонароджених дітей і вагітних, які не пройшли вакцинацію правцевим анатоксином. "Правець матері" починається з утрудненого ковтання, головного болю і закінчується сильними конвульсіями.
Особливості захворювання у дітей
Смертність від правця у новонароджених дітей становить 95%. Високий показник свідчить про необхідність вакцинації дітей та дорослих. Дія біологічного препарату для вироблення імунітету, як правило, не перевищує 10 років. При прогресуванні хвороби, спостерігається спазм м'язової мускулатури грудної клітини.
Ускладнення
Сильні судоми можуть призвести до перелому кісток кінцівок і хребта. На практиці зустрічаються випадки розриву м'язів, деяких сухожиль. Наслідками правця важких форм є інфаркт, пневмонія, набряк легенів і сепсис.
Правець: лікування
Лікування правця проводиться в інфекційному стаціонарі та полягає в проходженні комплексної протисудомної терапії. Обов'язковою умовою є хірургічне видалення тканин на рані, які уражені паличкою. Серед антибіотиків використовуються тетрациклін, пеніцилін тощо. Немедикаментозні засоби представлені вітамінами та протисудомними речовинами.
Профілактика
Найбільш ефективним методом профілактики є вакцинація. У разі травм шкірного покриву і слизових оболонок допускається "екстрена" профілактика правця до 20 днів після зараження. Уникайте отримання травм в побуті і на виробництві. Щеплення від дифтерії і правця є найбільш ефективною профілактичною мірою.
Вакцинація
Анатоксин правцевий вводиться дітям у віці від 2-3 місяців згідно з календарем щеплень. Препарат входить до складу вакцин АКДС, "Інфанрікс", "Пентаксим" та ін. Щеплення від правця проводиться у кілька етапів. Ревакцинація від правця - згідно календаря. Для дорослих передбачена окрема схема вакцинації, якщо вони не були вакциновані раніше, або одноразово у разі ревакцинації.
Найбільш поширеними біологічними препаратами є:
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує правець?
Лікуванням захворювання займаються інфеціоністи та неврологи у спеціалізованих медичних закладах.
Клініка МЕДІКОМ надає якісний медичний супровід в Києві і регіоні. Звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців можна в поліклініках на Оболоні та Печерську. Комплексна діагностика пацієнтів здійснюється на сучасному обладнанні. Вакцинація проводиться відповідно до діючих стандартів якості. Довірте лікування правця в Києві кращим фахівцям!
Сертифікати
Вiдгуки
Робили дитині вакцину у клініці Медіком. Умови тут дуже хороші, всім рекомендую цю клініку.
Відпочивав із друзями на дачі і випадково натрапив на іржавий цвях. Пролежав тиждень у лікарні, робили уколи від правця. Але в клініці дуже хороший стаціонар, раджу, якщо що, звертатися сюди.
У дяди было странное поведение - затрудненность при открытии рта, раздражительность, сильные боли в мышцах. Нам посоветовали обратиться в клинику Медиком, так как здесь хорошие специалисты, современное оборудование для диагностики и условия европейского уровня. Диагноз поставили быстро - столбняк. Помогли тоже сразу, назначили необходимые обследования и препараты.
Хворів якось правцем. Звертався до Медіком для лікування. Вважаю, що краще витратити більше коштів і отримати якісну та ефективну терапію, ніж ходити цими незрозумілими лікарнями, де нічого до пуття сказати не можуть.
Консультировались с симптомами, похожими на столбняк, звонили в клинику Медиком. Нам посоветовали, к какому специалисту обратиться. Врач-инфекционист Виталий Александрович оказался очень хороший, внимательный. Нам очень помог, сейчас все в порядке.
Вакцинувалися від правця при клініці Медіком. Тут все за європейськими стандартами якості, все роз'яснили, дали рекомендації, тепер за здоров'я можна не переживати.
Делали вакцину в Медиком. Здесь очень ответственный подход к профилактике и лечению заболеваний, информацию дают развернутую, видно, что врачи грамотные.
Лікували від правця дитину у Ірини Михайлівни. Дуже хороший фахівець, чуйна і добра, видно, що працює з дітками. Допомогла нам дуже добре, дякую Вам величезне, за те, що тепер з малюком все гаразд!
Показати ще 3
Всього 8 відгуків