exit
search serach
Чим небезпечний інфаркт міокарда? Чим небезпечний інфаркт міокарда?

Чим небезпечний інфаркт міокарда?

Інфаркт міокарда – це стан, що характеризується пошкодженням серцевого м'яза після оклюзії (порушення прохідності) однієї з артерій, що живлять серце. Ці артерії називаються коронарними. Після оклюзії певна ділянка міокарда не отримує кров із заблокованої коронарної артерії. Виникає некроз серцевого м'яза, і, згодом, утворюється рубець в області зони ураження. Місце рубцювання втрачає здатність скорочуватися і брати участь в нормальному функціонуванні серцевого м'яза, що перекачує кров до органів тіла.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Види інфаркту міокарда:

 1. Гостра коронарна форма без підйому сегмента ST – коли потік зменшується, але підтримується. Відбувається під час неповної оклюзії серця, яке частково і/ або тимчасово насичене киснем. Незначне пошкодження внутрішнього шару серцевого м'яза супроводжується ураженням міокарда. Допомога повинна прийти протягом 2 діб.
 2. Гостра коронарна форма з підйомом сегмента ST – коли артерія повністю закрита. Важкий приступ, при якому насичена киснем серцева артерія повністю блокується, і велика частина серцевого м'яза не отримує кровопостачання, необхідного для його функціонування. Необхідна термінова допомога – протягом 90 хвилин.

Класифікація за стадіями розвитку інфаркту міокарда:

 • продромальний період (характеризується короткочасними болями в області серця);
 • найгостріший період (до 6 годин від початку інфаркту);
 • гострий період (до 12-14 днів від початку ураження серця);
 • підгострий період (характеризується розм’якшенням ураженої тканини протягом 2 місяців);
 • рубцювання ураженої ділянки займає приблизно півроку.
Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Інфаркт виникає на тлі порушення надходження необхідного обсягу крові до серцевого м'яза.

При цьому, існують медико-фізіологічні причини інфаркту міокарда:

1. Атеросклероз.
Накопичення бляшок при атеросклерозі призводить до виникнення згустку крові, який може повністю блокувати кровотік в артерії та призвести до раптового серцевого нападу.

2. Вторинний інфаркт.
Знижена подача крові до серця, викликана первинним захворюванням, при певних обставинах призводить до рецидиву інфаркту міокарда.

3. Гострий стан.
Виникає під час або після катетеризації серця через оклюзії коронарної артерії.

4. Інфаркт міокарда.
Який виникає під час або відразу після операції на серці, в результаті зниження кров'яного тиску і ненормального кровотоку.

Причинами захворювання також є хронічні негативні стани, такі як ожиріння, спадковість, недолік фізичних вправ, діабет і гіпертонія.

Відкрити Згорнути down

Патогенез інфаркту

У 90-95% пацієнтів згусток утворюється в області, де артерія стає малофункціональною внаслідок атеросклерозу. У решти інфаркт міокарда викликаний раптовим (судомним) скороченням коронарних артерій. Наслідки інфаркту міокарда часто призводять до летального результату. Тому, процес лікування має особливу ефективність, коли він відбувається відразу після появи симптомів. Від якості невідкладної допомоги буде залежати прогноз захворювання.

швидка інфаркт Київ

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Характерні симптоми інфаркту міокарда:

 1. Більшість проявів захворювання супроводжуються гострим болем з тиском за грудиною або на лівій стороні грудей. Це відчуття зазвичай триває кілька хвилин. Є тимчасовим, але може і повторюватися. Окремо характеризується відчуттям тиску, скорочення, здавлювання, печіння.
 2. Приступ часто супроводжується больовими симптомами або дискомфортом в руці або обох плечах. Іррадіація здійснюється в шию, щелепу або верхню частину живота (вище пупка).
 3. Задишка є характерною рисою й іноді може бути єдиною ознакою захворювання або передує болю в грудному відділі.
Відкрити Згорнути down

До симптомів інфаркту міокарда часто додаються:

 • холодний піт;
 • блювотні позиви;
 • прискорене серцебиття;
 • запаморочення;
 • непритомність.
Відкрити Згорнути down

Інфаркт часто відбувається в стані спокою.

 

Ускладнення

Виникнення ускладнень інфаркту міокарда базується на пошкоджені тканини.

В результаті з'являються:

 • серцеві аритмії на основі нерегулярної електричної активності;
 • порушення, які безпосередньо пов'язані з пошкодженням тканини міокарда (відбувається зниження серцевого викиду і виникає серцева недостатність, пошкоджуються тканини міокарда або відбувається розрив стінки серця, що призводить до витікання крові з порожнин органу);
 • перикардит (запалення оболонки, яка оточує серце);
 • згортання крові в порожнинах серця й утворення тромбів (місцем локалізації часто є лівий шлуночок).

Всі перераховані стани стають можливими, але не обов'язковими наслідками інфаркту міокарда.

Відкрити Згорнути down

Діагностика інфаркту міокарда

Діагноз грунтується на поєднанні типових скарг пацієнтів і інших об'єктивних даних, таких як:

 • Електрокардіограма. Реєструє електричну активність серця і дозволяє більшості пацієнтів діагностувати напад на початку захворювання. Це доступний засіб, що використовується в якості основного інструменту при діагностиці інфаркту міокарда.
 • Аналізи крові. Дозволяє виявити присутність різних ферментів крові, таких як тропонін, які виділяються в кровотік з ураженої області серцевого м'яза.
 • Додаткові дослідження: ехокардіографія і комп'ютерна томографія.
Відкрити Згорнути down

Лікування інфаркту міокарда

У разі підозри на інфаркт міокарда, необхідно терміново звернутися за медичною допомогою і перевести пацієнта в стаціонар під спостереження лікаря. Ключовим фактором у порятунку хворого є невідкладна допомога. Якщо немає дефібрилятора для швидкої реанімації, то до прибуття швидкої допомоги в разі зупинки серця необхідно проводити зовнішній масаж серця.

Варіанти лікування інфаркту міокарда:

 1. Ангіопластика. Призначається, щоб відкрити кровоносні судини через допоміжний пристрій.
 2. Медикаментозний вплив. Необхідні препарати, що знижують рівень холестерину. Також, призначаються ліки, що запобігають появі нових згустків крові, на основі аспірину і розріджувачів крові. Обов'язково: опіоїди при болі та бета-блокатори. Схема призначення інших ліків залежить від форми та стадії інфаркту міокарда.
 3. Імплантація дефібрилятора. Дозволяє запобігти повторенню нападів.
 4. До інноваційних методів відносять лікування стовбуровими клітинами.
Відкрити Згорнути down
Консультація кардіолога
Консультація кардіолога
Кардиограмма
Електрокардіограма (ЕКГ)
УЗИ сердца
УЗД серця
Кардіобригада невідкладної допомоги
Доплерографія судин голови та шиї
Доплерографія судин голови та шиї

Контроль виліковності

Після виписки зі стаціонару хворому з інфарктом потрібен нагляд кардіолога за місцем проживання. Диспансерне спостереження здійснюється від 2 до 4 разів протягом місяця. Частота відвідувань знаходиться в прямій залежності від виду хвороби та ступеня стабілізації. При необхідності, лікар призначає додаткові лабораторні дослідження. Проводяться УЗД серця і доплерографія.

Відкрити Згорнути down

Профілактика інфаркту міокарда

Профілактика інфаркту міокарда спрямована на нівелювання факторів ризику.

До них відносять:

 1. Куріння. Призводить до ушкодження клітин крові, порушує функції серця і кровоносних судин.
 2. Холестерин. Є основним фактором ризику накопичення атеросклеротичних бляшок і розвитку атеросклерозу, що провокує серцевий напад.
 3. Недолік фізичного навантаження. Малорухливий спосіб існування, який характеризується відсутністю спортивних вправ, збільшує ризик поступової зміни артерій і розвитку небезпечного для серця атеросклерозу.
 4. Надмірна вага та ожиріння. Часто супроводжуються накопиченням відкладень в кровоносних судинах і поступовим розвитком атеросклерозу.
 5. Підвищений артеріальний тиск призводить до невеликих розривів на внутрішній стінці артерії, яка стає рубцевою тканиною і є джерелом накопичення жирової бляшки. Крім того, високі значення кров'яного тиску роблять артерії більш жорсткими й менш еластичними з віком, що збільшує ризик атеросклерозу.
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Основні рекомендації зводяться до простого дотримання профілактичних заходів:

 • забезпечити здорове харчування;
 • дотримуватися режиму дня;
 • уникати вживання нікотину й алкоголю;
 • займатися спортом;
 • намагатися нівелювати стресові ситуації;
 • жінкам з обережністю вживати протизаплідні пігулки;
 • при захворюваннях серця не працювати на підприємствах, пов'язаних зі шкідливими викидами (особливо, якщо вони мають кумулятивний ефект).
Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-кардіолог, к.м.н.

Який лікар лікує?

У інфаркту міокарда гострий перебіг і типова клінічна картина. Тому, невідкладну допомогу повинні надавати працівники швидкої допомоги. Після транспортування хворого в стаціонар його лікуванням займається кардіолог у відділенні інтенсивної терапії або кардіореанімації. Після успішного проходження гострої стадії, пацієнтом займаються фахівці кардіологічного відділення. Виписка з лікарні передбачає постійне спостереження у кардіолога за місцем проживання. При необхідності, лікар підключає вузьких фахівців для проведення необхідних консультацій.

 

Щоб уникнути ускладнень і повторних рецидивів, лікування інфаркту міокарда в м. Київ рекомендується провести у кваліфікованих фахівців клінік МЕДІКОМ на Оболоні й Печерську. Їх багаторічний досвід, сучасна теоретична підготовка та інноваційна інструментальна база допоможуть пацієнтові повернутися до звичного способу життя за мінімальний термін. Відгуки постійних пацієнтів доводять науковий підхід в методах лікування, точну і повномасштабну діагностику, а також гарантію одужання.

comment 27
Єрьоменко Світлана Миколаївна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 11
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 22
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 4
Бортник Оксана Григорівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-кардіолог першої категорії
comment 19
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 6
Парафейник Катерина Сергіївна
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Виїзд по Києву та районамОбслуговуємо всі райони Києва та передмістя: Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський.

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

29.03.2021 11:23
Дмитрий

Спасибо. Уже 70, частенько болит сердце, буду знать, когда паниковать.

22.02.2021 09:01
Елена Владимировна

Спасибо, все понятно. Буду лечиться.

15.01.2021 19:59
Юрий

Хорошая статья, предупрежден, значит вооружен. Если барахлит мотор, обследоваться надо раз в полгода.

25.12.2020 14:27
Екатерина 18

Кратко, все понятно, спасибо!

11.10.2020 18:15
Ковалеренко В А

Хорошая статья, но не пойму, чем отличается гипертонический криз от инфаркта.

12.08.2020 10:03
Альбина

Не люблю писать отзывы, но не могу не похвалить автора. Наконец разобрался, что от чего.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down