Ронхопатія: симптоми й ознаки
Ви або ваш партнер не висипаєтеся через нічне хропіння? Або вас насторожує хропіння дитини під час сну? Не варто сильно хвилюватися, але і відтягувати момент звернення до лікаря — також не варто. Хропіння, або ронхопатія — це процес, який супроводжується специфічним низькочастотним звуком дихання, що вібрує, під час сну. На хропіння страждають частіше представники чоловічої статі, і пов'язано це з не довільним розслабленням м'якого неба і язичка під час сну. В основному це обумовлено особливостями анатомії, або обструктивне порушення дихання, що може бути також ознакою небезпечної патології — апное, для якого характерна зупинка дихання під час сну. У цьому випадку повітря не проходить через легені, оскільки стінки дихальних шляхів стискаються. Щоб уберегти себе або своїх близьких від несприятливих наслідків, потрібно звернутися за консультацією до фахівця, який надасть чіткі рекомендації щодо усунення ознак цієї патології.
Класифікація ронхопатії — основні стадії
Ронхопатія розділяється на види залежно від стадії розвитку. Для кожної стадії характерні свої симптоми. Є 3 стадії проявів ронхопатії:
- Легка.
Хропіння змінює характер із доброякісного на патологічне. У людини з'являється хропіння, коли вона лежить на спині, та зникає при зміні положення тіла. При цьому ронхопатія не має негативного впливу на якість життя. - Середньотяжка.
Хропіння присутнє в людини при будь-якому положенні тіла, гучний специфічний звук турбує близьких і родичів. У деяких випадках розвивається апное. Загальний стан людини погіршується, оскільки під час сну порушується робота дихальної системи. У ранковий час відчувається стомлюваність організму, тяжкість у голові, сонливість. Для того щоби перейти в режим активного неспання, необхідно трохи часу. - Тяжка.
Звук хропіння настільки сильний, що примушує близьких і родичів спати в інших кімнатах. Ронхопатія супроводжується нічним апное. Людина постійно прокидається вночі з почуттям задухи та нестачі повітря. У денний час вона може з легкістю заснути за кермом, під телевізором або під час розмови. Спостерігається загальна стомлюваність організму, неможливість вести нормальний і активний образ життя.
Для останньої стадії ронхопатії характерний розвиток гіпоксії. Ця патологія може привести до появи гіпертонії, ожиріння, серцевої недостатності.
Причини ронхопатії, умови її виникнення
Існують такі причини ронхопатії:
- неправильна будова носоглотки: викривлення, наявність поліпів, потовщений язик, збільшення розміру мигдалин;
- зменшення тонусу м'язів глотки через природні процеси старіння, вживання алкогольних напоїв, куріння;
- захворювання ЛОР-органів, які супроводжуються запальним процесом: хронічний тонзиліт і риніт, патології придатків носових пазух;
- аденоїди, які провокують звуження носоглотки;
- ожиріння, надлишкова маса тіла.
Патогенез ронхопатії
У верхніх відділах дихальної системи змінюються геометричні особливості анатомії, що проявляється переходом із носового дихання на дихання ротом і зміною ритму дихання. Зміна цих показників порушує роботу вентиляції легенів. Зменшення вентиляційних властивостей супроводжується зниженням кількості кисню в крові та зміною режиму дихання. У пацієнтів із ронхопатією часто спостерігається дихальна недостатність, яка має хронічний характер.
Клінічні прояви, симптоми, ознаки ронхопатії
Симптоми ронхопатії:
- денна сонливість — це ознака ронхопатії, що виникає внаслідок самовільного або примусового пробудження від сну, через що людина не може нормально виспатися;
- феномен схлопування глотки (апное сну);
- гіпертонія.
Особливості ронхопатії під час вагітності
На думку лікарів хропіння говорить про проблеми зі здоров'ям у майбутньої мами та в дитини. Патологія може призвести до маленької ваги й повільного росту малюка через можливий розвиток кисневого голодування.
У вагітних жінок хропіння розвивається з декількох причин:
- Зміна гормональної системи.
У період вагітності в майбутньої мами збільшується рівень естрогену, унаслідок чого відбувається набряклість слизової носа, у горлі починає накопичуватися мокрота. У денний час жінка може відчувати задишку й закладеність носа. - Збільшена маса тіла.
Ронхопатія частіше за все спостерігається в майбутніх мам, які мають надлишкову вагу. - Апное.
Гучне й часте хропіння є однією з ознак обструктивного апное. Це небезпечна патологія, унаслідок якої у вагітної під час сну може зупинятися дихання. Про це обов'язково необхідно повідомити гінекологу, який веде вагітність. Він надасть направлення до сомнолога. Лікар скоректує лікування з урахуванням ваших індивідуальних особливостей організму. - Гестаційний діабет.
Під час вагітності важливо стежити за рівнем глюкози. - Прееклампсія.
Підвищення кров'яного тиску призводить до появи перших симптомів ронхопатії. Також майбутня мама впродовж усього дня може відчувати втому й загальну стомлюваність організму. - Стрес.
Будь-яка стресова ситуація надає вплив на частоту дихання, що призводить до появи ронхопатії. - Спання на спині.
Хропіння спричиняє уві сні проблеми з диханням, оскільки збільшений розмір матки тисне на внутрішні органи (легені і шлунок). - Алергічні реакції.
Алергія призводить до набряку слизових оболонок носа й появи перших ознак ронхопатії.
Причиною хропіння у вагітних може бути також звичайне простудне захворювання, яке супроводжується закладеністю носа.
Особливості ронхопатії в дітей
На ронхопатію страждають не тільки дорослі люди, але й діти різної вікової категорії. Причиною сильного хропіння може стати застуда, але бувають ситуації, коли симптоми ронхопатії вказують на наявність небезпечних патологій у дитини. При появі перших ознак хропіння обов'язково потрібно звернутися до дитячого отоларинголога для підтвердження точного діагнозу.
Причини ронхопатії в дітей
Серйозною причиною хропіння в дітей є деформація черепно-лицьової кістки або наявність аденоїдів.
Аденоїди — це мигдалина в носогорлі, як збільшується, і тим самим порушує роботу дихальної системи. Основна її функція — захист від проникнення шкідливих мікроорганізмів. Розвиток аденоїдів частіше за все трапляється в дітей під час ходіння в дитячий сад або при частому перебуванні на вулиці в холодний час.
Небезпека патології для дитини
При прояві симптомів ронхопатії в дітей необхідно негайно звертатися до лора й хірурга, оскільки вона порушує повноцінний сон і не дає нормально відпочити. У ранковий час дитина відчуває себе втомленою і пригніченою. Апное — це небезпечна патологія для дитячого організму, оскільки вона обмежує доступ кисню до головного мозку і внутрішніх органів.
Симптомами зупинки дихання в дитини є часті капризи, знижена активність, уповільнення розвитку, слабкість. Збільшені аденоїди призводять до нічного нетримання й патологій зі слухом.
Наслідки ронхопатії
Чинниками ризику розвитку патології є:
- вік від 50 років і вище;
- ожиріння;
- закладеність носа хронічного характеру;
- спадковість;
- вагітність.
Наслідком ронхопатії є розвиток таких патологій: інсульт, порушення роботи серцево-судинної системи, гіпертонія, цукровий діабет.
Діагностика ронхопатії
Діагностика захворювання ґрунтується на зборі анамнезу і скарг пацієнта, обстеженні отоларингологом і включає можливу консультацію пульмонолога, сомнолога, хірурга й терапевта.
Лабораторна діагностика
Лабораторна діагностика ронхопатії полягає в здачі аналізів, які визначають маркери кисневого голодування: напруга вуглекислого газу, кисню, кількість еритроцитів у крові, рівень гемоглобіну. За допомогою маркерів виявляється гіпоксемія хронічного характеру, яка є ознакою порушення роботи й функціонування легень.
Інструментальна діагностика
Обстеження отоларингологом ґрунтується на проведенні:
- ендоскопії ЛОР-органів;
- ріноманометрії;
- дослідження м'якого неба і глотки.
Ці обстеження допомагають виявити патології, які спричиняють порушення в носовій і глотковій системі, а також схарактеризувати зміну і прохідність аеродинаміки в органах дихання. Ефективним методом діагностики ронхопатії є медикаментозно-ініційована ендоскопія під час сну (MISE), яка проводиться в умовах денного стаціонару.
Диференціальна діагностика
Ронхопатія може розвиватися з причини обструктивного бронхіту, який призводить до появи нічного апное. Бронхологічне дослідження й рентген допомагають підтвердити або спростувати наявність бронхіту.
Якщо лор не може виявити причину ронхопатії, лікар дає направлення на консультацію сомнолога. Сомнолог — це фахівець, який займається порушенням сну. Для діагностики ронхопатії лікар використовує полісомнографію. Це дослідження, під час якого пацієнта підключають до кількох апаратів і вводять у стан сну. Сомнолог стежить за реакцією серцевої та мозкової діяльності, роботою дихання.
Лікування ронхопатії
Лікування патології здійснюється двома способами: немедикаментозною терапією й хірургічним втручанням.
Немедикаментозне лікування
Консервативна терапія полягає в застосуванні CPAP-апарату. перед сном людина надягає спеціальну маску. Пристрій подає потік повітря в дихальну систему під певним тиском. Постійний тиск повітря, що не дає легеням спадати, унаслідок чого запобігає зупинці дихання уві сні.
Операції при ронхопатії
Хірургічне лікування ронхопатія полягає в проведенні таких операцій:
- увулотомії — зміні параметрів м'якого піднебіння й піднебінного язичка. Лазерна ЛОР-хірургія є одним із найефективніших методів лікування ронхопатії;
- підслизової резекції перегородки носа — відновлення дихання носом, яке було порушено через викривлення перегородки;
- нижньої односторонньої або двосторонньої конхотомії — повного або часткового видалення слизової носа;
- двосторонньої тонзилектомії — видаленні мигдалин піднебіння;
- розсіченні спайок у порожнині носа — видаленні розростань за допомогою лазера або скальпеля. Операція проводиться під місцевою анестезією;
- видалення аденоїдів;
- палатопластики — видаленні гіпертрофованих тканин м'якого піднебіння.
Додатковий метод лікування ронхопатії — ультразвукова дезінтеграція. Це хірургічне втручання дає змогу усунути хронічний, медикаментозний і алергічний риніт.
Операції при ронхопатії в медичному центрі МЕДІКОМ проводяться кваліфікованими хірургами вищої категорії.
Профілактика ронхопатії
Профілактика захворювання полягає в дотриманні таких заходів:
- Правильного розпорядку денного.
Перед сном не рекомендується їсти та вживати алкогольні напої. - Зниженні маси тіла.
Гучний специфічний звук хропіння часто буває в людей, які мають надлишкову вагу. Лікарі рекомендують займатися фізичними вправами, відмовитися від фаст-фудів і пива для того, щоби позбутися від зайвих кілограмів. - Укріплення м'язів гортані.
Виконання спеціальних вправ допомагає зміцнити слабкі м'язи. - Не лягати на спину під час сну.
При першому ступені розвитку хропіння частіше всього виникає, коли людина лежить на спині.
Дотримання таких профілактичних заходів допомагає тільки усунути звук хропіння, але причини розвитку ронхопатії залишаються. Тому обов'язково треба відвідати лора для діагностики дихальної та носоглоткової системи.
Поради й рекомендації
Для проведення операції при ронхопатії є деякі протипоказання. Це може бути інфаркт міокарда, порушення згортання крові. У кожному окремому випадку проводити або не проводити операцію вирішує лікар. Тут усе залежить від індивідуальних особливостей організму людини.
За відсутності правильної підготовки до хірургічного втручання можливі ризики розвитку ускладнень: гугнявості, проблем із ковтанням, кровотечі. Тому перед операцією важливо уважно вислухати хірурга і слідувати його рекомендаціям.
Питання-Відповідь
Чому хропіння уві сні?
Хропіння може виникати через хронічну втому, надмірну вагу, фізичне пошкодження носа, закладеність носа, проблеми із серцево-судинною системою, вікові фактори та особливу будову ротоглотки. Під час сну на спині може западати язик, блокуючи дихальні шляхи на кілька секунд. За ніч можливо близько трьох і більше таких блокувань. Тому рекомендується спати на боці.
Як позбутися хропіння без хірургічного втручання?
Позбутися від хропіння без операції можна, якщо воно викликане зовнішніми впливами, не пов'язаними з аномаліями будови носа, наприклад, через ожиріння, куріння, вживання алкоголю тощо. Для цього потрібно усунути причину виникнення хропіння: схуднути, кинути палити. При цьому краще спати на боці або на животі, на не надто великій подушці. Не можна приймати снодійне, оскільки воно розслабляє горло, а краще виконувати спеціальні дихальні вправи.
Чи небезпечне хропіння?
Храп дуже небезпечний, він може викликати зупинку дихання, яка уві сні провокує задуху. Крім цього, хропіння викликає патологічну втому, підвищену пітливість до захворювання судин і серця, рясні набряки. У разі частого хропіння не варто нехтувати консультацією отоларинголога.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
Який лікар лікує ронхопатію?
У разі наявності хропіння кожна людина вдається в питання, який лікар лікує ронхопатію. У медичному центрі МЕДІКОМ лікування ронхопатії в Києві здійснюється кваліфікованим лором, який має великий позитивний досвід роботи, високий рівень професіоналізму, що підтверджується наявністю медичних сертифікатів.
Щоби потрапити на консультацію до лора на Оболоні та Печерську, телефонуйте за контактним номером телефону клініки й записуйтеся на прийом. Ми назавжди допоможемо позбутися від хропіння, що поліпшить ваш сон і сон інших людей.
Сертифікати
Вiдгуки
Чоловік останнім часом почав хропіти так, що мені навіть доводиться в іншу кімнату іти, щоб хоч трошки поспати. Хоча раніше за ним такого не помічала. Записала його на консультацію до отоларинголога. Краще одразу розібратися з причинами і пролікуватися, ніж потім все життя мучитися.
Дякую за інформацію, навіть не знала, що це хвороба. Записала чоловіка на прийом, дуже вірю що допоможуть.
О, автору респект, за подробную информацию, наконец отправила свекра лечится. 3 года замужем, не сплю, ночью крыша в доме от храпа съезжает. Неделю ходит на процедуру, все заметили улучшения.
Спасибо, записалась на прием, очень надеюсь на помощь.
Дякую, хороша стаття.
Вот мне все понятно и красиво расписано, только я не верю, что это лечится.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків