exit
search serach
Перша допомога при набряку легень

Перша допомога при набряку легень

Набряк легенів — це патологічний стан, який призводить до накопичення рідини в альвеолах. Ситуація виникає, коли серце не може нормально перекачувати кров із кровоносних судин легенів в інші органи. Це перешкоджає ефективному газообміну і призводить до гіпоксії організму. Легеневий набряк виникає раптово і стрімко наростає. Стан може закінчитися летальним результатом.

Відкрити Згорнути down

Класифікація набряку легенів

Є кілька форм захворювання за швидкістю розвитку:

  • Блискавична — процес наростає стрімко, і протягом декількох хвилин пацієнт помирає.
  • Гостра — клінічна картина розвивається протягом 4 годин. Ймовірність летального результату досить висока і виникає на тлі інфаркту або мозкової травми.
  • Підгостра — характеризується чергуванням активних і спокійних стадій. Причиною є печінкова недостатність.
  • Затяжна — симптоми наростають протягом 12 годин без яскравих ознак. Основою є серцева недостатність або захворювання дихальної системи.

Різні причини формують певні типи набряку легенів. Найчастіше трапляються кардіогенний, неврологічний або алергічний варіанти.

Відкрити Згорнути down

Етіологія гострого стану

Найбільш частою причиною набряку легенів є лівошлуночкова недостатність.

Патологія виникає на тлі таких захворювань, як:

Відкрити Згорнути down

Додатково існують некардіальні причини набряку легенів:

  • травми;
  • токсичні речовини;
  • вдихання диму;
  • висотна хвороба;
  • грип;
  • пневмонія;
  • COVID-19;
  • запалення підшлункової залози;
  • алергічні реакції;
  • хвороби нирок.
Відкрити Згорнути down

Введення деяких внутрішньовенних препаратів також може спричинити патологічний стан.

Патогенез

Альвеоли — це структурні елементи легенів, у яких відбувається газообмін. Зазвичай вони заповнені повітрям. Коли в альвеолах накопичується рідина, порушуються процеси нормального газообміну. З різних причин серце не перекачує кров із легенів. У результаті кров накопичується в кровоносних судинах легенів, а потім просочується в просвіт альвеол. З'являються ознаки набряку легенів. Ймовірність сприятливого або несприятливого результату залежить від форми патології та кваліфікованої допомоги пацієнту. За статистикою, близько 25 % хворих помирає від набряку легенів.

Перша допомога при набряку легень
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Симптоми набряку легенів виникають раптово. Хворий зазвичай блідий, пітніє і приймає сидяче положення, у якому він найкраще дихає. Також хворий може відчувати сильне занепокоєння. Дихання швидке й поверхневе, його можна описати як «хрипи».

Серед додаткових симптомів набряку легенів розрізняють:

  • бліді шкірні покриви або ціаноз;
  • учнівське серцебиття;
  • сухий кашель, який із часом переходить у вологий;
  • утруднене, часте дихання, поверхневі вдихи та короткі видихи;
  • можуть з'явитися пінисті жовті виділення з відтінком крові;
  • низьке або високе КД.
Відкрити Згорнути down

Особливості прояву стану під час вагітності

Під час вагітності набряків легенів може виникати як на тлі проблем із серцем, так і під час звичайних фізіологічних змінах жіночого організму, які спочатку протікають нормально. Найчастішими причинами є багатоплідна вагітність і прояви прееклампсії. Коли з'являються перші ознаки, потрібно посадити пацієнтку і викликати швидку допомогу. У стаціонарі призначають оксигенотерапію, сечогінні та гіпотензивні засоби. Якщо проведена терапія не дає результатів, вагітну підключають до апарату штучного дихання.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання в дітей

У дитячому віці проблеми із серцем спостерігаються значно рідше, ніж у дорослих. Тому основними причинами набряку легенів стають захворювання дихальної системи або сильні травми. Небезпечну патологію можна запідозрити, якщо дитина стає неспокійною, відчуває брак повітря і скаржиться на страх смерті. У цьому випадку потрібно негайно доставити хворого в стаціонар, де будуть проведені реанімаційні дії.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Патологія сама собою є загрозливим ускладненням. Разом із тим недотримання термінів і належної медичної допомоги може призвести до смерті. Наслідки набряку легенів, навіть у разі успішного купування, іноді призводять до застійної пневмонії, формування ознак пневмосклерозу й порушення роботи внутрішніх органів.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога при набряку легенів

Своєчасне та ефективне втручання в патологічний стан швидко сприяє одужанню. Потрібно якнайшвидше зменшити задишку й поліпшити оксигенацію крові.

Невідкладна допомога при набряку легенів містить:

  • першочерговий виклик швидкої допомоги — обов'язково потрібно під час виклику вказати стан пацієнта;
  • утримання пацієнта в сидячому положенні, доки не приїхала швидка допомога;
  • забезпечення хворого доступом до свіжого повітря — потрібно відчинити вікно.

Це майже все, що близькі можуть зробити в цій ситуації. Усе інше робить бригада медиків, починаючи з подачі кисню, установки внутрішньовенного катетера й надання медикаментозної допомоги. Лікарі відразу вирішують транспортувати пацієнта в лікарню, однак водночас постійно вводять ліки та контролюють життєдіяльність. Тільки в спеціалізованому закладі створюються дієві умови для виведення пацієнта з важкого стану.

Відкрити Згорнути down

Діагностика захворювання

Лікар діагностує стан на підставі анамнезу й типових змін, що спостерігаються під час обстеження. Під час огляду пацієнта з набряком легенів лікар чує типові аускультативні зміни. Показники тонометра визначають високий або занадто низький АТ. При пальпації визначається набряк нижніх кінцівок (у людей із загостренням хронічної серцевої недостатності).

Інструментальна діагностика набряку легенів:

Відкрити Згорнути down

Лікування набряку легенів

На першому місці під час лікування набряку легенів перебуває невідкладна медична допомога. Потрібно негайно провести інтенсивне лікування. Пацієнту призначають кисень із високою швидкістю потоку і внутрішньовенно вводять діуретики. Залежно від значень АТ призначають відповідні препарати для його стабілізації. Іноді, попри прийом ліків, стан пацієнта не поліпшується через недостатню оксигенацію крові. У цьому випадку під час лікування набряку легенів необхідні інтубація (розміщення пластикової трубки в трахеї пацієнта для забезпечення прохідності дихальних шляхів) і тимчасова підтримка дихання за допомогою апарату ШВЛ.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Своєчасне лікування зазвичай полегшує ознаки набряку легенів. Захворювання, що провокує патологію, вимагає ретельної діагностики та лікування, щоб запобігти загрозі життю. Пацієнт має перебувати під постійним наглядом сімейного лікаря й кардіолога.

Відкрити Згорнути down

Профілактика набряку легенів

Основна профілактика набряку легенів полягає в недопущенні цього стану шляхом лікування провокуючого захворювання. Необхідні регулярний прийом прописаних препаратів, регулярний вимір АТ і його стабілізація, коли бувають стрибки. Зниження маси тіла має першочергове значення. Постійне відвідування лікаря допоможе уникнути важкого стану.

Набряк легенів
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Набряк легенів не можна вилікувати за допомогою народної медицини. У такому випадку самолікування призведе до летального результату. Тільки кваліфікована медична допомога здатна запобігти наслідкам патологічного стану.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чим відрізняється набряк легенів від серцевої астми?

Основні подібності набряку легенів і серцевої астми: задишка, задуха, сухий кашель і вимушене сидяче положення. До основних симптомів серцевої астми належать ціаноз, покашлювання, сухі хрипи та крепітація. При набряку легенів задишка більш виражена (30-35 разів у хвилину), часто супроводжується сильними нападами задухи. До ознак, що розвиваються з набряком легенів, відносяться також пінисте мокротиння і вологі хрипи. Основні відмінності набряку легенів від серцевої астми: дихання з клекотінням, вологі хрипи, що добре чути на відстані, в мокроті може бути присутня кров. Встановити точний діагноз і тяжкість захворювання можуть тільки пульмонолог і кардіолог.

Для чого застосовують морфін при набряку легенів?

Введення морфіну внутрішньовенно при набряку легенів дозволяє зняти психоемоційне збудження, зменшити задишку та розширити судини. Препарат лікує тахікардію, знеболює, усуває сильні болі. При лікуванні набряку легень морфін вводять тільки внутрішньовенно.

Скільки живуть при набряку легенів?

Тривалість життя при набряку легенів безпосередньо залежить від загального стану організму хворого та виду набряку. Найсприятливіші прогнози при некардіогенному набряку. За статистикою, після кардіогенного набряку виживають до 50 % хворих. Якщо вчасно не надати першу допомогу під час миттєвої токсичної форми набряку, врятувати людину практично неможливо.

Як розпізнати вдома набряк легенів?

Про початок набряку легенів можна дізнатися за такими ознаками:

  • появою задишки й задухи;
  • відчуттям нестачі повітря, що супроводжуються наростаючим занепокоєнням і збудженням;
  • підвищеною пітливістю;
  • ціанозом шкірних покривів;
  • кашлем з відходженням пінистої мокроти.

У процесі розвитку набряку до вказаних проявів додаються також такі симптоми: збільшення частоти серцевих скорочень і падіння артеріального тиску, хрипи, які чути на відстані. Психоемоційне збудження змінюється апатією та пригніченим станом. Хворий отримує деяке полегшення від положення сидячи з упором на руки й опущеними вниз ногами. Достовірно вказати на наявність набряку легенів може рентгенографія грудної клітки.

Як зняти алергічний набряк легенів?

Щоб зняти алергічний набряк легенів, необхідно виключити контакт з алергеном та викликати невідкладну допомогу. Лікування набряку легенів при алергії передбачає купірування патологічного процесу й призначення лікарських препаратів: морфіну, серцевих глікозидів, антигістамінних препаратів, антигіпертензивних, аритмічних засобів тощо. Після поліпшення стану обов'язково потрібно звернутися за консультацією до алерголога.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Пульмонолог, терапевт вищої категорії, к.м.н.

Який лікар лікує набряк легенів?

Консультація досвідченого лікаря-кардіолога або пульмонолога клініки МЕДІКОМ і спеціальне обладнання допоможуть швидко подолати гострий стан. Ми забезпечуємо пацієнтам ефективне лікування набряку легенів у Києві, у тому числі й невідкладну допомогу. Звертайтеся за допомогою до найближчого підрозділу нашої клініки на Оболоні та Печерську, щоб не допустити негативних наслідків.

comment 27
Єрьоменко Світлана Миколаївна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 11
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 20
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 19
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 3
Дутчак Михайло Григорович
Лікар медицини невідкладних станів, лікар-кардіолог вищої категорії
comment 0
Ренчковський Валентин Анатолійович
Кардіолог, лікар-кардіолог виїзної бригади
comment 12
Чернов Олександр Павлович
Кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Вiдгуки

06.03.2021 21:27
Галина

Спасибо, ваша статья очень помогла.

15.01.2021 13:51
Дина Анатольевна

В наше время пандемии просто не заменимая информация. Все доступно, понятно. Спасибо!

03.11.2020 10:14
Єва

Сама на собі відчула запалення, набряк, кома. Напевно, раніше б знала, раніше звернулася до лікаря, і все б легше перенесла. Дякую за статтю!

18.10.2020 14:36
Регина

Спасибо, статья действительно замечательная.

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down