exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Стенокардія - симптоми і лікування
88. Консультація кардіолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Стенокардія: симптоми і лікування

«Грудна жаба», або стенокардія – це стан, викликаний проблемами з ішемією міокарда, а якщо точніше, то нападами раптового болю в грудях внаслідок гострого браку кровопостачання міокарда. Виникає в ситуаціях, коли серцевий м'яз не отримує необхідної для серця кількості кисню. Проявляється больовими відчуттями й тиском в грудях. Переважно, біль виникає під час фізичних вправ, підйому сходами або після емоційного збудження. Може іррадіювати в ліве плече, шию, нижню щелепу, між лопаток, у ліву підлопаткову область. Напад стенокардії, у більшості випадків, швидко зникає після прийому препаратів або відпочинку, триває не більше 10–15 хвилин.

Відкрити Згорнути down

Класифікація стенокардії

У клінічній практиці найчастіше виділяють 2 основних вида стенокардії:

  • стабільну форму (стенокардію напруги) — виникає під час хронічної ішемічної хвороби серця та, якщо вона не посилюється, не представляє прямої загрози життю;
  • нестабільну форму стенокардії (що вперше виникла, прогресуюча, рання постінфарктна (післяопераційна), спонтанна (вазоспастична, варіантна, Принцметала)) — прогноз при такій формі не дуже оптимістичний.

Також існує окрема класифікація нестабільної стенокардії за класами залежно від гостроти її виникнення, умов виникнення, наявності лікувальних заходів в період її виникнення.

Крім того, існує класифікація ішемічної хвороби серця від групи експертів ВООЗ, яка широко використовується в міжнародній кардіологічній практиці, починаючи з 1979 року. Вона поділяє стенокардію на:

  • стенокардію напруги (що вперше виникла, стабільну (із зазначенням функціонального класу), прогресуючу);
  • стенокардію спокою (варіантну, спонтанну), з виділенням особливої, рідкісної форми медичної проблеми — стенокардію Принцметала.
Відкрити Згорнути down

Етіологія стенокардії

Медична наука вважає, що стенокардія обумовлена гострою недостатністю коронарного кровопостачання, яке виникає при невідповідності між припливом крові до серця та його потребами в крові. Результатом гострої коронарної недостатності є ішемія міокарда, яка викликає порушення окислювальних процесів в міокарді та надмірне накопичення в ньому недоокислених продуктів обміну (молочної, піровиноградної, вугільної та фосфорної кислот) та інших метаболітів.

Найбільш поширеною причиною нападу стенокардії є атеросклероз коронарних артерій, який викликає їх звуження і таким чином ускладнює кровоток у серці.

Інші можливі причини стенокардії:

  • розшарування аорти;
  • спазм коронарної артерії;
  • емболія коронарної артерії;
  • анатомічні дефекти судин;
  • зміни в коронарних артеріях при порушеннях обміну речовин.

Провокуючими факторами є емоційне та фізичне напруження.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

При раптовому припиненні надходження крові до ділянки серцевого м'яза настає його ішемія, а потім некроз. Пізніше навколо вогнища некрозу утворюються запальні зміни з розвитком грануляційної тканини. Внаслідок чого виникає дефіцит кисню, який проявляється болем і тиском, тобто стенокардією. Прогноз залежить від нашарування факторів ризику та супутніх захворювань. У людей з низьким рівнем ризику, які дотримуються медичних рекомендацій, прогноз хороший, і річний ризик смерті становить менше 1 %.

Відкрити Згорнути down

Ознаки стенокардії

Основні симптоми стенокардії — це диспное в поєднанні з різким болем, що розповсюджується на ліве плече або всю ліву верхню кінцівку. Також біль може «віддавати» в шию, щелепу, зуби з лівого боку, праве плече або руку, міжлопаточну область спини, а також в епігастральну ділянку. Больові відчуття можуть тривати кілька хвилин.

Також до симптомів стенокардії відносять:

  • прискорене серцебиття;
  • диспептичні розлади (печію, нудоту, коліки) і біль в епігастральній ділянці;
  • занепокоєння.

Дуже рідко біль може бути зосереджений тільки в епігастральній ділянці або навіть в області голови, що дуже ускладнює своєчасну діагностику через нетиповість симптомів стенокардії в цьому випадку. При недостатньому досвіду у медичного фахівця, який надає допомогу, може бути проведена помилкова диференціальна діагностика.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу стенокардії під час вагітності

Стенокардія під час вагітності несе в собі небезпеку не тільки для матері, але й для плода. При виношуванні дитини хронічне захворювання може загостритися. Напади частішають через додаткове забезпечення киснем організму дитини.

У результаті можуть розвинутися ускладнення:

  • прееклампсія;
  • гіпоксія плода;
  • затримка розвитку дитини;
  • серцева недостатність у вагітної.

Стенокардія вимагає негайного надання першої допомоги та консультації вузького спеціаліста.

Відкрити Згорнути down

Особливості стенокардії у дітей

Поява ниючого болю в серці у підлітків частіше пов'язана з гормональною перебудовою. Рідше це провокується вегето-судинними порушеннями. Подібні прояви можуть сприйматися батьками за прояви стенокардії. Якщо біль носить постійний характер, необхідно звернутися до лікаря для проведення інструментальної та лабораторної діагностики.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Наслідки стенокардії або ігнорування її симптомів призводять до подальшого розвитку атеросклерозу. Це може призвести до зниження якості життя, а також до інфаркту міокарда, який часто закінчується смертю.

ускладнення хвороб серця

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Попередній діагноз «стенокардія» ґрунтується на характерних симптомах (скаргах), зборі анамнезу та фізикальному огляді пацієнта.

Діагностика стенокардії включає проведення деяких аналізів для виявлення:

  • анемії;
  • відхилення від норм артеріального тиску;
  • наявності у пацієнта ліпідних розладів;
  • недостатньої активності щитоподібної залози.

Обов'язкові методи, які використовуються в діагностиці стенокардії:

При необхідності додають КТ або МРТ.

Відкрити Згорнути down

Лікування

При стенокардії перша допомога полягає в прийомі нітрогліцерину, який змушує коронарні судини розслаблятися, що усуває прояв симптомів за лічені хвилини.

При лікуванні стенокардії важливо приймати препарати, які пригнічують процес згортання, такі як ацетилсаліцилова кислота.

Також медикаментозне лікування стенокардії включає препарати, що знижують кров'яний тиск і інгібуючі дефектні зміни в області судинної стінки. Ще пацієнтам зі стенокардією призначають бета-блокатори для регуляції скорочення серцевого м'яза та зменшення потреби в кисні.

Якщо лікування стенокардії малоефективне, лікарі розглядають варіант операції:

  • коронарна ангіопластика — механічно розширює просвіти судин;
  • пересадка частини судини, взятої у пацієнта, таким чином, щоб кров, яка надходить у серце, могла обійти стеноз.

У крайніх випадках необхідна пересадка серця.

Перш ніж боротися із захворюванням, необхідно з'ясувати, який лікар лікує стенокардію. Звернувшись до кардіолога, пацієнт отримує необхідне лікування та комплекс рекомендацій.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікуваності

Зниження числа нападів або їх зникнення говорить про нормалізацію стану пацієнта. При стенокардії потрібне систематичне відвідування досвідченого лікаря-кардіолога для контролю самопочуття та стану.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Надійна профілактика стенокардії включає:

  • збалансовану, легко засвоювану дієту зі зниженим вмістом тваринних жирів і простих цукрів;
  • споживання продуктів з рослинними стеролами та вітаміном D;
  • зменшення маси тіла до нормального значення (у разі надмірної ваги);
  • щорічну вакцинацію від грипу (перенесене вірусне захворювання ускладнює перебіг стенокардії).
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Пацієнтам, у яких діагностована стенокардія, рекомендується:

  • відмовитися від шкідливих звичок;
  • регулярно займатися фізичними вправами (в розумних кількостях);
  • уникати стресових ситуацій;
  • регулювати артеріальний тиск (при необхідності за допомогою ліків).
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як зняти напад стенокардії?

Напад стенокардії — головна ознака ішемії, яка, до того ж свідчить про загрозу інфаркту міокарда. При появі больових відчуттів за грудиною важливо надати людині невідкладну допомогу. Щоб усунути спазм коронарних судин і нормалізувати кровообіг, потрібно забезпечити хворому доступ свіжого повітря. Хворого слід вкласти й розстібнути одяг. При стенокардії допомагає нітрогліцерин у таблетках або спреї (купірує напад) і аспірин (запобігає некрозу міокарда).

Який пульс під час нападу стенокардії?

Контроль частоти серцевих скорочень — важлива частина лікування ішемічної хвороби серця та стенокардії. Він має перебувати у межах 55-60 ударів на хвилину. Щоб підтримувати пульс на оптимальному рівні, необхідно приймати медикаменти за призначенням кардіолога.

Яким має бути харчування при стенокардії?

Дієта при стенокардії включає продукти, багаті на клітковину. До них належить хліб грубого помелу, різноманітні крупи, сезонні овочі та фрукти. Пацієнти зі стенокардією та ішемічною хворобою серця обов'язково повинні вживати у їжу морепродукти, рибу і морську капусту. Під час вибору способу термічної обробки краще віддавати перевагу тушкуванню та запіканню страв. Для складання меню, що відповідає медичним рекомендаціям, потрібно звернутися до дієтолога.

Чи можна повністю вилікувати стенокардію?

Серцева недостатність та інфаркт міокарда — небезпечні ускладнення тривалого нападу стенокардії. Вона зумовлена атеросклерозом вінцевих артерій серця, початкова стадія якого спричиняє дефіцит кровопостачання міокарда під час стресів і сильних фізичних навантажень. Це захворювання неможливо повністю вилікувати, але можна взяти під контроль. Для цього пацієнтам призначають медикаментозну терапію. Також при стенокардії важливу роль відіграє правильне харчування і помірні фізичні навантаження. Пацієнт повинен регулярно відвідувати кардіолога і робити УЗД серця. При значному звуженні коронарних судин і виникненні загрози життю хворого йому проводять операцію з шунтування або стентування судин.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-кардіолог, к.м.н.

Який лікар лікує стенокардію?

Ефективно позбавити пацієнта від стенокардії може кваліфікований лікар-кардіолог. Щоб провести грамотну діагностику та виявити причину захворювання, найкраще звернутися до наших досвідчених фахівців. Лікування стенокардії в Києві, на базі підрозділів клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську, включає не тільки боротьбу з симптомами, а й повноцінне викорінення причини патології. Зателефонуйте в наш колл-центр і запишіться на прийом. Будьте здорові!

comment 32
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 30
Єрьоменко Світлана Миколаївна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 16
Келемен Лариса Вікторівна
Завідуюча поліклінікою на Печерську, лікар загальної практики вищої категорії, терапевт
comment 15
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 25
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 13
Тишко Лариса Антонівна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 20
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 3
Дутчак Михайло Григорович
Лікар медицини невідкладних станів, лікар-кардіолог вищої категорії
comment 13
Залізна Юлія Іванівна
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики, к.м.н.
comment 18
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог, дієтолог
comment 0
Кравченко Дмитро Олександрович
Лікар-терапевт
comment 10
Мусіяка Юрій Вікторович
Лікар-кардіолог другої категорії, лікар-терапевт
comment 16
Старостишин Роман Володимирович
Лікар функціональної діагностики, терапевт, сімейний лікар
comment 12
Тичук Надія Віталіївна
Лікар-терапевт вищої категорії
comment 15
Чернов Олександр Павлович
Кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Виїзд по Києву та районамВиїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

17.01.2022 16:26
Геннадий Самофалов

Хочу поделиться своим опытом лечения стенокардии в клинике Медиком. Раньше я не очень доверял врачам, редко обращался за медицинской помощью. Старался вести здоровый образ жизни, заниматься спортом. Но из-за нервной работы с возрастом стало пошаливать сердце. После первого приступа стенокардии я стал изучать вопрос возникновения этой болезни. Пробовал лечение стенокардии народными средствами. Пил чаи и отвары из сушеной земляники, сок черноплодной рябины. Но когда у меня случился очередной приступ с вызовом скорой, я решил, что мне нужен специалист. Врач скорой сказал, что с этим не шутят и настоятельно рекомендовал пойти к врачу. Дочка записала меня в Медиком на ул. Василия Тютюнника к кардиологу Елене Ивановне Алексеенко. Она меня осмотрела, послушала, сделала ЭКГ. После этого выписала направления на анализы и УЗИ сердца. В итоге врач сказала, что мне необходимо лечиться и поменять питание. Могу сказать, что я ничуть не пожалел, что обратился в клинику. Врач оказалась очень грамотная, опытная. Дала мне много полезных рекомендаций.

08.12.2021 08:00
Маргарита Кононова

Вдячна кардіологу клініки МЕДІКОМ Ігорю Вікторовичу Гершковичу! Він допоміг мені у лікуванні стенокардії, зміг нормалізувати мій стан та зменшити кількість нападів. Завдяки дієті при стенокардії, яку призначив мені лікар, я стала почуватися набагато краще ще й схудла!

10.10.2021 12:44
Валентина

Рекомендую клинику Медиком на Оболони. Однажды вечером мне стало плохо. Появилась сильная боль за грудиной, отдающая в живот. Я даже не поняла, что со мной происходит. Хорошо, что сын был у меня в гостях и вызвал неотложную помощь из Медикома (он недалеко от нас находится). Врачи приехали очень быстро, сделали мне кардиограмму и оказали первую помощь. От госпитализации я отказалась, поскольку мне стало лучше. Но на следующий день решила записаться на прием к кардиологу. Я осталась очень довольна работой врачебной бригады и приемом врача в клинике. Уровень сервиса, отношение к пациенту, профессионализм врача - все на 10 баллов.

31.07.2021 11:49
Виктория Шокина

В клинике Медиком работают отличные врачи. Помогли маме со стенокардией. После лечения приступы почти прекратились!

04.06.2021 10:37
Олена

Дідусь страждає на стенокардію, вже переніс інфаркт та була операція на серці по заміні клапана. Записали його у Медіком до кардіолога Олени Алексєєнко. Ми дуже задоволені, що знайшли такого крутого фахівця! Зараз дідусь почувається краще. Лікарка вже дала йому рекомендації та запропонувала варіанти лікування.

17.03.2021 11:28
Оксана Федотова

Я привозила тата до клініки МЕДІКОМ на Печерську. Він страждає на серцеву недостатність, бувають напади. Лікуватися ні в яку не хотів, просто ненавидів лікарні. Ледве вмовила його піти до кардіолога на огляд! Він дуже здивувався, що у приватних клініках такі умови. Думав, що скрізь такі умови, як у державних поліклініках. А в МЕДІКОМІ все чисто, красиво, персонал ввічливий та привітний, чекати у черзі не потрібно ні хвилини. Лікар татові теж сподобався. Направив його на ЕКГ, холтер, УЗД серця, ангіографію. Загалом тато пройшов ретельне обстеження серця. За його результатами вже призначено лікування. Тепер па задоволений, а це для нас головне!

20.02.2021 22:08
Ольга

Когда у меня началась сильная боль в животе и голове с переходом на грудь, я испугалась. Сначала подумала, что у меня какая-то невралгия. Скрутило так, что не могла стоять на ногах. Вызвали неотложку из клиники Медиком. Уже ранее туда обращались и получали быструю помощь. Врач очень быстро приехал, буквально через 7 минут. Мне оказали первую помощь и осмотрели. Предположили стенокардию. Поэтому на следующий день обратилась за консультацией к кардиологу. Была у Ирины Андреевны Папуши (принимает на ул. Василия Тютюнника 37/1). Доктор молодая и очень толковая. Сделала мне ЭКГ и холтеровское исследование, направила на УЗИ сердца и анализы. В итоге доктор рекомендовала мне соблюдать особое питание при стенокардии и снижать вес. Ну и лекарства прописала, конечно же. В общем и целом я осталась довольна и работой неотложки, и кардиолога клиники. Буду соблюдать все рекомендации врача и лечиться.

07.12.2020 16:18
Виктор

Не повторяйте моих ошибок, не занимайтесь самолечением. При первых признаках стенокардии, срочно идите к кардиологу! Я лечил стенокардию народными средствами и чуть не поплатился здоровьем. Во время последнего приступа стало так плохо, что еле смог вызвать скорую. Хорошо, что я живу недалеко от частной клиники Медиком. Ходил туда на прием к кардиологу, получил необходимые назначения. Пока помогает.

12.10.2020 15:00
Олександр

Після першого нападу стенокардії я відразу звернувся до кардіолога в Медіком. Мені сподобалося, що лікар не нав'язувала мені зайвих аналізів та дорогих обстежень. Тільки найнеобхідніше. Це стосується і лікування. Жодних дорогущих ліків мені теж не призначили. Тільки ті, які допомагають зняти напад та покращити стан. Також прописали дієту при стенокардії, свіже повітря, прогулянки. Радили максимально уникати стресів. На мою думку, це найправильніші рекомендації при такій патології. Я залишився задоволений консультацією лікаря.

01.03.2020 19:15
Юлия Кузьмина

Благодарю персонал клиники на ул. Героев Сталинграда и кардиолога И. В. Гершковича. Благодаря профессионализму, опыту и интуиции врач смог выявить у папы стенокардию по нетипичным симптомам. Большое вам спасибо за здоровье нашего родного человека от всей семьи!

Показати ще 3

arrow

Всього 10 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down